Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu tarafından ithal edilen ve İskenderun´da yarattığı koku nedeniyle gündem oluşturan büyükbaş hayvan ithalatının halk sağlığı yönüyle yaratacağı sorunlara dikkat çekildi, yeni sevkiyat için başka bir bölgenin planlanıp planlanmadığı soruldu.
Tarih: 10.5.2018 11:48:06

Sadet Berkyürek/İskenderun

İskenderun Çevre Koruma Derneği (İÇKD) Başkanı Nermin Yıldırım Kara, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´nden sevkiyatın yönetmelik hükümlerine uygun olup olmadığını, yeni ithalatın beklenip beklenmediğini sordu.
31 Mart´ta Uruguay´dan Ghena, 5 Nisan´da yine Uruguay´dan Gelbray Express, 28 Nisan´da Hirvanistan´dan Karımallah, 30 Nisan´da Romanya´dan Layd Rasha adlı gemilerle büyükbaş hayvan tahliyesi yapılan İskenderun Limanı´na en son Almavashi adlı gemiyle büyükbaş hayvan getirildi. Yeni sevkiyatların da beklendiği Limakport üzerinden ithal edilerek yapılan sevkiyatla ilgili şikayetler üzerine İÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´ne yaptığı başvuruda, “3 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye Et ve Süt Kurumunun Güney Amerika ülkelerinden yirmibin civarında Angus ithal edildiği ve İskenderun Limanına getirilerek sevkiyatın gerçekleştiği kamuoyunca bilinmektedir. Angus cinsi büyükbaş hayvanları taşıyan gemilerden boşaltma işlemi sırasında kent merkezi ve civar mahallelerden ağır ve yoğun kokudan kaynaklı çok sayıda vatandaşımızdan telefon ile şikayet almış bulunmaktayız. Sözkonusu canlıların halihazırda bir hastalığa (brusella,tifo)sahip olma ihitimaline karşı dar alanlarda nasıl kontrol edildikleri önem arzetmektedir. Sıkışık ortamlarda bazı parazitlerin üremesi daha hızlı olacağından havayolu ile bulaşma riski taşımaktadır. Konu bu yönüyle halk sağlığını ciddi anlamda ilgilendirmektedir” dedi.

Başka bir tahliye alanı düşünülüyor mu?
2013 yılında yürürlüğe giren Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliğinin hükümlerini hatırlatarak, sevkiyatın buna uygun yapılıp yapılmadığını soran Kara, büyükbaş hayvan ithalatının devam edip etmeyeceğini de sorarak, başvurusunda şunları ifade etti: “Angus cinsi büyükbaş hayvan sevkiyatı ile ilgili süreç tamamlanmış mıdır yoksa başka bir geminin gelme ihtimali sözkonusu mudur? Meskun mahal ve yerleşim alanlarının daha uzağında bir bölge planlaması düşünülmekte midir? İlgili kurumlar; Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, İskenderun İlçe Tarım Müdürlüğü, ve İskenderun liman Başkanlığı ile temaslarınız hakkında bilgi ve belgeler var mıdır?”
Hatırlanacağı gibi İskenderun Limanı´na büyükbaş hayvan yüküyle gelen gemi hava sıcaklığının da arttığı günlerde kentte ağır bir koku şikayetine neden olmuş, Liman civarındaki mahallelerde daha çok hissedilen koku, rüzgarla birlikte kentin birçok yerleşiminde hissedilmişti. Birçok yurttaş, belediyeler ile ilgilileri arayarak, çözüm bulunmasını istemişti.
Kaynak:

Karayılan Parkında revizyon
Karayılan Parkında revizyon
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediye ekiplerinin ilçedeki parklarda yenileme, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
"Muhtarlar, kamu işleyişinin kilit noktasında"
"Muhtarlar, kamu işleyişinin kilit noktasında"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve eşi Ayşenur Yönden, kentteki muhtarları yemekte ağırlamayı sürdürüyor.
6 yaşındaki Mertcan yaşam mücadelesini kaybetti
6 yaşındaki Mertcan yaşam mücadelesini kaybetti
Ödevini yapamadığı gerekçesiyle babası tarafından dövülen Mertcan Y., yoğun bakım ünitesinde 3 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.
Meclis, denetim komisyonunu belirledi
Meclis, denetim komisyonunu belirledi
Araç bağışı da kabul edildi
Belediye çalışanlarına ´trafik´ bilgilendirmesi
Belediye çalışanlarına ´trafik´ bilgilendirmesi
Emniyet görevlileri, belediye çalışanlarına yönelik "Sürücü yaya eğitimi" konulu seminer verdi.
Kadınlar, sorunlarını iletti
Kadınlar, sorunlarını iletti
İskenderun´da oturan kadınlar, mahallerindeki sorunları iletmek üzere kaymakam İskender Yönden´i ziyaret etti. Kaymakam Yönden, anneleri makamında ağırlandı.
TÜMSİAD´tan kaymakama ziyaret
TÜMSİAD´tan kaymakama ziyaret
Belen Kaymakamı Baskın´a kutlama
Gençler sordu, kaymakam yanıtladı
Gençler sordu, kaymakam yanıtladı
İskenderun Gençlik Merkezi tarafından başlatılan “Cevabı sende arıyorum” proje uygulanıyor.
Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi