Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu tarafından ithal edilen ve İskenderun´da yarattığı koku nedeniyle gündem oluşturan büyükbaş hayvan ithalatının halk sağlığı yönüyle yaratacağı sorunlara dikkat çekildi, yeni sevkiyat için başka bir bölgenin planlanıp planlanmadığı soruldu.
Tarih: 10.5.2018 11:48:06

Sadet Berkyürek/İskenderun

İskenderun Çevre Koruma Derneği (İÇKD) Başkanı Nermin Yıldırım Kara, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´nden sevkiyatın yönetmelik hükümlerine uygun olup olmadığını, yeni ithalatın beklenip beklenmediğini sordu.
31 Mart´ta Uruguay´dan Ghena, 5 Nisan´da yine Uruguay´dan Gelbray Express, 28 Nisan´da Hirvanistan´dan Karımallah, 30 Nisan´da Romanya´dan Layd Rasha adlı gemilerle büyükbaş hayvan tahliyesi yapılan İskenderun Limanı´na en son Almavashi adlı gemiyle büyükbaş hayvan getirildi. Yeni sevkiyatların da beklendiği Limakport üzerinden ithal edilerek yapılan sevkiyatla ilgili şikayetler üzerine İÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´ne yaptığı başvuruda, “3 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye Et ve Süt Kurumunun Güney Amerika ülkelerinden yirmibin civarında Angus ithal edildiği ve İskenderun Limanına getirilerek sevkiyatın gerçekleştiği kamuoyunca bilinmektedir. Angus cinsi büyükbaş hayvanları taşıyan gemilerden boşaltma işlemi sırasında kent merkezi ve civar mahallelerden ağır ve yoğun kokudan kaynaklı çok sayıda vatandaşımızdan telefon ile şikayet almış bulunmaktayız. Sözkonusu canlıların halihazırda bir hastalığa (brusella,tifo)sahip olma ihitimaline karşı dar alanlarda nasıl kontrol edildikleri önem arzetmektedir. Sıkışık ortamlarda bazı parazitlerin üremesi daha hızlı olacağından havayolu ile bulaşma riski taşımaktadır. Konu bu yönüyle halk sağlığını ciddi anlamda ilgilendirmektedir” dedi.

Başka bir tahliye alanı düşünülüyor mu?
2013 yılında yürürlüğe giren Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliğinin hükümlerini hatırlatarak, sevkiyatın buna uygun yapılıp yapılmadığını soran Kara, büyükbaş hayvan ithalatının devam edip etmeyeceğini de sorarak, başvurusunda şunları ifade etti: “Angus cinsi büyükbaş hayvan sevkiyatı ile ilgili süreç tamamlanmış mıdır yoksa başka bir geminin gelme ihtimali sözkonusu mudur? Meskun mahal ve yerleşim alanlarının daha uzağında bir bölge planlaması düşünülmekte midir? İlgili kurumlar; Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, İskenderun İlçe Tarım Müdürlüğü, ve İskenderun liman Başkanlığı ile temaslarınız hakkında bilgi ve belgeler var mıdır?”
Hatırlanacağı gibi İskenderun Limanı´na büyükbaş hayvan yüküyle gelen gemi hava sıcaklığının da arttığı günlerde kentte ağır bir koku şikayetine neden olmuş, Liman civarındaki mahallelerde daha çok hissedilen koku, rüzgarla birlikte kentin birçok yerleşiminde hissedilmişti. Birçok yurttaş, belediyeler ile ilgilileri arayarak, çözüm bulunmasını istemişti.
Kaynak:

Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
İskenderun´a bağlı mahallelerde deforme olan yağmursuyu ızgaralarını yenilendi ve tıkanıklık olan bölgelerde kanallar combi aracı ile temizledi.
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Sahile Mimar Sinan parkı
Sahile Mimar Sinan parkı
İskenderun Belediyesi, Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği işbirliği ile sahilde 400 metrekarelik alana Mimar Sinan Parkı yapılacak. Pakta Mimar Sinan´ın büstü de yer alacak. Park projesi için sponsor desteği de alınacağı açıklandı.
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
İskenderun Belediyesi´nin Sosyal destek Programı (SODES) kapsamında hazırladığı ve desteğe hak kazanan ‘Engelliyim Engel Tanımam´ projesinin atölye hazırlıkları tamamlanarak eğitimlere başlandı.
´Anneler yaşamın ışığı´
´Anneler yaşamın ışığı´
Anneler Günü dün kutlandı. Birçok kişi annesine ya hediye aldı, ya da bir öpücükle onların gününü kutladı ve sevgisini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi