´Anneler yaşamın ışığı´
Anneler Günü dün kutlandı. Birçok kişi annesine ya hediye aldı, ya da bir öpücükle onların gününü kutladı ve sevgisini ifade etti.
Tarih: 14.5.2018 10:53:43

Akın Bodur/İskenderun

CHP İskenderun Kadın Kolları, dün sabah Cumhuriyet Meydanındaki Zübeyde Hanım büstüne karanfil bıraktı ve basın açıklaması yaptı. CHP İskenderun Kadın Kolları adına açıklamayı yapan YK üyesi Filiz Yeşildağ, "Annelerimiz yaşamımızın ışığıdır" değerlendirmesini yaptı.

´Onları her gün hatırlamak sorumluluğumuz´
Sevgi ve şefkatin timsali olan annelerin ayaklarının altına cennetin serildiğini ifade eden Yeşildağ, "Günlük yaşamın yoğunluğu içinde çoğu zaman unutsak da, hangi yaşta, hangi makamda ve mevkide olursak olalım, yaşadığımız her dertte, sıkıntıda ilk yüreği sızlayan, ilk dualarını yollayan annelerimiz olduğunu yaşayarak görmekteyiz" dedi.
Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün annesi Zübeyde Hanım ile tüm annelerin gününü kutladıklarını belirten Yeşildağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ne yazık ki, hala kadın cinayetlerine kurban giden ya da çocuklarını töröre kurban veren anneler var. Çocuklarının geleceklerine kaygı duyan, geçinemeyen, iktidar savaşlarında çocuklarını kaybeden anneler, gözyaşı ve kaygı içindeler. Her yıl değişen sınav sistemi ile yap-boz tahtasına çevrilen eğitim sistemimiz, ataması yapılmayan öğretmenler, şiddet gören sağlıkçılar, üniversite mezunu işsiz çocukları için endişe duyuyorlar. Yılın her günü çocuklarının güvenliğini, geleceğini ve mutluluğunu düşünen annelerimizi yılın bir gününde değil, her gününde hatırlamak en temel insani sorumluluğumuz olduğu gibi milli ve manevi mirasımızın gereğidir."

´Sevginin en büyüğünü hak ediyorlar´
Arsuz kaymakamı Musa Sarı da anneler gününe ilişkin kutlama mesajında şunlara yer verdi: "Tarifi imkânsız bir sevginin ve şefkatin timsali olan, evlatlarını akıllarından ve yüreklerinden bir an dahi çıkartmayan annelerimiz; hayatımız boyunca en büyük destekçimiz olan değerlerimizdir. Bizim için her türlü fedakârlıkta bulunarak, bizi her şeyden sakınan, sevgi, şefkat ve merhametini bizden esirgemeyen annelerimizin hakkını ödemek elbette mümkün değildir. Onları her zaman başımıza taç etmek ve gönüllerini hoş tutmak bizler için bir görevdir. Onlar sevginin, saygının, hürmetin en büyüğünü hak eden, çocuklarına fedakârlıkların en büyüğünü gösteren, varlıklarıyla hayatımıza anlam katan, hayat boyu yol göstericimiz, olan, başta şehit annelerimiz olmak üzere tüm annelerin gününü kutluyor, sağlık, mutluluk ve huzurlu geçirecekleri bir ömür diliyorum."
Hatay Milletvekili Birol Ertem de, "Hayata gözümüzü açtığımız andan itibaren; sevgi dolu sıcaklığı, eşsiz merhameti ve şefkatiyle karşılaştığımız annelerin, bu anlamlı günde bir kez daha hatırlanılması ve toplumumuzdaki vazgeçilmez önemi üzerine düşünülmesi gerekmektedir. Sabrın, fedakarlığın, affediciliğin, karşılık beklemeden vermenin ve emeğin sembolü olan annelerin gelecek nesillerin hazırlayıcısı olduklarından; bizi millet yapan değerlerin her birimizde hayat bulmasında, yaşatılmasında en çok payı olan aile ve toplum hayatının temel direği olduklarından hayatımızda çok önemli bir yeri bulunmaktır. Çocuklarımızın yetişme çağında aldığı eğitimin; olgunluk çağındaki davranış ve tutumlarını yakından etkilediği göz önüne alındığında, annelerimizin manevi sorumluluklarının büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır. Dileğimiz her günün Anneler Günü değerinde olmasıdır. Ne yazık ki mevcut iktidarın yanlış politikaları yüzünden süregelen ve gün geçtikçe artan terörden dolayı anneler evlatlarını vatan uğruna şehit vererek büyük acılar yaşamaktadırlar. Evlat acısı yaşamak bir anne için en büyük acıdır. Hemen hergün evlere şehit ateşi düşmekte, vatan borcu için uğurladıkları evlatlarının acısıyla anaların yürekleri dağlanmaktadır. Anaların gözyaşını dindirmek en önemli amacımızdır. Hiçbir anne gencecik çocuğunu teröre kurban vermesin, hiçbir çocuk annesinin kucağında açlıktan ölmesin, hiçbir çocuk kaynağı bilinmeyen yurtlarda tacize ve tecavüze uğramasın diye annelerimizin huzur, refah ve mutluluğunu sağlamak CHP olarak görevimizdir."
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğl da şunları belirtti: "Annelik; ilk nefes, ilk sıcaklık, ilk bakış, ilk dokunuş, ilk sevgi, ilk umut, ilk sahipleniştir. Hayata gözümüzü açtığımız andan itibaren; sevgi dolu yüzü, muazzam merhameti ve eşsiz şefkatiyle karşılaştığımız annelerimiz, yılın her gününde olduğu gibi bu anlamlı günde bir kez daha önemle hatırlanılması ve toplumumuzdaki vazgeçilmez önemi üzerine dikkatle düşünülmesi gerekmektedir. Sevginin, cömertliğin, karşılık beklemeden vermenin ve sabrın sembolü olan annelerin gelecek nesillerin hazırlayıcısı olduklarından; aile ve toplum hayatımızda çok önemli bir yeri bulunmaktır. Çocuklarımızın yetişme çağında aldığı eğitimin; olgunluk çağındaki davranış ve tutumlarını yakından etkilediği göz önüne alındığında, annelerimizin manevi sorumluluklarının büyüklüğü daha iyi anlaşılabilecektir. Peygamberimiz Hz. Muhammed´in öf bile dememeyi ve ´Cennet annelerin ayakları altındadır´ kutlu seslenişinin muhatapları olan elleri öpülesi annelerimizi, sadece bir tek günde değil her zaman anmanın bizler için kaçınılmaz görev olduğunu asla hatırımızdan çıkarmamalıyız. Annelerimiz şüphesiz, bizler için en değerli hazinedir. Annelerimiz, sevgi ve fedakarlığın eşsiz temsilcileridir. Bu bilinçle annelerimizi hiç üzmeden, en kıymetli varlığımız olarak üzerlerinde titremenin en temel görevimiz olduğunu da asla unutmamalıyız."
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise şu değerlendirmede bulundu: "Karşılıksız sevgi ve özverinin en büyük sembolü olan annelerimiz, insanlık hayatında eşi benzeri bulunamayan kutsal varlıklarımızdır. Annelik yeri doldurulamayan, değeri hiçbir şeyle ölçülemeyen, dünyanın en güzel, en temiz, en masum ve en yüce duygularından biridir. Bizleri dünyaya getiren, sonsuz emeklerle yetiştiren, hayata hazırlayan, geleceğimizi şekillendiren ve topluma kazandıran annelerimiz, insanlığın en kutsal görevlerinden birini yerine getirmektedirler. Dünyanın en değerli varlıkları olan annelerimize vefa borcumuzu hiçbir zaman ödeyemeyiz. Ama onlara layık evlatlar olabilmek, topluma faydalı bireyler olmak ve her zaman bizlerle gurur duyabilecekleri başarılara imza atmak bizlerin en önemli görevidir."
İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencilerinden 26 yaşındaki Ülkü Naz da derslere yedi aylık bebeği Tuğrul ile birlikte giriyor. Anne Naz, "Kendimi geliştirmeye devam etmem gerektiğini düşündüm. Neler yapılabilir, diye araştırırken İSTE´de ilgi alanlarım dâhilinde yeniden okuyabileceğimi gördüm. Teknoloji odaklı bir üniversite olan İSTE´de sadece mühendislik eğitimi değil aynı zamanda sosyal, kültürel ve spora yönelik çalışmaların da yapabildiğini görmek heyecan ve isteğimi artırdı. Bebeğim Tuğrul ile derslere birlikte girdik. Hocalarımız ve öğrenci arkadaşlarımız bu konuda çok anlayışlı oldu. Bebeğim ile derslerime devam ediyorum. Okulun Kickboks ve Muay Thai ekibinde yarışmalara katılıyorum" değerlendirmesini yaptı.

/resimler/2018-5/14/1056186591969.jpg
Kaynak:

Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Sahile Mimar Sinan parkı
Sahile Mimar Sinan parkı
İskenderun Belediyesi, Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği işbirliği ile sahilde 400 metrekarelik alana Mimar Sinan Parkı yapılacak. Pakta Mimar Sinan´ın büstü de yer alacak. Park projesi için sponsor desteği de alınacağı açıklandı.
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
İskenderun Belediyesi´nin Sosyal destek Programı (SODES) kapsamında hazırladığı ve desteğe hak kazanan ‘Engelliyim Engel Tanımam´ projesinin atölye hazırlıkları tamamlanarak eğitimlere başlandı.
Kimlik izdihamı
Kimlik izdihamı
İskenderun´da yaşayan Suriye uyruklu göçmenler, dün sabah saatlerinden itibaren geçici kimlik koruma kartı almak için sıraya girdi.
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Naciye-Suna-Oktay Tekin İlkokulu´ndaki toplantıda böledeki okulların sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi.
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu tarafından ithal edilen ve İskenderun´da yarattığı koku nedeniyle gündem oluşturan büyükbaş hayvan ithalatının halk sağlığı yönüyle yaratacağı sorunlara dikkat çekildi, yeni sevkiyat için başka bir bölgenin planlanıp planlanmadığı soruldu.
Meydan mahallesine taziye evi
Meydan mahallesine taziye evi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Meydan Mahallesine taziye evinin yapılacağını söyledi.
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe Mahallesi´nde gelen talepler doğrultusunda projesi hazırlanan taziye evinin yer tespiti yapıldı.
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da polisin düzenlediği uyuşturucu operasyonlarında 136 gr. esrar, 52 adet uyuşturucu hap, 34 gram kenevir tohumu, 1,05 gr. eroin ele geçirildi, olaylarla ilgili 18 kişi gözaltına alındı.
´Halk Günü´, sürüyor
´Halk Günü´, sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, makamında düzenlediği halk günü uygulamasını sürdürüyor.
Makamda ‘halk günü´
Makamda ‘halk günü´
İskenderun Belediyesi, makamda düzenlenen Halk Günlerini sürdürüyor.
Cemevine yeni yönetim
Cemevine yeni yönetim
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şubesi yaptığı genel kurulla yeni yoönetimini belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi