Ara tatil başladı
52 bin öğrenci bir haftalık tatildi
Tarih: 18.11.2019 13:07:32

Akın Bodur/İskenderun

Milli Eğitim Bakanlığının, 2019-2020 eğitim öğretim döneminin ilk yarısında sınavlar sonrasında uygulama kararı aldığı ve bu yıl ilk kez uygulanan ´ara tatil´ uygulamasına cuma günü yapılan sınavla sonrası başladı.

85 bin öğrencii tatilde
İskenderun´da eğitim veren 143 okulda, ilk, orta ve lisede eğitim alan 58.100 öğrenci, ´ara tatil´ kapsamında bu hafta okula gitmeyecek. İskenderun´da anaokullarının da arasında bulunduğu 140 okuldaki 2.483 derslikte 3.451 öğretmen görev yapıyor. Ara tatil uygulaması sadece ilk ve orta eğitimde değil, üniversitelerde de uygulanıyor. Bu kapsamdı Hatay´daki Mustafa Kemal Üniversitesi ve İskenderun teknik Üniversitesinde yüksek öğretim gören 25 binin üzerindeki üniversiteli de cuma gününden itibaren ara tatile başladı. Üniversite görevle akademisyenler ara tatil yapmayacak ve tatil sürecinde okulda bulunacak.
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, ilk ara tatilin 18 Kasım´da başladığını ve 22 Kasım´a kadar devam edeceğini ifade etti. Kaymakam Yönden, ara tatilin başlaması üzerine kaymakamlığın sosyal paylaşım sitesinden yaptığı değerlendirmede, "Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin azim ve gayretlerinin devamını temenni ederken, her bir öğrencimizin başarısıyla ilçemizin ve ülkemizin kalkınacağını ve her öğrencimizin ilçemizin ve ülkemizin güvencesi olduğunu altını çizerek belirtmek istiyorum.
Sevgili öğrenciler ve muhterem öğretmenler, gayretleriniz ve fedakârlıklarınızdan dolayı sizi bir kez daha tebrik ediyor, huzur ve mutlulukla dolu bir ara tatil geçirmenizi temenni ediyorum" ifadesine yer verdi.
FLYTURK Havacılık ise ara tatile giren öğrencilere yönelik etkinlik düzenledi. FLYTURK Planetaryum etkinlik çadırında, bilim ve uzaya merak duyan öğrencilere, kubbeli ve 360 derece projeksiyon sistemine sahip planetaryum da uzayın derinliklerindeymiş hissi veren sinema sisteminde uzayla ilgili bilgi verildi. Arsuz´un Arpagedik mahallesindeki ilköğretim Okulundaki etkinliklerde Yamaç Paraşütü, Drone ve Planetaryum (uzay çadırı) ile öğrenciler farklı bir an yaşadı. Etkinliğe Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Arsuz ilçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez ile yöredeki okulların müdür ve öğretmenleri de katıldı. 40´a yakın öğrencinin aynı zamanda film izleme kapasitesine sahip olduğu planetaryumda, Arpagedik ilköğretim Okulundun yanı sıra, Höyük, Gözcüler, Işıklı, Yukarıkepirce, Kepirce, Haymaseki, Yenimahalle, Akçalı, Avcılarsuyu Değirmendere okullarından gelen öğrencilere de uzayla ilgili bilgi verildi.
Kaynak:

Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
İsmi okulda yaşıyacak
"ABD´de ilkokullar bile uydu gönderiyor"
"ABD´de ilkokullar bile uydu gönderiyor"
NASA´nın Türk çalışanı Dr. Umut Yıldız, İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), ´derin uzay misyonları ile bilim´ konulu konferans verdi.
Ara tatil sona erdi
Ara tatil sona erdi
52 bin öğrenci bir haftalık tatili tamamladı
Liseye gemi yapımı atölyesi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Vali ve Atakaş arasında protokol imzalandı
Okulda yemek yarışması
Okulda yemek yarışması
İskenderun´un denizciler mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu yönetimi, veliler arasında ödüllü Yöresel Yemek Yarışması düzenliyork. Yarışma, 28 Kasım Perşembe günü okulda yapılacak.
AKİB´den 24 derslikli lise
AKİB´den 24 derslikli lise
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, İskenderun´da 24 derslikli bir lise yaptıracak.
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Yahya Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk´ün Hatay mücadelesini İskenderun´un işgal ettiği gün başladığını iade etti.
Okula ´koridor kütüphanesi´
Okula ´koridor kütüphanesi´
İskenderun Gübretaş Ortaokulu
İSTE´ye simülasyon merkezi
İSTE´ye simülasyon merkezi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesinin ´Simülasyon Merkezi´nin resmi Açılışı yapıldı.
Bahçeşehir´e 11 ödül
Bahçeşehir´e 11 ödül
Antalya´da düzenlenen Robotex International Türkiye Yarışması
MKÜ rektörü öğrencilerle buluştu
MKÜ rektörü öğrencilerle buluştu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, rektör-öğrenci buluşmasına yardımcıları Prof. Dr. Yusuf Önlen, Prof. Dr. Okan Şener ve Prof. Dr. Fatih Sakin ile birlikte MKÜ Atatürk Konferans Salonundaki buluşmada öğrencilerin yaşadığı çeşitli sıkıntıları dinleyen rektör Kaya, sorunların giderilmesi hususunda gereğinin yapılacağını ifade etti.
"Kentsel mültecilerin uyum süreçlerine yeni bakış açısı"
"Kentsel mültecilerin uyum süreçlerine yeni bakış açısı"
Hatay, İstanbul ve İzmir´de iş zamanlı uygulanıyor
Çin´in ´ipek yolu´ projesi görüşüldü
Çin´in ´ipek yolu´ projesi görüşüldü
Çin´in dünyaya açılmak için ortaya koyduğu bir stratejik plan olan ve ‘Modern İpek Yolu´ olarak da adlandırılan “Kuşak ve Yol Girişimi” konusu, İskenderun´da değerlendirildi.
6 okul 2 proje
6 okul 2 proje
Arsuz´a bağlı Üçgüllük Ortaokulu Erasmus+ projelerini Uluslararası Eramusdays etkinlikleri kapsamında tanıttı. Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Üçgüllük Ortaokulu ekibi tarafından hazırlanan projenin Mayıs 2020´deki evsahibi Üçgüllük olacak.
MKÜ´de 11. Erasmus Haftası
MKÜ´de 11. Erasmus Haftası
MKÜ´de düzenlenen Erasmus Personel Haftası tamamlandı. 07-11 Ekim tarihleri düzenlenen etkinliklere onbirincisi düzenlenen Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna´daki farklı üniversitelerden 8 akademisyen katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi