Ara tatil sona erdi
52 bin öğrenci bir haftalık tatili tamamladı
Tarih: 25.11.2019 11:03:14

Akın Bodur/İskenderun

Milli Eğitim Bakanlığının, 2019-2020 eğitim öğretim döneminin ilk yarısında sınavlar sonrasında uygulama kararı aldığı ve bu yıl ilk kez uygulanan ´ara tatil´ uygulamasına bugün sona erdi ve okullarda eğitim hafta sonları ile birlikte dokuz günlük tatilden sonra yeniden başladı.
İskenderun´da eğitim veren 143 okulda, ilk, orta ve lisede eğitim alan 58.100 öğrenci, ´ara tatil´ kapsamında geçen hafta okula gitmedi ve tatil yaptı. İskenderun´da anaokullarının da arasında bulunduğu 140 okuldaki 2.483 derslikte 3.451 öğretmen görev yapan öğretmenler, ara tatil uygulaması kapsamında ders yapmadı. Ara tatil, sadece ilk ve orta eğitimde değil, üniversitelerde de uygulandı. Hatay´daki Mustafa Kemal Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesinde iki yıl önce başlanan uygulama kapsamında, yüksek öğretim gören 25 binin üzerindeki üniversiteli de cuma gününden itibaren ara tatil yaptı. Üniversite görevle akademisyenler ise ara tatil sürecinde okulda bulundu.
Dörtyol´daki Portakal Çiçeği Anaokulunda ara tatilin verimli şekilde değerlendirmeye çalışarak, okulun eksikleri tamamladı. Okul müdürü Ömer Burgaç ve öğretmenlei Zekeriya Ergin, Sema Ergin, Zeynep Kaya, Gülsüm Öz ve Suzan Macit ile okul personeli Adem Çabuk ve Günay Çevik, ara tatil döneminde okuldaki eksikleri gidermeye çalıştı; anaokulu bahçesinde çocuklar için oyun parkuru düzenleme çalışması, peyzaj ve çimlendirme yapıldı. Burgaç, "Okulda tam ve yarım gün olmak üzere üç altı yaş arası çocuklara eğitim veriliyor. Ara tatilde, okulda ihtiyaç duyulan eksikleri tamamlamaya çalıştık. Çin ve Finlandiya´daki iyi eğitim uygulamalarından örnekler alıp okulda uygulamaya geçirmeye başladık. Dokuz günlük ara tatil dönemi bize bu fırsatı yarattı" dedi ve eksikliklerin giderilmesinde Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Dörtyol Belediyesi, Dörtyol Kaymakamlı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün katkı ve destek verdiğini belirtti.
Kaynak:

Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
Yılmaz Bahadır Amaç Anaokulu açıldı
İsmi okulda yaşıyacak
"ABD´de ilkokullar bile uydu gönderiyor"
"ABD´de ilkokullar bile uydu gönderiyor"
NASA´nın Türk çalışanı Dr. Umut Yıldız, İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), ´derin uzay misyonları ile bilim´ konulu konferans verdi.
Ara tatil başladı
Ara tatil başladı
52 bin öğrenci bir haftalık tatildi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Liseye gemi yapımı atölyesi
Vali ve Atakaş arasında protokol imzalandı
Okulda yemek yarışması
Okulda yemek yarışması
İskenderun´un denizciler mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu yönetimi, veliler arasında ödüllü Yöresel Yemek Yarışması düzenliyork. Yarışma, 28 Kasım Perşembe günü okulda yapılacak.
AKİB´den 24 derslikli lise
AKİB´den 24 derslikli lise
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, İskenderun´da 24 derslikli bir lise yaptıracak.
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
"Hatay mücadelesi, İskenderun´un işgaliyle başladı"
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Yahya Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk´ün Hatay mücadelesini İskenderun´un işgal ettiği gün başladığını iade etti.
Okula ´koridor kütüphanesi´
Okula ´koridor kütüphanesi´
İskenderun Gübretaş Ortaokulu
İSTE´ye simülasyon merkezi
İSTE´ye simülasyon merkezi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesinin ´Simülasyon Merkezi´nin resmi Açılışı yapıldı.
Bahçeşehir´e 11 ödül
Bahçeşehir´e 11 ödül
Antalya´da düzenlenen Robotex International Türkiye Yarışması
MKÜ rektörü öğrencilerle buluştu
MKÜ rektörü öğrencilerle buluştu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, rektör-öğrenci buluşmasına yardımcıları Prof. Dr. Yusuf Önlen, Prof. Dr. Okan Şener ve Prof. Dr. Fatih Sakin ile birlikte MKÜ Atatürk Konferans Salonundaki buluşmada öğrencilerin yaşadığı çeşitli sıkıntıları dinleyen rektör Kaya, sorunların giderilmesi hususunda gereğinin yapılacağını ifade etti.
"Kentsel mültecilerin uyum süreçlerine yeni bakış açısı"
"Kentsel mültecilerin uyum süreçlerine yeni bakış açısı"
Hatay, İstanbul ve İzmir´de iş zamanlı uygulanıyor
Çin´in ´ipek yolu´ projesi görüşüldü
Çin´in ´ipek yolu´ projesi görüşüldü
Çin´in dünyaya açılmak için ortaya koyduğu bir stratejik plan olan ve ‘Modern İpek Yolu´ olarak da adlandırılan “Kuşak ve Yol Girişimi” konusu, İskenderun´da değerlendirildi.
6 okul 2 proje
6 okul 2 proje
Arsuz´a bağlı Üçgüllük Ortaokulu Erasmus+ projelerini Uluslararası Eramusdays etkinlikleri kapsamında tanıttı. Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Üçgüllük Ortaokulu ekibi tarafından hazırlanan projenin Mayıs 2020´deki evsahibi Üçgüllük olacak.
MKÜ´de 11. Erasmus Haftası
MKÜ´de 11. Erasmus Haftası
MKÜ´de düzenlenen Erasmus Personel Haftası tamamlandı. 07-11 Ekim tarihleri düzenlenen etkinliklere onbirincisi düzenlenen Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna´daki farklı üniversitelerden 8 akademisyen katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi