Arıtma polemiği TBMM komisyonunda
Hatay´ın Defne ilçesindeki arıtma tesisinin taşınması ile ilgili MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, HBB Başkanı Lütfü Savaş´ı ‘taşıma sözünü´ unutmakla eleştirdi, Lütfü Savaş ise DSİ´nin ‘red´ cevaplarını hatırlattı. Kaşıkçı´nın eleştirisini TBMM Plan Bütçe Komisyonunda dile getirmesi üzerine cevap hakkını Hatay Milletvekili Suzan Şahin kullandı. Şahin, eleştiri konusu tesisin 1989 yılında işletmeye alındığını, taşınmasıyla ilgili ise DSİ´nin olumsuz yanıtının ardından planlanan yeni arıtmanın 2022 yılı programına alındığını belirtti.
Tarih: 18.11.2021 11:12:35

Sadet Berkyürek/SES

Hatay Defne´deki tartışmalı arıtma tesisinin taşınamaması ve yarattığı koku sorunu TBMM´nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü oturumunda Hataylı 2 milletvekiline polemik yaşattı. Bakan Murat Kurum´un da katıldığı oturumda Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hatay´da Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediyesinin çevre ve sağlık konusunda ‘milletin taleplerini karşılamadığını´ savundu, arıtma tesisi örneğini verdi.

Kaşıkçı, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerden önce, ‘Bu arıtma tesisinin şehrin bu kadar merkez bir noktada olmasının bizlere yakışmadığını ve inşallah seçimlerden sonra bu arıtma tesisini şehir dışına taşıyacağım´ dedi. Ancak seçimler bitti, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı da vermiş olduğu bu sözü unuttu. Şu an yenilerde Hatay Büyükşehir Belediyesine bağlı HATSU bu arıtma tesisini daha modern bir hâle gelmesi için, mevcut yerinde bir çalışma yapmayı uygun görüyor” diye konuştu.

Kaşıkçı, Bakan Kurum´dan şu talepte bulundu: “Hatay Büyükşehir Belediyesinden Defneli hemşehrilerimiz umudunu kesmişler. Acaba Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız arıtma tesisinin yerini TOKİ´ye devrederek -TOKİ Başkanımız da burada- TOKİ marifetiyle daha modern bir arıtma tesisini, Hataylı hemşerilerimize, Defneli hemşehrilerimize kazandırabilir mi? diye. Bu talebi de yine, hemşehrilerimizin adına size sunmuş olayım.”

‘Şikayet´e yanıt Suzan Şahin´den

Lütfi Kaşıkçı´nın yaklaşımını ‘şikayet´ olarak kabul eden ve arıtma tesisinin taşınma ve rehabilite edilebilmesiyle ilgili süreci aktaran Milletvekili Suzan Şahin, HBB´nin yeni bir tesis planlamaya yöneldiğini kaydetti. Şahin, “Sayın Lütfi Kaşıkçı ‘Hatay´da Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Belediyesi çevre ve sağlık konusunda milletimizin taleplerini karşılamıyor´ diye size bir şikâyette bulunmuş. Hem mevkidaşıma bir cevap hem de size doğru bilgi aktarımı yapmak isterim. Mevkidaşım eksik ve yanıltıcı bir bilgiyle karşınıza çıkmış. Mevcutta işletilmekte olan Antakya Atık Su Arıtma Tesisi 1989 yılında tamamlanarak işletmeye alınmış olup ekonomik ömrünü tamamlamıştır, istiap haddini aştığı zaman da koku yapıyor. 2019 yılında Devlet Su İşlerine yazı yazılmış taşıma için, Devlet Su İşleri izin vermemiş. Arıtma tesisine atık su taşıyacak olan kolektör hattının Asi Nehri şevinden geçirilmesi savı, önerisi üzerine Asi Nehri´nin uluslararası nehir olması sebebiyle de Devlet Su İşlerinde gerekli yazışmalar yapılmış, buna da olumsuz görüş verilmiştir 15/11/2019, 17/10/2021 tarihli yazılarla. Asi Nehri Devlet Su İşleri sorumluluğunda olduğundan bizim müdahale hakkımız da bulunmamaktadır. Bunun üzerine, Hatay Büyükşehir Belediyesi ileri teknoloji membran biyoreaktör sistemi son teknolojiyle kapalı inşai yapılar olacak şekilde arıtma planlamış, yapısı planlanan proje İller Bankasınca onaylanmış, Çevre Bakanlığınız tarafından uygun görülerek "ÇED Olumlu" belgesi alınmıştır” diye konuştu.

Şahin, tesisin 2022 programına alındığını, bir ay içinde yapım ihalesine çıkılacağını da sözlerine ekleyerek, tesisin yaz aylarında Asi Nehrine de can suyu sağlayacağını ve canlı yaşamını destekleyeceğini söyledi.

Savaş: Ret geldi, kararları uygulayamadık

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada tesisi taşıma talebinin DSİ tarafından iki kez reddedildiğini belirtti. Meslek odaları ve bölge mahallelerinin muhtarları ile yaptıkları toplantıda da tesisin taşınmasının istendiğini kaydeden Başkanı Savaş, “Taşınması için DSİ´den izin istedik ancak 2017 ve 2021´de ret kararı geldi. Ret kararı gelince toplantılarda almış olduğumuz kararları uygulayamadık. Yeni arıtma tesisi ile suyu ciddi anlamda temizleyen projemizi uygulamak istiyoruz” açıklamasını yapmıştı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arıtma polemiği TBMM komisyonunda
Güzelmansur´dan ´hasta alt bezlerine´ önerge
Güzelmansur´dan ´hasta alt bezlerine´ önerge
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, engelli ve yaşlı alt bezlerine yüzde100 zam gelmesine rağmen, devlet tarafından bu bezlere yapılan ödemelerin aynı kalmasının engelli ve hastaları mağdur etmesini, önergeyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekili Şahin: Adaletsizliğe son vereceğiz
Milletvekili Şahin: Adaletsizliğe son vereceğiz
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin itirazlarına rağmen, İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi´ndeki Tosyalı Limanı´nda yapılacak 80 dönümlük deniz dolgusuna onay vermesine tepki gösterdi.
CHP´den EYT´li eylemi
CHP´den EYT´li eylemi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emeklilikte Yaşa Takılanlarl için 81 ilde eylem yaptı. CHP Hatay İl örgütü de "Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil, hakkını istiyor" dedi.
SP: Yıkımı artık TÜİK bile perdeleyemiyor
SP: Yıkımı artık TÜİK bile perdeleyemiyor
Saadet Partisi ( SP) Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, iktidarın sebep olduğu yıkımı artık TÜİK´in bile perdeleyemediğini belirtti.
Gelecek Partisi´ne İskenderun´da 69 katılım
Gelecek Partisi´ne İskenderun´da 69 katılım
Gelecek Partisi İskenderun İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz: Erken seçim olmaz
SP: Yıkımı artık TÜİK bile perdeleyemiyor
SP: Yıkımı artık TÜİK bile perdeleyemiyor
Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, iktidarın sebep olduğu yıkımı artık TÜİK´in bile perdeleyemediğini belirtti.
Güzelmansur, ´şeref aylıklarına´ artış istedi, reddedildi
Güzelmansur, ´şeref aylıklarına´ artış istedi, reddedildi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ´Gazi Şeref Aylıkları´ndaki ayrımın ortadan kaldırılması ve şeref aylığının asgari ücretin 1,5 katına çıkarılması için verdiği kanun teklifi, TBMM genel kurulunda reddedildi.
Elektrik kesintilerine ´soru önergesi´
Elektrik kesintilerine ´soru önergesi´
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Samandağ, Defne ve Reyhanlı´da yaş=anan elektrik kesintilerini önergeyle parlamentoya taşıdı.
SP Hassa´ya yeni başkan
SP Hassa´ya yeni başkan
Saadet Partisi (SP) Hatay´da ilçe kongrelerini yapmayı sürdürüyor.
AKP´li başkanlarının Ankara ziyareti
AKP´li başkanlarının Ankara ziyareti
Hatay´da görev yapan AKP´li belediye başkanları, Ankara´da partilerinin TBMM´deki grup toplantısına katıldı ve bazı ziyaretlerde bulundu.
İcradaki dosya sayısı 22.8 milyon
İcradaki dosya sayısı 22.8 milyon
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Ekim 2021´de borçla hayatını idame ettirme sarmalına 402 bin kişinin daha katıldığını belirtti.
CHP´den emekliye zammın reddine eleştiri
CHP´den emekliye zammın reddine eleştiri
Parlar: Emekliye makul zam gelene kadar susmayacağız
AKP´li başkanlarının Ankara ziyareti
AKP´li başkanlarının Ankara ziyareti
Hatay´da görev yapan AKP´li belediye başkanları, Ankara´da partilerinin TBMM´deki grup toplantısına katıldı ve bazı ziyaretlerde bulundu.
"Spekülatör ve fırsatçılar hesap verecek"
"Spekülatör ve fırsatçılar hesap verecek"
Asgari ücretin belirlenmesi sonrası ülkede oluşan olumlu havayı kırmak için piyasa ve döviz operasyonları yapıldığını savunan AKP İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven, ´döviz spekülatörleri, stokçular, haksız kazanç sağlayan fırsatçıların devlet ve millete hesap vereceğini ifade etti.
Mengüllüoğlu: Size konuşacağım
Mengüllüoğlu: Size konuşacağım
Hatay Milletvekili ve Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay Mengüllüoğlu, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada, "80 yaşında emekli pazarda tezgâh açıyor, çocuklar seyyar satıcılık yapıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi