Arıtma tesisi çalışması sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde atıksu arıtma tesisi çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu.
Tarih: 4.12.2018 10:21:13

Antakya/SES

HATSU´dan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Hatay için büyük bir öneme sahip olan Asi Nehri ve Akdeniz´i atıksulardan arındırma ile halka sağlıklı bir gelecek ve çevre bırakma adına dev tesislerin kazandırıldığını aktaran Genel Müdürlük, Hatay´ın Büyükşehir olmasından bu yana İskenderun (Denizciler), Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı, Dörtyol, Erzin, Antakya (Serinyol) ve Küçükdalyan-Narlıca olmak üzere Hatay´a sekiz yeni Atıksu Arıtma Tesisi kazandırıldı. Kazandırılan tesislerin faaliyete geçip atık suların arıtılarak çevreye bırakıldı. Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi´nden Asi Nehri´ne temiz su deşarj edildi. Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi´nin ikinci kademesinde de çalışmaları devam ediyor. Arıtma tesisleri sayesinde Akdeniz ile Asi Nehri´ne temiz su akmasının sağlandığına ve atıksuların yarattığı çevre kirliliğinin önüne geçildiğine dikkat çekti.
Amik Ovasında azot, gübre ve su niyetine kullanılan kanalizasyon suları ile tarlaların sulandığını belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Samandağ´da yapılan bir toplantıda, bu kanalizasyon sularını arıtmak ve tarım için kullanılabilecek düzeye getirmek için Kırıkhan, Reyhanlı ve Antakya´da (Küçükdalyan-Narlıca ve Serinyol Atıksu Arıtma Tesisi) olmak üzere toplamda 4 adet arıtma tesisi yaptıklarını ifade etti. Savaş, “Bu ovada yetiştirilen ürünlerden yiyoruz, ülkemizin dört bir yanına gidiyor ve ülke dışına ihraç ediyoruz. Şu anda bize bağlı olarak bütün ovada 4 tane arıtma tesisi çalışıyor bunların en kötüsü yüzde 92 arıtıyor” dedi. Turunçlu´daki atıksu arıtma tesisini daha aşağıya taşıyacaklarını da anlatan Savaş, “Yeni tesisi aşağıyı taşırken de Antakya´da Asi Nehri´ni nasıl berrak, temiz ve kokusuz yaptıysak Defne sınırları içinde kalan Asi´yi de Antakya´daki gibi çok güzel yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.
Kaynak:

"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi