Arkadaşları isminin amfiye verilmesini istiyor
Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, geçtiğimiz yıl motar kazasında yaşamını yitiren 2. sınıf öğrencisi Tuğba Alaş´ı, ölüm yıldönümünde andı ve isminin, fakültedeki bir amfiye verilmesi için kampanya başlattı.
Tarih: 3.11.2017 11:58:29

Akın Bodur/Antakya

MKÜ Tıp Fakültesi dekanlığına dilekçeyle başvuran hekim adayları, yaşamını yitiren öğrenci arkadaşları Tuğba Alaş´ın isminin, ders gördüğü binadaki amfiye verilerek, isminin yaşatılmasını talep etti. Bu öisteme hocalar da destek verdi. Tuğba Alaş ise ölüm yıldönümünde öğrenci arkadaşları ve hocaları tarafından törenle andı, fakültedeki ders gördüğü sıraya fotoğrafı ile çiçek bıraktı. Törende, yaşamını yitiren hekim adayı Tuba´nın fotoğraflarından oluşan video filmi gösterilirken, barkadaşları da onunla ilgili anılarını paylaştı.

Arkadaları dilekçeyle başvurdu
Anma töreninde konuşan ve Tuğba´nın hayatlarında özel anlamı bulunduğunu ifade eden öğrenci arkadaşları, "Tuğbayı kaybettik. Ama sanki bir yıl olmamış, daha dünmüş gibi. Zamanın hızının farkına varıyoruz. Tuğba´ya çarpan kişi suçsuz bulundu ve ailesi karara itiraz edip tekrar dava açtı. Şu an dava süreci devam etdiyor. Bizler de bir an önce adaletin yerini bulmasını, suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Tuğba, fotoğrafında görüldüğü gibi çok renkli biriydi. Toplumsal sorumluluğa sahip; doğa, hayvan, insan sevgisiyle dolu örnek bir tıp öğrencisiydi. Müzisyendi, fotoğrafçıydı, çok kitap okur notlar alırdı. Psikiyatr olmak istiyordu. Çok güzel bir insanı kaybettik. Tuğba´nın ölümü bize hayatın kısalığını ve nefret, kıskançlık gibi şeylerin anlamsızlığını hatırlattı. Biz Tuğba´nın isminin amfide yaşatılması isteğimizi dekanlık ve rektörlüğe bildirdik, bu konuda adım atılmasını istiyoruz. çünkü, bu sıralarda oturan Tubanın isminin en azından fakültede yaşamasını arzuluyoruz. Tuğba´yı ölümüyle değil yaşamıyla, amfideki dersler ve etkinliklerle anmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Hocaları da öneriye destek verdi
MKÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tacettin İnandı, "Tam bir yıl geçti Tuğba´nın ölümünün üzerinden. Söylenecek çok şey var. Erken bir ölümdü. Tuğba, çok renkli, çok yönlü bir insandı. Yaşaması gerekiyordu. Yapacağı çok şey vardı. Onu aramızdan alan trafik, bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkıyor. Trafik, Tuğba gibi bir çok genç insanı aramızdan koparıyor. Belki de Tuğba bizlere bu konunun önemini hatırlatır. Bu konuda harcayacağımız çabalar Tuğba´nın ölümünü daha anlamlı kılar. Bir yıl geçti ama biz onu unutmadık. Her zaman aklımızda kalacak, her yıl onu anacağız. Amfide isminin yaşatılmasını istiyoruz.
Kaynak:

İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Payas Belediyesinin stem merkezindeki lise öğrencisi Mustafa Tosun 3D yazıcı üretti.
İSTE, adaylara üniversiteyi tanıtacak
İSTE, adaylara üniversiteyi tanıtacak
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, ilk öğrencilerini almaya hazırlanıyor. Kentleşme, kentsel dönüşüm ve millet bahçeleri projeleri ile popülerliği giderek artan peyzaj mimarı ihtiyacı nedeniyle; kısa bir süre ünce kurulan, hızla gelişen ve bu yıl öğrenci almasına izin verilen Peyzaj Mimarlığı Bölümü´ne ilgi olmasının beklendiği ifade edildi.
"Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" projesine hibe desteği
"Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" projesine hibe desteği
Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz İlçe Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ İlçe Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Dışişleri Bakanlığına bağlı Ulusal Ajans tarafından hibelendirilmeye hak kazandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi