Arkadaşları isminin amfiye verilmesini istiyor
Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, geçtiğimiz yıl motar kazasında yaşamını yitiren 2. sınıf öğrencisi Tuğba Alaş´ı, ölüm yıldönümünde andı ve isminin, fakültedeki bir amfiye verilmesi için kampanya başlattı.
Tarih: 3.11.2017 11:58:29

Akın Bodur/Antakya

MKÜ Tıp Fakültesi dekanlığına dilekçeyle başvuran hekim adayları, yaşamını yitiren öğrenci arkadaşları Tuğba Alaş´ın isminin, ders gördüğü binadaki amfiye verilerek, isminin yaşatılmasını talep etti. Bu öisteme hocalar da destek verdi. Tuğba Alaş ise ölüm yıldönümünde öğrenci arkadaşları ve hocaları tarafından törenle andı, fakültedeki ders gördüğü sıraya fotoğrafı ile çiçek bıraktı. Törende, yaşamını yitiren hekim adayı Tuba´nın fotoğraflarından oluşan video filmi gösterilirken, barkadaşları da onunla ilgili anılarını paylaştı.

Arkadaları dilekçeyle başvurdu
Anma töreninde konuşan ve Tuğba´nın hayatlarında özel anlamı bulunduğunu ifade eden öğrenci arkadaşları, "Tuğbayı kaybettik. Ama sanki bir yıl olmamış, daha dünmüş gibi. Zamanın hızının farkına varıyoruz. Tuğba´ya çarpan kişi suçsuz bulundu ve ailesi karara itiraz edip tekrar dava açtı. Şu an dava süreci devam etdiyor. Bizler de bir an önce adaletin yerini bulmasını, suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Tuğba, fotoğrafında görüldüğü gibi çok renkli biriydi. Toplumsal sorumluluğa sahip; doğa, hayvan, insan sevgisiyle dolu örnek bir tıp öğrencisiydi. Müzisyendi, fotoğrafçıydı, çok kitap okur notlar alırdı. Psikiyatr olmak istiyordu. Çok güzel bir insanı kaybettik. Tuğba´nın ölümü bize hayatın kısalığını ve nefret, kıskançlık gibi şeylerin anlamsızlığını hatırlattı. Biz Tuğba´nın isminin amfide yaşatılması isteğimizi dekanlık ve rektörlüğe bildirdik, bu konuda adım atılmasını istiyoruz. çünkü, bu sıralarda oturan Tubanın isminin en azından fakültede yaşamasını arzuluyoruz. Tuğba´yı ölümüyle değil yaşamıyla, amfideki dersler ve etkinliklerle anmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Hocaları da öneriye destek verdi
MKÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tacettin İnandı, "Tam bir yıl geçti Tuğba´nın ölümünün üzerinden. Söylenecek çok şey var. Erken bir ölümdü. Tuğba, çok renkli, çok yönlü bir insandı. Yaşaması gerekiyordu. Yapacağı çok şey vardı. Onu aramızdan alan trafik, bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkıyor. Trafik, Tuğba gibi bir çok genç insanı aramızdan koparıyor. Belki de Tuğba bizlere bu konunun önemini hatırlatır. Bu konuda harcayacağımız çabalar Tuğba´nın ölümünü daha anlamlı kılar. Bir yıl geçti ama biz onu unutmadık. Her zaman aklımızda kalacak, her yıl onu anacağız. Amfide isminin yaşatılmasını istiyoruz.
Kaynak:

4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Okula gidemeyene evde eğitim
Okula gidemeyene evde eğitim
Engelsiz Arsuz Derneği ve bazı özel okulların katkısıyla Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Antakya Belediyesinin "Kardeşinle sevgiyle paylaş" projesi kapsamında yürütülen "Kardeş Okul" kapsamında bağışlanan 220 adet kitap, Kisecik Ortaokuluna teslim edildi; iletilen diğer yardımlar da mobil araçla ulaştırılması sürdü.
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Satranç ile Mutfak Akademi kulüpleri, çocuklar arasında kaynaşma, dayanışmaı, kardeşlik duygusunu yaşatıp, pekiştirmek amacıyla Arsuz´un Pirinçlik mahallesindeki Mustafa Kemal İlköğretim Okulunu konuk etti.
Kurtbağı okuluna kütüphane
Kurtbağı okuluna kütüphane
Ünlü ailesi tarafından yaptırılan kütüphane hizmete açıldı
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Erasmus- Gençlik projeleri kapsamında Hatay´da bulunan öğrenciler, İskenderun ve Arsuz´u ziyaret etti.
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Avrupa Birliği ile projesi olan "İklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi programı" kapsamında eğitim düzenledi.
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO), TÜBİTAK´ın Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelere yönelik modülünün sorumluluğu yürüten İSTE Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Eryüzlü, ilgili proje desteklerindeki güncek gelişmeler ve değişiklikler hakkında bilgi verdi.
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için, yeni bir idarecilik, yeni bir eğitimcilik ve optimum bakış açısı geliştirerek, ülke, ilçe ve ilin gelişmesi, kalkınması ve daha ileri hedeflere doğru yürümesi için teşvik edici ve yönlendirici bir faktör olunması gerekitğini söyledi.
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), ASAŞ Filtre firmasının Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik "Sınai mülkiyet temel eğitimi” verdi.
Tadilatı BM üstlendi
Tadilatı BM üstlendi
Modernevler İlkokuluna ´açılış´
MKÜ´de rektör değişmedi
MKÜ´de rektör değişmedi
Hasan Kaya yeniden atandı
‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
"Kimse her konudan anlayamaz"
"Kimse her konudan anlayamaz"
Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şeref Oğuz, “Gelin, yetenekli ve zeki (!) insanlarımızdan kurtulalım” adlı konferansta konuştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi