Arkadaşları isminin amfiye verilmesini istiyor
Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, geçtiğimiz yıl motar kazasında yaşamını yitiren 2. sınıf öğrencisi Tuğba Alaş´ı, ölüm yıldönümünde andı ve isminin, fakültedeki bir amfiye verilmesi için kampanya başlattı.
Tarih: 3.11.2017 11:58:29

Akın Bodur/Antakya

MKÜ Tıp Fakültesi dekanlığına dilekçeyle başvuran hekim adayları, yaşamını yitiren öğrenci arkadaşları Tuğba Alaş´ın isminin, ders gördüğü binadaki amfiye verilerek, isminin yaşatılmasını talep etti. Bu öisteme hocalar da destek verdi. Tuğba Alaş ise ölüm yıldönümünde öğrenci arkadaşları ve hocaları tarafından törenle andı, fakültedeki ders gördüğü sıraya fotoğrafı ile çiçek bıraktı. Törende, yaşamını yitiren hekim adayı Tuba´nın fotoğraflarından oluşan video filmi gösterilirken, barkadaşları da onunla ilgili anılarını paylaştı.

Arkadaları dilekçeyle başvurdu
Anma töreninde konuşan ve Tuğba´nın hayatlarında özel anlamı bulunduğunu ifade eden öğrenci arkadaşları, "Tuğbayı kaybettik. Ama sanki bir yıl olmamış, daha dünmüş gibi. Zamanın hızının farkına varıyoruz. Tuğba´ya çarpan kişi suçsuz bulundu ve ailesi karara itiraz edip tekrar dava açtı. Şu an dava süreci devam etdiyor. Bizler de bir an önce adaletin yerini bulmasını, suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Tuğba, fotoğrafında görüldüğü gibi çok renkli biriydi. Toplumsal sorumluluğa sahip; doğa, hayvan, insan sevgisiyle dolu örnek bir tıp öğrencisiydi. Müzisyendi, fotoğrafçıydı, çok kitap okur notlar alırdı. Psikiyatr olmak istiyordu. Çok güzel bir insanı kaybettik. Tuğba´nın ölümü bize hayatın kısalığını ve nefret, kıskançlık gibi şeylerin anlamsızlığını hatırlattı. Biz Tuğba´nın isminin amfide yaşatılması isteğimizi dekanlık ve rektörlüğe bildirdik, bu konuda adım atılmasını istiyoruz. çünkü, bu sıralarda oturan Tubanın isminin en azından fakültede yaşamasını arzuluyoruz. Tuğba´yı ölümüyle değil yaşamıyla, amfideki dersler ve etkinliklerle anmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Hocaları da öneriye destek verdi
MKÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tacettin İnandı, "Tam bir yıl geçti Tuğba´nın ölümünün üzerinden. Söylenecek çok şey var. Erken bir ölümdü. Tuğba, çok renkli, çok yönlü bir insandı. Yaşaması gerekiyordu. Yapacağı çok şey vardı. Onu aramızdan alan trafik, bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkıyor. Trafik, Tuğba gibi bir çok genç insanı aramızdan koparıyor. Belki de Tuğba bizlere bu konunun önemini hatırlatır. Bu konuda harcayacağımız çabalar Tuğba´nın ölümünü daha anlamlı kılar. Bir yıl geçti ama biz onu unutmadık. Her zaman aklımızda kalacak, her yıl onu anacağız. Amfide isminin yaşatılmasını istiyoruz.
Kaynak:

Nüfus müdürlüğüne sınav mesaisi
Nüfus müdürlüğüne sınav mesaisi
Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2018-YKS) katılacak ve sınav günlerinde Nüfus Cüzdanını veya T.C. Kimlik Kartını kaybeden ve yeniden çıkarmak isteyen adaylar için kimlik kartı başvurularının alınarak ´Geçici Kimlik Belgesi´ verilmesi amacıyla İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü 30 Haziran 2018 Cumartesi günü 07.00–17.00 ve 1 Temmuz 2018 Pazar günü 07.00–15.30 saatleri arasında hizmete açık tutulacak.
Öğrencilere ücretsiz kurs
Öğrencilere ücretsiz kurs
Hatay Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin derslerine destek olmak ve sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlamak amacıyla eğitim vermeye devam ediyor.
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi öğrencileri, 2017-2018 eğitim-öğretim yılını, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı´nda yapılan “Çocuk Koroları Performans Gösterisi” ile kapattı.
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Hüyük mahallesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan halı kursunu ziyaret edip, halı dokuma hakkında bilgi aldı, kursiyerlerle görüştü.
İzmir marşıyla mezun oldular
İzmir marşıyla mezun oldular
İskenderun´da özel eğitim veren Yükseliş Koleji, öğrencilerine mezuniyet töreni düzenledi.
Mühendisler de kep attı
Mühendisler de kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimi Fakültesinden mezun olan öğrenciler, düzenlenen törenle kep atarak, mühendis olmanın mutluluğunu yaşadı.
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermezi üzerine Arsuz´un Hüyük mahallesindeki ilk ve ortaokulu ile okul öncesi öğrencilerie törenle karne verildi.
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı mezun adayı öğrencileri için kep atma töreni düzenlendi.
Kolejden mezunlarına tören
Kolejden mezunlarına tören
Antakya´da özel eğitim veren TED Hatay Koleji 4. ve 8. sınıf öğrencileri mezuniyetin hheyecanının yaşadı.
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında; Destekleme Eğitimi Değerlendirme Sınavı (SonTest) sınavının 09 Haziran Cumartesi günü Saat 10.00´da ve aynı gün saat 14.00´te ise Arapça Yeterlik Sınavı´nın Hatay´da da belirlenen okullarda yapılacağı bildirildi.
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
Kampüste konteynerlerden oluşturulan inovasyon fabrikasında, öğrencilerin yabancı dil konusunda kendilerini geliştirebilmelerini sağlamak ve öğrenme hızlarını artırmak amacıyla Yenilikçi İngilizce Öğrenme Noktası (Innovative English Learning Point) oluşturuldu
İMYO´da kep coşkusu
İMYO´da kep coşkusu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) öğrencileri keplerini havaya atarak, mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Samandağ´ın Meydan mahallesindeki Azize Süleyman Yalçın Ortaokulunun 4006 Tubitak Bilim Fuarı, Tekebaşı Zeynel Abidin Cilli İlkokulunun bahçesinde yapıldı.
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Ayla-Naci Uyar İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen, ´Benim gözümle Arsuz´ adlı fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi