Arkadaşları isminin amfiye verilmesini istiyor
Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, geçtiğimiz yıl motar kazasında yaşamını yitiren 2. sınıf öğrencisi Tuğba Alaş´ı, ölüm yıldönümünde andı ve isminin, fakültedeki bir amfiye verilmesi için kampanya başlattı.
Tarih: 3.11.2017 11:58:29

Akın Bodur/Antakya

MKÜ Tıp Fakültesi dekanlığına dilekçeyle başvuran hekim adayları, yaşamını yitiren öğrenci arkadaşları Tuğba Alaş´ın isminin, ders gördüğü binadaki amfiye verilerek, isminin yaşatılmasını talep etti. Bu öisteme hocalar da destek verdi. Tuğba Alaş ise ölüm yıldönümünde öğrenci arkadaşları ve hocaları tarafından törenle andı, fakültedeki ders gördüğü sıraya fotoğrafı ile çiçek bıraktı. Törende, yaşamını yitiren hekim adayı Tuba´nın fotoğraflarından oluşan video filmi gösterilirken, barkadaşları da onunla ilgili anılarını paylaştı.

Arkadaları dilekçeyle başvurdu
Anma töreninde konuşan ve Tuğba´nın hayatlarında özel anlamı bulunduğunu ifade eden öğrenci arkadaşları, "Tuğbayı kaybettik. Ama sanki bir yıl olmamış, daha dünmüş gibi. Zamanın hızının farkına varıyoruz. Tuğba´ya çarpan kişi suçsuz bulundu ve ailesi karara itiraz edip tekrar dava açtı. Şu an dava süreci devam etdiyor. Bizler de bir an önce adaletin yerini bulmasını, suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Tuğba, fotoğrafında görüldüğü gibi çok renkli biriydi. Toplumsal sorumluluğa sahip; doğa, hayvan, insan sevgisiyle dolu örnek bir tıp öğrencisiydi. Müzisyendi, fotoğrafçıydı, çok kitap okur notlar alırdı. Psikiyatr olmak istiyordu. Çok güzel bir insanı kaybettik. Tuğba´nın ölümü bize hayatın kısalığını ve nefret, kıskançlık gibi şeylerin anlamsızlığını hatırlattı. Biz Tuğba´nın isminin amfide yaşatılması isteğimizi dekanlık ve rektörlüğe bildirdik, bu konuda adım atılmasını istiyoruz. çünkü, bu sıralarda oturan Tubanın isminin en azından fakültede yaşamasını arzuluyoruz. Tuğba´yı ölümüyle değil yaşamıyla, amfideki dersler ve etkinliklerle anmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Hocaları da öneriye destek verdi
MKÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tacettin İnandı, "Tam bir yıl geçti Tuğba´nın ölümünün üzerinden. Söylenecek çok şey var. Erken bir ölümdü. Tuğba, çok renkli, çok yönlü bir insandı. Yaşaması gerekiyordu. Yapacağı çok şey vardı. Onu aramızdan alan trafik, bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkıyor. Trafik, Tuğba gibi bir çok genç insanı aramızdan koparıyor. Belki de Tuğba bizlere bu konunun önemini hatırlatır. Bu konuda harcayacağımız çabalar Tuğba´nın ölümünü daha anlamlı kılar. Bir yıl geçti ama biz onu unutmadık. Her zaman aklımızda kalacak, her yıl onu anacağız. Amfide isminin yaşatılmasını istiyoruz.
Kaynak:

Çocuklara masal dinletisi
Çocuklara masal dinletisi
İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), ´Çocuk Üniversitesi´ projesiyle, çocukların hayal dünyasını geliştirerek, onların üniversite ve dünyayı daha iyi tanımasını, sosyalleşmesini sağlamak için etkinlikler düzenlediği ve bunun sürdürüleceği ifade edildi.
Doğa Koleji İskenderun Yalım Grup´ta
Doğa Koleji İskenderun Yalım Grup´ta
Türkiye´nin en büyük okullar zinciri Doğa Koleji İskenderun Kampüsü, Ekim ayı itibariyle özel Gelişim Hastanesi´nin de grup şirketleri arasında yeraldığı ve YK Başkanlığını Metin Yıldız´ın yaptığı Yalım Grup tarafından devir alındı.
İklim değişiliğinde ´farkındalık´ projesi
İklim değişiliğinde ´farkındalık´ projesi
Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Hatay Valiliğinin yürütücüsü, Antakya Çevre Koruma Derneğininde ortağı olduğu İklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen ‘Daha iyi bir çevre seninle başlar´ adlı proje sürüyor.
Dileklerini yazdılar, öğrenciler de yerine getirdi
Dileklerini yazdılar, öğrenciler de yerine getirdi
İskenderun Suçıkağı Paşa Karaca İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri 2018 yılına istedikleri hediyelerle girdi.
Rektör Dereli´den ‘umutlandıran´ değerlendirme
Rektör Dereli´den ‘umutlandıran´ değerlendirme
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, 2017 yılı çalışmaları ve gerçekleşmeleri paylaşarak, “2018 yılında çok daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var. Umut doluyuz, umutluyuz” dedi.
Enerjisa´dan Mesleki Eğitim protokolü
Enerjisa´dan Mesleki Eğitim protokolü
Hatay´ın yanı sıra toplam 14 ilde MEB´e bağlı okul ve eğitim merkezlerindeki öğrenciler, Enerjisa Mobil Eğitim Tırı´nda teorik ve uygulamalı eğitimler alacak.
Simya´dan değişim protokolü
Simya´dan değişim protokolü
Dünyada Kanada Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere 16 ülkenin öğrenci değişim programlarını yürüten Worldwide Cultural Exchange Program (W.C.E.P.) Türkiye Ofisi ile Simya Okulları arasında uluslararası eğitim alanında işbirliği protokolüne imza attıklarını bildiren Simya Okulları kurucusu Selim Baysal, protokolün uluslararası projelerden faydalanmak isteyen öğrencilere yol gösterici olacağını, Türkiye ve Dünya üniversitelerinin kapılarını açacağını söyledi.
Eğitimde tam güne hazırlık
Eğitimde tam güne hazırlık
Hatay´ın eğitimdeki genel durumu ve 2018 eğitim-öğretim yılına yönelik yatırımların ele alındığı toplantı, Vali Erdal Ata başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Ata, tam gün eğitime geçiş yönündeki hazırlıkların takvim çerçevesinde tamamlanması için destek vereceklerini söyledi.
Üniversiteliden ASAŞ´a teknik gezi
Üniversiteliden ASAŞ´a teknik gezi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğrencileri, teorik bilgilerini pekiştirmek için teknik geziler kapsamında bölgedeki fabrika ve işletmelerde inceleme yapmayı sürdürüyor.
´Nanokompozitlerle daha temiz dünya mümkün´
´Nanokompozitlerle daha temiz dünya mümkün´
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen ´Teknoloji Sohbetleri´nin konuğu, İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola oldu.
‘Uygulamalı Patent Yazma´ eğitimi
‘Uygulamalı Patent Yazma´ eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) ve SİMAJ PATENT işbirliğiyle İSTE´li öğrencilere yönelik olarak ´Uygulamalı Patent Yazma´ eğitim düzenlendi.
Türk Eğitim-Sen: Eğitimciye karşı şiddet önlenmeli
Türk Eğitim-Sen: Eğitimciye karşı şiddet önlenmeli
Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, eğitimcilere yönelik şiddete karşı olduklarını belirtti.
´Fikirleri gün yüzüne çıkarmak lazım´
´Fikirleri gün yüzüne çıkarmak lazım´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Demir, İSTE Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO) düzenlediği Teknoloji Sohbetleri–TechTalks serisinin konuğu oldu.
Minikler için Kolları Sıvadı
Minikler için Kolları Sıvadı
Toplumsal gelişim ve dönüşüm için teknoloji okuryazarlığı seviyesinin yükselmesi ve erken dönemde sağlanması gerektiği bilinciyle hareket eden ve bu bilinçle Çocuk Üniversitesi projesini geliştiren İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), toplumun en temeline, gelecek yüzyılların mimarları olacak anaokulu öğrencilerine yönelik projeler geliştirmek üzere kolları sıvadı ve işbirliği fırsatları için okullarla da görüşüyor
Ham petrol için yosun önerdi
Ham petrol için yosun önerdi
Hızlı tren çalışmalarının mimarı olarak kabul edilen Japonya Tsukuba Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazuo Kadowaki, İskenderun Körfezi´nin ham petrol elde edilmesine yönelik uygulamalarında önemli fırsatlara sahip olduğunu belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi