Arkadaşları isminin amfiye verilmesini istiyor
Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, geçtiğimiz yıl motar kazasında yaşamını yitiren 2. sınıf öğrencisi Tuğba Alaş´ı, ölüm yıldönümünde andı ve isminin, fakültedeki bir amfiye verilmesi için kampanya başlattı.
Tarih: 3.11.2017 11:58:29

Akın Bodur/Antakya

MKÜ Tıp Fakültesi dekanlığına dilekçeyle başvuran hekim adayları, yaşamını yitiren öğrenci arkadaşları Tuğba Alaş´ın isminin, ders gördüğü binadaki amfiye verilerek, isminin yaşatılmasını talep etti. Bu öisteme hocalar da destek verdi. Tuğba Alaş ise ölüm yıldönümünde öğrenci arkadaşları ve hocaları tarafından törenle andı, fakültedeki ders gördüğü sıraya fotoğrafı ile çiçek bıraktı. Törende, yaşamını yitiren hekim adayı Tuba´nın fotoğraflarından oluşan video filmi gösterilirken, barkadaşları da onunla ilgili anılarını paylaştı.

Arkadaları dilekçeyle başvurdu
Anma töreninde konuşan ve Tuğba´nın hayatlarında özel anlamı bulunduğunu ifade eden öğrenci arkadaşları, "Tuğbayı kaybettik. Ama sanki bir yıl olmamış, daha dünmüş gibi. Zamanın hızının farkına varıyoruz. Tuğba´ya çarpan kişi suçsuz bulundu ve ailesi karara itiraz edip tekrar dava açtı. Şu an dava süreci devam etdiyor. Bizler de bir an önce adaletin yerini bulmasını, suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Tuğba, fotoğrafında görüldüğü gibi çok renkli biriydi. Toplumsal sorumluluğa sahip; doğa, hayvan, insan sevgisiyle dolu örnek bir tıp öğrencisiydi. Müzisyendi, fotoğrafçıydı, çok kitap okur notlar alırdı. Psikiyatr olmak istiyordu. Çok güzel bir insanı kaybettik. Tuğba´nın ölümü bize hayatın kısalığını ve nefret, kıskançlık gibi şeylerin anlamsızlığını hatırlattı. Biz Tuğba´nın isminin amfide yaşatılması isteğimizi dekanlık ve rektörlüğe bildirdik, bu konuda adım atılmasını istiyoruz. çünkü, bu sıralarda oturan Tubanın isminin en azından fakültede yaşamasını arzuluyoruz. Tuğba´yı ölümüyle değil yaşamıyla, amfideki dersler ve etkinliklerle anmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Hocaları da öneriye destek verdi
MKÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tacettin İnandı, "Tam bir yıl geçti Tuğba´nın ölümünün üzerinden. Söylenecek çok şey var. Erken bir ölümdü. Tuğba, çok renkli, çok yönlü bir insandı. Yaşaması gerekiyordu. Yapacağı çok şey vardı. Onu aramızdan alan trafik, bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkıyor. Trafik, Tuğba gibi bir çok genç insanı aramızdan koparıyor. Belki de Tuğba bizlere bu konunun önemini hatırlatır. Bu konuda harcayacağımız çabalar Tuğba´nın ölümünü daha anlamlı kılar. Bir yıl geçti ama biz onu unutmadık. Her zaman aklımızda kalacak, her yıl onu anacağız. Amfide isminin yaşatılmasını istiyoruz.
Kaynak:

´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
TED Hatay Koleji öğrencileri tarafından ´Değişen yüzyılda psikolojik danışman olmak´ konulu çalıştay düzenlendi.
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun, “Yepyeni bir dinamiğe ve karaktere sahip Z kuşağı çocuklarının ebeveynleri olmak, onları anlayabilmek, kendi yetiştiriliş tarzımızdan çok daha farklı bir şekilde yaklaşabilmek, kimi zaman çok zorlu ve yorucu olabiliyor” dedi.
´Güvenin içi boş olmamalı´
´Güvenin içi boş olmamalı´
İskenderun Teknik Üniversitesi Yapı Öğrenci Topluluğu tarafından "İSTE-MİZ´18: Mühendislik ve İnovasyon Zirvesi” düzenlendi.
Uygulamalı girişimcilik kursu
Uygulamalı girişimcilik kursu
İskenderun´da girişimcilere yönelik eğitim verildi.
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Teknoloji ve AR-GE Uygulama Araştırma Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından törenle açıldı.
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
İskenderun´da ABİGEM işbirliğiyle ´müşteri ilişkileri yönetimi´ eğitimi yapıldı.
´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi ve Moral Psikolojik Danışmanlık işbirliğiyle, farkındalık yaratmak ve aileleri bilinçlendirmeye yönelik düzenlenen ´Çocuk ihmali ve istismarı´ adlı panel yapıldı.
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Bazı ilceme ve temaslarda bulunmak üzere iki günlük bir program için Hatay´a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) ziyaret etti.
Kurslar pazartesi başlıyor
Kurslar pazartesi başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı´nın koordinatörlüğünde geçen ay hayata geçirilen ´okuryazarlık seferberliği´ kapsamında İilçede başlatılan çalışmalar sürüyor.
´Mutluluk çaba ister´
´Mutluluk çaba ister´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle ´evlilik öncesi eğitim´ programı düzenlendi.
 AÖF dersleri İSTE´de
AÖF dersleri İSTE´de
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin (AÖF) İktisat ve İşletme bölümlerinin dersleri İSTE´de verilecek.
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir Kolejleri, gelecek eğitim-öğretim yılı için bursluluk sınavını, önceki gün okulun kampüsünde gerçekleştirdi. 4, 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerin katıldığı sınavda başarılı olan öğrenciler, burs hakkı elde edecek.
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencileri İTSO´yu ziyaret ettiler.
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
13-16 Şubat tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi ve İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi´nde düzenlenen III. EURIE Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE 2018) ve Türk-Arap Yükseköğretim Kongresine (TACHE 2018) katılan İSTE için yeni işbirliklerinin ortaya çıkmasını sağlandığı ifade edildi.
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
Enerjisa Dağıtım Şirketi ve Milli Eğitim Bakanlığı´nın işbirliği ile yola çıkan Görsel Eğitim Aracı´nın durağı İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi