Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Tarih: 25.11.2021 15:48:02

Arsuz ilçe sınırları içerisinde bulunan çocuklara ve ailelerine danışmanlık hizmetinin verilmesi, çocuk haklarının tanıtılması, yaygınlaştırılması, geliştirilmesi, çocuk istismarının önlenmesine yönelik hizmetlerin verilmesi hususunda Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında protokol imzalandı.

“Türkiye´de Çocuk Ticareti, Emek Sömürüsü Amacıyla İnsan Ticareti Konusunda Farkındalık Yaratma” projesinin devamı olan Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi, Arsuz Belediyesi Nikâh Salonu binasında hayata girdi.

Hatay Baro Başkanı Av. H. Cihat Açıkalın, ECPAT Türkiye Derneği Başkanı Av. Şahin Antakyalıoğlu, meclis üyeleri, muhtarlar, Arsuz Belediyesi birim müdürlerinin de katıldığı açılışta konuşan Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Bu merkezin kurulması için gerekli tüm çalışmaların gerçekleştirildiğini belirtti. Başkan Güven, “Bu hafta çocuk hakları gününü kutladık. Bu konu ile ilgili, Avrupa birliğinin desteklediği, ECPAT Türkiye ile birlikte yürüttüğümüz bir Avrupa birliği projemiz var. İki gündür, belirli gruplara eğitimlerimiz devam ediyordu. Konusu da çocuk istismarı ve çocuk ticaretiydi. Altı aylık bu projenin belirli kısımlarını neticelendirdik. Geçen ay gerçekleştirdiğimiz meclisimizde oy birliği ile aldığımız kararla, Çocuk hakları ve Danışma merkezi kurulmasına yönelik çalışmalarımızı, girişimlerimizi gerçekleştirdik. Bunun neticesinde Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye işbirliğiyle ortak bir protokol imzaladık. Belediyemizle birlikte, değerli hukukçularımızın katılımıyla çocuklarımıza bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Çocuklarımıza ve Arsuz´umuza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hatay Baro Başkanı Av. H. Cihat Açıkalın, “Mustafa Kemal Atatürk´ün başlattığı, kadın ve çocuk alanındaki çalışmalar, gönül isterdi ki çok farklı bir noktada olsun. Ama sosyal süreç itibarıyla geldiğimiz noktada kadın ve çocuk alanında daha alacak çok yolumuzun olduğunu görüyoruz. Bu yolu yürürken güçlü adımlara ihtiyacımız var. Bu güçlü adımlar yerel yönetimler ve onları bu konularda destekleyen hukukçularla gerçekleşir. Bu yüzden çok kıymetli bir projeye imza atıyoruz. Hatay barosu olarak, sosyal baroculuk ilkemiz gereği, toplumun her alanında, akan hayatın içinde olarak, özellikle çocuk ve kadın alanında biz de kendi çerçevemizden bir şeyler katmak istiyoruz. Sayın Başkanıma bu hukukçu, çağdaş yaklaşımı nedeniyle, toplumu önemseyen, insanı, çocuğu önceleyen tutumu ve fedakârlığı nedeniyle şükranlarımı iletiyorum” ifadelerini kullandı.

ECPAT Türkiye Derneği Başkanı Av. Şahin Antakyalıoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çocuk haklarının tanıtılması ve yaygınlaştırılması adına çok büyük eksiklerimiz var. Bu çerçevede çocuklara ve ailelere hem danışmanlık hizmetinin verilmesi hem de bu konulara yönelik eğitimlerin planlanması, çözümsüz kalan problemlerin çözülmesi vb. konular adına çok büyük bir fırsat olmuş oldu. Arsuz Belediye Başkanımız ve Hatay Baro Başkanımızın bu tutumları bizim için çok büyük bir şans. Bizler de çocuk hak ihlallerinin önlenmesi adına işbirliğimizi sağlayarak üstümüze düşen görevleri yerine getireceğiz.”

/resimler/2021-11/26/0058479071127.jpg
Kaynak:

Atatürk üzerine sohbet
Atatürk üzerine sohbet
Hataylı emekli general Naim Babüroğlu (62), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesini ziyaret etti.
Açılış, Selin´in konseriyle
Açılış, Selin´in konseriyle
Füsun Sayek 16. Sağlık ve Kültür Etkinlikleri
3 ilçede KADES bilgilendirmesi
3 ilçede KADES bilgilendirmesi
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlileri, Samandağ ve Arsuz´da Kadın Destek Uygulaması (KADES) kapsamında vatandaşları bilgilendirdi.
AKP, 21 yaşında
AKP, 21 yaşında
İskenderun AKP, ilçe yönetim kurulu toplantılarını ve İskenderun belediye Meclisi Grup Toplantılarını düzenli olarak yapmayı sürdürüyor.
Mahkeme, encümen kararını iptal etti
Mahkeme, encümen kararını iptal etti
Arsuz Belediyesinin 2015 yılında yapılan imar uygulamasına karşı dava açan Mati Bulut ve Zeki Bulut´u haklı bulan Hatay 1. İdare Mahkemesi, belediyenin 06 Ekim 2015 gün ve 412 sayılı encümen kararını iptal etti.
19 kilo esrara baskın
19 kilo esrara baskın
Samandağ, Yayladağı ve Antakya´da jandarma timlerinin yaptığı operasyonlarda 19 kilo kubar esrar ve 198 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.
Geçilmez kanyonu, ´artık geçilecek´
Geçilmez kanyonu, ´artık geçilecek´
Hatay Orman Bölge Müdürlüğü, ilde tespit edilen iki ayrı ekoturizm alanına yönelik hazırlanmaya başlanan projelerin yıl sonuna kadar yaşama geçirilmesinin planlandığını açıkladı.
Ersen, Rengin´in klibini tanıttı
Ersen, Rengin´in klibini tanıttı
"Rengin bir akşamüstü seninle/Zengin bir sofrada yani kalbinde/Ah turuncu rüyalar her gecemde/Güneşin kucağında her nefeste/Bu gece kalbimi zorladım/Sanırım çok seni yokladım/Yalan değil hiç korkmadım/Küf rengiydi günahlarım" adlı dizeleriyle oluşan Rengin" adlı eserinin klibini sade bir törenle tanıttı, İskenderunlu Ersen. "Temmuz", "Elveda", "Yalancısın" ve "Görünmez aşk" gibi eserleri bulunan, şarkı sözü yazıp, beste de yapan Ersen, ´Rengin´ adlı şarkıyı pandemi salgını döneminde bestelediğini söyledi.
HADO´nun Gazimağusa seferi başladı
HADO´nun Gazimağusa seferi başladı
19 Mayıs´ta ilk seferini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin Girne kentine yapan Hatay Deniz Otobüsü HADO, ikinci durağı Gazimağusa seferini gerçekleştirdi.
Parklarda ´yenileme çalışması´
Parklarda ´yenileme çalışması´
Antakya Belediyesi, ekiplerin kentin 95 mahallesinde bulunan park ve yeşil alanlarda yenileme, bakım, onarım, temizlik, bitki ekimi, ağaçlandırma, budama, çim biçme ve yenileme çalışmalarına devam ettiğini duyurdu.
Belediye çalışanına ´iş güvenliği´ eğitimi
Belediye çalışanına ´iş güvenliği´ eğitimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, çalışan personelin iş sağlığı ve güvenliği için yaptığı eğitimlere devam ediyor.
Hatay´da kaçakçılık operasyonları
Hatay´da kaçakçılık operasyonları
Hatay´da kaçakçılık olaylarına yönelik operasyonlar düzenlendi.
Aranan 19 kişi yakalandı
Aranan 19 kişi yakalandı
Hatay´da çeşitli suçlardan arananlara yönelik çalışmalar da sürüyor. Aranan 19 kişinin yakalandığı açıklandı.
Motor kaputunda otomatik silah
Motor kaputunda otomatik silah
Belen´de durdurulan bir aracın motor kaputunda 1 adet yarı otomatik silah ele geçirildi, olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.
Çiftçiye tohum ve fide yardımı
Çiftçiye tohum ve fide yardımı
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Hatay´da kırsal kalkınma projesi ile tarımcı vatandaşların kalkındırmayı hedeflediklerini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi