Arsuz CHP´de Emine Bulut cinayeti protestosu
CHP Arsuz İlçe kadın kolları Başkanı Uslu: Haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır
Tarih: 24.8.2019 14:42:06

Kırıkkale´de eski eşi Fedai Varan (43) tarafından bıçaklanan Emine Bulut´un (38) hayatını kaybettiği saldırı, Arsuz´da da protesto edildi. CHP Arsuz ilçe örgütünde düzelenen toplantıda ilçe kadı kolları Başkanı Sibel Uslu, “Kimse bu cinayetten kendisi aklayamaz” dedi.

CHP Arsuz İlçe örgütünde CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve Suzan Şahin, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Arsuz İlçe Başkan vekili Nihat Yumuşak, CHP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Av. Filiz Haksöz, Arsuz Kadın Kolları Başkanı Sibel Uslu, Arsuz Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Devrim, Gençlik Kolları MYK Üyesi İklime Kabasakal ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları üyeleri, meclis üyeleri ile partililerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Uslu, her gün kadınların erkek şiddetine maruz kaldığını, sadece bu yıl içinde 223 kadının katledildiğini belirtti. Yaşanan cinaåyetlere sessiz kalmayacaklarını, alışmayacaklarını ve susmayacaklarını vurgulayan Uslu, “Kimse bu cinayetten kendini aklayamaz. Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hakim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan; ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi´nin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine ‘ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz´ diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır” diye konuştu. Uslu, kadın cinayetleri üzerinden iyi hal ve tahrik indirimi de uygulanmaması gerektiğini kaydederek caydırıcı ve uygulanabilir cezaların önemine dikkat çekti.

“Eğitim yasalar kadar önemli”
Toplantıda kadın cinayetlerinin önlenmesinde yasal düzenlemelerin şartına işaret eden il Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz, cezaların caydırıcılığı kadar eğitimin önemli olduğunu sözlerine ekledi. Haksöz, kadının bir meta olmadığının öğretilmesi gerektiğini söyledi. Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, kadın cinayetlerinin önünün alınmasında adaletin özümsenmesinin önemli yer aldığını söyledi. yönetenlerin özendirir tarzdaki açıklamaların sorunu katladığını da sözlerine ekleyen Güven, eğitimden yasal düzenlemelere kadar düzenlemelerin hayata geçirilerek, kadın ve çocuğa yönelik şiddete, kadın cinayetlerlerine toplum olarak dur demek gerektiğini belirtti. “Yöneticilerin çok daha gazla sorumlulukları olduğuna inanıyorum3 diyen Başkan Güven, cezaların tek başına caydırıcı olmayacağını. bunun toplumsal dönüşümle sağlanabileceğini vurguladı.

Şahin:Şiddetin nedeni politik
CHP Milletvekili Suzan Şahin, cinsiyet ayırımcılığında adaletin öneminli olduğunu ifade ettiği konuşmasında iktidarın politik bakış açısının da belirleyici olduğunu söyledi. Şahin, “Asıl korkunç olan yaşadığımız bu korkunç cinayet değil. Bu korkunç cinayetleri, olayları önleme niyetinde olmayan korkunç bir bakış açısıdıdır. Yani korkunç bir iktidar politikası. Dolayısıyla biz bu politikaya karşı mücadele ediyoruz aslında” diye konuştu. Uygulamalarla, uluslararası sözleşmelerle sağlanan kazanımların bile bu iktidar döneminde ortadan kalktığını ifade eden, cinsiyet ayrımcılığı konusunun milli eğitim müfredatından kadırılmasını örnek olarak gösteren milletvekili Şahin, cinsiyet ayırımcılığının artık akademik düzlemde de çalışılmadığını, medya ortamının da halen yayımlanan dizilerde olduğu gibi kadına yönelik şiddeti normalleştirdiğini hatırlattı. Şahin, “Bütün bunların sebebinin insan odaklı politikalar üretmeyen yönetimlerden ve iktidarlardan kaynaklandığını biliyoruz” dedi.
Milletvekili Mehmet Güzelmansur da var olan iklimin kadın cinayetlerinin son olmayacağı endişesini getirdiğini, buna karşı cezaların arttırılması konusunu önemsediklerini, indirimlerin kötü örnek oluşturduğunu ifade etti.
Kaynak:

İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İskenderun Teknik Üniversitesi, ´Barış İçin Akademisyen İnisiyatifi´ açıklamasına imza atan akademisyenlerle ilgili Anayasa Mahkemesi kararını doğru bulmadığını açıkladı
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
İstanbul´da başlayan Adalet Nöbeti Hatay ile devam etti. Hatay Adliyesi önündeki nöbet bir çok baro başkanı ve baro temsilcisi, barolara kayıtlı avukatların katılımı ile gerçekleştirildi.
"Savaş, travma nedenidir"
"Savaş, travma nedenidir"
Kadın Çalışmaları Derneği yöneticisi Salime Tarihçi, sığınmacılara yönelik projede Suriyeli kadınları hukuk ve sağlık hakkı konusunda bilgilendirdi.
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden çalışanın ailesine ölüm aylığı ve ölüm gelirinin aynı anda bağlanmasında yapılan kesintinin ortadan kaldırılması için kanun teklifi verdi. Uygulamada
Avukatlardan adalet nöbeti
Avukatlardan adalet nöbeti
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatların adalet aradığı bir ülkede yargı sisteminin tehlikede olduğu belirtti.
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi