‘Arsuz çıkmaz sokak olmaktan kurtulacak´
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Arslan, yapımı devam eden Samandağ sahil yoluna ek olarak gündeme gelen Serinyol Arsuz/Madenli yolu ile birlikte Arsuz´un ‘çıkmaz sokak´ olmaktan kurtulacağını söyledi.
Tarih: 17.10.2019 11:06:23

İskenderun/SES

Bölgeye yönelik yatırımları değerlendiren Hasan Arslan, Arsuz Madenli Balıkçı Barınağı rıhtımının HADO işletmesi olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin kullanımına tahsisin ardından gündeme gelen yeni yol çalışmasının HADO ile birlikte bölgeye değer katacağını belirtti. HADO´nun hem Kıbrıs´a hem Lübnan Beyrut´a yapılacak severlerin gümrükleme çalışmasını da gerektirdiğine işaret eden Başkan Arslan, Serinyol/Madenli arasında açılacak yeni yolun sağlayacağı havayolu bağlantısının bölgeyi çekim merkezi haline getireceğini kaydetti.
Özellikle Kıbrıs´ta eğitim gören öğrencilerin ulaşımı yanında Kıbrıs´ta tatil planlayanlar açısından da Arsuz´un bir bağlantı olacağına işaret eden Arslan, “Serinyol/Antakya bağlantısıyla hem ulaşımdaki süre kısalacak hem ekonomik kazanım sağlanacak. HBB tarafından 3 şeritli yol planlanıyor. Bu yatırımlar gelişmekte olan kentimizin farklı yönlerini ortaya çıkartacak; hem tarihi hem doğa turizmine katkı sunacak. Aynı zamanda Arsuz´un turizm altyapısında eksik olan yatırımların da tamamlanmasını hızlandıracaktır. Örneğin otogar eksiğinin giderilmesinde önayak olacaktır. HADO ile birlikte Arsuz´da bir taksi durağı oluştu. Yarın öbür gün HBB´nin diğer ilçelerde yaptığı gibi halk otobüslerini Arsuz´a yönlendirdiğimizde hem fiyatlar düşecek hem minübüs karmaşası ortadan kalkmış olacak” diye konuştu.
Bir turizm kentinin taşıdığı potansiyele karşın altyapı ve üstyapı yatırımlarının da karşılanmasının şartına işaret eden Hasan Arslan, kanalizasyon, hastane eksikliklerinin giderilmesinin gerekliliğini vurguladı. Arslan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Turizm kenti dediğimizde Arsuz´u denizden ibaret görmememiz gerekiyor. Buranın hem tarihi hem doğal güzelliklerinin ortaya çıkılması, bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Bu bölgenin bir turizm mastır planı yok; bu planın yapılarak uygulanması gerekiyor. Arsuz 3 bölgeden oluşuyor; Gözcüler/Akçalı, Arsuz/Uluçınar merkez ile Konacık bölgesi olarak 3 tane turizm bölgesi var. Ama Kale köyünün yolunun açılmasıyla Arsuz, artık çıkmak sokak olmaktan kurtuluyor.”
Arsuz´un tarım ve turizmden oluşan ikili yapısına dikkat çeken, kent nüfusunun yüzde 60´nının tarımla geçindiğini ifade eden Arslan, “Tarımın yanında nüfusun yüzde 35´i turizm ve yüzde 5´i balıkçılıkla geçinen bir kent. Bu bölgede biz sanayi istemiyoruz. Ki, ilan edilen tarım SİT alanlarını da turizme kazandırabiliriz. Agroturizmi burada işlevselleştirerek, dışarıdan gelecek turistin hem kalış süresini uzatmayı sağlayarak hem tarıma elverişli arazilerde kendi ürettikleri doğal ürünlere ulaşma hazzı yaşatmak adına böyle bir turizmi canlandırabiliriz. Bunu betonlaşmaya yol vermeden hayata geçirebiliriz” diye konuştu.

Vali Doğan Samandağ-Arsuz yolunu inceledi

Hatay Valisi Rahmi Doğan, ilin turizmine önemli katkılar yapması beklenen Samandağ-Arsuz yolu yapım çalışmalarını yerinde inceledi. Salı günü sabah saatlerinde Samandağ ile Arsuz ilçelerini birbirine bağlayan sahil yolu çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Doğan, İlçe Kaymakamlarından ve yüklenici firma yetkililerinden yol çalışmalarında gelinen son nokta hakkında bilgi aldı. Vali Doğan´a incelemelerde, Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük ve ilgililer eşlik etti.
Kaynak:

Beykoz´dan kütüphane ve müzik atölyesi katkısı
Beykoz´dan kütüphane ve müzik atölyesi katkısı
Antakya´nın kırsaldaki mahalllerinden Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´na Beykoz Eğitim Destek Derneği (BEDES) ve hayırseverler tarafından kazandırılan kütüphane ve müzik atölyesinin açılışı yapıldı.
AKP milletvekilinin vali ziyareti
AKP milletvekilinin vali ziyareti
AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
´İttifak´ muhtarlarla buluştu
´İttifak´ muhtarlarla buluştu
AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik ve Lütfi Kaşıkçı, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, Samandağ´ın Yaylacık Mahallesinde, Antakya ve Samandağlı muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldi.
CHP´de seçim takvimi başladı
CHP´de seçim takvimi başladı
Cumhuriyet Halk Partisi´nde (CHP) kurultay süreci ilçe kongre delege seçimi ile başladı. İskenderun ilçe örgütü cumartesi ve pazar günleri Akarca, Akçay, Aşkarbeyli, Azganlık, Barbaros ve Barıştepe mahallelerinin delege seçimlerini tamamladı. Arsuz ilçe örgütü ise yönetim kurulu üyelerinin gözetiminde 14 mahallede sandık koydu.
8´i teniz kortu, 1´i futbol sahası
8´i teniz kortu, 1´i futbol sahası
Arsuz ve Belen´e 11 spor sahası
Mevlid-i Nebi Haftası
Mevlid-i Nebi Haftası
Hz. Muhammed´in doğum günü nedeniyle kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası sürüyor.
4 kişiye akülü araç
4 kişiye akülü araç
Belediyeden İskenderun´da engelliye katkı
İskenderun´a tüp bebek merkezi
İskenderun´a tüp bebek merkezi
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Palmiye Hastanesi, tüp bebek merkezini kurulmasına yönelik çalışma ve alt yapı hazırlıklarını tamamladığı ve tüp bebek merkezini açmaya hazırlandığını açıklandı.
Saygı ve özlemle anıyoruz
Saygı ve özlemle anıyoruz
Ölümünden sonra yıllarca anılan dünyanın tek lideri ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk, bedensel olarak aramızdan ayrılışının 81. yıldönümü olan yarın, törenlerle anılacak.
Okul kantinlerinde denetim
Okul kantinlerinde denetim
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, öğrencilerin alışveriş yaptığı okul kantinlerinde denetim yaptı.
Valinin Dörtyol ziyareti
Valinin Dörtyol ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Dörtyol´da kaymakam Murat Bulacak ve belediye başkanı Fadıl Keskin´i ziyaret etti.
"Suyu doğru düzgün kullanmamız lazım"
"Suyu doğru düzgün kullanmamız lazım"
Küresel iklim değişikliği ve su kaynaklarına etkisi konferansı
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Zeytin Dalı Gümrük Kapısı ve TSK ile ÖSO´nun işbirliğiyle harekatın düzenlendiği Suriye´nin Afrin kentinde, önceki gün incelemede bulundu.
Yürüyüş yolu yapımı sürüyor
Yürüyüş yolu yapımı sürüyor
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Nardüzü ve Karaağaç mahallelerinde devam eden kilit parke taşı ve Karaağaç Sahil Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Çalışmalarında incelemede bulundu.
Antakya´da ´çete operasyonu´
Antakya´da ´çete operasyonu´
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Hatay İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü Organize Büro Amirliği ekipleri tarafından Antakya bölgesinde ´Dikler´ olarak bilindiği ifade edilen gruba yönelik düzenlenen eş zamanlı olarak 22 kişiye yönelik düzenlenen operasyonda 19 kişinin gözaltına alındığı, 3 kişinin ise firarda olduğu açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi