Arsuz´da 8 Mart etkinliği
Kent Konseyi Kadın Meclisi´nin evsahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, kadınlar talepleri için Arsuz´da da alandaydı
Tarih: 7.3.2021 19:24:41

Arsuz Atatürk Kent Meydanı´nda pandemi önlemleri gözetilerek gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde kadınlar sosyal, siyasal ve ekonomik talepleri dile getirdi, kadına yönelik ayırımcılık, ötekileştirme ve şiddete karşı dayanışma çağrısında bulundu, kadın cinayetlerinin durdurulmasını istedi. İlk imzacısı Türkiye´nin olduğunu İstanbul Sözleşmesi´ne yönelik yükümlülüklerin ve 6284 sayılı kanunun etkili biçimde uygulanmasının şartının da vurgulandığı toplantıda, “Fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığa karşı acil önleme ihtiyacımız var” denildi.

Güven: Geleceği şekillendiren kadınlardır

Etkinliğin ilk konuşmasını yapan Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, “Biz 365 gün kadınların, dezavantajlı kesimlerin hatırlanması ve gerekenin yapılmasını istiyoruz, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi. Kadın ve emek kavramlarının çağrışımına işaret eden Başkan Güven, kadınların geleceği de şekillendirdiğini kaydetti.

Sayek´ten ‘şiddetin olmadığı 8 Mart´ dileği

Arsuz Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, kent dışında olmasından dolayı mesajını yazılı iletti. Sayek mesajında, “Dünya Emekçi Kadınlar gününüzü yürekten kutluyor kadına şiddetin, tacizin ve cinayetlerin olmadığı 8 Martlar diliyorum” dedi. Başkanvekili ve Yürütme Kurulu Sekreteri Leyla Sakaroğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: “Güçlü kadın güçlü toplum demektir. Mutlu kadın mutlu toplum demektir. Kadın gelişirse toplumda gelişir. Kazanılmış haklarımıza kendimiz ve özellikle çocuklarımızın yarınları için sahip çıkalım. Mustafa Kemal Atatürk´ün biz kadınlara bıraktığı mirası sonsuza dek koruyacağız.”

“Kadınlar toplumun temel direği”

Engelsiz Arsuz Derneği Başkanı Serhat Gökpınar, İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara ile İskenderun Kadın Platformu sözcüsü Belgin Ayrancı´nın da mesajlarıyla katkı verdiği etkinlikte Arsuz Kent Konseyi Kadın Meclisi adına Başkan Remziye Berkyürek ise şu mesajı verdi: “Kadınlar toplumun temel direğidir. Onlar eş, anne, sevgili, çocuk olabiliyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki kadınlara eğitim fırsatı verildiğinde toplumda öncü olma potansiyeli taşırlar. Ancak maalesef biz kadınlar bugün genel yargı ve beklenti kalıpları içerisinde sıkıştırılıyor ve çoğu kez sevdikleri tarafından cinayete kadar gidebilen hertürlü şiddete ve tacize maruz kalıyorlar.Bunları yapanlar da mevcut adalet sistemi sonucu aklanıyorlar.”

“Bir parçamız da Samsun´daydı”

Sivil toplum kuruluş temsilcileri, AKP, MHP, İYİ Parti ve CHP´nin de davetlileri arasında yeraldığı toplantıda siyasette eşit temsil mekanizmalarının hayata geçirilmesinin şartına dikkat çeken Arsuz Belediye Meclis üyesi Sadet Berkyürek de şunları söyledi: “İlk imzacısı Türkiye´nin olduğunu İstanbul Sözleşmesi´ne yönelik yükümlülüklerin ve 6284 sayılı kanunun etkili biçimde uygulanmasının sağlanması talebimiz var. Buradaki tabloyla, İstanbul Sözleşmesine yönelik yürütülen çalışmalarla ilgili tüm siyasi partilerin, tüm bileşenlerin ortak bir tavırla Arsuz´dan mesaj verdiklerini kabul ediyoruz. Ekonomik, siyasal, sosyal taleplerimiz var. Yine siyasal alanda kadınların ana kademelerin yardımcısı olarak görülmeden, eşit temsiliyetle yeralacakları günleri diliyorum. Yüreğimiz bu meydanda atarken bir parçamız da şiddet görüntülerinin yaşandığı Samsun´daydı.”

/resimler/2021-3/8/0103064071359.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arsuz Mart etkinliği
"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, "İskenderun´da olduğu gibi Arsuz´da da maden ocağı için yapılmak istenen ÇED toplantısı öncesinde kaymakamlık kentte 15 gün süreyle her türlü toplantı ve açıklamayı yasaklamış, ancak Arsuz halkının yoğun katılım ile gerçekleşen eylem sonucu ÇED toplantısı yaptırılmamıştır" dedi.
2 turluk gösteri uçuşu
2 turluk gösteri uçuşu
"Solo Türk" olarak da bilinen Türk Yıldızları Akrobasi Ekibi, İskenderun semalerınde gösteri uçuşu yaptı.
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar ve yönetimi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ayrı ayrı ziyaret etti.
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
16 Mart-17 Nisan tarihleri arasında Hatay genelinde kaçakçılık olaylarına yönelik çalışmalarda 45 kişi gözaltına alınmıştı
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İskenderunlu iş insanı, kentin sanayi sitesindeki Mercan Hırdavat´ın sahibi Mustafa Mercan, Antakya´da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi.
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
İskenderun´da da 1 Mayıs İşçi Bayramı için başvuru yapıldı
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneği Hatay Şubesi yöneticilerinin yaptığı ziyarette bulunduğu iki öneriye, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın oumlu yaklaştığı belirtildi.
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sosyal Güvenlik Kurumu´nun (SGK) Kod 29´da yaptığı son düzenlemeyle yaptığı değerlendirmede, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller için ayrı ayrı kodlar belirlenmesi doğru bir düzenlemedir.
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne´deki kamu hizmeti eksikliğini önergeyle meclis gündemine taşıdı.
Droneyle lavra ilaçlaması
Droneyle lavra ilaçlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, larva mücadelesinde teknolojiyi kullanıyor.
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı´nın geçen hafta yaptığı paylaşımda HBB´ye bağlı ekipler tarafından Altınözü´ne sokak köpeklerinin bırakıldığını iddiası etmesi üzerine açıklama yaptı.
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını yaptı.
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi arasında imzalanan ortak protokol ile hayata geçirilen Defne Kadın Dayanışma Merkezi hizmet vermeye başladı.
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samandağ´da Atatürk Sahil Parkı´nın temeli törenle atıldı.
Derelerde temizlik çalışması
Derelerde temizlik çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçede gerçekleştirdiği altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi