Arsuz´da hedef ‘engelli dostu´ bir kent
Engelsiz Arsuz Derneği Başkanı Serhat Gökpınar: Geldiğimiz noktada daha farkında bir Arsuz´u görebiliyoruz
Tarih: 21.3.2021 20:06:38

Engelsiz Arsuz Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 2. Olağan Genel Kurulunda Başkan Serhat Gökpınar güven tazeledi. Çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Gökpınar, “Bir çok şeyi değiştirmek, bilinen yanlışları düzeltmek, engelli bireylerin konfor alanlarını arttırmak adına bir çok çalışma yaptık. Geldiğimiz noktada daha farkında bir Arsuz´u görebiliyoruz” dedi.

Down sendromlu bireylerin farkındalık günü dolayısıyla genel kurul tarihinin 21 Mart olarak seçildiğine dikkat çeken ve üye Sonfidan Karamutlu´nun down sendromlu kızı Cansu Karamutlu nezdinde tüm down sendromluların farkındalık gününu kutlayan Serhat Gökpınar, yeni dönem hedeflerini paylaştı. “2018 yılında her alanda eşit, adil, erişilebilir, yaşanabilir ve engellilik sorununun büyük ölçüde ortadan kalktığı, bir dünya inşası hedefleyerek yola çıktık” diyen Gökpınar, bundan sonra da hiçbir çağrıyı yanıtsız bırakmayacaklarını; daha eşit, daha erişilebilir, daha yaşanabilir ve daha farkında bir Arsuz için mücadele edeceklerini söyledi. Gökpınar, “Engelli bireylerin hayat kalitesini en üst düzeye getirene kadar var gücümüzle çalışacağımıza, şahsım ve ekip arkadaşlarım adına söz veriyorum” diye konuştu.

Koordinasyon Merkezi Türkiye´ye örnek olacak

Çalışma döneminde 68 ihtiyaç sahibine medikal cihaz yardımı yapıldığını, 35 özel işletme ile indirim anlaşması gerçekleştirildiğini de sözlerine ekleyen Gökpınar, Arsuz Kaymakamlığı bünyesinde faaliyete geçen Engelli Koordinasyon Merkezi´nin ilk olmasından dolayı Türkiye genelinde uygulanabilir pilot uygulama özelliğine işaret etti.

Konfora öncülük edilecek

Yeni çalışma dönemi hedeflerini de aktaran Gökpınar, engelli bireylerin toplumsal hayata dahil olmalarını, sosyal uyumlarını, haklarını kullanmalarını ve kendilerini geliştirmelerinin önündeki engellerin kaldırılmasını sağlamak, engelli bireylerin konfor alanlarını arttırmak adına erişilebilir alanların kontrolü ve inşasının çalışmalarının yapılmasına öncülük etmeyi hedeflediklerini söyledi.

6 engelli öğrenci okula kavuşturuldu

Gökpınar, gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Erişilebilirliğin arttırılması adına; yolların, kaldırımların, bina girişlerinin toplu taşımanın, plajların engelli bireylere uygun şekilde dizayn edilmesi için gerekli mercilerle görüşmelerin yanı sıra farkındalık çalışması yaptık. Engelli bireylerin sorunlarını dinlemek ve yerinde çözmek adına ev ziyaretleri gerçekleştirdik. Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Ekpss gibi engelli bireylerle ilgili konularda Ücretsiz danışmanlık hizmetini hayata geçirdik. En hassas olduğumuz eğitim konusunda, çeşitli sebeplerle okuluna devam edemeyen, ettirilmeyen 6 engelli öğrencimizi okuluna kavuşturduk. Farklı bölgelerde engelli bireylere yaklaşımla ilgili seminerler düzenledik. Her birey sosyalleşme ve kültürel faaliyete katılma hakkına sahiptir, anlayışından yola çıkarak tiyatro düzenledik. Her işletmede bir engelli birey çalışmalı kampanyası başlattık. Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle engelli bireylere yönelik çeşitli kurslar açtık. Ücretsiz fizyoterapist, özel eğitim öğretmeni, psikolog, diyetisyen, spor hocası projemizi hayata geçirdik.”

Yeni yönetim listesinde kim var?

Arsuz Belediyesi Başkan Yardımcısı Cevat Aydemir, Gökpınar Zeytindalı Derneği Başkanı Yusuf Gökpınar, Türk Eğitim Sen Arsuz Şube Başkanı Abdullah Çalışır, Arsuz Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına Müntecep Berkyürek ve Remziye Berkyürek´in de katıldığı genel kurul, Arsuz Belediyesi Nikah Salonu´nda yapıldı. Tuncay Ağbaht´ın divan başkanlığını yaptığı toplantıda, derneğin yeni yönetim ve denetim kurulu seçimine tek listeyle gidildi. Serhat Gökpınar başmanlığındaki yeni yönetim kurulu Birsen Berkyürek, Okan Savaş, Ezgi Tuncer Savaş, Erhan Dirlik, Sonfidan Karamutlu ve Tuncay Ağbaht´tan oluştu. Denetim kurulu üyeliklerine ise Sadet Berkyürek, Cevdet Kıranlıoğlu, Gamze Gökpınar getirildi.

/resimler/2021-3/22/1610150895736.jpg

/resimler/2021-3/22/1610413083850.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arsuz hedef engelli dostu kent
İskenderun´da renkli kutlama
İskenderun´da renkli kutlama
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle İskenderun Belediyesi tarafından İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı´nda mini bir konser düzenlendi.
Hayatlara dokundular
Hayatlara dokundular
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İskenderun ve Arsuz´da da etkinlikler gerçekleştirildi.
Kadın Meclisi seçim yaptı
Kadın Meclisi seçim yaptı
Arsuz Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı yeniden Remziye Berkyürek oldu
Ata tohumu yeniden toprakla buluşuyor
Ata tohumu yeniden toprakla buluşuyor
Arsuz Belediyesi kendi mülkiyeti olan arazilerin bir kısmına, bin yıllık ata tohumu olan karakılçık buğdayı ve biberiye ekmeye başladı.
Bakan Akar ve komuta kademesi Hatay´da
Bakan Akar ve komuta kademesi Hatay´da
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri Komuta Kademesi, Vali Rahmi Doğan tarafından Hatay Havalaanı´nda karşılandı.
´Silah kaçakçılığı´ operasyonu
´Silah kaçakçılığı´ operasyonu
Polis, Antakya´da silah kaçakçılarına yönelik düzenlediği operasyonda bir araçta yapılan aramada 5 tabanca, İskenderun´da eşya kaçakçılarına düzenlenen operasyonda da 55 kilo nargile tütüle ele geçirildi.
Cezaevinde ölen hasta hükümlü için soru önergesi
Cezaevinde ölen hasta hükümlü için soru önergesi
İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan hasta hükümlü Bangin Muhammed´in yaşamını yitirmesi, önergeyle parlamentoya taşıdı.
2 gazeteciye destek
2 gazeteciye destek
2015 yılında Suruç´ta düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren Hataylı lise öğrencisi Okan Pirinç için Samandağ´da düzenlenen 7. gün anmasında çıkan olayları fotoğrafladığı için haklarında dava açılan Sovtna Gazetesinden Ali Arslan (Dadük) ile HRT Haber Müdürü Can Bedros Çapar hakkında yerel mahkeme tarafından 10 ay hapis cezası verildi.
Belediyeden vatandaşa 550 kilo zeytinyağı
Belediyeden vatandaşa 550 kilo zeytinyağı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), 550 kilogram zeytinyağını, ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara ulaştırdı.
Tarım alanları daralıyor
Tarım alanları daralıyor
Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, Doğu Akdeniz bölgesinde; Mersin, Adana ve Hatay yöresinin 1960´lı yıllardan itibaren sanayi bölgesi olarak planlandığını ifade etti.
"Asi´nin çocukları"nı anlattı
"Asi´nin çocukları"nı anlattı
"Asi´nin çocukları" adlı kitabın yazarı Trabzonlu Emine Özgenç, 31 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olup, yazarlığa başladığını söyledi.
"Kazayı yapan ´Zenki Tugayı´nın kurucusu mu?"
"Kazayı yapan ´Zenki Tugayı´nın kurucusu mu?"
8 Kasım´da Reyhanlı´ya bir kilometre mesafede yaşanan kazada, bir aracın motosiklete çarpması sonucu motosikletteki çift; hamile olan Kübra Gün ve Hüseyin Gün ile doğmamış bebeklerinin hayatlarını kaybetmesi olayı önergeyle parlamentoya taşındı.
Emekliler yeniden örgütleniyor
Emekliler yeniden örgütleniyor
Tüm Emekliler sendikası Tüm Emekli-Sen´in kapatılmasının ardından emeklilerin yeniden örgütlendi.
7 ilçede elektrik kesintisi
7 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Belen, Arsuz, Payas, Antakya, Kırıkhan, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Erdener ailesinin mutlu günü
Erdener ailesinin mutlu günü
İskenderun Gazetesi Köşe Yazarı Nuri Erdener, oğlu Serhat´ın nikah töreni ile büyük bir mutluluk yaşadı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi