Arsuz´da kriz masası
Arsuz Belediyesi, aşırı yağışların yarattığı hasarlarla ilgili oluşturulan kriz masasına 444 7 922 ve 03266612111 nolu telefon numaralarından ulaşılabileceğini bildirdi. CHP´nin Doğa Haklarından Sorumlu MYK Yrd. Nermin Yıldırım Kara, Zilli çayında barınan balıkçı teknelerinin Madenli barınağına sığınma taleplerinin değerlendirilmediğini açıkladı.
Tarih: 17.1.2021 16:26:41

Arsuz Belediyesi, dün geceden itibaren bölgede etkisini sürdüren yağışlar ve sel baskınından etkilenen Arsuz´da triz masası oluşturulduğunu bildirdi. Belediye Başkanı Asaf Güven´in koordinesinde, Başkan Yardımcısı Sami Üstün, Fen İşleri Müdürü Koray Mazmancı ve belediye saha ekipleri ile birlikte, yağmur sularından etkilenen mahallelerde çalışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada yoğun yağışlardan etkilenenlerin, Kriz Masasını (444 7 922 ve 0(326) 661 21 11) aramaları istendi.

Barınağa izin verilmedi: 4 tekne battı, 1 tekne kayıp

CHP´nin Doğa Haklarından Sorumlu MYK Yrd. ve İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, Zilli Çayında batan balıkçı teknelerinin Madenli barınağına girme taleplerinin değerlendirilmediğini belirtti. Kara, şu değerlendirmeyi yaptı: “Dün gece Hatay Arsuz civarında yoğun yağış ve fırtına başlamıştır. Meteoroloji´nin yoğun yağış ve fırtına uyarılarından sonra Zilli çayında barınan bu balıkçı teknelerinin Madenli barınağına sığınma talepleri değerlendirilmemiştir. Balıkçılardan aldığımız bilgiye göre 4 adet balıkçı teknesi tamamen battı, 1 tekne kayıp, yaklaşık 20´ye yakın teknede de kısmi ve ağır hasar vardır. Balıkçılar dün Sahil Güvenliği arayarak Su Sporlarına tahsis edilmiş Madenli Limanına barınmak için Sahil Güvenliği arayarak talep açmış. Barınağa yönlendirilen balıkçılar, Madenli Barınağı sorumlusu tarafından bölgeye giremeyeceklerini, yasak olduğunu ve kendilerini mahkemeye vermekle korkutarak içeri almamışlardır.”
Kara, balıkçıların bir haftalık çalışmayla mevcut iskelenin biraz daha uzatılarak küçük bir barınak haline getirilerek sığınmalarının sağlanmasını talep ettiklerini aktardı.

/resimler/2021-1/17/1651389814741.jpg

/resimler/2021-1/17/1751555197984.jpg/resimler/2021-1/17/1652114815373.jpg

/resimler/2021-1/17/1653576067441.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arsuz kriz masası
Deprem Haftası
Deprem Haftası
1-7 Mart tarihleri Deprem Haftası. Farkındalık amacıyla kutlanan hafta kapsamında açıklama yapan Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), depremlerde kayıpların yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de önem taşıdığın belirterek, Deprem Haftası´nda vatandaşları kendi hazırlıklarını yapmaya çağırdı.
Meclis toplantısı yarın
Meclis toplantısı yarın
İskenderun Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısına yarın başlayacak.
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, Samandağ´da tuzaklı kuş avında bulunduğu belirtilen 8 kişiye Kara Avcılığı Kanuna Muhalefet suçundan 6.176 TL, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal etmekten de ayrıca bir ceza yazıldı.
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
İskenderun Gençlik Merkezi (İGM) Müdürlüğü, Ekim ayından itibaren sürdürdüğü ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği belirtilen sokak hayvanlarını besleme etkinliğine devam ediyor.
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
İskenderun Belediyesi, ekiplerin, pandemi sürecinde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için belirli noktalara mama ve su bırakmayı sürdürdüğünü belirttti.
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Bolat ve Milli Ailelerinin evlatları yaşamlarını birleştirdi.
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Hatay´ın Kırıhkan ilçesinde, barındırdığı flora ve fauna ile ülkenin en önemli sulak alanı olmaya aday Gölbaşı Gölü´nün iyileştirilerek turizme kazandırılması için ilk adım atıldı.
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi