“Arsuz´da madene izin vermeyeceğiz”
6 Ekim´de yapılacak 2 yeni sahanın ihalesiyle 4 yeni maden arama ve işletme sahası ile gündeme gelen Arsuz´da madenciliğin yaratacağı çevre tahribatına yönelik bilgilendirme CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç´un da katılımıyla yapıldı. Öztunç, turizm bölgelerinde maden arama ve işletmenin yanlışlığına dikkat çekerken Tülek Mahallesi Muhtarı İsa Başeğmez, ´gelecek zararların karşısında´ olacaklarını belirtti.
Tarih: 11.9.2020 20:07:21

Sadet Berkyürek/Arsuz

Hatay´da 5 gün süren yangın bölgesinde incelemelerde bulunan CHP´nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Arsuz´da maden işletme ihalesine yönelik gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına katıldı.

´Her yerde maden çıkartılmaz´ diyen CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, turizm bölgelerinde bunun yanlışlığına dikkat çekti. CHP´nin Hatay milletvekillerinin katıldığı bilgilendirme toplantısında Tülek Mahallesi muhtarı İsa Başeğmez, ´gelecek zararların karşısında´ olacaklarını söyledi.

CHP Hatay milletvekilleri Suzan Şahin, Serkan Topal ve Mehmet Güzelmansur, CHP İl Başkanı Ramiz Parlar´ın da eşlik ettiği Tülek sahilindeki toplantıda konuşan Öztunç, maden sahalarının işletilmesinin önlenmesine yönelik desteği sonuna kadar sürdürme sözü verdi.

Temmuz ve Ağustos/Eylül döneminde bini aşan sahanın ihalesiyle Türkiye´nin ‘delik deşik edileceği´ni ve bu yaklaşıma karşı olduklarını söyleyen Öztunç, “Kimse yanlış anlamasın; sermayeye, yeraltı kaynaklarının kullanılmasına karşı değiliz. Ama yenilenebilir enerji diye bir enerji var; onun değerlendirilmesini istiyoruz” diye konuştu. Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, CHP Arsuz İlçe Başkanı Mahmut Şirin, çevre mahallelerin muhtarları, önceki dönem belediye Başkanı Nazım Culha, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Öztunç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu iş şehir içlerinde, turizm bölgelerinde olmaz. Bu yanlışı anlatmaya çalışıyoruz. Hukuki süreci izleyeceğiz. Ama benim önereceğim şudur: Türkiye´nin neresinde olursa olsun yapılan eylemler ses getirir ve sonuç alınır. Bergama´dan başlayarak sonuç alınmıştır. Ta ki, eylem kırılmayana kadar.”

Havuç göstererek direnç kırılır mı?

Maden işletme firmalarının iş, burs, sosyal tesis sözü vererek yöre halkının direncini kıracak yöntemlere başvurabileceğini hatırlatan Öztunç, ‘havuç göstererek´ direnişin kırılabileceği uyarısında bulundu. “Direnç kırılmaz ise başarıya ulaşılabilir, çok örneği var” diyen Öztunç, CHP olarak Arsuz´un güzelliğinin tahrip edilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı. Öztunç, şöyle konuştu: “Muhtarlar, yöre halkı, buranın insanı kendi evine sahip çıkarsa bilsin ki, sonuna kadar yanında oluruz. Gelir burada gerekirse çadır kurarız, burada yatmaksa burada yatarız, burada kalkarız. Sonuna kadar size desteğiz. Medya desteği de veririz, kitle desteği de… aktivistleri getiririz, böyle bir güzelliğe kıymayın deriz ve bunun için mücadele ederiz. Yeterki bu yörenin insanı sağlam dursun. Sağlam durmasa da biz yine mücadele ederiz. Eğer bu mücadele böyle verilirse buraya maden açamazlar, burası olduğu gibi kalır. Anlamadıkları şu; doğayla oyun olmaz. Doğa intikamını alıyor. Burada doğanın dengesini bozmayın, bozdurmayın. Maden çıkartılması demek bu bölgenin suyunun, tarımının, havasının kirlenmesi demek. CHP olarak sonuna kadar desteğiz.”

Sayek´ten ‘durdurma´ umudu

Süreçle ilgili bilgi veren Arsuz Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davaların olumlu sonuçlanmasını beklediklerini belirtti. Sayek, “Umarım durdurma sağlanabilir ve bu iş büyümeden engellenmiş olur. Verilecek destekle bunu başarabileceğimizi düşünüyoruz” dedi. İlçe sınırlarındaki sahalarla ilgili ‘yürütmenin durdurulması´ talebiyle dava açan Arsuz Belediyesinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve muhtarların da birlikte hareket ettiği mesajını paylaşan Sayek, birlikte bayarıya ulaşılacağına inandığını söyledi.

Mahallenin su sorununa çözüm istedi

Mahalle yerleşim alanını içine alan maden sahasına karşı oldukları “Sonuna kadar, kanımızın son damlasına kadar gelecek zararlara karşıyız” diyen Tülek Muhtarı İsa Başeğimez, Arabın Gölü mevkiindeki suyun ziyaretçiler tarafından kirletildiğini, Büyükşehir Belediyesinden konunun ele alınmasını beklediklerini söyledi. Öztunç da toplantının ardından HBB Başkanı Lütfü Savaş´ı çözüm konusunda arayacağını kaydetti.

 

/resimler/2020-9/11/2340173310947.jpg

/resimler/2020-9/11/2340500811619.jpg

/resimler/2020-9/11/2341279875074.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: hatay arsuz ali öztunç tülek chp
Vali Doğan: Amanoslar temizlendi
Vali Doğan: Amanoslar temizlendi
İskenderun´da meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu, terör eylemiyle ilgili iki teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ardından açıklama yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Amanosların temizlendiğini bildirdi.
Gönüllü İtfaiyecilik uygulaması başladı
Gönüllü İtfaiyecilik uygulaması başladı
Arsuz´dan Kömürçukuru ve Işıklı´nın da yeraldığı kırsalda kalan 7 mahallenin üçer gönüllü itfaiyeci, römork ve ekipmanları ile donatılması çalışmalarına başlandı.
Dörtyol´da toplu taşıma ihalesi
Dörtyol´da toplu taşıma ihalesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 4 hat güzergahında çalışacak toplam 10 araç için ihaleye çıkıyor. 17 Kasım´daki ihalede hatlar 10 yıllığına kiralanacak.
İHD´den yangın raporu
İHD´den yangın raporu
İnsan hakları Derneği İskenderun Şubesi, 9 Ekim´de başlayan ve 33 saat sonra kontrol altına alınabilen yangınla ilgili araştırma raporunu kamuoyuyla paylaştı. Şube Sekreteri Adil Bahtiyar, yanan bölgelerin iyileştirilmesi talebi yanında sosyal medyadaki kirli bilgilere dikkat çekti.
Üç ilçede uyuşturucu operasyonu
Üç ilçede uyuşturucu operasyonu
Hatay´ın Samandağ, Belen ve Reyhanlı ilçelerinde uyuşturu ticaretine yönelik yapılan operasyonlarda 6 kişi gözaltına alındı.
HBB´den Arsuz ve Antakya´da yol çalışması
HBB´den Arsuz ve Antakya´da yol çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Fen İşleri Daire Başkanlığınca il genelinde yol yapım, bakım ve onarım çalışmaları kapsamında Antakya ve Arsuz´da da yol çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.
Güven: En fazla Arsuz etkilendi
Güven: En fazla Arsuz etkilendi
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, yangın felaketi sonrası Arsuz Belediyesi Hasar Tespit Ekibinin çalışmalara başladığını bildirdi.
"Hatay´a Orman Bölge Müdürlüğü kurulacak"
"Hatay´a Orman Bölge Müdürlüğü kurulacak"
Hatay´da Orman Bölge Müdürlüğü kurulacağını AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman sosyal medya hesabından duyurdu.
“Sıkıntılar elele aşılacak”
“Sıkıntılar elele aşılacak”
Belediye Başkanı İbrahim Gül: El ele verip yaşadığımız sıkıntıları, hep birlikte aşacağız.
Ormancılardan 9 madde ile önlem istedi
Ormancılardan 9 madde ile önlem istedi
Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), orman alanlarında kurulmasına izin verilen atık depolama, maden ocağı, turizm tesisi, HES´ler, elektrik nakil hatları gibi her türlü işletme ve tesisin hem yangın riskini artıracağına dikkat çekti, önlem istedi.
Prof. Ödemiş, 2B arazilerine dikkat çekti
Prof. Ödemiş, 2B arazilerine dikkat çekti
İskenderun Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Berkant Ödemiş, Samandağ´da ve İskenderun´da çıkan yangınların maden arama sahaları ile ilgisinin olmadığını, 2B arazilerinin imara açılma olasılığının daha fazla olduğunu belirtti.
Bakan Soylu: Yangın soruşturması sürüyor
Bakan Soylu: Yangın soruşturması sürüyor
Hatay´ın İskenderun, Belen ve Arsuz ilçelerinde yaşanan yangının çıkış nedenleriyle ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirten İçişleri Bakan Süleyman Soylu, yangının çıkışına ilişkin yaygın kanının ise terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği yönünde olduğunu söyledi.
CHP heyeti incelemeleri tamamladı: İstihbarat zaafiyeti var
CHP heyeti incelemeleri tamamladı: İstihbarat zaafiyeti var
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, partinin genel sekreteri Selin Sayek Böke ile yangının etkili olduğu Belen, İskenderun ve Arsuz´daki incelemelerini tamamlayarak hazırladıkları raporu yarın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´na teslim edeceklerini söyledi.
Yangın kontrol altında
Yangın kontrol altında
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Arsuz ve Belen ilçelerinde yangından hasar gören yerleşim alanlarında incelemelerde bulundu.
CHP heyeti yangın bölgesinde
CHP heyeti yangın bölgesinde
CHP Genel Başkan yardımcısı Ali Öztunç ile Genel Sekreter Selin Sayek Böke, bölgenin afet kapsamına alınması gerektiğini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi