Arsuz´da ´seferberlik´ hali
İki gündür etkisini sürdüren şiddetli yağışın etkileri netleşmeye başladı. Kentteki kurumlar eşgüdümle çalışma yürütürken, sel felaketi yaşanan yerleşimlere yardım ulaştırıldı.
Tarih: 17.1.2021 15:16:23

Arsuz Belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yollar açılırken, tıkalı kanal ve menfezler de temizlendi. Haymaseki, Konacık ve Avcılarsuyu mahallelerinde selden zarar gören ailelere kızılay tarafından gıda ve sıcak yemek yardımı yapıldı.

Madenli barınağına izin verilmeyince…

Şiddetli yağış ve rüzgarın etkili olduğu bölgede 5 balıkçı teknesinin alabora olduğu belirlendi. Hado iskelesi ve su sporları merkezine dönüştürülme çalışmaları devam eden Madenli Balıkçı barınağına alınma talepleri reddedildiği için Zilli Çayı içine demirlediği belirtilen 5 tekne karaya çekildi. Gökmeydan Mahalle Muhtarlığı´nın sosyal medya hesabında da balıkçıların fırtına uyarılarına rağmen Madenli Limanına yasaktan dolayı giremedikleri, fırtınanın ilk gününde limana girmek isteyen balıkçılara ‘girerseniz sizleri mahkemeye veririz´ tehdidinde bulunulduğu, dün geceki fırtınadan sonra 10 balıkçı teknesinin battığı, bir kısmının ise hasar gördüğü savunuldu.

Kale-Çevlik yolunda hasar

Öte yandan Arsuz-Samandağ arasında yeni yapılan yolda meydana gelen heyelandan dolayı yol geçici olarak ulaşıma kapandı.

Açıklama Milletvekili Özel´den

Arsuz´da meydana gelen sel felaketi ve heyelanla ilgili yaptığı açıklamada AKP Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, ‘devletin ve tüm kurumların seferberlik halinde olduklarını´ belirtti.

Arsuz Kaymakamlığı tarafından hasar tespit çalışmalarının yapıldığını kaydeden Milletvekili Özel, Arsuz genelinde ulaşımdaki sıkıntının büyük oranda giderildiğini, Arsuz Kaymakamlığı ve belediyeye bağlı ekiplerin yolları açtığını bildirdi.
Özel, “İki gündür yağan şiddetli yağmur nedeniyle ilçemize bağlı mahallelerde iki hemşerimizin evi ve eşyaları, hayvancılık yapan bazı hemşerilerimizin de ahırları su baskınlarından zarar gördü. Arsuz Kaymakamlığımız gerekli incelemeleri yaparak hasar tespitlerini belirledi. Evleri ve eşyaları zarar gören hemşerilerimize gerekli yardımları yapacağız. Madenli Zilli çayında 5 balıkçı teknesi battı, tekneler karaya aldırıldı. Geçimi balıkçılık olan tekne sahibi hemşehrilerimize de hasar tespitine göre yardım yapacağız. Yine yağış dolayısıyla yıkılan iki menfezin de en kısa sürede yapımını sağlayacağız. Arsuz genelinde şu anda ulaşımda büyük bir sıkıntı yok. Arsuz Kaymakamlığımıza ve Belediyemize bağlı ekipler yolları açtı. Samandağ´a giden yeni yolda meydana gelen heyelan nedeniyle oluşan hasarların giderilmesi için yol ulaşıma kapandı ama en kısa sürede yolumuz da ulaşıma açılacak. Devletimiz ve tüm kurumlarımız seferberlik halindeler” dedi.

Kızılay´dan gıda ve battaniye

Arsuz´daki sel felaketinden etkilenen ailelere Kızılay İskenderun Şubesi ekipleri tarafından sıcak yemek ve gıda yardımı ulaştırıldı. Kızılay´dan yapılan açıkmalada, “Afet ekibimiz sel felaketi yaşanan yerlerde tespit ettikleri evlere battaniye, yatak, konserve et, gıda kolisi ve sıcak yemek yardımlarında bulundu. Halen sahada olan ekibimiz çalışmalarına devam ediyor” denildi.

/resimler/2021-1/17/1602592413890.jpg

/resimler/2021-1/17/1603362258424.jpg

/resimler/2021-1/17/1604098040272.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arsuz seferberlik hali
4 mahallede su için sondaj
4 mahallede su için sondaj
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su iletim seviyesini daha da güçlendirmek için açtığı yeni içme suyu sondaj kuyusunda deneme çalışmasında yaptı.
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il ekonomisine katkı vermesi amacıyla üreticilerin ihtiyaçlarına dönük projeler üretmeye devam edildiğini belirtti.
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının görevleri sırasında ve emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, konuyu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Kablosu hırsızlığına 3 tutuklama
Kablosu hırsızlığına 3 tutuklama
Arsuz İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin farklı tarihlerde yaşanan haberleşme ve enerji nakil kablo hırsızlığı ile ilgili gözaltına aldığı 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Balina iskeletine müzede sergi planı
Balina iskeletine müzede sergi planı
İskenderun´da kıyıya vuran 12 metre boyundaki balina (Balaenoptera physalus) yavrusu, denizden çıkarıldı ve yapılacak incelemenin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bahçesine gömülecek.
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, kentteki mahallelerin sorunları arasında bulunan orman kadastrosu ve tapu kadastro arasındaki kaymaların oluşturduğu sorunları, düzenlenen toplantıda dinledi.
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belen Belediyesi, kent coğrafyasının engebeli ve dar sokaklara sahip olması nedeniyle vatandaşlara sunulan belediye hizmetlerinin aksaması için Belen´in dar sokaklarında kullanılmak üzere belediye envanterine römorklu çapa traktörünü ekledi.
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Samandağ Belediyesi ile DİSK´e bağlı Genel İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı ve sözleşme bağıtlandı.
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
Emek Partisi İskenderun İlçe Başkanı Makbule Kılıç, insanca bir yaşam için yapılan zamların geri alınmasını ve ücretlerin attırılması gerektiğini belirtti.
Kadınların 8 Mart hazırlığı
Kadınların 8 Mart hazırlığı
İskenderun Kadın Hareketine Dair Platformu, İskenderun´da 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü yapacağı açıklama ile kutlayacak.
Araçta ´şase baskı cihazı´ ele geçti
Araçta ´şase baskı cihazı´ ele geçti
Hatay İl Emniyet müdürlüğü ekipleri, Topbağazı mevkindeki bir firmaya bavul bırakıp uzaklaşan bir araca yaptığı incelemede, şasenin orijinal olmayıp, sonradan monte edildiğinin anlaşıldığını ve olayla ilgili Ç.T. adlı kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
İki ilçede uyuşturucu operasyonu
İki ilçede uyuşturucu operasyonu
İskenderun ve Dörtyol´da polis, uyuşturucuya yönelik operasyonlar düzenledi.
Gastronomi evinde aşçılık eğitimi
Gastronomi evinde aşçılık eğitimi
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, UNESCO Hatay Gastronomi Evi´nde eğitim görecek Aşçılık Okulu öğrencileri ile bir araya geldi.
Deprem Haftası
Deprem Haftası
1-7 Mart tarihleri Deprem Haftası. Farkındalık amacıyla kutlanan hafta kapsamında açıklama yapan Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), depremlerde kayıpların yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de önem taşıdığın belirterek, Deprem Haftası´nda vatandaşları kendi hazırlıklarını yapmaya çağırdı.
Meclis toplantısı yarın
Meclis toplantısı yarın
İskenderun Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısına yarın başlayacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi