Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
Tarih: 13.10.2018 10:16:22

Arsuz Belediyesinde çalışan, taşerondan kadroya giren şirket işçilerine yönelik “Sözleşme Ön Bilgilendirme” toplantısına düzenlendi. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin ve Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek katıldı.

"Demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz"
Yeni üyelerine ´hoş geldiniz´ diye seslenen DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, şunları söyledi: "Biliyoruz ki demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz, emeğin haklarının olmadığı yerde de demokrasi olmaz. O yüzden biz DİSK olarak bu ülkenin tüm demokrasi birikimini ortadan kaldırarak ülkeyi adım adım bir tek adam rejimine sürüklemeye çalışan, başkanlık sistemi adı altında tüm yetkileri tek kişide toplayarak bizlerin, işçilerin, emekçilerin katılım kanallarını tümüyle ortadan kaldıran bu yönetim anlayışına karşı da demokrasi mücadelesi vermek, adalet mücadelesi vermek bizim en önemli görevimiz. Yıllardır nimeti bizimle paylaşmayanlar, şimdi külfeti bizimle paylaşmaya çalışıyorlar. DİSK olarak çok açık bir şekilde söylüyoruz, her gün evimize gelen ekmeğin daha da küçülmesine yol açan, her gün cebimizdeki paranın daha da değersizleşmesine yol açan bu ekonomik krizi biz yaratmadık. İşçi sınıfı borçlu değil tersine işçi sınıfı alacaklıdır. Yıllardır ürettiğimiz milli gelirden payımızı almadığımız için alacaklıyız. Yıllardır bu ülkede alnımızın teri ile çalışıyoruz, ürettiğimiz değerden paramızı almadığımız için biz borçlu değiliz. Biz alacaklıyız. Bu krizin bedelinin de bizlere, işçilere, emekçilere ödetilmesine karşı, faturanın bize kesilmesine karşı da sonuna kadar mücadele etmeliyiz."

"Sözleşmeyi bir oturumda tamamlayacağız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya da "DİSK sadece kendi alanında değil, Türkiye´de kamu çalışanlarının da fiili ve meşru mücadelesinin önder bir örgütüdür. Hiçbir patron, hiçbir anne, hiçbir baba kendi hâkimiyetini kolay kolay teslim edemez. Nasıl ki bir anne bir baba çocuğunun taleplerini çocuğunun ısrarı sonucu yerine getiriyorsa, bir işverende ne kadar devrimci olursa olsun, ne kadar emekten yana olursa olsun, mutlaka ve mutlaka döner kendi kurumunu kendi yapısını korumaya çalışır. Emeklerinizi terk ederek, birikimlerinizi terk ederek kadromsu bir yola girmenizde doğru değil. Ankara´daki saltanata son verdiğimizde, işte o zaman işçinin, emekçinin, halkın iktidarı kurulduğunda gerçek hakkınız ne ise bunları alacaksınız. Bunun bir tek yolu var sizin bu güne kadar yürüttüğünüz onurlu mücadeleye devam etmeniz gerekiyor" dedi.

Güleryüz: Düzenlemelere itirazımız sürüyor

Genel İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Güleryüz ise, “Tarafların görüşü alınmadan ve 2 Nisan 2018 tarihi itibarı ile bu süreç tamamlandı. Ve taşerondaki bütün işçiler belediye işçilerine aktarıldı. Bizim bu düzenlemeye itirazlarımız var. Birden çok itirazımız var. Birincisi belediye şirketlerine aktarılan işçi kardeşlerim kadrolu sayılmadı. Biz bütün belediye şirketlerine aktarılan işçi arkadaşlara tam kadro istiyoruz. Ve bu konudaki mücadelemiz devam edecektir. Bizler belediye şirket işçilerine devlet idamesi istiyoru" değerlendirmesini yaptı.

Berkyürek: Yetki sürecini hızlandıracağız

Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Berkyürek de şunları söyledi: “Sizin üyeliklerinizi tamamladık. Üyelikler tamamlandıktan sonra, yasa gereği toplu sözleşme yapabilmemiz için bakanlığın bize yetki vermesi gerekiyor. Biz yetki için çalışmalarımızı hızlıca başlattık. Hızlandıracağız. Yakın bir zaman içerisinde bu bize gelecek. Yetki gelir gelmez belediyemizle toplu sözleşme görüşmelerine başlayacağız. Yani bir oturumda toplu sözleşmeyi yapıp çıkacağız."
Belediyeye bağlı Arsuz İmar Limited Şirketine bağlı kadrolu işçilerin Genel İş Sendikasına üye olduğu belirten Culha, "Biz ´emek en yüce değerdir´, sloganını atan bir partinin belediyesiyiz. Bizlerde emek eksenini, CHP olarak bütün hayatın her alanında örgütlü bir yapıyı destekleyen zihniyeti savunmaktayız. Gerek memur sendikasında, gerekse işçi sendikasında sendikayla yaptığımız sözleşmelerde sürekli işçimizin haklarını koruyan, işçimizin yaşam standardını dikkate alan bir zihniyetle hareket ettik. Hali hazırda en yüksek maaşı alan belediye personeli konumundayız. Dayanışma içerisinde yapılan bir ekip çalışması sayesinde biz bu başarıyı sağladık. Bu şekilde dayanışma içerisinde çalışmaya devam edeceğiz, ekip ruhuyla devam edeceğiz" dedi.
Kaynak:

Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
35 Barodan kamu avukatları için ortak açıklama
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İskenderun´da iş insanlarıyla biraraya gelip, bölge ve ülke ekonomisini değerlendirdi.
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Millet İttifakı´nın CHP´li Arsuz Belediye Başkanı adayı Dr. Asaf Güven, “Üreten Arsuz´da modern tarımın yapılabilmesi için üreticiden tüketiciye gidecek küçük çaplı semt pazarlarından, markalaşma, kooperatifleşme ve soğuk hava depolarına kadar bir çok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.
Hayvancılığa hibe desteği
Hayvancılığa hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), başvuru çağrı ilanını çıkarak, IPARD II-5. Proje Başvuru Kabul Çağrısını başlattı.
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent H. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığının çağrısıyla başlatılarak teşviklerle de güçlentirilen ‘istihdam seferberliğinden yararlanılması çağrısında bulundu.
"Ülkeler teknolojiyle işgal ediliyor"
"Ülkeler teknolojiyle işgal ediliyor"
İskenderun´da düzenlenen "Ekonomik kriz ve etkileri" konulu panelde konuşan Prof. Dr. İzzettin Önder, günümüzde ülkelerin savaşlarla değil, teknoloji ve akılla işgal edildiğini söyledi.
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Ticaret Bakanlığı uzmanları, Hatay bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret edip sorunlarını dinledi ve İskenderun´un ekonomisi ve genel yapısını araştırdı.
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
Zorunlu Mesleki Yeterlilik belgesi ile ilgili TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Saygın Babacan, İskenderun´da bilgilendirmede bulundu.
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Yıldırım: Üyelerimize yeni mevzuat ile ilgili bilgileri en yetkili kişiler tarafından verdirmeye gayret sarf ediyoruz.
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Hatay´da açılış yaptı ve sanayicilerle görüştü
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkenin ekonomik durumundan İskenderun yöresindeki fabrikaların da olumsuz etkilendiğini belirtti.
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu; “İskenderun için el birliği ile yapılacak çok şey olduğuna inanıyoruz. Son yıllarda Ortadoğu´da gelişen olaylar denizcilik sektörünü etkiledi.
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi