Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
Tarih: 13.10.2018 10:16:22

Arsuz Belediyesinde çalışan, taşerondan kadroya giren şirket işçilerine yönelik “Sözleşme Ön Bilgilendirme” toplantısına düzenlendi. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin ve Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek katıldı.

"Demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz"
Yeni üyelerine ´hoş geldiniz´ diye seslenen DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, şunları söyledi: "Biliyoruz ki demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz, emeğin haklarının olmadığı yerde de demokrasi olmaz. O yüzden biz DİSK olarak bu ülkenin tüm demokrasi birikimini ortadan kaldırarak ülkeyi adım adım bir tek adam rejimine sürüklemeye çalışan, başkanlık sistemi adı altında tüm yetkileri tek kişide toplayarak bizlerin, işçilerin, emekçilerin katılım kanallarını tümüyle ortadan kaldıran bu yönetim anlayışına karşı da demokrasi mücadelesi vermek, adalet mücadelesi vermek bizim en önemli görevimiz. Yıllardır nimeti bizimle paylaşmayanlar, şimdi külfeti bizimle paylaşmaya çalışıyorlar. DİSK olarak çok açık bir şekilde söylüyoruz, her gün evimize gelen ekmeğin daha da küçülmesine yol açan, her gün cebimizdeki paranın daha da değersizleşmesine yol açan bu ekonomik krizi biz yaratmadık. İşçi sınıfı borçlu değil tersine işçi sınıfı alacaklıdır. Yıllardır ürettiğimiz milli gelirden payımızı almadığımız için alacaklıyız. Yıllardır bu ülkede alnımızın teri ile çalışıyoruz, ürettiğimiz değerden paramızı almadığımız için biz borçlu değiliz. Biz alacaklıyız. Bu krizin bedelinin de bizlere, işçilere, emekçilere ödetilmesine karşı, faturanın bize kesilmesine karşı da sonuna kadar mücadele etmeliyiz."

"Sözleşmeyi bir oturumda tamamlayacağız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya da "DİSK sadece kendi alanında değil, Türkiye´de kamu çalışanlarının da fiili ve meşru mücadelesinin önder bir örgütüdür. Hiçbir patron, hiçbir anne, hiçbir baba kendi hâkimiyetini kolay kolay teslim edemez. Nasıl ki bir anne bir baba çocuğunun taleplerini çocuğunun ısrarı sonucu yerine getiriyorsa, bir işverende ne kadar devrimci olursa olsun, ne kadar emekten yana olursa olsun, mutlaka ve mutlaka döner kendi kurumunu kendi yapısını korumaya çalışır. Emeklerinizi terk ederek, birikimlerinizi terk ederek kadromsu bir yola girmenizde doğru değil. Ankara´daki saltanata son verdiğimizde, işte o zaman işçinin, emekçinin, halkın iktidarı kurulduğunda gerçek hakkınız ne ise bunları alacaksınız. Bunun bir tek yolu var sizin bu güne kadar yürüttüğünüz onurlu mücadeleye devam etmeniz gerekiyor" dedi.

Güleryüz: Düzenlemelere itirazımız sürüyor

Genel İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Güleryüz ise, “Tarafların görüşü alınmadan ve 2 Nisan 2018 tarihi itibarı ile bu süreç tamamlandı. Ve taşerondaki bütün işçiler belediye işçilerine aktarıldı. Bizim bu düzenlemeye itirazlarımız var. Birden çok itirazımız var. Birincisi belediye şirketlerine aktarılan işçi kardeşlerim kadrolu sayılmadı. Biz bütün belediye şirketlerine aktarılan işçi arkadaşlara tam kadro istiyoruz. Ve bu konudaki mücadelemiz devam edecektir. Bizler belediye şirket işçilerine devlet idamesi istiyoru" değerlendirmesini yaptı.

Berkyürek: Yetki sürecini hızlandıracağız

Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Berkyürek de şunları söyledi: “Sizin üyeliklerinizi tamamladık. Üyelikler tamamlandıktan sonra, yasa gereği toplu sözleşme yapabilmemiz için bakanlığın bize yetki vermesi gerekiyor. Biz yetki için çalışmalarımızı hızlıca başlattık. Hızlandıracağız. Yakın bir zaman içerisinde bu bize gelecek. Yetki gelir gelmez belediyemizle toplu sözleşme görüşmelerine başlayacağız. Yani bir oturumda toplu sözleşmeyi yapıp çıkacağız."
Belediyeye bağlı Arsuz İmar Limited Şirketine bağlı kadrolu işçilerin Genel İş Sendikasına üye olduğu belirten Culha, "Biz ´emek en yüce değerdir´, sloganını atan bir partinin belediyesiyiz. Bizlerde emek eksenini, CHP olarak bütün hayatın her alanında örgütlü bir yapıyı destekleyen zihniyeti savunmaktayız. Gerek memur sendikasında, gerekse işçi sendikasında sendikayla yaptığımız sözleşmelerde sürekli işçimizin haklarını koruyan, işçimizin yaşam standardını dikkate alan bir zihniyetle hareket ettik. Hali hazırda en yüksek maaşı alan belediye personeli konumundayız. Dayanışma içerisinde yapılan bir ekip çalışması sayesinde biz bu başarıyı sağladık. Bu şekilde dayanışma içerisinde çalışmaya devam edeceğiz, ekip ruhuyla devam edeceğiz" dedi.
Kaynak:

"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu; “İskenderun için el birliği ile yapılacak çok şey olduğuna inanıyoruz. Son yıllarda Ortadoğu´da gelişen olaylar denizcilik sektörünü etkiledi.
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
İş dünyası zirvesi Hatay´da
İş dünyası zirvesi Hatay´da
22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde, "Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi" temasıyla Hatay´da gerçekleştirildi.
Tohuma özelleştirme mi?
Tohuma özelleştirme mi?
Genetik erozyonu engellemesi amaçlanıyor ama...
"Borç emekçi kesimin değil"
"Borç emekçi kesimin değil"
Tüm Emekliler Sendikası Hatay Temsilciliği, ülkede tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan şikayet ederken, hükümetin “kriz yok, spekülasyon var” demesinin sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermekte olduğunu belirtti.
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor: Tarlada 2, markette 8 lira
KOBİ´lere nefes kredisi
KOBİ´lere nefes kredisi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın eylül ayı Meclis toplantısında KOBİ´lere yönelik destek ve nefes kredisinin yeniden verileceğini belirtildi.
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi