Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor: Tarlada 2, markette 8 lira
Tarih: 29.9.2018 10:15:32


Elif Günay-Akın Bodur/İskenderun
Hükümet, ülkede ekonomik krizin olmadığını ifade ederken, ekonomi uzmanları ise krizin yayıldığını söylemeye devam ediyor. Halk da krizin etkisinin mutfağa yansıdığını yinelemeyi sürdürüyor. Üreticiler ise döviz kuruyla birlikte girdi maliyetlerinin artmasının, kendilerini olumsuz yönde etkilediğini anlattı.

Domates tarlada 2 lira
Arsuz´un Bey mahallesinde beş dönümlük alanda mevsimlik yaz sebze üreticiliği yapan Aydın Şanlı (47), arazinin kendisine ait olmadığını ve yıllık yaz süresince kiralayıp, ekim yaptığını belirtti. Sebze üretimindeki girdi fiyatlarının artışından şikayet eden Şanlı, "Bu sene üretiminden ne kâr ettim, ne de zarar. Sebze üretiminde kullandığımız gübre, ilaç, mazot fiyatlarında ciddi oranda artış yaşandı. Tarlada sattığımız domates, tüccara iki liradan gitti. Biberin tarla fiyatı da 2 lira oldu. Fasulyeyi ise beş liraya satıyoruz, tarlada. Satışlarımızla kâr elde edemedik, ama zarar da etmedik. Kârımız, aile olarak yediğimiz taze sebze oldu" dedi. Tarlasının kendisine ait olmaması ve kiralama yöntemiyle ekmesinin de maliyeti arttırdığını ifade eden sebze üreticisi Şanlı, traktörüyle yöredeki mahallelere taze sebze satışı yaptığını, kullandığı mazotun karşılığı olarak da domates ve bibere, fasulyeye kilo başına 0,50 kuruş ilave yaptığını belitti.

Markette 8 lira
Üreticinin tarlada sattığı sebzelerden domates ve biber 2 liradan, fasulye ise 5 liradan komisyoncu ve tüccara satılırken, manav ve marketlerde ise fiyatlar daha farklı olarak tüketiciye yansıyor. Arsuz´da üretilen domates, İskenderun´daki markette domates 8 lira, biber 6 lira 75 kuruş, salatalık 3 lira 50 kuruşa satılıyor. Tarla ile market ve manavdaki sebze fiyatlarının farklılığı domates ve biberde olduğu gibi diğer ürünlerde de tüketiciye çok farklı yansıyor.

Fiyat farkı meyve de yansıdı
Tarladan markete yansıyan fiyat farklılığı sadece sebzelerde değil, meyvelerde de yaşanıyor.
Yörede yetiştirilen elma, armut, hurma gibi meyvelerde de meyve bahçelerindeki fiyatla market ve manava yansıyan fiyatlarda üç-dört kat farklı olarak tüketiciye sunuluyor.

Narenciye üreticisi de ´zararına satıyor´ demişti
Erkenci olarak adlandırılan "Okitsu" cinsi mandalina hasadı süren Erzin, Dörtyol ve Payas yöresindeki üretici de sıkıntı yaşadığını açıklamıştı. Narenciyeyi dalında 75 kuruşa tüccar ya da komisyoncuya satan mandalina üreticisi, kendileri kilo başına 45 kuruş zarar ederken aynı ürünün tezgahta müşteriye dört katına satıldığını belirtmişti. Erzin, Dörtyol ve Payas´taki tarım arazilerinde, 250 bin dekarlık alanda narenciye bahçesi bulunuyor. Dörtyol´da Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği, Dörtyol Ziraat Odası, Erzin Ziraat Odası, Ernar Narenciye Kooperatifi, Erzin Sulama Kooperatifi Birliği, Yeşilkent Sulama Kooperatifi Birliği ele üreticilerin katıldığı toplantıda mandalinanın dalında en az 1 lira 25 kuruşa satılması karara alınmıştı.
Kaynak:

Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Ticaret Bakanlığı uzmanları, Hatay bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret edip sorunlarını dinledi ve İskenderun´un ekonomisi ve genel yapısını araştırdı.
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
Zorunlu Mesleki Yeterlilik belgesi ile ilgili TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Saygın Babacan, İskenderun´da bilgilendirmede bulundu.
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Yıldırım: Üyelerimize yeni mevzuat ile ilgili bilgileri en yetkili kişiler tarafından verdirmeye gayret sarf ediyoruz.
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Hatay´da açılış yaptı ve sanayicilerle görüştü
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkenin ekonomik durumundan İskenderun yöresindeki fabrikaların da olumsuz etkilendiğini belirtti.
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu; “İskenderun için el birliği ile yapılacak çok şey olduğuna inanıyoruz. Son yıllarda Ortadoğu´da gelişen olaylar denizcilik sektörünü etkiledi.
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
İş dünyası zirvesi Hatay´da
İş dünyası zirvesi Hatay´da
22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde, "Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi" temasıyla Hatay´da gerçekleştirildi.
Tohuma özelleştirme mi?
Tohuma özelleştirme mi?
Genetik erozyonu engellemesi amaçlanıyor ama...
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
"Borç emekçi kesimin değil"
"Borç emekçi kesimin değil"
Tüm Emekliler Sendikası Hatay Temsilciliği, ülkede tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan şikayet ederken, hükümetin “kriz yok, spekülasyon var” demesinin sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermekte olduğunu belirtti.
KOBİ´lere nefes kredisi
KOBİ´lere nefes kredisi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın eylül ayı Meclis toplantısında KOBİ´lere yönelik destek ve nefes kredisinin yeniden verileceğini belirtildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi