Aşçılar ‘oruk ve ekşi aş´la yarıştı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi şehri seçilen Hatay´ın yemek çeşitliliği Hatay Büyükşehir Belediyesi HBB´nin düzenlediği etkinliklerle tanıtılıyor. Bu defa 36 tane yarışmacı ekip, Hatay´ın meşhur lezzetlerinden ekşi aşı ve oruk yapımında yarıştı.
Tarih: 28.12.2017 09:45:37

HBB ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) iş birliği ile Antakya Saray Caddesi´nde düzenlenen yöresel yemek yarışmasında ekşi aşı ve oruk yapımı için hazırlanan mutfaklarda üçer kişilik gruplarla hazırlanan yemekler jürinin beğenisine sunuldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney´in de katıldığı etkinlikte birinci olan grubun üyelerinden Sefa Özdemir, Sefa Öksüz, Gülnaz Açık bin 500 liralık ödüllerini Başkan Savaş´tan aldı. İkinci olan gruba 1000, üçüncü olan gruba ise 500 lira ödül verildi.
Ekşi aşı ve oruk yapımı için düzenlenen yarışmanın açılışında konuşan Başkan Savaş, “Yarışmamız gastronomi şehri Hatay´ımızın ilk organizasyonu. Hatay iki büyük başarıya imza attı. Almanya´nın Düsseldorf şehrinde EXPO 2021´i Hatay kazandı. Bu zaferin ardından 31 Ekim´de UNESCO Hatay´ı 26´ncı gastronomi şehri ilan etti” dedi. Aynı başvuruyu Antakya Belediye Başkanlığı döneminde Antakya mutfağı için yaptıklarını hatırlatan Başkan Savaş, çıkan pürüzler sonucu kazanılamadığını, kazanılan zaferin şu anda Erzin´den Yayladağı´na kadar tüm Hatay mutfağı için kısmet olduğunu ifade etti. Her iki projeyi iki altın bilezik olarak tanımlayan ve bunun Hatay´ın ekonomisine katkı sağlamasını istediklerini ifade eden Başkan Savaş, şehrin sahip olduğu değerlerin tanıtılması için organizasyonların devam edeceğini belirtti.

Tufan: Hatay´ın tanıtımına katkımız sürecek
Yarışmanın başlamasından önce söz alan Gökhan Tufan da, Hatay´ın UNESCO tarafından gastronomi şehri seçilmesinden sonra konfederasyon ve belediye işbirliği ile gerçekleştirecekleri etkinliklerle Hatay gastronomisinin tanıtımına büyük katkıda bulunacaklarını belirtti. Tufan, “TAŞPAKON Türkiye´nin 7 bölgesinde 7 federasyon ve bu federasyonlara bağlı 61 dernekle faaliyet gösteren 5253 sayılı dernekler kanuna göre Türkiye nüfusundaki en büyük sivil toplum kuruluşudur. Bugün Hatay´dayız. Burada olmamızın farklı bir önemi var Hatay´ımızın yakın bir zamanda UNESCO tarafından gastronomi şehri seçilmesinden sonra konfederasyonumuz ve belediyemiz iş birliği ile nice büyük faaliyetlere Hatay gastronomisinin tanıtımına büyük katkıda bulunacağız. Ülkemizdeki 81 vilayette çok önemli gastronomik değerlerimiz var. Bu milli değerlere sahip çıkmak ve kendi ülke mutfağımızı önce milletimize sonra da tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Bugün burada yaptığımız faaliyetin Hatay´a ve ülkemize faydalı olmasını diliyoruz” diye konuştu.
Kaynak:

Sahile ´yangın kamerası´
Sahile ´yangın kamerası´
Hatay ormanlarındaki yaşanan yangna karşı erken bilgilendirme amacıyla sahilin iki noktasına termal kamera kuruluyor.
Baro, Dönmez´le devam
Baro, Dönmez´le devam
Hatay Barosu, hafta sonu yaptığı genel kurlla yeni yönetimini belirledi.
´Ek gösterge´ teklifine destek
´Ek gösterge´ teklifine destek
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl temsilcisi Hayrettin Şahin, kam çalışanlarına yönelik ek göstergeye ilişkin hazırlanan kanun teklifi hakkında değerlendirmede bulundu.
Gazeteci Uluç´un vali ziyareti
Gazeteci Uluç´un vali ziyareti
Gazeteci Hıncal Uluç ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Başkentte Hatay Günleri
Başkentte Hatay Günleri
Antakya´da, "Başkentte Hatay Günleri” adlı etkinliğinı hazırlık toplantısı yapıldı. Hatay Valisi Erdal Ata başkanlığındayapılan ve ilin değerlerinin tanıtılmasını amaçlayan etkinliğin toplantısı, Hatay Valiliği Tayfur Sökmen toplantı salonunda yapıldı.
Belediyeden ´pazar çantası´
Belediyeden ´pazar çantası´
Defne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, plastik kullanımının azalmasına katkı sunmak amacıyla Cumartesi Pazarında, vatandaşlara pazar çantası dağıttı.
"Çoklukla, çoğulculuk da aynı şey değil"
"Çoklukla, çoğulculuk da aynı şey değil"
Erdemli Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Kızkalesi Medya Günlerinde, akademisyenler, ´yerel basının ekonomik yapısı´ni panelde görüştü.
Antakya´da ilk açık kalp ameliyatı
Antakya´da ilk açık kalp ameliyatı
Hatay Devlet Hastanesinde koroner anjiyografi ünitesinin hizmete girmesiyle kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisi nitelik ve ivme kazandığı açıklandı.
İşadamının vali ziyareti
İşadamının vali ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Reyhanlılı hayırsever Hacı Murat Narlı ve beraberindekileri makamında kabul etti.
Hekimlerden ´şiddet´ protestosu
Hekimlerden ´şiddet´ protestosu
Hatay Tebip Odasına bağlı İskenderun´daki hekimler, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti dün yaptığı basın açıklaması ve oturma eylemi ile protesto etti.
10 hektar orman yandı
10 hektar orman yandı
Geçtiğimiz günlerde sıkça yanan Hatay ormanlarındaki yangın, önceki gün de sürdü.
Kaymakamdan ´eğitim toplantısı´
Kaymakamdan ´eğitim toplantısı´
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, kentteki Makzume Anadolu Lisesinde düzenlenen toplantıda, yöredeki okulların idareci, okul aile birliği başkanları ve Süleymaniye Mahallesi Muhtarı Cevat Çakır´la buluşup, değerlerdimede bulundu.
Samandağ Belediyesine SODEM ödülü
Samandağ Belediyesine SODEM ödülü
Samandağ Belediyesi, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği´nin (SODEM) düzenlediği 2018 Yerel Yönetim Ödüllerinde, Sosyal Belediyecilik dalında “İpek böceğinin heyecanlı yolculuğu" adlı projesiyle ödül aldı.
İSTE, Bosna Hersek konferansında
İSTE, Bosna Hersek konferansında
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Gazi Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, International University of Sarajevo ve Kaynak Teknolojisi Derneği işbirliği ile düzenlenen 5. Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisi Bosna Hersek´te gerçekleştirildi.
Kent protokolu, muhtarlarla buluştu
Kent protokolu, muhtarlarla buluştu
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, kentteki Makzume Anadolu Lisesinde düzenlenen toplantıda, yöredeki okulların idareci, okul aile birliği başkanları ve Süleymaniye Mahallesi Muhtarı Cevat Çakır´la buluşup, değerlerdirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi