´Asfaltta fiyat aralığı var´
İskenderun Belediye Meclisi MHP Grubu, AKP´li ilçe belediyesi ile CHP´li büyükşehir belediyesinin geçen yıl yaptığı çalışmaları basın toplantısında değerlendirdi.
Tarih: 30.5.2017 10:50:31/ 105okunma / 0yorum

Akın Bodur/İskenderun

Partisinin meclis gurubu adına konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, yapılan çalışmalarda eksiklik ve usulsüzlükler bulunduğunu belirtti.
İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile HATSU´nun 2016 faaliyet ve denetim raporlarının özetini okuyan Yazar, partisi MHP´nin İskenderun Belediye Meclisindeki çalışmalarının özetini de anlattı.
Bütçe azlığından şikayet eden İskenderun belediyesinin SAROS adlı araştırma şirketinden 159 bin liralık hizmet aldığını, AG adlı başka bir firmaya da her ay 15 bin lira ödeme yaptığını söyleyen Yazar, Beledye 2 Nolu Sosyal Tesise (Down Cafe) bütçeden 210 bin liralık harcama yapılırken, çalışan bu tesisten belediyenin bütçesine herhangi bir gelir kaydının bulunmadığını. doğrudan temin ile alınan aynı cins malzemelerin fiyatlarının farklı olduğunu ve C25 betonun metreküp fiyatının 93,23 TL, 103,50 TL. ve 149,80 TL olduğunu kaydetti.

32 günde 7.5 milyon hakediş ödendi
Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, MHP Hatay İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı, partinin İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt ile belediye meclisi üyelerinin de bulunduğu toplantıda konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, şunları söyledi: "2015 yılı içinde 145 bin ton asfalt için 130.800.000 TL ödenmiş. 2016 yılı içinde yapılan ve sonuçlanan asfalt ihalesinde 205 bin ton asfalta 30.887.982 TL bir bedel çıkmış. 2015 yılında asfaltın fiyat aralığı toh başına yaklaşık 70-75 TL iken, 2016 yılında asfaltın fiyat aralığı 105-110 TL. olmuş. Hatay Büyükşehir ve bazı ilçelerde bu fiyat aralığı 80-85 TL civarında gerçekleşmiş. Özellikle bitümlü sıcak karışım beton asfalt yol kaplama işinin 1 nolu hakediş dosyasında yazılı olarak istenmesine rağmen iş takip çizelgesi, yapılan işler listesi, toplam metraj ve metraj çizelgeleri verilmemiş ve 7 Kasım 2016 yani işe başlandıktan 32 gün sonra 7.5 milyonlik ilk hakediş ödemesi yapılmış. Muhtelif cadde ve sokaklarda kaldırım karosu yapım işini alan firma ile muhtelif cadde ve sokaklarda kilitle parke taşı ile yol ve kaldırım yapılması işini alan firma aynı Y.26017/065 Poz nolu 50*20*10 santim boyutlarında normal çimentolu buhar kürlü beton bordür döşenmesi (pahlı, her renk) için her biri 17,20 TL fiyat verirken, diğeri 11,59 TL fiyat vermiştir."
Yazar, bir soru üzerine belediyelerin çalışmalarına ilişkin eksiklik ve usulsüzlüklere karşı 1014 yılına ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını, sürecin devam ettiğini, 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin faliyet raporlarında da ´gereği yapılsın´ denildiğini belirtti.

´İhale yapısı var´
Belediye Meclisi MHP´li üyesi İbrahim Yavuz da, 600 bin liralık çimento ve betonun döküldüğü yerin belediye yöneticileri tarafından bile bilinmediğini, ancak gelen müfettişlerin çalışmayı onaylayıp, gittiğini söyledi. Yavuz, ihalelere ilişkin İskenderun-Arsuz-Belen bölgesinde faaliyet gösteren bir yapının olduğunu savunup, bunu da birçok yere bildirdiklerini belirtti.
Belediye Meclis grubunun bilgilendirme toplantısını her yıl yaptığını anlatan MHP İskenderun İlçe Başkanı Bozkurt da "Bundaki amacımız, İskenderun belediyesinin yapmış olduğu çalışmaları ve belediye başkanının seçim meydanlarında verdiği sözlerin takipçisi olduğumuzu eve olacağımızı belirtmek. Halka hizmette eşit yaklaşılmasını istediklerini ifade eden bozkurt sinekle ilgili ilaçlamadaki yetersizliği halkın sağlığı ile ödediğini belirtti ve İskenderun Belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesine "yapmayın, inatlaşmayın" diye seslendi.
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisine ilişkin MHP Gurubunun değerlendirmesini anlatan Yazar, HBB tarafından geçen yıl Hatay´a 13 köprü yapılırken İskenderun´a yapılmadığını, çok amaçlı salonlar yapılırken yine İskenderun´a yapılmadığını, prestiij caddeleri projeleri faklı kentlerde yapılırken, bunun da İskenderun´da olmadığını söyledi.
HBB´nin, 2016 yılında HBB Gençlik ve Spor külübüne 1 milyon 500 bin liranın üzerinde nakdi yardım yaparken, İskenderun´daki sppor kulüplerine yardım olmadığını anlatan Yazar, otopark işletme gelirinde 9 milyon lira hedeflenirken, tahsilatın 708 bin lira olduğu ifade etti.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Asfaltta fiyat aralığı
Arsuz´da Adalet nöbeti
Arsuz´da Adalet nöbeti
CHP lideri Kılıçdaroğlu´nun 9. günü biten Adalet Yürüyüşü´ne saat 18.00´de 2 dakikalık sessiz eylemle destek veren Arsuz İlçe Örgütü, oluşturulan Adalet Çadırı´nda da adalet nöbeti başlattı.
AKP´den Savaş hakkında suç duyurusu
AKP´den Savaş hakkında suç duyurusu
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanı Ahmet Atıç, 2016 yılı denetim raporunda belirtilen iddialarla ilgili Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş hakkında Cumhuriyet Savcılığı´na suç duyurusunda bulundu.
“Denklemler değişikliğe uğrayabilir”
“Denklemler değişikliğe uğrayabilir”
Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, Türkiye´nin iç politikaları ve bölgesel gelişmelerin dış politikadan bağımsız değerlendirilemeyeceğini belirterek, Suriye, Katar krizi, Kuzey Irak´ta referandum açıklamasının yanı sıra İncirlik Üssü ile ilgili taleplerin doğrudan yaşadığımız coğrafyayı da yakından ilgilendirdiğini kaydetti.
CHP´de durma eylemine ara verildi
CHP´de durma eylemine ara verildi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun Ankara Güvenpark´tan başlattığı İstanbul yürüyüşünde, sekizinci gün geride kaldı.
“Katar krizi ABD´nin aslan terbiyeciliği”
“Katar krizi ABD´nin aslan terbiyeciliği”
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Ortadoğu´da ABD başkanının ziyaretlerinin ardından yaşanan gelişmeleri suni Katar krizi olarak yorumladı.
“Kaçak sigara suç örgütlerinin finansmanını sağlıyor”
“Kaçak sigara suç örgütlerinin finansmanını sağlıyor”
MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, özellikle terörle ilgili organize suç örgütlerine finans kaynağını oluuşturan tütün mamulleri kaçakçılığının yükselişe geçerek ‘çığırdan´ çıktığını, önceki yıllarda özellikle Suriye, Irak ve İran sınırında yapılırken illerde de gerçekleştirilmeye başladığına dikkat çekti.
VP: Yürüyüşü desteklemiyoruz
VP: Yürüyüşü desteklemiyoruz
Vatan Partisi İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Bedir, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu´nun tutuklanmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu´nun Ankara´dan İstanbul´a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü´nü desteklemediklerini açıkladı.
Gülen´in iadesi istenmiyor
Gülen´in iadesi istenmiyor
TBMM´nin yasama yılının sonuna gelinmesine karşın demokrasi beklentilere yönelik bir çalışma başlatılmadığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Hükûmetin ‘ileri demokrasi´ söylemleriyle başladığı yolculuk, 20 Temmuzda bindiğimiz OHAL treninde devam ediyor” dedi.
Darbe hukukuna da karşıyız
Darbe hukukuna da karşıyız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun başlattığı adalet yürüyüşüne destek vermek amacıyla Samandağ CHP ilçe teşkilatı basın açıklaması düzenledi.
Yürüyüş adalet tesis edilene kadar…
Yürüyüş adalet tesis edilene kadar…
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay il yönetimi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun yürüyüşüne destek vermek amacıyla 15 ilçe başkanı ile birlikte gerçekleştirdiği olağanüstü toplantının ardından, “Ülkemizde adalet tesis edilinceye kadar adalet yürüyüşümüz sürecektir” açıklaması yaptı.
Mansuroğlu: "Adalet herkese lazım"
Mansuroğlu: "Adalet herkese lazım"
CHP İskenderun İlçe Teşkilatı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu´nun tutuklanmasının ardından partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun başlattığı ´adalet´ yürüyüşüne İskenderun ilçe teşkilatı açıklamayla destek verdi.
“Ramazan kendimize çeki düzen için fırsattır
“Ramazan kendimize çeki düzen için fırsattır
Ramazan ayını Müslümanlar için önemli bir zaman dilimi olduğunu belirten Saadet Partisi Genel İdare kurulu (GİK) üyesiDr. Necmettin Çalışkan, “Ramazan, yıl içerisinde 11 ay, hayatın olağan akışı içinde kendisini dünyaya kaptırmış olan bir insanın, bir aylık sürçte tekrar toparlanması için önemli bir fırsattır” dedi.
CHP´de süreç başladı
CHP´de süreç başladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye listelerinin güncellenmesiyle kurultay sürecini başlatıyor.
Ekonomide yeni yol haritası
Ekonomide yeni yol haritası
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur, hükümetin uygulamaya koyduğu teşvikler ve destekler sayesinde ekonominin çarklarının hızlı dönmeye devam ettiğini belirtti.
Dudu, alevilerin sorunlarına ´araştırma istedi´
Dudu, alevilerin sorunlarına ´araştırma istedi´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi