´Asfaltta fiyat aralığı var´
İskenderun Belediye Meclisi MHP Grubu, AKP´li ilçe belediyesi ile CHP´li büyükşehir belediyesinin geçen yıl yaptığı çalışmaları basın toplantısında değerlendirdi.
Tarih: 30.5.2017 10:50:31

Akın Bodur/İskenderun

Partisinin meclis gurubu adına konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, yapılan çalışmalarda eksiklik ve usulsüzlükler bulunduğunu belirtti.
İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile HATSU´nun 2016 faaliyet ve denetim raporlarının özetini okuyan Yazar, partisi MHP´nin İskenderun Belediye Meclisindeki çalışmalarının özetini de anlattı.
Bütçe azlığından şikayet eden İskenderun belediyesinin SAROS adlı araştırma şirketinden 159 bin liralık hizmet aldığını, AG adlı başka bir firmaya da her ay 15 bin lira ödeme yaptığını söyleyen Yazar, Beledye 2 Nolu Sosyal Tesise (Down Cafe) bütçeden 210 bin liralık harcama yapılırken, çalışan bu tesisten belediyenin bütçesine herhangi bir gelir kaydının bulunmadığını. doğrudan temin ile alınan aynı cins malzemelerin fiyatlarının farklı olduğunu ve C25 betonun metreküp fiyatının 93,23 TL, 103,50 TL. ve 149,80 TL olduğunu kaydetti.

32 günde 7.5 milyon hakediş ödendi
Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, MHP Hatay İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı, partinin İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt ile belediye meclisi üyelerinin de bulunduğu toplantıda konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, şunları söyledi: "2015 yılı içinde 145 bin ton asfalt için 130.800.000 TL ödenmiş. 2016 yılı içinde yapılan ve sonuçlanan asfalt ihalesinde 205 bin ton asfalta 30.887.982 TL bir bedel çıkmış. 2015 yılında asfaltın fiyat aralığı toh başına yaklaşık 70-75 TL iken, 2016 yılında asfaltın fiyat aralığı 105-110 TL. olmuş. Hatay Büyükşehir ve bazı ilçelerde bu fiyat aralığı 80-85 TL civarında gerçekleşmiş. Özellikle bitümlü sıcak karışım beton asfalt yol kaplama işinin 1 nolu hakediş dosyasında yazılı olarak istenmesine rağmen iş takip çizelgesi, yapılan işler listesi, toplam metraj ve metraj çizelgeleri verilmemiş ve 7 Kasım 2016 yani işe başlandıktan 32 gün sonra 7.5 milyonlik ilk hakediş ödemesi yapılmış. Muhtelif cadde ve sokaklarda kaldırım karosu yapım işini alan firma ile muhtelif cadde ve sokaklarda kilitle parke taşı ile yol ve kaldırım yapılması işini alan firma aynı Y.26017/065 Poz nolu 50*20*10 santim boyutlarında normal çimentolu buhar kürlü beton bordür döşenmesi (pahlı, her renk) için her biri 17,20 TL fiyat verirken, diğeri 11,59 TL fiyat vermiştir."
Yazar, bir soru üzerine belediyelerin çalışmalarına ilişkin eksiklik ve usulsüzlüklere karşı 1014 yılına ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını, sürecin devam ettiğini, 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin faliyet raporlarında da ´gereği yapılsın´ denildiğini belirtti.

´İhale yapısı var´
Belediye Meclisi MHP´li üyesi İbrahim Yavuz da, 600 bin liralık çimento ve betonun döküldüğü yerin belediye yöneticileri tarafından bile bilinmediğini, ancak gelen müfettişlerin çalışmayı onaylayıp, gittiğini söyledi. Yavuz, ihalelere ilişkin İskenderun-Arsuz-Belen bölgesinde faaliyet gösteren bir yapının olduğunu savunup, bunu da birçok yere bildirdiklerini belirtti.
Belediye Meclis grubunun bilgilendirme toplantısını her yıl yaptığını anlatan MHP İskenderun İlçe Başkanı Bozkurt da "Bundaki amacımız, İskenderun belediyesinin yapmış olduğu çalışmaları ve belediye başkanının seçim meydanlarında verdiği sözlerin takipçisi olduğumuzu eve olacağımızı belirtmek. Halka hizmette eşit yaklaşılmasını istediklerini ifade eden bozkurt sinekle ilgili ilaçlamadaki yetersizliği halkın sağlığı ile ödediğini belirtti ve İskenderun Belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesine "yapmayın, inatlaşmayın" diye seslendi.
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisine ilişkin MHP Gurubunun değerlendirmesini anlatan Yazar, HBB tarafından geçen yıl Hatay´a 13 köprü yapılırken İskenderun´a yapılmadığını, çok amaçlı salonlar yapılırken yine İskenderun´a yapılmadığını, prestiij caddeleri projeleri faklı kentlerde yapılırken, bunun da İskenderun´da olmadığını söyledi.
HBB´nin, 2016 yılında HBB Gençlik ve Spor külübüne 1 milyon 500 bin liranın üzerinde nakdi yardım yaparken, İskenderun´daki sppor kulüplerine yardım olmadığını anlatan Yazar, otopark işletme gelirinde 9 milyon lira hedeflenirken, tahsilatın 708 bin lira olduğu ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Asfaltta fiyat aralığı
Dr. Muhsine Korkmaz da CHP´den aday
Dr. Muhsine Korkmaz da CHP´den aday
CHP İskenderun İlçe yönetimi tek listeyle gidilen seçimle belirlenirken, İlçe Kadın Kollarının 17 Aralık Pazar günü yapılacak seçimi için iki aday yarışacak.
Çocuklar 5 bin dolar borçlu doğuyor
Çocuklar 5 bin dolar borçlu doğuyor
TBMM Bütçe görüşmelerinde AFAD bütçesi üzerinde konuşan Hatay Milletvekili Serkan Topal, hükümetin denetim dışı harcama siyasetini eleştirdi, Alevi vatandaşlarımız için önemli olan ‘Cem Evlerine´ yasal statü verilmesini istedi.
´Kudüs, sebep değil sonuçtur´
´Kudüs, sebep değil sonuçtur´
Kudüs´ün pek çok peygambere ev sahipliği yapmış kadim bir kültür ve medeniyet başkenti olduğunu ifade eden Saadet partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, Kudüs´ün ülke için çok önemli bir mesele olduğunu belirtti.
Ertem´den partililere teşekkür
Ertem´den partililere teşekkür
CHP Hatay Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Birol Ertem, delege tespitleriyle başlayan ve İlçe Kongreleriyle devam eden seçim süreçleriyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada partinin kademelerinde görev alan tüm yoldaşlarına teşekkür ettiğini belirtti.
Yenikapı´da Kudüs mitingi
Yenikapı´da Kudüs mitingi
Saadet Partisi´nin çağrısıyla ABD´nin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıma kararını protesto için düzenlenen "Kudüs İslam´ındır" mitingi İstanbul Yenikapı Meydanı´nda düzenlendi.
"Bankacılık sektöründeki sorunlar tüketiciler lehine düzeltilmelidir"
"Bankacılık sektöründeki sorunlar tüketiciler lehine düzeltilmelidir"
MHP Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, 506 sıra sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi´nin 11´inci maddesi hakkında MHP Grubu adına TBMM´de söz aldı.
Mansuroğlu´yla tek adaylı kongre
Mansuroğlu´yla tek adaylı kongre
İskenderun CHP´nin dün yapılan ilçe kongresinde Yusuf Mansuroğlu başkanlığındaki 13 üyeli yönetim tek listeli seçimle göreve getirildi.
Köylü çok zor durumda
Köylü çok zor durumda
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, çiftçi ve köylünün çok zor durumda olduğunu ifade etti. Ahrazoğlu, çiftçinin 2002 yılında gelirinin yüzde 9´u kadar borçluyken, 2015´te gelirinin yüzde 40´ı, 2016´da da gelirinin yüzde 50´ye kadarını borçlanmış durumda olduğunu ifade etti.
CHP İskenderun´da tek adaylı kongre
CHP İskenderun´da tek adaylı kongre
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Kongresi´nin yarın sürpriz bir gelişme dışında tek aday olarak katılması beklenen mevcut ilçe başkanı Yusuf Mansuroğlu başkanlığındaki listeyle gerçekleşmesi bekleniyor.
“İsrail hedefine yürüyor”
“İsrail hedefine yürüyor”
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ABD Başkanı Donald Trump´ın Kudüs ile ilgili yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.
Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz´
Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz´
Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin sorunlarını aktardı ve ve çözüm önerilerini sıraladı.
Cezalar, sorunun çözümüne imkân vermedi
Cezalar, sorunun çözümüne imkân vermedi
MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, Torba Kanun Tasarısının 117. maddesi hakkında partisi MHP Grubu adına bir konuşma yaptı.
Hatay´da işsizlik yüzde 25´in üstünde
Hatay´da işsizlik yüzde 25´in üstünde
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´ın merkezi hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.
´Antakya Stadı yeşil alan olmalı´
´Antakya Stadı yeşil alan olmalı´
Hatay Milletvekili Ahrazoğlu, Antakya Şehir Stadının TOKİ´ye devredildiğini ve buraya TOKİ tarafından hazırlanan plan gereği ticari merkezler, konut, küçük bir park ve meydan yapılacağı söylentilerini Meclis´e taşıdı.
VP´nin ´müfredat kampanyası´ sürüyor
VP´nin ´müfredat kampanyası´ sürüyor
Vatan Partisi, "Atatürk´süz müfredat olmaz" yaklaşımıla başlattığı imza kampanyasını, Kırıkhan´da sürdürüyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi