´Asfaltta fiyat aralığı var´
İskenderun Belediye Meclisi MHP Grubu, AKP´li ilçe belediyesi ile CHP´li büyükşehir belediyesinin geçen yıl yaptığı çalışmaları basın toplantısında değerlendirdi.
Tarih: 30.5.2017 10:50:31/ 154okunma / 0yorum

Akın Bodur/İskenderun

Partisinin meclis gurubu adına konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, yapılan çalışmalarda eksiklik ve usulsüzlükler bulunduğunu belirtti.
İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile HATSU´nun 2016 faaliyet ve denetim raporlarının özetini okuyan Yazar, partisi MHP´nin İskenderun Belediye Meclisindeki çalışmalarının özetini de anlattı.
Bütçe azlığından şikayet eden İskenderun belediyesinin SAROS adlı araştırma şirketinden 159 bin liralık hizmet aldığını, AG adlı başka bir firmaya da her ay 15 bin lira ödeme yaptığını söyleyen Yazar, Beledye 2 Nolu Sosyal Tesise (Down Cafe) bütçeden 210 bin liralık harcama yapılırken, çalışan bu tesisten belediyenin bütçesine herhangi bir gelir kaydının bulunmadığını. doğrudan temin ile alınan aynı cins malzemelerin fiyatlarının farklı olduğunu ve C25 betonun metreküp fiyatının 93,23 TL, 103,50 TL. ve 149,80 TL olduğunu kaydetti.

32 günde 7.5 milyon hakediş ödendi
Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, MHP Hatay İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı, partinin İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt ile belediye meclisi üyelerinin de bulunduğu toplantıda konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, şunları söyledi: "2015 yılı içinde 145 bin ton asfalt için 130.800.000 TL ödenmiş. 2016 yılı içinde yapılan ve sonuçlanan asfalt ihalesinde 205 bin ton asfalta 30.887.982 TL bir bedel çıkmış. 2015 yılında asfaltın fiyat aralığı toh başına yaklaşık 70-75 TL iken, 2016 yılında asfaltın fiyat aralığı 105-110 TL. olmuş. Hatay Büyükşehir ve bazı ilçelerde bu fiyat aralığı 80-85 TL civarında gerçekleşmiş. Özellikle bitümlü sıcak karışım beton asfalt yol kaplama işinin 1 nolu hakediş dosyasında yazılı olarak istenmesine rağmen iş takip çizelgesi, yapılan işler listesi, toplam metraj ve metraj çizelgeleri verilmemiş ve 7 Kasım 2016 yani işe başlandıktan 32 gün sonra 7.5 milyonlik ilk hakediş ödemesi yapılmış. Muhtelif cadde ve sokaklarda kaldırım karosu yapım işini alan firma ile muhtelif cadde ve sokaklarda kilitle parke taşı ile yol ve kaldırım yapılması işini alan firma aynı Y.26017/065 Poz nolu 50*20*10 santim boyutlarında normal çimentolu buhar kürlü beton bordür döşenmesi (pahlı, her renk) için her biri 17,20 TL fiyat verirken, diğeri 11,59 TL fiyat vermiştir."
Yazar, bir soru üzerine belediyelerin çalışmalarına ilişkin eksiklik ve usulsüzlüklere karşı 1014 yılına ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını, sürecin devam ettiğini, 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin faliyet raporlarında da ´gereği yapılsın´ denildiğini belirtti.

´İhale yapısı var´
Belediye Meclisi MHP´li üyesi İbrahim Yavuz da, 600 bin liralık çimento ve betonun döküldüğü yerin belediye yöneticileri tarafından bile bilinmediğini, ancak gelen müfettişlerin çalışmayı onaylayıp, gittiğini söyledi. Yavuz, ihalelere ilişkin İskenderun-Arsuz-Belen bölgesinde faaliyet gösteren bir yapının olduğunu savunup, bunu da birçok yere bildirdiklerini belirtti.
Belediye Meclis grubunun bilgilendirme toplantısını her yıl yaptığını anlatan MHP İskenderun İlçe Başkanı Bozkurt da "Bundaki amacımız, İskenderun belediyesinin yapmış olduğu çalışmaları ve belediye başkanının seçim meydanlarında verdiği sözlerin takipçisi olduğumuzu eve olacağımızı belirtmek. Halka hizmette eşit yaklaşılmasını istediklerini ifade eden bozkurt sinekle ilgili ilaçlamadaki yetersizliği halkın sağlığı ile ödediğini belirtti ve İskenderun Belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesine "yapmayın, inatlaşmayın" diye seslendi.
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisine ilişkin MHP Gurubunun değerlendirmesini anlatan Yazar, HBB tarafından geçen yıl Hatay´a 13 köprü yapılırken İskenderun´a yapılmadığını, çok amaçlı salonlar yapılırken yine İskenderun´a yapılmadığını, prestiij caddeleri projeleri faklı kentlerde yapılırken, bunun da İskenderun´da olmadığını söyledi.
HBB´nin, 2016 yılında HBB Gençlik ve Spor külübüne 1 milyon 500 bin liranın üzerinde nakdi yardım yaparken, İskenderun´daki sppor kulüplerine yardım olmadığını anlatan Yazar, otopark işletme gelirinde 9 milyon lira hedeflenirken, tahsilatın 708 bin lira olduğu ifade etti.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Asfaltta fiyat aralığı
Topal´dan kampanya katkısı
Topal´dan kampanya katkısı
Hatay´ın 5. teşvik bölgesine alınmasının Hatay ekonomisini rahatlatacağını belirten CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Antakya Galericiler Sitesi´ne giderek esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
Milletvekili Ertem´den ‘seçim bölgesi´ turu
Milletvekili Ertem´den ‘seçim bölgesi´ turu
CHP Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem, TBMM´nin tatilde olması dolayısıyla zamanının önemli bir kısmını seçim bölgesinde ziyaretlere ayırıyor. Geçtiğimiz günlerde İskenderun ve Arsuz´da çalışma yürüten Milletvekili Ertem, ziyaretlerini bir basın bülteniyle de kamuoyuyla paylaştı.
Atıç´tan kiralık araç sorusu
Atıç´tan kiralık araç sorusu
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı tarafından başlatılan imza kampanyasını ‘gösteri´ olarak değerlendiren AKP çevresi talebin gerçekçi temele oturmadığını savunup, belediye başkanları üzerinden eleştiri oklarını yöneltirken, bir çıkış da AKP´nin İl Başkanı Ahmet Atıç´tan geldi.
“Siyaset güven istikrar kazandı”
“Siyaset güven istikrar kazandı”
AKP Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, partisinin 16. kuruluş yıldönümü dolayısı yaptığı açıklamada göreve geldikleri tarihten bu yana “Türkiye´nin gelişimi ve değişimi için her zaman AK Parti sevdalıları olarak” çalıştıklarını belirtti.
Çalışkan´dan ‘kutuplaşma´ uyarısı
Çalışkan´dan ‘kutuplaşma´ uyarısı
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, komşu ülkelerde yaşanan sancıların Türkiye´ye doğru yönlendiğini belirterek, ülkedeki hakim kutuplaşmaya dikkat çekti.
AKP 16 yaşında
AKP 16 yaşında
Adalet ve Kalkınma Partisi AKP, kuruluşunun 15 yılını dün geride bıraktı.
“AKP-Bahçeli ittifakından fazlasıyız”
“AKP-Bahçeli ittifakından fazlasıyız”
HDP Gaziantep Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Mahmut Toğrul, Türkiye´de yeni bir toplumsal mutabakata ihtiyaç olduğunu belirterek, tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin bir araya gelmesi çağrısında bulundu.
“Görmez´in ayrılmasıyla Diyanet daha çok konuşulur oldu”
“Görmez´in ayrılmasıyla Diyanet daha çok konuşulur oldu”
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Prof. Dr. Mehmet Görmez´in görevinden ayrılmasıyla ilk kez Diyanet İşleri Başkanlığının bu kadar gündeme ve konuşulur olduğuna dikkat çekti.
“Toplum dostluk görmek istiyor”
“Toplum dostluk görmek istiyor”
Bir süre önce genel kurulunu yaparak yeni yönetim oluşturan İskenderun Eczacı Teknisyenleri Derneği, meslek örgütleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerini sürdürüyor.
“AK Parti kadroları ilerlemeyi sürdürecek”
“AK Parti kadroları ilerlemeyi sürdürecek”
AKP´nin kuruluşunun 16´ncı yıldönümü, 14 Ağustos Pazartesi günü düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.
CHP´de seçim takvimi başladı
CHP´de seçim takvimi başladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe yönetimi mahalle delegeleri tespitini 26 Ağustos´ta başlatıyor.
Şanverdi: Siyasette ezberleri bozduk
Şanverdi: Siyasette ezberleri bozduk
AKP MKYK üyesi ve Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, AKP´nin iktidarda bulunduğu süre içinde Türkiye siyasetinde ezberleri bozan, her türlü vesayeti ortadan kaldıran bir anlayışı temsil ettiğini belirtti.
Kadınlardan imza nöbeti
Kadınlardan imza nöbeti
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Temmuz´da HBB Başkanı Lütfü savaş´ın attığı ilk imzayla başlatılan ve Hatay´ın 4´üncü teşvik bölgesinden 5´inci teşvik bölgesine alınmasının talep edildiği imza kampanyası İskenderun´da kadınların desteğiyle sürdürüldü.
“Cilvegözü´ndeki sınırlama düzeltilmeli”
“Cilvegözü´ndeki sınırlama düzeltilmeli”
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Gaziantep Karkamış ve Kilis Öncüpınar sınır kapılarından ihracat yapılabilmesine karşın Reyhanlı Cilvegözü sınır kapısına kısıtlama getirilmesini anlamsız bulduğunu belirterek konunun takip edilerek düzeltilmesi gerektiğini söyledi.
Ahrazoğlu´ndan kampanyaya imza desteği
Ahrazoğlu´ndan kampanyaya imza desteği
MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, Hatay´ın 4´üncü teşvik bölgesinden 5´inci teşvik bölgesine geçişi için Hatay Büyükşehir belediyesi tarafından başlattılan Hatay Hakkını İstiyor kampanyasını imzalayarak destek verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi