´Asfaltta fiyat aralığı var´
İskenderun Belediye Meclisi MHP Grubu, AKP´li ilçe belediyesi ile CHP´li büyükşehir belediyesinin geçen yıl yaptığı çalışmaları basın toplantısında değerlendirdi.
Tarih: 30.5.2017 10:50:31

Akın Bodur/İskenderun

Partisinin meclis gurubu adına konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, yapılan çalışmalarda eksiklik ve usulsüzlükler bulunduğunu belirtti.
İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile HATSU´nun 2016 faaliyet ve denetim raporlarının özetini okuyan Yazar, partisi MHP´nin İskenderun Belediye Meclisindeki çalışmalarının özetini de anlattı.
Bütçe azlığından şikayet eden İskenderun belediyesinin SAROS adlı araştırma şirketinden 159 bin liralık hizmet aldığını, AG adlı başka bir firmaya da her ay 15 bin lira ödeme yaptığını söyleyen Yazar, Beledye 2 Nolu Sosyal Tesise (Down Cafe) bütçeden 210 bin liralık harcama yapılırken, çalışan bu tesisten belediyenin bütçesine herhangi bir gelir kaydının bulunmadığını. doğrudan temin ile alınan aynı cins malzemelerin fiyatlarının farklı olduğunu ve C25 betonun metreküp fiyatının 93,23 TL, 103,50 TL. ve 149,80 TL olduğunu kaydetti.

32 günde 7.5 milyon hakediş ödendi
Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, MHP Hatay İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı, partinin İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt ile belediye meclisi üyelerinin de bulunduğu toplantıda konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, şunları söyledi: "2015 yılı içinde 145 bin ton asfalt için 130.800.000 TL ödenmiş. 2016 yılı içinde yapılan ve sonuçlanan asfalt ihalesinde 205 bin ton asfalta 30.887.982 TL bir bedel çıkmış. 2015 yılında asfaltın fiyat aralığı toh başına yaklaşık 70-75 TL iken, 2016 yılında asfaltın fiyat aralığı 105-110 TL. olmuş. Hatay Büyükşehir ve bazı ilçelerde bu fiyat aralığı 80-85 TL civarında gerçekleşmiş. Özellikle bitümlü sıcak karışım beton asfalt yol kaplama işinin 1 nolu hakediş dosyasında yazılı olarak istenmesine rağmen iş takip çizelgesi, yapılan işler listesi, toplam metraj ve metraj çizelgeleri verilmemiş ve 7 Kasım 2016 yani işe başlandıktan 32 gün sonra 7.5 milyonlik ilk hakediş ödemesi yapılmış. Muhtelif cadde ve sokaklarda kaldırım karosu yapım işini alan firma ile muhtelif cadde ve sokaklarda kilitle parke taşı ile yol ve kaldırım yapılması işini alan firma aynı Y.26017/065 Poz nolu 50*20*10 santim boyutlarında normal çimentolu buhar kürlü beton bordür döşenmesi (pahlı, her renk) için her biri 17,20 TL fiyat verirken, diğeri 11,59 TL fiyat vermiştir."
Yazar, bir soru üzerine belediyelerin çalışmalarına ilişkin eksiklik ve usulsüzlüklere karşı 1014 yılına ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını, sürecin devam ettiğini, 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin faliyet raporlarında da ´gereği yapılsın´ denildiğini belirtti.

´İhale yapısı var´
Belediye Meclisi MHP´li üyesi İbrahim Yavuz da, 600 bin liralık çimento ve betonun döküldüğü yerin belediye yöneticileri tarafından bile bilinmediğini, ancak gelen müfettişlerin çalışmayı onaylayıp, gittiğini söyledi. Yavuz, ihalelere ilişkin İskenderun-Arsuz-Belen bölgesinde faaliyet gösteren bir yapının olduğunu savunup, bunu da birçok yere bildirdiklerini belirtti.
Belediye Meclis grubunun bilgilendirme toplantısını her yıl yaptığını anlatan MHP İskenderun İlçe Başkanı Bozkurt da "Bundaki amacımız, İskenderun belediyesinin yapmış olduğu çalışmaları ve belediye başkanının seçim meydanlarında verdiği sözlerin takipçisi olduğumuzu eve olacağımızı belirtmek. Halka hizmette eşit yaklaşılmasını istediklerini ifade eden bozkurt sinekle ilgili ilaçlamadaki yetersizliği halkın sağlığı ile ödediğini belirtti ve İskenderun Belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesine "yapmayın, inatlaşmayın" diye seslendi.
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisine ilişkin MHP Gurubunun değerlendirmesini anlatan Yazar, HBB tarafından geçen yıl Hatay´a 13 köprü yapılırken İskenderun´a yapılmadığını, çok amaçlı salonlar yapılırken yine İskenderun´a yapılmadığını, prestiij caddeleri projeleri faklı kentlerde yapılırken, bunun da İskenderun´da olmadığını söyledi.
HBB´nin, 2016 yılında HBB Gençlik ve Spor külübüne 1 milyon 500 bin liranın üzerinde nakdi yardım yaparken, İskenderun´daki sppor kulüplerine yardım olmadığını anlatan Yazar, otopark işletme gelirinde 9 milyon lira hedeflenirken, tahsilatın 708 bin lira olduğu ifade etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Asfaltta fiyat aralığı
Topal: Hazine arazileri ecrimisil ödeyenlere verilsin
Topal: Hazine arazileri ecrimisil ödeyenlere verilsin
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´da hazine arazileri üzerine kurulan evlerin satışına ilişkin sorunu parlamentoya taşıdı.
CHP´li gençler Kubilay´ı andı
CHP´li gençler Kubilay´ı andı
CHP Arsuz Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Devrim ve yönetimi, Menemen´de şeriat isteyenlerin başlattıkları isyanı bastırmaya çalışırken şehit olan Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ı 87. ölüm yıldönümünde andı.
“Piyango kuyruklarına mahkum ediyorlar”
“Piyango kuyruklarına mahkum ediyorlar”
Saadet Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Yusuf Çiçek, TBMM´de kabul edilen 2018 yılı bütçesini faiz ve israf bütçesi olarak tanımlayarak, bütçenin halk için değil, rant için yapıldığını belirtti.
“İnönü, Lozan Antlaşması´nın diplomasi üstadı”
“İnönü, Lozan Antlaşması´nın diplomasi üstadı”
Ölümünün 44. yıldönümünde Pac Meydanı´ndaki çalışmadan dolayı İnönü Anıtı önünde tören gerçekleştiremeyen Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe örgütü, Türkiye Cumhuriyeti´nin 2. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi´nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü´yü ölümünün 44. yıldönümünde andı.
Arsuz´da Sibel Uslu dönemi
Arsuz´da Sibel Uslu dönemi
Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Kadın Kolları başkanlığına Sibel Uslu başkanlığındaki yönetim seçildi.
Ahrazoğlu: Hastane, Denizciler bölgesine yapılsın
Ahrazoğlu: Hastane, Denizciler bölgesine yapılsın
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu,
´39 yıldır hesabı verilemedi´
´39 yıldır hesabı verilemedi´
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Başkanı Sultan Başaran, 19-26 Aralık 1978 yılında Maraş´ta yaşanan katliamı kınadı ve katliamda yaşamını yitirenleri andıklarını belirtti. K
Topal: Asıl yerlilik Ege adalarını vermemektir
Topal: Asıl yerlilik Ege adalarını vermemektir
Hatay Milletvekili Serkan Topal, iktidarı yerlilik ve millilik konusunda eleştirdi.
CHP´li gençler, İnönü´yü andı
CHP´li gençler, İnönü´yü andı
CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Cem Karpuz, İsmet İnönü´yü ölümünün 44. yıl dönümünde saygıyla andıklarını belirtti.
Arsuz CHP´de 2 adaylı seçim
Arsuz CHP´de 2 adaylı seçim
CHP Arsuz İlçe Kadın Kolları kongresi yarın yapılacak.
Topal, ´40 bin öğretmen atanacak mı?´ diye sordu
Topal, ´40 bin öğretmen atanacak mı?´ diye sordu
Hatay Milletvekili Serkan Topal, 40 bin öğretmen atamasının yapılıp, yapılmayacağını sordu.
Açık ve şeffaf olmak zorundasınız
Açık ve şeffaf olmak zorundasınız
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´in geçtiğimiz günlerde düzenlediği halk ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı ve belediyenin çalışmalarına ilişkin yıl sonu değerlendirmesini yaptığı toplantıda, bazı sözlerin kendisine yönelik olduğunu belirten Hatay eski Milletvekili Refik Eryılmaz, Nehir´e, "açık ve şeffaf olmak zorundasınız" diye seslendi.
Ertem´den taşeron yasasına eleştiri
Ertem´den taşeron yasasına eleştiri
Hatay Milletvekili Birol Ertem, taşeronların kadroya alınmasına yönelik çalışmaların net olmadığını ifade etti ve eleştirdi.
´Baraj, kısıtlı bütçeyle bitmez´
´Baraj, kısıtlı bütçeyle bitmez´
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, Amik Ovasının sulanması için yapılan projelere kaynak aktarılmasını istedi.
CHP İskenderun İlçe´den özeleştiri: Öngörüsüzlük yaşandı
CHP İskenderun İlçe´den özeleştiri: Öngörüsüzlük yaşandı
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenen İlçe Kadın Kolları Başkanlığı kongresini değerlendirdi. Kongrede ‘öngörüsüzlük yaşandı´ özeleştirisinde bulunan Mansuroğlu, tüm çabalara karşın tek adaylı bir kongreyi ise başaramadıklarını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi