´Asfaltta fiyat aralığı var´
İskenderun Belediye Meclisi MHP Grubu, AKP´li ilçe belediyesi ile CHP´li büyükşehir belediyesinin geçen yıl yaptığı çalışmaları basın toplantısında değerlendirdi.
Tarih: 30.5.2017 10:50:31

Akın Bodur/İskenderun

Partisinin meclis gurubu adına konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, yapılan çalışmalarda eksiklik ve usulsüzlükler bulunduğunu belirtti.
İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile HATSU´nun 2016 faaliyet ve denetim raporlarının özetini okuyan Yazar, partisi MHP´nin İskenderun Belediye Meclisindeki çalışmalarının özetini de anlattı.
Bütçe azlığından şikayet eden İskenderun belediyesinin SAROS adlı araştırma şirketinden 159 bin liralık hizmet aldığını, AG adlı başka bir firmaya da her ay 15 bin lira ödeme yaptığını söyleyen Yazar, Beledye 2 Nolu Sosyal Tesise (Down Cafe) bütçeden 210 bin liralık harcama yapılırken, çalışan bu tesisten belediyenin bütçesine herhangi bir gelir kaydının bulunmadığını. doğrudan temin ile alınan aynı cins malzemelerin fiyatlarının farklı olduğunu ve C25 betonun metreküp fiyatının 93,23 TL, 103,50 TL. ve 149,80 TL olduğunu kaydetti.

32 günde 7.5 milyon hakediş ödendi
Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, MHP Hatay İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı, partinin İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt ile belediye meclisi üyelerinin de bulunduğu toplantıda konuşan İskenderun Belediye Meclisi MHP Grupbaşkanvekili Semir Emir Yazar, şunları söyledi: "2015 yılı içinde 145 bin ton asfalt için 130.800.000 TL ödenmiş. 2016 yılı içinde yapılan ve sonuçlanan asfalt ihalesinde 205 bin ton asfalta 30.887.982 TL bir bedel çıkmış. 2015 yılında asfaltın fiyat aralığı toh başına yaklaşık 70-75 TL iken, 2016 yılında asfaltın fiyat aralığı 105-110 TL. olmuş. Hatay Büyükşehir ve bazı ilçelerde bu fiyat aralığı 80-85 TL civarında gerçekleşmiş. Özellikle bitümlü sıcak karışım beton asfalt yol kaplama işinin 1 nolu hakediş dosyasında yazılı olarak istenmesine rağmen iş takip çizelgesi, yapılan işler listesi, toplam metraj ve metraj çizelgeleri verilmemiş ve 7 Kasım 2016 yani işe başlandıktan 32 gün sonra 7.5 milyonlik ilk hakediş ödemesi yapılmış. Muhtelif cadde ve sokaklarda kaldırım karosu yapım işini alan firma ile muhtelif cadde ve sokaklarda kilitle parke taşı ile yol ve kaldırım yapılması işini alan firma aynı Y.26017/065 Poz nolu 50*20*10 santim boyutlarında normal çimentolu buhar kürlü beton bordür döşenmesi (pahlı, her renk) için her biri 17,20 TL fiyat verirken, diğeri 11,59 TL fiyat vermiştir."
Yazar, bir soru üzerine belediyelerin çalışmalarına ilişkin eksiklik ve usulsüzlüklere karşı 1014 yılına ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını, sürecin devam ettiğini, 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin faliyet raporlarında da ´gereği yapılsın´ denildiğini belirtti.

´İhale yapısı var´
Belediye Meclisi MHP´li üyesi İbrahim Yavuz da, 600 bin liralık çimento ve betonun döküldüğü yerin belediye yöneticileri tarafından bile bilinmediğini, ancak gelen müfettişlerin çalışmayı onaylayıp, gittiğini söyledi. Yavuz, ihalelere ilişkin İskenderun-Arsuz-Belen bölgesinde faaliyet gösteren bir yapının olduğunu savunup, bunu da birçok yere bildirdiklerini belirtti.
Belediye Meclis grubunun bilgilendirme toplantısını her yıl yaptığını anlatan MHP İskenderun İlçe Başkanı Bozkurt da "Bundaki amacımız, İskenderun belediyesinin yapmış olduğu çalışmaları ve belediye başkanının seçim meydanlarında verdiği sözlerin takipçisi olduğumuzu eve olacağımızı belirtmek. Halka hizmette eşit yaklaşılmasını istediklerini ifade eden bozkurt sinekle ilgili ilaçlamadaki yetersizliği halkın sağlığı ile ödediğini belirtti ve İskenderun Belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesine "yapmayın, inatlaşmayın" diye seslendi.
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisine ilişkin MHP Gurubunun değerlendirmesini anlatan Yazar, HBB tarafından geçen yıl Hatay´a 13 köprü yapılırken İskenderun´a yapılmadığını, çok amaçlı salonlar yapılırken yine İskenderun´a yapılmadığını, prestiij caddeleri projeleri faklı kentlerde yapılırken, bunun da İskenderun´da olmadığını söyledi.
HBB´nin, 2016 yılında HBB Gençlik ve Spor külübüne 1 milyon 500 bin liranın üzerinde nakdi yardım yaparken, İskenderun´daki sppor kulüplerine yardım olmadığını anlatan Yazar, otopark işletme gelirinde 9 milyon lira hedeflenirken, tahsilatın 708 bin lira olduğu ifade etti.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Asfaltta fiyat aralığı
CHP, meclis üyesini ihraç etti
CHP, meclis üyesini ihraç etti
Iskenderun Belediye Meclisinin CHP´li üyesi Fatma Korçak, partisinden ihraç edildi.
"AKP üretimi sıfırladı"
"AKP üretimi sıfırladı"
Hatay Milletvekili Dudu, hükümetin tarım politikasını eleştirdi.
Arabuluculuk beklenen faydayı sağlamayacak
Arabuluculuk beklenen faydayı sağlamayacak
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı hakkında partisi MHP Grubu adına yaptığı konuşmada, “Buraya çıkan her konuşmacı bu kanunun ara buluculuk müessesesinin veyahut da kurumunun oluşturulmasıyla ilgili genel kanaatin olduğunu ancak böyle bir kurulun kurulmasında mecburiyet getirilmesinin doğru olmadığını söylemektedir" dedi.
Bana ne Amerika´dan demeliyiz
Bana ne Amerika´dan demeliyiz
ABD´nin vize uygulamasını askıya almasını değerlendiren Saadet Partisi (SP) Dörtyol İlçe Baskanı Yusuf Çiçek, eylem ve söylemde "Bana ne Amerika´dan demeliyiz" değerlendirmesini yaptı.
İstanbul´da Hatay Günleri sona erdi
İstanbul´da Hatay Günleri sona erdi
İstanbul´da düzenlenen Hatay Günleri sona erdi.
´Müftüye nikah yetkisi´ planına tepki
´Müftüye nikah yetkisi´ planına tepki
CHP´li kadınlar, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının TBMM alt komisyonundan komisyondan geçmesini düzenledikleri basın toplartısıyla eleştirdi.
AKP, 4 ilçe kongresini tamamladı
AKP, 4 ilçe kongresini tamamladı
Kongre takvimini başlatan AKP, Hatay´ın Belen, Dörtyol, Yayladığı ve Altınözü ilçelerinde yaptığı genel kurullarla yeni yönetimlerini belirledi.
Altan´ın özel okul ziyareti
Altan´ın özel okul ziyareti
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, kişi ve kuruluşları ziyaretlerini sürdürüyor.
Altan, Hatay´ı gezmeye başladı
Altan, Hatay´ı gezmeye başladı
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, son dönemde Hatay´ı gezerek kişi kurum ve kuruluşları ziyaret etmeye başladı.
AKP Dörtyol´da kongre
AKP Dörtyol´da kongre
AKP Dörtyol ilçe teşkilatı, önceki gün yaptığı genel kurulla leni yönetimini belirledi. Tek listeyle gidilen genel kurulda, Yasin Taşar, AKP´nin yeni ilçe başkanı seçildi.
´Deli dumrul vergisi´
´Deli dumrul vergisi´
AKP Hükümeti´nin aldığı kararla vergi zamlarına tepki gösteren Hatay Milletvekili Serkan Topal, “AKP vatandaştan ‘Deli Dumrul´ vergisi toplamaktadır.
Zamanlama ve mekan manidar
Zamanlama ve mekan manidar
AKP Hatay yönetimi, partinin il başkanı Ahmet Atıç başkanlığında haftalık toplantısını yaptı.
Silahların konuştuğu iklimdeyiz
Silahların konuştuğu iklimdeyiz
Mesut Barzani başkanlığındaki Irak´ın kuzey kesimindeki bölgesel yönetimin önceki gün yaptığı referanduma ilişkin açıklama yapan Vatan Partisi (VP) Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, partisinin MYK´nun (Merkez Yürütme Kurulu) kararını açıkladı.
Birileri ´toplum mühendisliği´ne devam ediyor
Birileri ´toplum mühendisliği´ne devam ediyor
Saadet Partisi (SP) GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, TEOG´un kaldırılmasını yorumladı.
´Dernekler siyaset üstüdür´
´Dernekler siyaset üstüdür´
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Başkanı Lütfi Kaşıkçı, dernek seçimlerine siyasi partilerin müdahale etmemesi gerektiğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi