Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
Tarih: 23.12.2017 09:50:42

Akın Bodur/İskenderun

Ulucami Caddesi üzerinde ve eski Bit Pazarı Alanında dün, birg ünlük imza kampanyası başlatan Emeğin Partisi İskenderun ilçe örgütü, 2018 yılında geçerli olacak asgari ücret için komisyonun çalışmalarına başladığını anımsattı. Mevcut asgari ücretin 1.404 lira olduğunu anımsatıp, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu´nun "İşçiler fedakarık yapmalıdır" dediğini ifade eden EMEP Hatay İl Başkanı Mevlüt Bulgur, TUİK´in dört kişilik bir ailenın açlık sınırını 1.544 lira, oksulluk sınırını 5.030 lira olarak belirlediğini ve milyonlarca işçinin açlık sınırının altında yaşadığını belirtti.

´Asgari ücret, genel ücreti durumuna geldi´
Eskiden asgari ücretin işi başlangıç ücreti olduğunu ifade eden Bulgur, "Oysa bugün asgari ücret, ülkenin genel ücreti durumuna geldi. Milyonlarca işçi asgari ücret alıyor. Çağdaş dünyadaki çalışanlardan hem daha uzun süre çalışıyoruz, hem de daha düşük ücret alıyoruz. Aldığımız ücret yetmediği için mesaiye kalmak zorunda kalıyoruz. Türkiye ekonomisi büyüyor, kalkınıyorsa, çalışalar bundan naden pay olamıyor? İşçilerin sefaleti neden her geçen gün artıyor?" açıklamasını yaptı.

Ücret asgari, vergi azami
Ücretin asgari, ancak kesilen verginin azami olduğunu ifade eden Bulgur, "Hiçbir patron işçisi kadar vergi ödemiyor. Maaş almadan gelir vergisi, ekmek alırken bile tekütim vergisi ödüyoruz, yetmiyor. Vergi dilimi adı altında kesinti arttırılıyor. Ekim ayından itibaren asgari ücret ikinci vergi dilimine giriyor. Ücretlerimiz yüzde 20 üzerinden vergilendiriliyor ve bizden kesilen gelir vergisi 302, 17 liraya ulaşıyor" dedi.
Asgari ücretim sadece asgari ücret alanları değil, tüm ücretli çalışanları ilgilendiren bir mesele olduğunu anlatan Bulgur, asgari ücretin en az 2 bin lira olmasını, asgari ücretten verginin kaldırılmasını ve alt geçim indiriminin asgari ücrete dahil edilmemesini istediklerini ifade etti.
Kaynak:

Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvuruların başladığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi