Asi´de temizlik çalışması sürüyor
Yöre halkının çöpleri nehre atmaması istendi
Tarih: 19.10.2019 09:20:15

Antakya/SES

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Asi Nehri´nin katı atık ve çöplerden arındırılması için yapılan çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
Tekne aracılığıyla su yüzeyindeki ambalaj atıkları ve çöplerin toplanmasının sürdürüldüğü, kış aylarının da etkisiyle çoğalıp yayılan su sümbüllerinin de nehirden uzaklaştırıldığı ifade edilen HBB´nin yazılı açıklamasında, "Su sümbüllerinin geçtiğimiz yıl hızla çoğalması ve kent merkezinde birikmesi ile oluşun kirli görüntünün önüne geçebilmek amacıyla çalışmalara bu yıl erken başlayan ekipler, Asi Nehri yatağı boyunca su kenarında yayılan ve köprü ayaklarına takılan su sümbüllerini topluyor" ifadesine yer verildi.
Asi Nehri´nde son yıllarda hızla ararak kirli görüntülere yol açan su sümbüllerine ilişkin değerlendirmede bulunan HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun da açıklamaya göre şunları belirtti: "Su sümbüllerinin bulunduğu akarsularda faydalı ve zararlı etkileri olmakta; yoğun tarım faaliyetleri gerçekleştirilen bölgelerde su kirliliğine sebep olan nitrat, fosfat ve potasyum gibi organik maddeleri absorbe ettiği için çevre dostu bir bitki iken çoğaldığı akarsu yüzeylerinde perde oluşturması ve güneş ışınlarının suyun derinliklerine ulaşmasına engel olması sebebi ile zararlı olabilmektedir. Aynı zamanda su sümbülleri suda yaşayan canlılara zarar vermekte hatta sudaki oksijenin azalması ile balık ölümlerine sebep olmaktadır. Çevre ve doğal kaynakların korunması ve vatandaşların daha sağlıklı bir çevrede yaşaması amacı ile Asi Nehri yüzeyinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalara devam etmekteyiz. Temizlik çalışmalarımız kapsamında insan eliyle atılan ambalaj atıkları, çöpler, izmarit vb. atıkları toplayarak Asi Nehri´nden uzaklaştırıyoruz. Asi Nehri´nde kalıcı temizliğin sağlanması amacıyla HATSU tarafından Narlıca-Küçükdalyan´da Membran-Bioreaktör (MBR) Teknolojili Atık Su Arıtma Tesisi inşa edildi. Bu tesisle Asi Nehri´ne yüzde 99.99 oranında arıtılmış sular deşarj edilerek, suda temizlik sağlandı. Nehirde su temizliği sağlanmış olsa da atılan ambalaj atıkları ve çöpler nedeniyle kirlilik oluşabilmektedir. Bu konuda Hataylılara, temizlenen Asi Nehri´ne sahip çıkması ve çöplerin nehir ve dere yataklarına atılmaması konusunda çağrıda bulunuyoruz."
Kaynak:

HATSU´ya enerji üretimi yetkisi
HATSU´ya enerji üretimi yetkisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, Kasım ayı toplantısı yaptı.
"Kirlilik, ruh sağlığını bozuyor"
"Kirlilik, ruh sağlığını bozuyor"
Hatay´daki çevre derneklerinin de üyesi olduğu Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Platformu (DAÇE) ile Adana Tabip Odası, kömür dağıtımının başlanmasıyla hava kirliliğinde artış olacağını ifade etti.
İskenderun´da iki oyun sahnelendi
İskenderun´da iki oyun sahnelendi
İskenderun Belediyesi tTiyatro Topluluğu oyuncularının oynadığı "Komşu köyün delisi” ve “Murtaza” adlı tiyatro oyunları, sahnelendi.
Mutlu ailesinin, mutluluğu
Mutlu ailesinin, mutluluğu
İskenderun Belediye Meclisi üyesi CHP´li Ali Mutlu, İskenderun´da yaptığı düğünle kızını evlendirdi.
Mutluluklarını düğünle paylaştılar
Mutluluklarını düğünle paylaştılar
Kredi ve Yurtlar Kurumunda güvenlik görevlisi olarak çalışan, İskenderun Gençlik ve Spor Müdürlüğü´nde görev yapan kentteki eski gazetecilerden Mustafa Mert, yaşamını birleştirdiği Şemse Bilgiç ile düğün yaparak evlendi.
Avukatlara ´iş hukuku´ semineri
Avukatlara ´iş hukuku´ semineri
Hatay Barosu ve Türkiye Barolar Birliği işbirliğiyle, yöredeki avukat ve hukukçulara yönelik yapılan eğitim çalışmaları sürüyor.
Hatay´da FETÖ´den 1.477 kişi tutuklu
Hatay´da FETÖ´den 1.477 kişi tutuklu
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının bin 477 olduğu bildirildi.
Tunceli´de kooperatifleşme incelemesi
Tunceli´de kooperatifleşme incelemesi
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay örgütü temsilcileri, Defne ve Samandağ Belediyesinin bağımsız meclis üyeleri, Samandağ Sözümüz Var Meclisi temsilcileri, çiftçi ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyet Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ve Ovacık Doğal Kooperatifi´ni ziyaret etti.
Semt pazarlarına gece yıkaması
Semt pazarlarına gece yıkaması
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin kentte bulunan tüm pazar yerlerinde periyodik olarak gece yıkama yaparak, temizlediği belirtildi.
12 ilçede elektrik kesintisi
12 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Altınözü, Reyhanlı, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Kaymakamdan 1 kabul, 5 ziyaret
Kaymakamdan 1 kabul, 5 ziyaret
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kendisini ziyaret eden Sivil Toplumla İlişkiler Hatay İl Müdürü Malik Yılmaz ve Maarif Müfettişi Mustafa Zeytun ile çevre mühendisi Vecih Çakar´ı kabul etti.
Tolga Sağ´dan İskenderun´da konser
Tolga Sağ´dan İskenderun´da konser
Sanatçı Tolga Sağ, İskenderun´da konser verdi.
"Hastalığa göre yaklaşmak zorundayız"
"Hastalığa göre yaklaşmak zorundayız"
Samandağ´da belediye ve Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şubesi işbirliğiyle "Diyabet ve obezitenin zararlarından korunma eğitimi" konferans düzenlendi.
Validen komutana iade-i ziyaret
Validen komutana iade-i ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ümit Durmaz´a, dün iade-i ziyarette bulundu.
´Herkes İçin Spor´ etkinliği
´Herkes İçin Spor´ etkinliği
Arsuz Kaymakamlığı ve Herkes İçin Spor Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen Arsuz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve bazı kurumların da katkı verdiği Herkes İçin Spor etkinliği Arsuz´da düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi