"Asi´nin çocukları"nı anlattı
"Asi´nin çocukları" adlı kitabın yazarı Trabzonlu Emine Özgenç, 31 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olup, yazarlığa başladığını söyledi.
Tarih: 1.12.2021 17:59:02

Akın Bodur/İskenderun

 "Yazmak meşakkatli bir iş" diyen Özgenç, yazdığı bir öykünün internette yayımlanması sonrası çok okunması üzerine bazı gazetelerin kendisiyle röportaj yaptığını, ve yazma hikayesinin de böyle başladığını anlattı.
İskenderun´da Anadolu Basın Birliği (ABB) Hatay Şubesine konuk olan Özgenç, daha önce de öykü ve hikayeler yazdığını belirtti. ABB üyeleri ile sohbet eden ve "Asi´nin çocukları" adlı kitabını imzalayan Özgenç, "Yaşanmış bir hikayelere merakım var. Masa başında hikaye kurgulamak kolay ama o kadar yaşanan olaylar var ki ben de bunları yansıtmaya çalıştım" diye konuştu. 12 Eylül döneminin kendisini yazar yaptığını anlatan Emine Özgenç, Trabzon´un Rus işgalini sözlü anlatımlara dayanarak yansıttığını, eşinin isteği üzerine de Hatay´ı ve Fransız işgali sürecini anlattığını, bölgede işgale karşı savaşan çetelerin kahramanlarını, yaşanmış olaylardan alıp onları öykülediğini ifade etti. Sanatın toplumun yararına göre olması gerektiğini düşündüğünü anlatan ve "Çalışmalarımı da o yöne eviriyorum" diyen Özgenç, romanı da tarihi anlatımda amaç olarak değil, araç olarak kullandığını söyledi. Önceden çok önemli eserlerin ortaya konulduğunu belirten Özgenç, "Mazide bu yapıldıysa günümüzde çok daha iyisi yapılabilir, demenin bir yolu romanda yaşanmışlıkların anlatımıdır. Bu anlamda yayım dünyasındayım" dedi. Özgenç, "Asi´nin çocukları" adlı kitaptaki ´Asi´nin anlamının; Asi Nehri, halkın Fransız işgaline karşı isyanı ve mücadelesi ile Mustafa Kemal´in Hatay mücadelesini ve söylemini kapsadığını kaydetti. Özgenç, "Hatay´ın her yerinde teş başına roman olacak o kadar çok konu var ki, bunlar yapılabilir" sözleriyle yöre insanına da roman yazmayı önerdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Trabzonlu Emine Özgenç Asi
Kahvehaneye kumar operasyonu
Kahvehaneye kumar operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Defne´de bir kahvehaneye yönelik düzenlediği operasyonda kumar oynadığı gerekçesiyle 6 kişi hakkında işlem yapıldı, 2.400 liraya el konuldu.
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Hassa ve Defne´de düzenledikleri operasyonlarda 1.600 sahte ABD doları, uyuşturucu ele geçirildi.
´En´ ödülleri verildi
´En´ ödülleri verildi
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği, ´en güzel siyaset dürüstlüktür´ temasıyla düzenlediği Akdeniz´in "En´leri" ödül törenini gerçekleştirdi.
5 ilçede hırsızlık operasyonu
5 ilçede hırsızlık operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin İskenderun, Erzin, Payas, Kırıkhan, Antakya´da meydana gelen yaptığı hırsızlık olaylarına ilişkin yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Nebil Özdemir, kentin Atatürk Bulvarı üzerinde ve eski doğumevi alanında belediye tarafından planlanan kütüphane binasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını, iç döşemesinin sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini belirtti.
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
15 yıl önce, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren gazeteci ve Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni, Hrant Dink, ölüm yıldönümü olan dün anıldı.
Barınma merkezinde inceleme
Barınma merkezinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Altınözü´nde Asi Nehri´nin kenarında ve Suriye sınırındaki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi´nde incelemede bulundu.
´Türkçe tabela´ denetimi
´Türkçe tabela´ denetimi
Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı tabela tespit komisyonu işbirliği ile tabela denetimi yaptı.
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
İskenderun´da da silah atölyesine baskın düzenlendi
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun, Erzin´de uyuşturucu, İskenderun ve Kırıkhan´da da hırsızlık operasyonları düzenledi.
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirleyen Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesinin yöneticileri mazbatalarını aldı.
´Sarı bant´ denetimi
´Sarı bant´ denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ´Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´ kapsamında ilde kaldırım işgali denetimi yaptı.
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
İskenderun Belediyesinin kentin Denizciler mahallesinde yapımını sürdürdüğü çok amaçlı salonun yakında hizmete gireceği belirtildi.
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Yağış ve soğuk havanın etkili olduğu Hatay ve yöresinde yaşam olumsuz etkilendi.
Kök hücre bağışı
Kök hücre bağışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve kök hücre bekleyen vatandaşlar için açılan kampanyaya katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi