"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden MKÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi.
Tarih: 14.7.2017 09:15:37

Akın Bodur/İskenderun

Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakultesi öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi. Ödemiş, ormanları yok eden asit yağmurlarının termik santrallerden kaynaklandığını ifade eti.
İskenderun da düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Berkant Ödemiş, İskenderun Körfezin de birbirine çok yakın alanda termik santrallerin kurulduğunu ve santral yapımına devam edildiğini anlatarak sadece Sugözü Termik Santralini günde 12 bin ton linyit kömürü yaktığını belirtti. Ödemiş, kömür ve kömüre dayalı termik santraller çalıştıkça bacadan çıkan gazların sadece o yöreyi değil rüzgarların etkisiyle farklı bölgeleri de etkilediğini ve bununla ilgili dünyanın bir çok ülkesinde şikayetlerin bulunduğunu anlattı.

Termik santraller su kaynaklarını etkiliyor

Termik santrallerin bulunduğu bölgedeki su kaynaklarını olumsuz etkilediğini farklı ülkelerden örneklerle anlatan Prof. Dr. Ödemiş Venezuella da santrallerin etkisiyle su kaynaklarının azaldığını ve suyun daha pahalı hale geldiğini kaydeti. Prof. Dr. Berkant Ödemiş, "İşin özü kömür. Dünyada bir milyon ton civarında kömür rezervi var ve çıkarılması çok kolay. Üç-dört metreden kömür çıkar ve bu linyitin önemli bölümü kül niteliğindedir. Küllerde çevreyi olumsuz etkiler. Kömür üreticileri çıkardığı kömürleri daha çok ´kırılgan ülkelere´ pazarlıyor. Bugün bize Güney Afrika´dan kömür geliyor. O kadar uzaktan geliyorsa demek ki ucuz. Kömür kullanılmaya, yakılmaya başlandıkça ve bu oran arttıkça daha çok kömür çıkarıldı. 1960 larda kömürün kullanılmasından kaynaklı olarak dünya ısısının yükseldiği görüldü. 150 bin yılda ısıyan-soğuyan atmosfer var ama şimdi bu süre değişti. O kadar çok kömür yaktık ve bunlar atmosfere yükseldi ki hiç yenileri yakılmasa ve bu santraller dursa bile yarattığı olumsuz etki uzun süre devam edecek. Termik santrallerden çıkan asitler o kadar çok tahribat yaratıyor ki yüzlerce binlerce yıldan günümüze taşınan tarihi eserlerde bile renk solması başladı. Aslında termik santrallerin ilk etkisini oralarda gördük. Asit yağmurları nedeni ile rölyefler solmaya başladı. Ülkemiz de hükümetin mevcut enerji politikası devam ederse 150´ye yakın termik santral daha kurulacak bunun %10´u yani 15´i İskenderun körfezin de kurulacak. Baca gazları o kadar etkili ki asit yağmurları nedeniyle 35 bin hektar ormanlık alan elden çıktı. Ağır metal oranları 100 kat arttı Bölgede kurşun oranı üç katına çıktı´ dedi. Ülkemizin turizm potansiyelinin yüksek olduğunu ve termik santral yapımında bunun gözetilmesi gerektiğini ifade eden ödemiş, İspanya da turizm alanların da sanayinin bölge dışına itildiğini ülkemizde ise bunun tersinin istendiğini söyledi. Prof Dr. Ödemiş, ´Bugün asit yağmurları bitse bile doğanın eski haline gelmesi için 14-15 yıllık süreye ihtiyaç var.´ diye konuştu.

"Hassa´ya çimento fabrikası kurulmamalı"

Hassa´da çimento fabrikası kurmak istediğini ve bunun son derece yanlış olduğunu anlatan Prof. Dr. Ödemiş, şunları söyledi "Çimento fabrikalarının termik santrallerden farklı yok. Sadece toz farkı var. Çimento sanayi eline geçirdiği her şeyi yakar. Bu nedenle termik santral çimento fabrikaları gibi fosil yakıtları kullanan sanayi tesisleri son derece zararlı etkiler yaratıyor. Örgütlü bir şekilde bu işe karşı çıkamazsak haklı olamayız ve sorunu çözemeyiz. Bir şehrin yerel yöneticileriyle birlikte hareket edilmeli bu olmazsa ço değil on sene sonra azalan su kaynaklarını ve bozulan besin zincirini konuşacağız. Onun için fosil yakıt kullanımını engeleyemezsek, çölleşmiş bir İskenderun körfezi ile karşı karşıya kalmış olacağız. Bu doğayı korumanın tek yolu doğanın bize bahşettiği yenilebilir enerji kaynakları için aslında kendimiz, çocuklarımız, torunlarımız ve doğa için birlikte çalışmalıyız."
Kaynak:

Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi