"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden MKÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi.
Tarih: 14.7.2017 09:15:37

Akın Bodur/İskenderun

Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakultesi öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi. Ödemiş, ormanları yok eden asit yağmurlarının termik santrallerden kaynaklandığını ifade eti.
İskenderun da düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Berkant Ödemiş, İskenderun Körfezin de birbirine çok yakın alanda termik santrallerin kurulduğunu ve santral yapımına devam edildiğini anlatarak sadece Sugözü Termik Santralini günde 12 bin ton linyit kömürü yaktığını belirtti. Ödemiş, kömür ve kömüre dayalı termik santraller çalıştıkça bacadan çıkan gazların sadece o yöreyi değil rüzgarların etkisiyle farklı bölgeleri de etkilediğini ve bununla ilgili dünyanın bir çok ülkesinde şikayetlerin bulunduğunu anlattı.

Termik santraller su kaynaklarını etkiliyor

Termik santrallerin bulunduğu bölgedeki su kaynaklarını olumsuz etkilediğini farklı ülkelerden örneklerle anlatan Prof. Dr. Ödemiş Venezuella da santrallerin etkisiyle su kaynaklarının azaldığını ve suyun daha pahalı hale geldiğini kaydeti. Prof. Dr. Berkant Ödemiş, "İşin özü kömür. Dünyada bir milyon ton civarında kömür rezervi var ve çıkarılması çok kolay. Üç-dört metreden kömür çıkar ve bu linyitin önemli bölümü kül niteliğindedir. Küllerde çevreyi olumsuz etkiler. Kömür üreticileri çıkardığı kömürleri daha çok ´kırılgan ülkelere´ pazarlıyor. Bugün bize Güney Afrika´dan kömür geliyor. O kadar uzaktan geliyorsa demek ki ucuz. Kömür kullanılmaya, yakılmaya başlandıkça ve bu oran arttıkça daha çok kömür çıkarıldı. 1960 larda kömürün kullanılmasından kaynaklı olarak dünya ısısının yükseldiği görüldü. 150 bin yılda ısıyan-soğuyan atmosfer var ama şimdi bu süre değişti. O kadar çok kömür yaktık ve bunlar atmosfere yükseldi ki hiç yenileri yakılmasa ve bu santraller dursa bile yarattığı olumsuz etki uzun süre devam edecek. Termik santrallerden çıkan asitler o kadar çok tahribat yaratıyor ki yüzlerce binlerce yıldan günümüze taşınan tarihi eserlerde bile renk solması başladı. Aslında termik santrallerin ilk etkisini oralarda gördük. Asit yağmurları nedeni ile rölyefler solmaya başladı. Ülkemiz de hükümetin mevcut enerji politikası devam ederse 150´ye yakın termik santral daha kurulacak bunun %10´u yani 15´i İskenderun körfezin de kurulacak. Baca gazları o kadar etkili ki asit yağmurları nedeniyle 35 bin hektar ormanlık alan elden çıktı. Ağır metal oranları 100 kat arttı Bölgede kurşun oranı üç katına çıktı´ dedi. Ülkemizin turizm potansiyelinin yüksek olduğunu ve termik santral yapımında bunun gözetilmesi gerektiğini ifade eden ödemiş, İspanya da turizm alanların da sanayinin bölge dışına itildiğini ülkemizde ise bunun tersinin istendiğini söyledi. Prof Dr. Ödemiş, ´Bugün asit yağmurları bitse bile doğanın eski haline gelmesi için 14-15 yıllık süreye ihtiyaç var.´ diye konuştu.

"Hassa´ya çimento fabrikası kurulmamalı"

Hassa´da çimento fabrikası kurmak istediğini ve bunun son derece yanlış olduğunu anlatan Prof. Dr. Ödemiş, şunları söyledi "Çimento fabrikalarının termik santrallerden farklı yok. Sadece toz farkı var. Çimento sanayi eline geçirdiği her şeyi yakar. Bu nedenle termik santral çimento fabrikaları gibi fosil yakıtları kullanan sanayi tesisleri son derece zararlı etkiler yaratıyor. Örgütlü bir şekilde bu işe karşı çıkamazsak haklı olamayız ve sorunu çözemeyiz. Bir şehrin yerel yöneticileriyle birlikte hareket edilmeli bu olmazsa ço değil on sene sonra azalan su kaynaklarını ve bozulan besin zincirini konuşacağız. Onun için fosil yakıt kullanımını engeleyemezsek, çölleşmiş bir İskenderun körfezi ile karşı karşıya kalmış olacağız. Bu doğayı korumanın tek yolu doğanın bize bahşettiği yenilebilir enerji kaynakları için aslında kendimiz, çocuklarımız, torunlarımız ve doğa için birlikte çalışmalıyız."
Kaynak:

31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçileri için başvurular, bugün başladı ve 11 Ocak´ta sona erecek.
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
Vatan Partisi Hatay il Sekreteri Sadık Karakaş, hükümetin Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron sistemine yönelik düzenlemesinde TBMM´nin devredışı bırakıldığını ve çalışma süresinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Karakaş, Kararname ile getirilen kadro hakkı, önemli hak kayıplarına da yol açtığını savundu.
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçildiğini belirterek, “Yaşadığımız zaman evresi itibariyle ne yazık ki artık Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçiyoruz” dedi.
2 KHK yayınlandı Hatay´dan da 23 ihraç
2 KHK yayınlandı Hatay´dan da 23 ihraç
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname(KHK), Resmi Gazete´de yayımlandı. 695 sayılı KHK´ye göre Hatay´dan da 23 kamu çalışanı görevlerinden ihraç edildi.
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, Maraş katliamının üzerinden 39 yıl geçmesine karşın arşiv ile dosyasının açılmamasına dikkat çekerek, “Maraş katliamının arşiv ile dosyasının bir türlü açılmamasını, acı gerçeklerden kaçılmasını ve adeta üzerinin ısrarla örtülmeye çalışılmasını manidar, çirkin ve tehlikeli görmekteyiz” dedi.
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Alman Konrad Adenauer Vakfı (KAS) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle TGC temsilcilerine yönelik İstanbul´da düzenlenen seminerde, dünya genelinde gazete satışlarının yüzde 5 artarken, ülkemizde ise yüzde 20 oranında düştüğü belirtildi.
Kudüs protestosu
Kudüs protestosu
İsrail´in Kudüs´ü başkent ilan etmesi ve ABD´nin bu karara büyükelçiliği Kudüs´e taşıyarak destek vermesine tepki sürüyor.
Hatay´dan 10 ihraç daha
Hatay´dan 10 ihraç daha
Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete´de yayımlandı.
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Temel Arapça Eğitimleri başladı.
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Trabzon´da Cuma günü terör örgütüyle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, doğum gününde Hatay´ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Gedik´in 9 yaşındaki kızı Perizat Kayra babasının tabutu başından bir an olsun ayrılmadı.
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, 5 Temmuz´da eğitim toplantısı için İstanbul Büyükada´da bulunan insan hakları savunucularının gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatarak, “Arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz” dedi.
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Ferhat Gedik´in (38) acı haberini babası Ahmet ve annesi Hatice Gedik´e askeri yetkililer verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi