"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden MKÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi.
Tarih: 14.7.2017 09:15:37

Akın Bodur/İskenderun

Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakultesi öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi. Ödemiş, ormanları yok eden asit yağmurlarının termik santrallerden kaynaklandığını ifade eti.
İskenderun da düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Berkant Ödemiş, İskenderun Körfezin de birbirine çok yakın alanda termik santrallerin kurulduğunu ve santral yapımına devam edildiğini anlatarak sadece Sugözü Termik Santralini günde 12 bin ton linyit kömürü yaktığını belirtti. Ödemiş, kömür ve kömüre dayalı termik santraller çalıştıkça bacadan çıkan gazların sadece o yöreyi değil rüzgarların etkisiyle farklı bölgeleri de etkilediğini ve bununla ilgili dünyanın bir çok ülkesinde şikayetlerin bulunduğunu anlattı.

Termik santraller su kaynaklarını etkiliyor

Termik santrallerin bulunduğu bölgedeki su kaynaklarını olumsuz etkilediğini farklı ülkelerden örneklerle anlatan Prof. Dr. Ödemiş Venezuella da santrallerin etkisiyle su kaynaklarının azaldığını ve suyun daha pahalı hale geldiğini kaydeti. Prof. Dr. Berkant Ödemiş, "İşin özü kömür. Dünyada bir milyon ton civarında kömür rezervi var ve çıkarılması çok kolay. Üç-dört metreden kömür çıkar ve bu linyitin önemli bölümü kül niteliğindedir. Küllerde çevreyi olumsuz etkiler. Kömür üreticileri çıkardığı kömürleri daha çok ´kırılgan ülkelere´ pazarlıyor. Bugün bize Güney Afrika´dan kömür geliyor. O kadar uzaktan geliyorsa demek ki ucuz. Kömür kullanılmaya, yakılmaya başlandıkça ve bu oran arttıkça daha çok kömür çıkarıldı. 1960 larda kömürün kullanılmasından kaynaklı olarak dünya ısısının yükseldiği görüldü. 150 bin yılda ısıyan-soğuyan atmosfer var ama şimdi bu süre değişti. O kadar çok kömür yaktık ve bunlar atmosfere yükseldi ki hiç yenileri yakılmasa ve bu santraller dursa bile yarattığı olumsuz etki uzun süre devam edecek. Termik santrallerden çıkan asitler o kadar çok tahribat yaratıyor ki yüzlerce binlerce yıldan günümüze taşınan tarihi eserlerde bile renk solması başladı. Aslında termik santrallerin ilk etkisini oralarda gördük. Asit yağmurları nedeni ile rölyefler solmaya başladı. Ülkemiz de hükümetin mevcut enerji politikası devam ederse 150´ye yakın termik santral daha kurulacak bunun %10´u yani 15´i İskenderun körfezin de kurulacak. Baca gazları o kadar etkili ki asit yağmurları nedeniyle 35 bin hektar ormanlık alan elden çıktı. Ağır metal oranları 100 kat arttı Bölgede kurşun oranı üç katına çıktı´ dedi. Ülkemizin turizm potansiyelinin yüksek olduğunu ve termik santral yapımında bunun gözetilmesi gerektiğini ifade eden ödemiş, İspanya da turizm alanların da sanayinin bölge dışına itildiğini ülkemizde ise bunun tersinin istendiğini söyledi. Prof Dr. Ödemiş, ´Bugün asit yağmurları bitse bile doğanın eski haline gelmesi için 14-15 yıllık süreye ihtiyaç var.´ diye konuştu.

"Hassa´ya çimento fabrikası kurulmamalı"

Hassa´da çimento fabrikası kurmak istediğini ve bunun son derece yanlış olduğunu anlatan Prof. Dr. Ödemiş, şunları söyledi "Çimento fabrikalarının termik santrallerden farklı yok. Sadece toz farkı var. Çimento sanayi eline geçirdiği her şeyi yakar. Bu nedenle termik santral çimento fabrikaları gibi fosil yakıtları kullanan sanayi tesisleri son derece zararlı etkiler yaratıyor. Örgütlü bir şekilde bu işe karşı çıkamazsak haklı olamayız ve sorunu çözemeyiz. Bir şehrin yerel yöneticileriyle birlikte hareket edilmeli bu olmazsa ço değil on sene sonra azalan su kaynaklarını ve bozulan besin zincirini konuşacağız. Onun için fosil yakıt kullanımını engeleyemezsek, çölleşmiş bir İskenderun körfezi ile karşı karşıya kalmış olacağız. Bu doğayı korumanın tek yolu doğanın bize bahşettiği yenilebilir enerji kaynakları için aslında kendimiz, çocuklarımız, torunlarımız ve doğa için birlikte çalışmalıyız."
Kaynak:

"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önceki gün Hatay´a geldi.
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye Barolar Birliğinden ´Türkiye´ kelimesini kimsenin kaldıramayacağını ifade etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar´la birlikte Zeytin Dalı Harekâtı´nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu´nun Hatay´daki Harekât Merkezi´ne gitti.
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
Hatay Valiliği, gün içerisinde Afrin bölgesinden atılan 11 roketin 9´unun Reyhanlı ilçe merkezine isabet ettiğini, 1 Suriye uyruklu kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda 17´si Suriyeli olmak üzere toplam 47 kişinin yaralandığını duyurdu.
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar, kuvvet komutarlarıyla birlikte Hatay´da Zeytin Dalı Harekatı´yla ilgili inceleme yaptı, bilgi aldı.
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Erken saatlerde karadan bölgeye girerek operasyon başlatan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri ve TSK´nın Afrin´de birlikte ilerliyor.
Afrin harekatı başladı
Afrin harekatı başladı
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye´nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ´a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere ´Zeytin Dalı Herakatı´nı başlattı.
Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay bölgesinde sürdürdüğü askeri sevkiyatı bugün de sürdürüldü. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise Afrin harekatının yapılacağını ve fiilen operasyonun başladığını açıkladı.
31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi