Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Avrupa Konseyi Eşitlik Komitesi (EŞİK) bileşeni İskenderun Kadın Platformu´nun dönem sözcüsü Av. Mehtap Sert, EŞİK olarak, TBMM Başkanlığı´nı, TBMM´deki tüm siyasi partileri ve milletvekillerine açık çağrıda bulunarak İstanbul Sözleşmesi´nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi için etkili adımlar atılmasını talep ettiklerini belirtti.
Tarih: 21.9.2020 14:54:48

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi´nin (PACE) Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komitesi (Committee on Equality and Non-Discrimination), 11 Eylül 2020 tarihinde düzenlediği video konferansın ardından İstanbul Sözleşmesi´ne desteğini yineleyen bir açıklama yayınladığını kaydeden Av. Sert, açıklamada İstanbul Sözleşmesi´nin, tüm dünyada, kadınların şiddetten korunması için en gelişmiş ve en kapsamlı uluslararası yasal standart olarak kabul edilmekte olduğunun vurgulandığını ifade etti.

Av. Sert, İskenderun Kadın Platformu adına konuya ilişkin yaptığı yazılı bilgilendirmede, “Eşitlik Komitesi, son dönemde Polonya ve Türkiye´deki siyasetçilerin İstanbul Sözleşmesi´nden çekilme çağrısı yapan ve başkalarını da kendilerini izlemeye davet eden beyanlarından üzüntü duyduğunu açıkladı. Bu olumsuz tutumların, Sözleşme´nin amaçları ve hükümleri hakkındaki kasıtlı ve yanlış beyanların sonucunda ortaya çıktığını belirtti. Açıklamada İstanbul Sözleşmesi´ndeki (şiddet riski altında olan kadınlar ve kız çocuklarının güvenliğini sağlamak, toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek ve kadınlara yönelik ayrımcılığı ortadan kaldırmak gibi) hedeflerin, halihazırda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile de tanınan temel haklar arasında olduğu hatırlatıldı. Bu hedeflerin kasıtlı olarak çarpıtılmaya çalışıldığının belirtildiği açıklamada; sözleşmede, aile kavramının yeniden tanımlamasına veya aile hayatını ya da aile yapısını düzenlemeye yönelik gizli bir ajanda olduğu iddiasının, ataerkil yapıların korunmasına, savunulmasına ve güçlendirilmesine hizmet eden temelsiz iddialardan ibaret olduğu vurgulandı. Eşitlik Komitesi, tüm üye devletlere, tüm parlamenterlere, sivil topluma, bölgesel ve uluslararası örgütlere, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü´nde İstanbul Sözleşmesi ve bu Sözleşme´nin kadına yönelik şiddete bir son verilmesinde oynadığı hayati role verdikleri desteği pekiştirecek etkinlikler düzenlemeleri için çağrıda bulundu. EŞİK Eşitlik İçin Kadın Platformu olarak Komite´nin bu çağrılarını destekliyor ve hem Türkiye Cumhuriyeti Devleti´ni, hem de Türkiye´nin tüm sivil toplumunu 25 Kasım´da İstanbul Sözleşmesi´nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi için etkili adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi.

EŞİK olarak, TBMM Başkanlığı´nı, TBMM´deki tüm siyasi partileri ve milletvekillerini; insan hakları temel standartlarına itiraz anlamına gelen İstanbul Sözleşmesi´ne yönelik karalama kampanyalarına karşı durmaya ve çalışmalarında İstanbul Sözleşmesi´nin gerektirdiği ilkeleri hayata geçirmeye çağırdıklarını da ifade eden Sert, şunları kaydetti: “İstanbul Sözleşmesi´nin denetim organı olan GREVIO´nun 15 Ekim 2018 tarihli Türkiye raporundaki tavsiyeleri uygulamaya; Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, 25 Kasım günü TBMM´de özel bir oturum düzenlenerek kadına karşı şiddetin önlenmesi ve İstanbul Sözleşmesi´nin uygulanması konusunda (Sözleşme´nin 70. Maddesi gereği) görevleri olan parlamenter denetim mekanizmasını işletmeye; TBMM´deki tüm partilerle ortak bir Türkiye şiddetle mücadele Yol Haritası/Eylem Planı çıkarılması için çalışmaya davet ediyoruz.”
Kaynak:

Pakdemirli yeniden Hatay´da
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Bölgede yaşanan orman yangınlarından dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son bir ayda üçüncü kez Hatay´a geldi.
EXPO bahçelerine üretim başladı
EXPO bahçelerine üretim başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan-29 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Expo 2021 Hatay, gönüllüler eliyle üretim çalışmalarını başlattı.
Altındefne ödülleri açıklandı
Altındefne ödülleri açıklandı
Ansam Kültür Derneği tarafından, 16 – 22 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen Antakya 8. Uluslararası Film Festivali´nin ‘Altındefne´ ödülleri Online düzenlenen törende açıklandı.
Konservatuvardan online sanat etkinliği
Konservatuvardan online sanat etkinliği
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı online müzik etkinliklerini 29 Ekim´de başlatıyor
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Güney Kore menşeli Hyosung İstanbul Tekstil firması tarafından Kore´de şehit ve gazi olan 3043 Türk askerlerinin anısına 3 bin 43 fidanı Çerkezköy´den Hatay´a gönderildi.
Arsuz Belediyesi´nden ‘psikolojik destek´
Arsuz Belediyesi´nden ‘psikolojik destek´
Arsuz Belediyesi bünyesinde, bölgede yaşanan yangın sonrası ihtiyaç duyan bireylerin başvurup destek alabileceği Acil Psikolojik Destek Hattı kuruldu.
Yangının hasarı tespit edildi mi?
Yangının hasarı tespit edildi mi?
Belen, Arsuz ve İskenderun´da geçtiğimiz günlerde yaşanan orman yangınlarının izlerinin giderme çalışma sürüyor.
12 bin kişiye ´maske cezası´
12 bin kişiye ´maske cezası´
Covid-19 Tedbirleri Genelgesi kapsamında Hatay´da yapılan denetimlerde 12 bin kişiye ´maske ve mesafe´ cezası kesildi.
Güzelmansur: Pazar kaybetme lüksümüz yok
Güzelmansur: Pazar kaybetme lüksümüz yok
Suudi Arabistan ambargosuyla ilgili gelişmeleri değerlendiren CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Hiçbir pazarı kaybetme lüksümüz yok” dedi.
"İttifaklar dönemi başladı"
"İttifaklar dönemi başladı"
İyi Parti Hatay İl Başkan Yardımcısı Ahmet Cerrah Cerrahoğlu ve partinin bazı yöneticileri, gazetemizi ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Kaşıkçı´dan ´KPSS önergesi´
Kaşıkçı´dan ´KPSS önergesi´
Telafi sınavı mümkün mü?
Görevden alınan Şişli, 2 kez seçilmiş
Görevden alınan Şişli, 2 kez seçilmiş
CHP İskenderun Gençlik kolları
İtfaiyecilere teşekkür ziyareti
İtfaiyecilere teşekkür ziyareti
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) 2.Bölge İtfaiye Şube Müdürü Ahmet Serhat Beydilli, İskenderun, Arsuz ve Belen´de 9 Ekim´de yaşanan felaketin son yılların en büyük orman yangını olduğunu belirtti.
Kışlalı anıldı
Kışlalı anıldı
Eski kültür bakanlarından, siyaset bilimci ve yazar Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, katledilişinin 21. yıldönümünde anıldı.
Gazetecilere ´tarafsızlık´ vurgusu
Gazetecilere ´tarafsızlık´ vurgusu
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve belediye başkanı Fatih Tosyalı, ´tarafsız´ gazetecilik yapan habercilerin Dünya Gazeteciler Gününü kutladı. Dünya Gazeteciler Günü, son 4 yıldır kutlanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi