Av yasağı fiyatları arttırdı
İskenderun´da bugünlerde en ucuz balık kilosu 30 lira ile Mercan olurken, bunu 35 lira ile İstavrit, 45 lira ile Gümüş balığı izliyor.
Tarih: 7.7.2021 18:46:19

Devrim Fındık/İskenderun

Ekonomik sıkıntı ve koronavirüsün ekonomiye yansıması, yörede birçok insanın mutfak harcamasını etkilerken, avlanma yasağının başlaması üzerine artan balık fiyatları da mutfağı etkileyenler arasında yerini aldı. Liman kenti İskenderun´da yöre halkının deniz ürünlerini kullanması, alım gücünün düşük olması nedeniyle azalıyor. Ülke genelinde 15 Nisan´da başlayan ve 1 Eylül´e kadar sürecek olan denizlerde avlanma yasağı, balık fiyatlarını da yüzde 40 ile 90 arasında artışa yol açtı. İskenderun´da bugünlerde en ucuz balık kilosu 30 lira ile Mercan olurken, bunu 35 lira ile İstavrit, 45 lira ile Gümüş balığı izliyor. Deniz ürünleri ile çiftlik balıkları arasında da fiyat farkı sürüyor. En pahalı balık ise her zamanki Jumbo karides oldu. Jumbo karides kilosu 170 liradan alıcı buluyor.

Balıkçılar ne diyor?

İskenderun Balık Semt Pazarının balıkçı esnafı, “Avlanma yasağı ve öncesinde fiyatlarla fark var mı? Varsa niye?” sorusuna verdiği şu değerlendirmeyi yaptı:
Belma Hadduroğlu (40): Tabii ki avlanma yasağındaki fiyatlar çok farklı oluyor. Çünkü öncelikle bir avlanma yasağı dönemi bulunuyor ve bu dönemde avlanma sezonu kapanıyor. Balıkların üremesi çoğalması açısından araya bir takım yasaklar da giriyor. Sadece izin belgesi olan ufak çaplı tekneler avlanmaya çıkabiliyor. Mevsimsel balık yasakları da oluyor. Onunla beraber avlanma yasağı da geliyor. Bu dönemde balıklar da az çıkıyor, balığa da az kişi çıkıyor. Zaten belirli balıklar çıkıyor. İskenderun Körfezi´nde, soğuğu seven, sıcağı seven, göç eden balık çeşitleri var. Ona göre balık fiyatları da artıyor veya normale dönebiliyor. Av yasağı olduğu sürece fiyatlarda yükselme oluyor.
Hamit Onaylı (60): Pandemiden dolayı insanlar ekonomik açıdan zor durumda. Bu herkese yansıdı. Dolayısıyla balıklarda da ağır satış var. Mevsim içinde zamanla fiyatlar farklı oluyor. O bundan kaynaklanıyor. Yalnız bizim işimiz değil bütün sektör zor durumda. Balıkçılık sektörü de pandemiden olumsuz etkilendi.

İsmail Aytekin (41): Balık av sezonu şimdi kapalı. Av yasağı fiyatlara da yansıdı. Sezon açıkken balık çok çıktığı için fiyatlar uygun olur. Ancak bugünlerde avlanma yasağında olunduğu için, balık çok az çıkıyor. Bundan dolayı balık fiyatları biraz yüksek. Fiyatların artıp azalmasının nedeni de balığın az ve çok olmasından kaynaklanıyor. Sezon açıkken çok çeşit balık gelir. Ama şu an sezon kapalı avlanma yasağından dolayı birçok balıkta kısıtlama var. Çok az balık çıkıyor."

İskenderun´da balık fiyatları nedir?

İskenderun Balık Semt Pazarı´ndaki balık fiyatları şöyle:
Kültür levrek: 45-50 TL
Deniz levrek: 70-80 TL
Gümüş balığı: 45 TL
Mercan: 30 TL
Barbunya: 50 TL
İstavrit: 35 TL
Çipura besi: 50 TL
Deniz çipura: 65 TL
Kaya balığı : 150 TL
Jumbo Karides: 170 TL
Karides orta boy: 120 TL
Muskar/ Harmadar: 70 TL
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: yasağı fiyatları arttırdı
Liman Güvenliği için toplandılar
Liman Güvenliği için toplandılar
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´in başkanlığında "Liman Güvenliği Toplantısı" gerçekleştirildi.
Tarımsal sulama projesine sembolik ödenek
Tarımsal sulama projesine sembolik ödenek
Arsuz´da tarımsal sulama sorununa yönelik tamamlanması beklenen Gönençay Barajı´na 2021 bütçesinden bin lira ödenek ayrıldı. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Gönençay Barajı da Amanos Tüneli gibi Karaçay sulama projesi gibi üvey evlat bırakılmıştır” dedi.
Av sezonu açıldı
Av sezonu açıldı
2021-2022 yılı su ürünleri av sezonu İskenderun Körfezi´nde de törenle açıldı. Balıkçının denizle buluşma töreni Samandağ Çevlik Balıkçı Barınağında gerçekleştirildi.
DOĞAKA yönetimi Antakya´da toplandı
DOĞAKA yönetimi Antakya´da toplandı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) yönetimi Antakya´da toplandı.
ÇED raporu halkın görüşüne sunuldu
ÇED raporu halkın görüşüne sunuldu
Tosyalı Demir Çelik San. A.Ş. tarafından kentin Azganlık mahallesinde yapılması planlanan ´İskele-Dolfen ve Liman Amaçlı İlave Dolgu Alanı´ projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, 10 takvim günü süreyle halkın görüş ve önerilerine açıldı.
Gümrükte bekleme süresi ´ithalatta sorun´
Gümrükte bekleme süresi ´ithalatta sorun´
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) Başkanı Murat Hayzaran, ihracat ve ithalat bakımından gümrüklerde bekleme süreleri ve liman masraf ve maliyetlerinin ciddi sorun oluşturduğunu belirtti.
Arsuz´da ‘sezon başı´ toplantısı
Arsuz´da ‘sezon başı´ toplantısı
Arsuz´da esnafın sorunları, pandemi sürecine ilişkin talepleri, istişare ve çözüm toplantısında ele alındı.
HBB Başkanı Savaş Kırgızistan´da
HBB Başkanı Savaş Kırgızistan´da
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 3 günlük çalışma programı kapsamında Hataylı yatırımcı ve iş insanları ile birlikte Kırgızistan`a gitti.
2. OSB için toplandılar
2. OSB için toplandılar
2. OSB´nin bağlantı yolları yolları ile ilgili değişikliğe gidiliyor
"Kamuda en az yatırım Hatay´a"
"Kamuda en az yatırım Hatay´a"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada Hatay´ın sorunlarını anlatarak, çözüm sağlanmasını istedi.
İskenderun´a ait  ürünler  markalaşıyor
İskenderun´a ait ürünler markalaşıyor
İskenderun Markalaşma Projesi Kapsamında kentin yerli ürünlerinin markalaşması için çalışmalar İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın öncülüğünde sürüyor.
Yem fiyatları yüzde 50 dışa bağımlı
Yem fiyatları yüzde 50 dışa bağımlı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yüksek maliyetler sebebiyle büyük işletme sahiplerinin hayvan varlığını yarıya indirme kararını gözden geçirdiklerini, küçük işletme sahiplerinin ise neredeyse kapanma eşiğine geldiğini, akaryakıt fiyatları ve yem fiyatları bu kadar yüksek seyrederken süt ve et fiyatları yerinde saydığını belirtti.
Kadın kooperatifinden kaymakama ziyaret
Kadın kooperatifinden kaymakama ziyaret
İskenderun Üreten Altıneller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin yönetimi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi verdi ve ürünlerini hediye etti.
İhracatçılar dış ticareti konuştu
İhracatçılar dış ticareti konuştu
Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç´ın, enflasyon ve döviz ihtiyacına dikkat çektiği toplantıda beklentiler ele alındı
Kırıkhan OSB´nin ´sunum toplantısı´
Kırıkhan OSB´nin ´sunum toplantısı´
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Kırıkhan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili sunum toplantısı düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi