Avrupa 112 Günü
Avrupa 112 Günü, dün İskenderun´da kutlandı.
Tarih: 12.2.2019 11:12:05

 

Akın Bodur/İskenderun
 Avrupa 112 Günü´nün, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde her yıl 11 Şubat tarihinde kutlandığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, İskenderun´daki etkinlikle 112 Acil Çağrı hizmetlerinin farkındalığını artırmanın amaçlandığını belirtti. 112 Acil Çağrı Merkezi bünyesindeki kurumlar, etkinliğe araç ve malzemeleri ile birlikte katıldı. İskenderun Kaymakamı İskender Yönden de ´Avrupa 112 Günü´ kapsamında İskenderun´da açılan standları gezdi ve görevlilerle sohbet edip, çalışma hakkında bilgi aldı.

İskenderun´da ilk kez kutlandı
İskenderun Atatürk Anıtı Alanındaki etkinlikte, 112 Acil Çağrı Merkezi, Hatay İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Acil Sağlık Hizmetleri ve UMKE personeli ile Sahil Güvenlik Komutanlığı İskenderun Grup timleri halka broşür dağıttı ve yaptğı çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Tek telefonla birçok kuruma bilgi ulaşıyor
AB (Avrupa Birliği) üyesi ülkelerinin 1991 yılında ortak acil çağrı numarasına geçtiğini, ülkemizin de AB müktesabatı kapsamında bu projeye 1005 yılında dahil olduğunu anımsatan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Bekir Saday, 112 Acil Çağrı´nın Türkiye ve AB´de ortak acil çarı merkezi olarak kullanıldığını söyledi. Saday, 112 Acil Çağrı Merkezi bünyesinde, ambulans (sağlık), itfaiye, polis, jandarma, orman yangın hattı, AFAD, doğal koruma ve milli parklar, sahil güvenlik, UMKE´nin (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) bulunduğunu hatırlattı. 112 acil Çağrı Merkezine yapılan bir ihbarın, ilgili ekiplerin aynı anda olay yerine yönlendirilmesini getirdiğini ve bunun can ve mal kayıplarını azalttığını anlatan Saday, farkındalık amacıyla yapılan etkinlikte halka broşür dağıttıklarını ve bilgilendirmede bulunduklarını söyledi.

Asılsız ihbara 250 lira ceza
Avrupa 112 Gününün, önceki yıllarda Antakya´da kutlandığını, bu yıl kutlamanın İskenderun´da yapıldığını ifade eden 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Saday, 112 Acil Çağrı Merkezine bağlı birimlerin etkinliğe katıldığını belirtti. 112 Acil Çarı Merkezinin dağıttığı broşürde, "112´li sabit numaralardan arayan kişinin acız adresi tam olarak, cep telefonlarından arayan kişinin ise yaklaşık konum bilgileri tespit edilmektedir" ifadesine yer verildi. Aynı broşürde, asılsız ihbarda bulunan ya da gereksiz yere hattı meşgul edenlere de 259 liradan başlayan iradi para cezası verildiği de anımsatıldı.
Bir başka broşürde ise 112 çağrı merkezinin, hastalara çabuk ulaşmak ve doğru müdahale edebilmesi için, "bulunulan yerin açık adresi; hastanın yaşı, cinsiyeti ve tıbbi geçmişi; hastanın bilincinin yerin olup olmadığı, nefes alıp almadığı, kanaması veya gögüs ağrısının olup olmadığı; yaranın yeri ve nasıl meydana geldiği" bilgilerinin önemli olduğuna yer verildi.
Kaynak:

Samandağ´da deprem
Samandağ´da deprem
Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay, dün sallandı.
Ovada milletvekili incelemesi
Ovada milletvekili incelemesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yağışlar ve iki baraj kapagının açılması üzerine sualıntı kalan Amik Ovasında incelemede bulundu.
Yazarlarından öykü okumaları
Yazarlarından öykü okumaları
İskenderunlu yazarlar Recep Yıldırım, Seyfettin Babat ve Kadir Peker, Dünya Öykü Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte öykülerini okudu, bir yazın türü olarak öyküde mekan, kişi ve kurguyu konuştu, sanatın işlevini tartıştı.
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
İskenderun´da "Muhtarlarla buluşma” ve “Güvenlik istişare" toplantıları düzenlendi. Toplantıların kentte düzenli olarak yapıldığı ve toplantılarda getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde istişarede bulunularak çözüm çalışmalar yapıldığı anlatılan kaymakamlık açıklamasında, son toplantının Sakarya Mahallesi Taziye Evi´ndeyapıldığı belirtildi.
Gastronomi Evinde inceleme
Gastronomi Evinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak restore edilen ve Gastronomi Evi olarak kullanılması planlanan ´Antakya Evi´nde incelemede bulundu.
Medeni Kanun´un 93. yılı
Medeni Kanun´un 93. yılı
Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Melahat Kahramanoğulları, Medeni Kanun´un kabulünün 93. yılında, laik hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti için, yurttaşlar ve özellikle kadınlar için önemine ve değerine bir kez daha dikkat çektiklerini belirtti.
Afrin´e 5 hibe araç
Afrin´e 5 hibe araç
TSK´nın ÖSO gruplarıyla ile birlikte Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı bölgesinde yürüttüğü altyapı ve diğer hizmetlerin daha sağlıklı yürütebilmesi amacıyla kurulan Zeytindalı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ZESKİ)´ye araç ve ekipman desteği geldi.
Generalden Dingil´e ziyaret
Generalden Dingil´e ziyaret
İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´e iade-i ziyarette bulundu.
Lisede eğitim toplantısı
Lisede eğitim toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin talimatı kapsamında kentte düzenlenen ´Halk ile buluşma ve eğitim istişare toplantısı´ birkez daha yapıldı.
HDP, Dörtyol´da aday çıkartıyor
HDP, Dörtyol´da aday çıkartıyor
14 ilçe ve HBB´ye aday göstermeyecek
"Siyasilerin ses çıkarılması gerektiği dönemdeyiz"
"Siyasilerin ses çıkarılması gerektiği dönemdeyiz"
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, 12 Şubat´ta 60 dolayınca cezaevindeki 321 kişinin süresiz olarak başlattığı açlık grevinin sürdüğünü, HDP Hakkari Milletekili Meyla Güven´in başlattığı açlık grevinin ise 100 günü aştığını anımsattı.
Adaylığını açıkladı, partisini sonra belirleyecek
Adaylığını açıkladı, partisini sonra belirleyecek
Dörtyol´da Ahmet Avcı adlı bir yurttaş, Dörtyol Belediye Başkan adaylığını açıkladı, hangi partiden aday olacağını ilerleyen günlerde yapacağı açıklama ile duyuracağını belirtti.
Kızılay´da kongre yapılamadı
Kızılay´da kongre yapılamadı
Kızılay Derneği İskenderun Şubesine, genel merkez tarafından 100 yeni üyenin kaydedilmesi üzerine yönetim kurulunun tamamanın istfa etmesi üzerine pazar günü yapılması gereken genel kurul, yapılamadı.
Emniyet müdürü intihar etti
Emniyet müdürü intihar etti
Hatay İl Emniyet Müdürlüğünde Asayiş Şube Müdürü olarak göre yapan Mustafa Ateş (48), makamında beymik tabancasıyla intihar etti.
Vali, esnafı ziyaret etti
Vali, esnafı ziyaret etti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya´da Uzun Çarşı´da esnaf ziyaretinde bulundu ve onlarla sohbet etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi