Avukatlardan ´adalet nöbeti´
İstanbul´da başlayan Adalet Nöbeti Hatay ile devam etti. Hatay Adliyesi önündeki nöbet bir çok baro başkanı ve baro temsilcisi, barolara kayıtlı avukatların katılımı ile gerçekleştirildi.
Tarih: 25.5.2019 10:11:21

 

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, “Avukatların ve vatandaşlarımızın uğradığı tüm adaletsizlik ve hukuksuzluk örnekleri karşısında adalet aramak ve hukuku savunmak adına adalet nöbetindeyiz” dedi.

İstanbul´da başlayan Adalet Nöbeti Hatay ile devam etti. Hatay Adliyesi önünde bir çok baro başkanı ve baro temsilcileri, barolara kayıtlı avukatlar katılımı ile gerçekleştirilen nöbette konuşan Av. Ekrem Dönmez, “Avukatın Tutuklanması vatandaşın ses tellerinin kısılmasıdır. Vatandaşın susturulması temel hak ve özgürlüklerinin yok edilmesi, ayaklar altına alınmasıdır. Bu nöbet işte bu yüzden başlamıştır. Avukatların ve vatandaşlarımızın uğradığı tüm adaletsizlik ve hukuksuzluk örnekleri karşısında adalet aramak ve hukuku savunmak adına adalet nöbetindeyiz. Adaletsizlik ve hukuksuzluğun tam karşısında ve adaletin, hukukun üstünlüğünün insan haklarının yanında nöbetteyiz. Savunmaya özgürlük için nöbetteyiz. Tüm yurtta adalet için nöbetteyiz" diye konuştu.

Adalet Raporu´nda 37 madde

Öte yandan 37 maddeden oluşan ihlallerin yer aldığı Nisan-Mayıs 2019 Adalet Nöbeti raporu Hatay Barosu tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Raporun sonuç bölümünde, şu ifadelere yer verildi: “Hükümetler avukatların, hiçbir baskı, engelleme, taciz veya yolsuz müdahaleyle karşılaşmadan her türlü mesleki faaliyetlerini yerine getirmelerini temin etmek durumundadırlar. Ciddi bir eğitimden geçtiğini varsaydığımız mahkeme hakimlerinin dahi bu olumsuz davranışları Havana Prensiplerine aykırı olduğu gibi gayrı ahlakidir. Avukatların yargılama faaliyetinin temel taşı olduğu tekrardan öncelikle hükümete sonra da temsilcilerine hatırlatılmalı ve avukatların saygınlığını zedeleyecek bu tür davranışlara son verilmesi sağlanmalıdır. Bu raporda Türkiye´nin dört bir yanından Avukat Hakları Merkezi ve sosyal medya aracılığıyla haberdar olduğumuz ihlallere yer verdik. Tüm bu ihlaller ve daha önceki nöbetlerle birlikte tespit edilen ihlaller bir bütün olarak değerlendirildiğinde savunma mesleğine avukatlık mesleğine; siyasi iktidarın, yargının ve yargıya bağlı kurumların bakışını görmek mümkündür. İhlallerin giderilmesine yönelik bir çalışma içerisine girilmediği gibi, savunma mesleğinin ayrılmaz bir parçası olduğu yargı eliyle bizatihi itibarsızlaşmaya çalışılmaktadır. Bu durum ayrıca toplumun yargı mensubu avukatlara yönelik saldırıların da artmasına sebebiyet vermektedir. Bilinmelidir ki, bağımsız ve adaletli bir yargının varlığı her şeyden önce güçlü bir savunmanın varlığıyla mümkün olabilir. Adalet Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumları, avukatlar üzerindeki baskıların ve engellemelerin kaldırılması için gerekli çalışmaları yapmaya ve gereken duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz.”
Kaynak:

Arsuz CHP´de Emine Bulut cinayeti protestosu
Arsuz CHP´de Emine Bulut cinayeti protestosu
CHP Arsuz İlçe kadın kolları Başkanı Uslu: Haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır
İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İskenderun Teknik Üniversitesi, ´Barış İçin Akademisyen İnisiyatifi´ açıklamasına imza atan akademisyenlerle ilgili Anayasa Mahkemesi kararını doğru bulmadığını açıkladı
"Savaş, travma nedenidir"
"Savaş, travma nedenidir"
Kadın Çalışmaları Derneği yöneticisi Salime Tarihçi, sığınmacılara yönelik projede Suriyeli kadınları hukuk ve sağlık hakkı konusunda bilgilendirdi.
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden çalışanın ailesine ölüm aylığı ve ölüm gelirinin aynı anda bağlanmasında yapılan kesintinin ortadan kaldırılması için kanun teklifi verdi. Uygulamada
Avukatlardan adalet nöbeti
Avukatlardan adalet nöbeti
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatların adalet aradığı bir ülkede yargı sisteminin tehlikede olduğu belirtti.
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi