“Bacalı sanayiye şerh koyarız”
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından Islah OSB kurulmasına yönelik çalışmayı takip ettiklerini belirten Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, sanayi bölgesinde bacalı yatırımlara izin verilmeyeceğini söyledi.
Tarih: 12.6.2018 10:38:52

Sadet Berkyürek/İskenderun

 Culha, bununla ilgili yaklaşımlarını ilgililere ilettiklerini, Arsuz´un dokusuyla uyuşmayacak bir düzenlemeye muhalefet şerhi koyacaklarını kaydetti.
Nardüzü Mahallesi´nde düzenlenen toplantıda ıslah osb konusunda gelen soruları yanıtlayan Başkan Culha, İl Müdürü´nün bu konuyla ilgili kendilerini ziyaret ettiğini ve bu düzenlemeye katılmalarını önerdiğini, ancak bu sürecin Arsuz Belediyesi´nin onayı doğrultusunda şekillenmeyecek gibi göründüğüne işaret etti. Culha, “Alınan karar ‘siz ne diyorsunuz´ gibi görünmüyor. Bizim burada baştan beri koyduğumuz bir tavır var; yani Arsuz´un bir sanayi bölgesi olmadığı, sadece kentin dokusuna uygun sanayi tesisi yapılabileceğine yönelik bir tavrımız var. Filtre, depo gibi burada kısmi yapılaşma var. Bacalı sanayinin olmayacağı yönünde bir tavrımız var” dedi. Bunun dışında bir sanayi yapılanması yönünde düzenleme yapılabileceği endişe taşıdıklarını da sözlerine ekleyen Culha, “Buna yönelik 13 Haziran´da vali yardımcısı başkanlığında Arsuz Kaymakamının da katılacağı bir toplantı yapılacak. Sanayi bölgesi içinde parseli olan veya sanayi tesisi olanlara toplantı çağrısı yapıldı. Biz de katılım sağlayacağız, dinleyeceğiz” dedi.

Toplantı 13 Haziran´da
Arsuz´un dokusunu bozacak ya da aykırı bir düzenleme olmaması yönünde il müdürlüğü ve Arsuz kaymakamı ile görüşme yaptıklarını, çekincelerini paylaştığını anlatan Başkan Culha, ıslah osb ile ilgili süreçte yasaların belediye olarak kendilerine tanıdığı olanakları bu bölgedeki sanayileşmenin düzenlenmesi yönünde kullanacaklarını, onaylamadıkları aşamada şerh koyacaklarını kaydetti. Culha, 13 Haziran´daki toplantıdan sonra gelecek dokümanların hukukçularla birlikte inceleyeceklerini, hukukçularının raporu doğrultusunda bir tavır belirleyeceklerini ifade etti.

Noterden taahhüt isteniyor
Hatırlanacağı gibi Hatay Valiliği Hatay İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü´nden Arsuz Kaymakamlığı ile Arsuz Belediyesi Başkanlığı´na gönderilen 18 Mayıs tarih ve 712 sayılı yazıyla sanayi bölgesinde kalan alanların OSB olarak ıslah edilmesi yönünde Hatay Valiliğince çalışma başlatıldığı belirtilerek, bölgedeki yatırımcıların 1 Temmuz´a kadar başvuruda bulunmaları gerektiği ifade edilmişti. Arsuz Islah Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde kalan parsel üzerinde mülk sahiplerinden, OSB yasası ve uygulama yönetmeliği hükümleri çerçevesinde bütün yükümlülükleri yerine getireceğini, taşınmaz üzerinde ipotek ve diğer sınırlı ayni hak kısıtlılığının kaldırılmasını, 3. şahıslara satış, devir ve temlik yapmayacağını, aksi takdirde imar uyulaması öncesinde bilirkişi tarafından tespit edilen bedel üze- rinden taşınmazı OSB´ye devredeceğini onaylamasını noter taahhüdüyle isteniyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nazım Culha
Önlemler yeterli mi?
Önlemler yeterli mi?
Vali Yardımcısı Orhan Mardinli başkanlığında yapılan bilgilendirme toplantısına Payas Kaymakamı ve İskenderun Kaymakam vekili Polat Kara, kurum müdürleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Deprem ve Afet Acil Eylem Planı´nın da ele alındığı toplantıda Kaymakam Polat Kara İskenderun´da eğitimden, turizme, kültür sanat konularından, üniversite ve kamu yatırımlarıyla ilgili bilgi verdi.
Şehit Özer gözyaşlarıyla uğurlandı
Şehit Özer gözyaşlarıyla uğurlandı
Adıyaman şehitlerinden biri Hataylı
Başkanların bayram kutlaması
Başkanların bayram kutlaması
Belediye başkanları, yayınladıkları mesajlarla yörede yaşayan halkın Kurban Bayramını kutladı.
Bayram için ‘huzur ve esenlik´ dileği
Bayram için ‘huzur ve esenlik´ dileği
Hatay Valisi Erdal Ata, Salı günü başlayacak Kurban Bayramına daha sağlık, huzur ve esenlik içerisinde ulaşmanın mutluluğunu paylaştıklarını belirterek, “Farklı inanç ve kültürlere ait bayramların saygı ve hoşgörü içerisinde kutlandığı ilimizde hiç kuşkusuz bu bayramda da ilimizin tüm renkleri, karşılıklı sevgi ve kardeşlik ikliminde yüzlerce yıldır olduğu gibi birbiriyle kucaklaşarak Kurban Bayramını idrak edecektir” dedi.
HATSU: İçmesuyu kaynağına sabotaj yapıldı
HATSU: İçmesuyu kaynağına sabotaj yapıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Payas´ın Karacaören ve Bükünsuyu mevkiinde içmesuyu kaynağı bulunan bölgelerde yapılan sabotaj sonucu içmesuyu iletimine zarar verdiğini duyurdu.
Meydan çalışmasını inceledi
Meydan çalışmasını inceledi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha,Nardüzü Mahallesinde esnafla biraraya geldi ve mahallede yapımı devam eden Kent Meydanını inceledi.
Sanayide trafiğe yeni yol
Sanayide trafiğe yeni yol
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte trafiği rahatlatmak için yeni yollar açmaya devam ettiklerini belirtti.
"Hekim kontrolünden geçmeyen kurbanları almayın"
"Hekim kontrolünden geçmeyen kurbanları almayın"
Veteriner Hekimler Odası Hatay Şubesi, Kurban Bayramında kesilecek kurbanlara ilişkin yöre halkını uyardı.
"Ev ve bahçeleri yeşillendirelim"
"Ev ve bahçeleri yeşillendirelim"
Belen Belediyesi, kentin daha yeşil olması için çalışma yapıldığını belirtti.
Daphne Bisiklet Festivali´
Daphne Bisiklet Festivali´
Hatay Bisikletliler Topluluğu Doğa Spor Kulübü Derneği tarafından organize edilen ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin sponsorluğu ile gerçekleşen ‘Daphne Bisiklet Festivali´nde pedallar çevrildi.
Körfez, Soğukoluk´ta hazırlanıyor
Körfez, Soğukoluk´ta hazırlanıyor
Hatay Süper Amatör Liginde mücadele edecek olan Körfez İskenderun Spor yeni sezon öncesinde çalışmalarını teknik direktör Bilal Özdemir yönetiminde sürdürüyor.
H. Çöl, Payas Spor´da
H. Çöl, Payas Spor´da
TFF Spor Toto 3. Ligi 3. Grubunda mücadele eden Payas Spor, sezon hazırlıkları kapsamında kamp çalışmasını Nevşehir´de sürdürüyor.
Belediyenin çalışmalarını denetledi
Belediyenin çalışmalarını denetledi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kentte belediyenin yaptığı çalışmaları yerinde denetledi.
Kurbanda beslenme uyarısı
Kurbanda beslenme uyarısı
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, yörede yaşayanları Kurban bayramında beslenme hakkında bilgilendirdi ve uyarıda da bulundu.
"İstismara karşı eğitim ve anne güçlendirilmeli"
"İstismara karşı eğitim ve anne güçlendirilmeli"
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gonca Gül Çelik, çocuk istismarına karşı mücadele için eğitimin ve annenin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi