“Bacalı sanayiye şerh koyarız”
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından Islah OSB kurulmasına yönelik çalışmayı takip ettiklerini belirten Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, sanayi bölgesinde bacalı yatırımlara izin verilmeyeceğini söyledi.
Tarih: 12.6.2018 10:38:52

Sadet Berkyürek/İskenderun

 Culha, bununla ilgili yaklaşımlarını ilgililere ilettiklerini, Arsuz´un dokusuyla uyuşmayacak bir düzenlemeye muhalefet şerhi koyacaklarını kaydetti.
Nardüzü Mahallesi´nde düzenlenen toplantıda ıslah osb konusunda gelen soruları yanıtlayan Başkan Culha, İl Müdürü´nün bu konuyla ilgili kendilerini ziyaret ettiğini ve bu düzenlemeye katılmalarını önerdiğini, ancak bu sürecin Arsuz Belediyesi´nin onayı doğrultusunda şekillenmeyecek gibi göründüğüne işaret etti. Culha, “Alınan karar ‘siz ne diyorsunuz´ gibi görünmüyor. Bizim burada baştan beri koyduğumuz bir tavır var; yani Arsuz´un bir sanayi bölgesi olmadığı, sadece kentin dokusuna uygun sanayi tesisi yapılabileceğine yönelik bir tavrımız var. Filtre, depo gibi burada kısmi yapılaşma var. Bacalı sanayinin olmayacağı yönünde bir tavrımız var” dedi. Bunun dışında bir sanayi yapılanması yönünde düzenleme yapılabileceği endişe taşıdıklarını da sözlerine ekleyen Culha, “Buna yönelik 13 Haziran´da vali yardımcısı başkanlığında Arsuz Kaymakamının da katılacağı bir toplantı yapılacak. Sanayi bölgesi içinde parseli olan veya sanayi tesisi olanlara toplantı çağrısı yapıldı. Biz de katılım sağlayacağız, dinleyeceğiz” dedi.

Toplantı 13 Haziran´da
Arsuz´un dokusunu bozacak ya da aykırı bir düzenleme olmaması yönünde il müdürlüğü ve Arsuz kaymakamı ile görüşme yaptıklarını, çekincelerini paylaştığını anlatan Başkan Culha, ıslah osb ile ilgili süreçte yasaların belediye olarak kendilerine tanıdığı olanakları bu bölgedeki sanayileşmenin düzenlenmesi yönünde kullanacaklarını, onaylamadıkları aşamada şerh koyacaklarını kaydetti. Culha, 13 Haziran´daki toplantıdan sonra gelecek dokümanların hukukçularla birlikte inceleyeceklerini, hukukçularının raporu doğrultusunda bir tavır belirleyeceklerini ifade etti.

Noterden taahhüt isteniyor
Hatırlanacağı gibi Hatay Valiliği Hatay İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü´nden Arsuz Kaymakamlığı ile Arsuz Belediyesi Başkanlığı´na gönderilen 18 Mayıs tarih ve 712 sayılı yazıyla sanayi bölgesinde kalan alanların OSB olarak ıslah edilmesi yönünde Hatay Valiliğince çalışma başlatıldığı belirtilerek, bölgedeki yatırımcıların 1 Temmuz´a kadar başvuruda bulunmaları gerektiği ifade edilmişti. Arsuz Islah Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde kalan parsel üzerinde mülk sahiplerinden, OSB yasası ve uygulama yönetmeliği hükümleri çerçevesinde bütün yükümlülükleri yerine getireceğini, taşınmaz üzerinde ipotek ve diğer sınırlı ayni hak kısıtlılığının kaldırılmasını, 3. şahıslara satış, devir ve temlik yapmayacağını, aksi takdirde imar uyulaması öncesinde bilirkişi tarafından tespit edilen bedel üze- rinden taşınmazı OSB´ye devredeceğini onaylamasını noter taahhüdüyle isteniyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nazım Culha
Hekimlerden ´şiddet´ protestosu
Hekimlerden ´şiddet´ protestosu
Hatay Tebip Odasına bağlı İskenderun´daki hekimler, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti dün yaptığı basın açıklaması ve oturma eylemi ile protesto etti.
10 hektar orman yandı
10 hektar orman yandı
Geçtiğimiz günlerde sıkça yanan Hatay ormanlarındaki yangın, önceki gün de sürdü.
Kaymakamdan ´eğitim toplantısı´
Kaymakamdan ´eğitim toplantısı´
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, kentteki Makzume Anadolu Lisesinde düzenlenen toplantıda, yöredeki okulların idareci, okul aile birliği başkanları ve Süleymaniye Mahallesi Muhtarı Cevat Çakır´la buluşup, değerlerdimede bulundu.
Samandağ Belediyesine SODEM ödülü
Samandağ Belediyesine SODEM ödülü
Samandağ Belediyesi, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği´nin (SODEM) düzenlediği 2018 Yerel Yönetim Ödüllerinde, Sosyal Belediyecilik dalında “İpek böceğinin heyecanlı yolculuğu" adlı projesiyle ödül aldı.
İSTE, Bosna Hersek konferansında
İSTE, Bosna Hersek konferansında
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Gazi Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, International University of Sarajevo ve Kaynak Teknolojisi Derneği işbirliği ile düzenlenen 5. Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisi Bosna Hersek´te gerçekleştirildi.
Kent protokolu, muhtarlarla buluştu
Kent protokolu, muhtarlarla buluştu
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, kentteki Makzume Anadolu Lisesinde düzenlenen toplantıda, yöredeki okulların idareci, okul aile birliği başkanları ve Süleymaniye Mahallesi Muhtarı Cevat Çakır´la buluşup, değerlerdirmede bulundu.
Kentte kaldırım çalışması
Kentte kaldırım çalışması
İskenderun Belediyesi, kentki cadde ve sokaklarda bozulan yollar ve kaldırımların onarım çalışmalarını sürdürüyor. Belediye ekipleri İsmet İnönü mahallesinde ihtiyaç duyulan bölgelerde kaldırım çalışmasına başladı.
Esnafın vali ziyareti
Esnafın vali ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Defne Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Yusuf Ceylan ve yönetimi ile kentteki ayakkabıcı esnafı ve Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci´yi makamında kabul etti.
Uyan, mevlidle anıldı
Uyan, mevlidle anıldı
TÜED İskenderun Şube Başkanı Mustafa Uyan (84), ölümünün üçüncü gününde düzenlenen mevlidle anıldı.
Kilise vakfının ´proje ziyareti´
Kilise vakfının ´proje ziyareti´
Heyet, “Koru Projesi” hakkında bilgi verdi
Çiftlik balıkçılığına ‘hayır´ dediler
Çiftlik balıkçılığına ‘hayır´ dediler
Balık üretme ve yetiştirme çiftliği faaliyetleri yürüten Samsun merkezli Sürsan Su Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.´nin Arsuz´da satın aldığı Ceyhan Balıkçılık´a ait balık çiftliğinde alan ve kapasite artış kararı ÇED aşamasında.
Kaymakam Soytürk´ten kutlama ziyareti
Kaymakam Soytürk´ten kutlama ziyareti
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, 4. Kızkalesi Medya Günlerinde Yerel Medya Özendirme Yarışması´nda haber, fotoğraf ve sayfa tasarımı dalında ödül kazanan İskenderunlu gazetecileri ziyaret ederek, kutladı.
543 projeden 66´sı tamamlandı
543 projeden 66´sı tamamlandı
Hatay İl Koordinasyon Kurulu
Maaşlara iyileştirme zammı yapılmalı
Maaşlara iyileştirme zammı yapılmalı
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, eylül ayı enflasyon ve asgari geçim rakamlarını yaptığı açıklamayla değerlendirdi.
"Zor günleri beraber atlatmalıyız"
"Zor günleri beraber atlatmalıyız"
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, ülkedemi ekonomik kriz ya da sıkıntının aşılması için vatandaş ve esnafa birlikte olma çağrıdsı yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi