“Bacalı sanayiye şerh koyarız”
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından Islah OSB kurulmasına yönelik çalışmayı takip ettiklerini belirten Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, sanayi bölgesinde bacalı yatırımlara izin verilmeyeceğini söyledi.
Tarih: 12.6.2018 10:38:52

Sadet Berkyürek/İskenderun

 Culha, bununla ilgili yaklaşımlarını ilgililere ilettiklerini, Arsuz´un dokusuyla uyuşmayacak bir düzenlemeye muhalefet şerhi koyacaklarını kaydetti.
Nardüzü Mahallesi´nde düzenlenen toplantıda ıslah osb konusunda gelen soruları yanıtlayan Başkan Culha, İl Müdürü´nün bu konuyla ilgili kendilerini ziyaret ettiğini ve bu düzenlemeye katılmalarını önerdiğini, ancak bu sürecin Arsuz Belediyesi´nin onayı doğrultusunda şekillenmeyecek gibi göründüğüne işaret etti. Culha, “Alınan karar ‘siz ne diyorsunuz´ gibi görünmüyor. Bizim burada baştan beri koyduğumuz bir tavır var; yani Arsuz´un bir sanayi bölgesi olmadığı, sadece kentin dokusuna uygun sanayi tesisi yapılabileceğine yönelik bir tavrımız var. Filtre, depo gibi burada kısmi yapılaşma var. Bacalı sanayinin olmayacağı yönünde bir tavrımız var” dedi. Bunun dışında bir sanayi yapılanması yönünde düzenleme yapılabileceği endişe taşıdıklarını da sözlerine ekleyen Culha, “Buna yönelik 13 Haziran´da vali yardımcısı başkanlığında Arsuz Kaymakamının da katılacağı bir toplantı yapılacak. Sanayi bölgesi içinde parseli olan veya sanayi tesisi olanlara toplantı çağrısı yapıldı. Biz de katılım sağlayacağız, dinleyeceğiz” dedi.

Toplantı 13 Haziran´da
Arsuz´un dokusunu bozacak ya da aykırı bir düzenleme olmaması yönünde il müdürlüğü ve Arsuz kaymakamı ile görüşme yaptıklarını, çekincelerini paylaştığını anlatan Başkan Culha, ıslah osb ile ilgili süreçte yasaların belediye olarak kendilerine tanıdığı olanakları bu bölgedeki sanayileşmenin düzenlenmesi yönünde kullanacaklarını, onaylamadıkları aşamada şerh koyacaklarını kaydetti. Culha, 13 Haziran´daki toplantıdan sonra gelecek dokümanların hukukçularla birlikte inceleyeceklerini, hukukçularının raporu doğrultusunda bir tavır belirleyeceklerini ifade etti.

Noterden taahhüt isteniyor
Hatırlanacağı gibi Hatay Valiliği Hatay İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü´nden Arsuz Kaymakamlığı ile Arsuz Belediyesi Başkanlığı´na gönderilen 18 Mayıs tarih ve 712 sayılı yazıyla sanayi bölgesinde kalan alanların OSB olarak ıslah edilmesi yönünde Hatay Valiliğince çalışma başlatıldığı belirtilerek, bölgedeki yatırımcıların 1 Temmuz´a kadar başvuruda bulunmaları gerektiği ifade edilmişti. Arsuz Islah Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde kalan parsel üzerinde mülk sahiplerinden, OSB yasası ve uygulama yönetmeliği hükümleri çerçevesinde bütün yükümlülükleri yerine getireceğini, taşınmaz üzerinde ipotek ve diğer sınırlı ayni hak kısıtlılığının kaldırılmasını, 3. şahıslara satış, devir ve temlik yapmayacağını, aksi takdirde imar uyulaması öncesinde bilirkişi tarafından tespit edilen bedel üze- rinden taşınmazı OSB´ye devredeceğini onaylamasını noter taahhüdüyle isteniyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nazım Culha
Madenli´de kadın cinayeti: 14 şüpheli gözaltında
Madenli´de kadın cinayeti: 14 şüpheli gözaltında
Hatay´ın Arsuz ilçesinde bir süredir eşinden ayrı yaşayan 25 yaşındaki Selin Culha, silahla vurularak öldürüldü. Olayla ilgili aile bireylerinden 14 kişinin sorgusu devam ediyor. Culha´nın cenazesi bugün İskenderun Kadın Platformu üyelerinin de katılımıyla akrabaları tarafından kaldırılarak defnedildi.
Belediye çalışanları temsilcilerini belirledi
Belediye çalışanları temsilcilerini belirledi
Samandağ Belediyesi Personel A.Ş. çalışanları, üyesi oldukları Genel İş Sendikasının işyeri sendika temsilcilerini belirledi.
Bayrakdar sendika yönetiminde
Bayrakdar sendika yönetiminde
Eğitim Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, Ankara´da yapılan 6. genel kurulda güven tazeleyen Ali Yalçın´ın listesinden yönetim kurulu üyeliğine getirildi.
Belgeler, bu yıl ´ücretsiz´
Belgeler, bu yıl ´ücretsiz´
TOBB MEYBEM ve İTSO heyeti İskenderun OSB Bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret ederek alınması gereken zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgi verdi.
Arsuz´da ‘birlik´ buluşması
Arsuz´da ‘birlik´ buluşması
Arsuz Belediye Başkan Nazım Culha, partisinin adayı Dr. Asaf Güven´le buluştu. Dr. Güven, ‘birlikte yol alma´ mesajı verirken, Culha “Katkılarımızın olacağından kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
Cilvegözü´nde önlemler arttı
Cilvegözü´nde önlemler arttı
Türkiye´nin Suriye´ye açılan en önemli sınır kapılarından olan ve Suriye´deki iç savaş nedeniyle insanların ve yardım malzemelerinin geçiş merkezi haline gelen Cilvegözü Gümrük Kapısı´nda güvenlik önlemlerini artırmak ve işlemlerin hızlandırılmasını sağlamak amacıyla yürütülen çalışmalar sona erdi.
Vali, Payas´ta muhtarlarla buluştu
Vali, Payas´ta muhtarlarla buluştu
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Payas´ta muhtarlar toplantısı yapıldı.
AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
Liste kaosu
Payas OSB´de vali incelemesi
Payas OSB´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Ateş toprağa verildi
Ateş toprağa verildi
Hatay Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü görevini yaparken, beylik tabancasıyla yaşamına son veren Mustafa Ateş, Ankara´da toprağa veridi.
Külliyede inceleme
Külliyede inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas´ta bulunan tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi´nde incelemede bulundu.
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya Medeniyetler Korosu ve koronun çalışma yaptığı Medeniyetler Evi´ne iadei ziyarete bulundu.
Bakanın master planı incelemesi
Bakanın master planı incelemesi
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, kente İskenderun Teknik Üniversitesini (İSTE) de ziyaret ederek, üniversitenin mster planı ve maketini inceledi ve bilgi aldı.
Samandağ´da deprem
Samandağ´da deprem
Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay, dün sallandı.
Ovada milletvekili incelemesi
Ovada milletvekili incelemesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yağışlar ve iki baraj kapagının açılması üzerine sualıntı kalan Amik Ovasında incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi