“Bacalı sanayiye şerh koyarız”
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından Islah OSB kurulmasına yönelik çalışmayı takip ettiklerini belirten Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, sanayi bölgesinde bacalı yatırımlara izin verilmeyeceğini söyledi.
Tarih: 12.6.2018 10:38:52

Sadet Berkyürek/İskenderun

 Culha, bununla ilgili yaklaşımlarını ilgililere ilettiklerini, Arsuz´un dokusuyla uyuşmayacak bir düzenlemeye muhalefet şerhi koyacaklarını kaydetti.
Nardüzü Mahallesi´nde düzenlenen toplantıda ıslah osb konusunda gelen soruları yanıtlayan Başkan Culha, İl Müdürü´nün bu konuyla ilgili kendilerini ziyaret ettiğini ve bu düzenlemeye katılmalarını önerdiğini, ancak bu sürecin Arsuz Belediyesi´nin onayı doğrultusunda şekillenmeyecek gibi göründüğüne işaret etti. Culha, “Alınan karar ‘siz ne diyorsunuz´ gibi görünmüyor. Bizim burada baştan beri koyduğumuz bir tavır var; yani Arsuz´un bir sanayi bölgesi olmadığı, sadece kentin dokusuna uygun sanayi tesisi yapılabileceğine yönelik bir tavrımız var. Filtre, depo gibi burada kısmi yapılaşma var. Bacalı sanayinin olmayacağı yönünde bir tavrımız var” dedi. Bunun dışında bir sanayi yapılanması yönünde düzenleme yapılabileceği endişe taşıdıklarını da sözlerine ekleyen Culha, “Buna yönelik 13 Haziran´da vali yardımcısı başkanlığında Arsuz Kaymakamının da katılacağı bir toplantı yapılacak. Sanayi bölgesi içinde parseli olan veya sanayi tesisi olanlara toplantı çağrısı yapıldı. Biz de katılım sağlayacağız, dinleyeceğiz” dedi.

Toplantı 13 Haziran´da
Arsuz´un dokusunu bozacak ya da aykırı bir düzenleme olmaması yönünde il müdürlüğü ve Arsuz kaymakamı ile görüşme yaptıklarını, çekincelerini paylaştığını anlatan Başkan Culha, ıslah osb ile ilgili süreçte yasaların belediye olarak kendilerine tanıdığı olanakları bu bölgedeki sanayileşmenin düzenlenmesi yönünde kullanacaklarını, onaylamadıkları aşamada şerh koyacaklarını kaydetti. Culha, 13 Haziran´daki toplantıdan sonra gelecek dokümanların hukukçularla birlikte inceleyeceklerini, hukukçularının raporu doğrultusunda bir tavır belirleyeceklerini ifade etti.

Noterden taahhüt isteniyor
Hatırlanacağı gibi Hatay Valiliği Hatay İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü´nden Arsuz Kaymakamlığı ile Arsuz Belediyesi Başkanlığı´na gönderilen 18 Mayıs tarih ve 712 sayılı yazıyla sanayi bölgesinde kalan alanların OSB olarak ıslah edilmesi yönünde Hatay Valiliğince çalışma başlatıldığı belirtilerek, bölgedeki yatırımcıların 1 Temmuz´a kadar başvuruda bulunmaları gerektiği ifade edilmişti. Arsuz Islah Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde kalan parsel üzerinde mülk sahiplerinden, OSB yasası ve uygulama yönetmeliği hükümleri çerçevesinde bütün yükümlülükleri yerine getireceğini, taşınmaz üzerinde ipotek ve diğer sınırlı ayni hak kısıtlılığının kaldırılmasını, 3. şahıslara satış, devir ve temlik yapmayacağını, aksi takdirde imar uyulaması öncesinde bilirkişi tarafından tespit edilen bedel üze- rinden taşınmazı OSB´ye devredeceğini onaylamasını noter taahhüdüyle isteniyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nazım Culha
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Sanat ve edebiyatın yolculuğun genellikle birlikte süreci getiriyor. Daha çok kendi içerisinde bir döngüyü oluştursa da...
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
TSK´nın Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinin kırsal alanlarına yönelik ´özel güvenlik bölgesi´ uygulaması yarından itibaren 15 gün süreyle uzatıldı. Buna göre, gazetecilerin de özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere girişi 27 Haziran tarihine kadar izinle olabilecek.
Genelkurmay´dan güvenlik korucularına iftar
Genelkurmay´dan güvenlik korucularına iftar
Hatay Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Musa Salık, Genelkurmay Başkanlığının Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Konfederasyonuna verdiği iftara katıldı.
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.379 olduğu açıklandı.
Jandarmadan şehit yakınları ve gazilere iftar
Jandarmadan şehit yakınları ve gazilere iftar
Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından şehit yakınları ve gaziler ile aileleri onuruna iftar yemeği düzenledi.
Bayram yarın başlayacak
Bayram yarın başlayacak
Şeker (Ramazan) Bayramı yarın başlayacak. Üç günlük byram arefesinde bugün hem alışverişlerin hızlanması bekleniyor, hem de kamu kurumları ile bazı özel işyerleri yarım gün çalışma yapacağı biliniyor.
Kursiyerler iftarda buluştu
Kursiyerler iftarda buluştu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında (HATMEK) düzenlenen Aşçı Yardımcılığı Kursu´na katılan kursiyerler, kurs sonu iftar yemeğinde bir araya geldi.
´Hukuk bürosuna silahlı saldırı´
´Hukuk bürosuna silahlı saldırı´
Hatay Barosu, bir avukatlık bürosuna ateş açılarak, ofise zarar verildiğini ve saldırıda bulunan iki kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını bildirdi.
HADO´nun ilk gemisi geldi
HADO´nun ilk gemisi geldi
HBB´nin Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin ilk gemisi, Yunanistan´ın Kos Adası´ndan Türk Loydu yol deneme seferi, mekanik ve elektronik motor testleri için yola çıktı.
İskenderun´da bayram denetimi
İskenderun´da bayram denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerin Ramazan Bayramı öncesinde, kentte şeker ve çikolata satışı yapan esnafı denetledi.
HBB´den çevre haftası etkinliği
HBB´den çevre haftası etkinliği
Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Çevre Haftası kapsamında Antakya Atatürk Parkında düzenlenen etkinlikler sona erdi.
Hassa´ya SGK hizmet binası
Hassa´ya SGK hizmet binası
Hassa Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binası düzenlenen törenle açıldı. SGK hizmet binasının açılış kurdelesini Hatay Valisi Erdal Ata, törene katılan protokolle birlikte kesti.
´Demokratik kurumlar güçlendirilmeli´
´Demokratik kurumlar güçlendirilmeli´
Türkonfed tarafından hazırlanan “Türkiye´nin ikilemi; Orta gelir ve orta demokrasi tuzakları" konusi İskenderun´da yapılan ve DASİFED tarafından düzenlenen bir toplantıda ele alındı.
İSTE öğrencilerinden iftar katkısı
İSTE öğrencilerinden iftar katkısı
İskenderun Teknik Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu Deniz Liman İşletmeciliği Bölümü öğrencileri, Sosyal Sorumluluk Projeleri dersi kapsamında hazırladığı su ve atıştırmalık yiyeceklerden oluşan iftariyelik paketleri vatandaşlara ulaştırdı.
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Erzin, Antakya, Kırıkhan, Defne, Reyhanlı, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacak bakım ve onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi yapılacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi