Bakan Karaismailoğlu Hatay´da
Bakan Karaismailoğlu: Türkiye´nin geleceğini inşa ettiğimiz bu tarihi dönemeçte çok sayıda projemiz tamamlanmış ya da sona yaklaşmaktadır.
Tarih: 15.1.2021 16:31:11

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Hatay´a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son 18 yılda yapılan ulaşım ve iletişim altyapı yatırımlarıyla Hatay´ı yeniden inşa ettiklerini savundu. Tüm yatırımların 5 milyar 570 milyon liranın üzerinde olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Özellikle Hatay ve bölgesiyle birlikte dört gözle beklenen en önemli işlerimizden biri Amanos Tüneli. Son birkaç aydır bu projenin üzerinde çok önemle, titizlikle durmaktayız. Bütün Hataylılara, bölgeye, Türkiye´ye bu müjdeyi vermek istiyorum; inşallah en kısa zamanda buraya gelip Amanos Tünelinin temelini atmak için beraber olacağız. Dünyanın ve ülkenin en güzel şehirlerinden Hatay´a hizmet etmeyi her zaman mukaddes bir vazife olarak kabul ediyoruz” dedi.

Valilik Şeref Defteri´ni imzalayarak Vali Doğan´ı makamında ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye bugün bölgesiyle ve dünyayla bağlantılı hale gelmiş, Avrupa, Asya ve Afrika üçgeninin ticari koridorlarına hükmeden bir lojistik süper güç olmuştur. Hatay, üç büyük inancın güzelliklerini taşıyan sosyal yaşamıyla, hoşgörülü, misafirperver insanıyla toplumsal huzuru kültür olarak benimsemiş, dünyaya örnek olan bir coğrafyamız. Bu çağda bile maalesef dünyanın pek çok yerinde farklı inanç grupları çatışıyor, mezhep savaşları sürüp gidiyor. Bizlerse yüzyıllar boyunca Antakya´da farklılıklarımızı huzur içinde birlikte yaşatmayı başarmış bir milletiz. Biz, Mevlana Celalettin-i Rumi´den feyz alarak ´72 millete bir nazarla bakarken´, bölgemizde gerçekleşen, medeniyetler, ırklar ve mezhepler arası suni çatışmalar hepimizin vicdanını derinden yaralıyor” diye konuştu.

‘Komşu coğrafyalarımızdan sınırlarımıza kadar uzanan sayısız karanlık el, huzurumuzu ve toplumsal barışımızı hedef alıyor´ diyen Bakan Karaismailoğlu, yakın geçmişte Kırıkhan´a, Reyhanlı´ya, Kilis´in de içinde olduğu pek çok noktada terör olaylarının yaşandığını, kayıpların yaşandığını kaydetti. Karaismailoğlu, “Hamdolsun, o günden bugüne, Cumhurbaşkanımızın iradesi ve güçlü ordumuz sayesinde sınırlarımızın güvenliğini sağladık” diye konuştu.

Türkiye´yi yaşanılan coğrafyanın sarsılmaz kalesi olarak da tanımlayan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti´nin 18 yıldır hem ekonomik hem de siyasi anlamda dünyanın dikkatini çeken bir güç kazandığını vurguladı. Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gelecek hedeflerinin gereğini bugünden yerine getirmiş, stratejik adımlarla ekonomik gücünün sürdürülebilirliğini garanti altına almıştır. Türkiye´nin geleceğini inşa ettiğimiz bu tarihi dönemeçte Hatay´da olduğu gibi, memleketin her köşesinde çok sayıda projemiz tamamlanmış ya da sona yaklaşmaktadır. Ülke sathında, kalkınmada eşitliğin sağlanması, ekonomik canlılık ve iş olanaklarının artırılması, yerli ve yabancı yatırımlara uygun ortamın sağlanması için ulaştırma ve haberleşme alanında büyük bir gayret ortaya koyuyoruz. Türkiye bugün bölgesiyle ve dünyayla bağlantılı hale gelmiş, Avrupa, Asya ve Afrika üçgeninin ticari koridorlarına hükmeden bir lojistik süper güç olmuştur.”

Bakan Karaismailoğlu´nun ziyaretinde, Vali Rahmi Doğan´ın yanı sıra Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik , Lütfi Kaşıkçı, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu ve Yusuf İzci, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ve ilgili kurum müdürleri hazır bulundu.

Bakan Karaismailoğlu ve beraberindekiler, Valilik ziyaretinin ardından Antakya-Reyhanlı ayrımı Altınözü yolunda devam eden çalışmaları yerinde incelemesinde projenin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 44´e ulaştığını, planlı ve yoğun çalışmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

Altınözü ve Hassa ilçe belediyelerini ziyaretinin ardından Bakan Karaismailoğlu, yürütülen karayolu yatırımlarından biri olan Antakya - Reyhanlı - Cilvegözü yolu çalışmalarını da yerinde inceledi, MHP 26. Dönem MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu´nun cenaze törenine katıldı.

/resimler/2021-1/16/1247012994358.jpg

/resimler/2021-1/16/1247358776486.jpg

/resimler/2021-1/16/1248154402049.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bakan Karaismailoğlu Hatay
Kablo hırsızlığı aydınlatıldı
Kablo hırsızlığı aydınlatıldı
Arsuz İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin farklı tarihlerde yaşanan haberleşme ve enerji nakil kablo hırsızlığı ile ilgili gözaltına aldığı 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Adalet Bakanı Gül Hatay´da
Adalet Bakanı Gül Hatay´da
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, il başkanı kısa süre önce atanan ve kongreye tek aday olarak katılan partisi AKP´nin il kongresine katılmak üzere Hatay´a geldi.
Milletvekilleri ile ‘yatırım ve sorun´ gündemli toplantı
Milletvekilleri ile ‘yatırım ve sorun´ gündemli toplantı
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, İskenderun TOKİ Konutlarının su sorunları, Aslantaş Barajı ve Vakıf İşhanı ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.
Riskli binaların tespit çalışmaları başladı
Riskli binaların tespit çalışmaları başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, CHP´li 11 büyükşehir belediyesi bürokratlarıyla deprem tecrübelerini paylaşmak üzere biraraya geldi.
Belediye su altı kurtarma ekibi kurdu
Belediye su altı kurtarma ekibi kurdu
Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde Su Altı ve Su Üstü Arama Kurtarma Ekibi kuruldu.
Etkinlikler 15 gün yasaklandı
Etkinlikler 15 gün yasaklandı
Daha önce alınan yasaklama kararı uzatıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
HBB, muhtarlar federasyonu ile buluştu
HBB, muhtarlar federasyonu ile buluştu
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk ve yönetimi ile makamında bir araya geldi.
Savaş´tan ‘cami, aşı, korona´lı değerlendirme
Savaş´tan ‘cami, aşı, korona´lı değerlendirme
Arsuz merkez cami, 13 şehit, konoravirüsle mücadele, fuar alanının satış kararıyla ilgili tartışma… HBB Başkanı gündemi değerlendirdi, Arsuz camisi ile ilgili meclis kararının Hatay Valisi Rahmi Doğan, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven ile Milletvekili Suzan Şahin´in anlaşmaları doğrultusunda alındığını belirtti.
Sulak alana moloz tehdidi
Sulak alana moloz tehdidi
HBB ekipleri, Milleyha sulak alanına kaçak şekilde dökülen molozları kaldırdı.
Çalınan ızgaralar yerine yenisi yerleştiriliyor
Çalınan ızgaralar yerine yenisi yerleştiriliyor
Mazgal ızgaraları ve baca kapağı hırsızlığının yaşandığı noktalarda onarım çalışmaları devam ediyor.
HBB´yle ek protokol
HBB´yle ek protokol
HBB Başkanı Savaş, sosyal denge tazminatı ek protokolünü imzaladı
Yeşil alanda cami kararı oybirliğiyle
Yeşil alanda cami kararı oybirliğiyle
Arsuz´un kent merkezinde park alanının ibadet, Alakop mevkiindeki ibadet alanının yeşil alana dönüştürülmesi Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi´nde oybirliği ile kabul edildi.
Büyükşehirden Samandağ ziyareti
Büyükşehirden Samandağ ziyareti
Samandağ Belediye Başkanı Eryılmaz´ı ziyaretinde alt ve üst yapı sorunları da görüşüldü
Giriş-çıkışlar ışıklı kavşaklardan
Giriş-çıkışlar ışıklı kavşaklardan
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya-İskenderun yolundaki çalışmalar ve mevcut yolların kullanımlarıyla ilgili açıklama yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi