Bakan Karaismailoğlu Hatay´da
Bakan Karaismailoğlu: Türkiye´nin geleceğini inşa ettiğimiz bu tarihi dönemeçte çok sayıda projemiz tamamlanmış ya da sona yaklaşmaktadır.
Tarih: 15.1.2021 16:31:11

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Hatay´a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son 18 yılda yapılan ulaşım ve iletişim altyapı yatırımlarıyla Hatay´ı yeniden inşa ettiklerini savundu. Tüm yatırımların 5 milyar 570 milyon liranın üzerinde olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Özellikle Hatay ve bölgesiyle birlikte dört gözle beklenen en önemli işlerimizden biri Amanos Tüneli. Son birkaç aydır bu projenin üzerinde çok önemle, titizlikle durmaktayız. Bütün Hataylılara, bölgeye, Türkiye´ye bu müjdeyi vermek istiyorum; inşallah en kısa zamanda buraya gelip Amanos Tünelinin temelini atmak için beraber olacağız. Dünyanın ve ülkenin en güzel şehirlerinden Hatay´a hizmet etmeyi her zaman mukaddes bir vazife olarak kabul ediyoruz” dedi.

Valilik Şeref Defteri´ni imzalayarak Vali Doğan´ı makamında ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye bugün bölgesiyle ve dünyayla bağlantılı hale gelmiş, Avrupa, Asya ve Afrika üçgeninin ticari koridorlarına hükmeden bir lojistik süper güç olmuştur. Hatay, üç büyük inancın güzelliklerini taşıyan sosyal yaşamıyla, hoşgörülü, misafirperver insanıyla toplumsal huzuru kültür olarak benimsemiş, dünyaya örnek olan bir coğrafyamız. Bu çağda bile maalesef dünyanın pek çok yerinde farklı inanç grupları çatışıyor, mezhep savaşları sürüp gidiyor. Bizlerse yüzyıllar boyunca Antakya´da farklılıklarımızı huzur içinde birlikte yaşatmayı başarmış bir milletiz. Biz, Mevlana Celalettin-i Rumi´den feyz alarak ´72 millete bir nazarla bakarken´, bölgemizde gerçekleşen, medeniyetler, ırklar ve mezhepler arası suni çatışmalar hepimizin vicdanını derinden yaralıyor” diye konuştu.

‘Komşu coğrafyalarımızdan sınırlarımıza kadar uzanan sayısız karanlık el, huzurumuzu ve toplumsal barışımızı hedef alıyor´ diyen Bakan Karaismailoğlu, yakın geçmişte Kırıkhan´a, Reyhanlı´ya, Kilis´in de içinde olduğu pek çok noktada terör olaylarının yaşandığını, kayıpların yaşandığını kaydetti. Karaismailoğlu, “Hamdolsun, o günden bugüne, Cumhurbaşkanımızın iradesi ve güçlü ordumuz sayesinde sınırlarımızın güvenliğini sağladık” diye konuştu.

Türkiye´yi yaşanılan coğrafyanın sarsılmaz kalesi olarak da tanımlayan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti´nin 18 yıldır hem ekonomik hem de siyasi anlamda dünyanın dikkatini çeken bir güç kazandığını vurguladı. Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gelecek hedeflerinin gereğini bugünden yerine getirmiş, stratejik adımlarla ekonomik gücünün sürdürülebilirliğini garanti altına almıştır. Türkiye´nin geleceğini inşa ettiğimiz bu tarihi dönemeçte Hatay´da olduğu gibi, memleketin her köşesinde çok sayıda projemiz tamamlanmış ya da sona yaklaşmaktadır. Ülke sathında, kalkınmada eşitliğin sağlanması, ekonomik canlılık ve iş olanaklarının artırılması, yerli ve yabancı yatırımlara uygun ortamın sağlanması için ulaştırma ve haberleşme alanında büyük bir gayret ortaya koyuyoruz. Türkiye bugün bölgesiyle ve dünyayla bağlantılı hale gelmiş, Avrupa, Asya ve Afrika üçgeninin ticari koridorlarına hükmeden bir lojistik süper güç olmuştur.”

Bakan Karaismailoğlu´nun ziyaretinde, Vali Rahmi Doğan´ın yanı sıra Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik , Lütfi Kaşıkçı, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu ve Yusuf İzci, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ve ilgili kurum müdürleri hazır bulundu.

Bakan Karaismailoğlu ve beraberindekiler, Valilik ziyaretinin ardından Antakya-Reyhanlı ayrımı Altınözü yolunda devam eden çalışmaları yerinde incelemesinde projenin fiziki gerçekleşme oranının yüzde 44´e ulaştığını, planlı ve yoğun çalışmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

Altınözü ve Hassa ilçe belediyelerini ziyaretinin ardından Bakan Karaismailoğlu, yürütülen karayolu yatırımlarından biri olan Antakya - Reyhanlı - Cilvegözü yolu çalışmalarını da yerinde inceledi, MHP 26. Dönem MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu´nun cenaze törenine katıldı.

/resimler/2021-1/16/1247012994358.jpg

/resimler/2021-1/16/1247358776486.jpg

/resimler/2021-1/16/1248154402049.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bakan Karaismailoğlu Hatay
Arsuz´da bir ayda 27.833 kişiye GBT sorgusu
Arsuz´da bir ayda 27.833 kişiye GBT sorgusu
Hatay Emniyet Müdürlüğü, geçen ay Arsuz´da polis sorumluluk bölgesinde 27.833 kişinin GBT sorgusunun yapıldı
Servis aracıyla ‘göçmen kaçakçılığı´
Servis aracıyla ‘göçmen kaçakçılığı´
Servis aracıyla kaçak olarak giriş yapan 52 yabancı uyruklu kişi, organizatör ile birlikte yakalandı.
HBB: Satışın iptali reddedildi
HBB: Satışın iptali reddedildi
Mülkiyeti Hatay Büyükşehir Belediyesine ait olan ve Antakya´da fuar alanı olarak bilinen taşınmazın satışının iptali için açılan dava reddedildi.
Arsuz artık ‘deniz sınır´ kapısı
Arsuz artık ‘deniz sınır´ kapısı
Hatay´a bağlı Arsuz Madenli yat Limanı, ‘sınır kapısı´ olarak tespit edildi.
Gönüllü İtfaiyecilik ilgi gördü
Gönüllü İtfaiyecilik ilgi gördü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ankara ve Sakarya´da düzenlenen çalıştaylarda Gönüllü İtfaiyecilik projesini tanıttı.
15 ilçede 22 gözaltı, 3 tutuklama
15 ilçede 22 gözaltı, 3 tutuklama
Türkiye genelinde icra edilen Huzurlu Sokaklar uygulaması kapsamında Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından 15 ilçede gerçekleştirilen uygulamada 22 kişi gözaltına alındı.
Askeri araç devrildi
Askeri araç devrildi
Reyhanlı´da yoldan çıkan askeri araç şarampole devrildi. Kazada araçta bulunan 5 asker yaralandı.
HBB Meclisi dolguyu ve camiyi de görüşecek
HBB Meclisi dolguyu ve camiyi de görüşecek
HBB Meclisi, pazartesi günkü toplantısında 48 maddeyi görüşerek karara bağlayacak
HBB´ne sözleşme kutlaması
HBB´ne sözleşme kutlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında yürütülen toplu işsözleşmesi (TİS) görüşmelerinin sonuçlanmasının ardından taraflar arasında imzalar atıldı.
EXPO´ya ikinci kez Covid-19 ertelemesi
EXPO´ya ikinci kez Covid-19 ertelemesi
Hatay´da büyükşehir belediyesi tarafından yapılması planlanan ve 6 ay sürmesi kararlaştırılan EXPO-21 koronavirüs (covid-19) gerekçesiyle 1 Nisan 2022 tarihine erteledi.
Altınözü´nde zeytinlik yangını
Altınözü´nde zeytinlik yangını
Hatay´ın Altınözü ilçesinde çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.
Başkan Savaş Arsuz ve İskenderun´da
Başkan Savaş Arsuz ve İskenderun´da
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz ve İskenderun´da okul ziyaretleri gerçekleştirdi, İskenderun Denizciler´de mahalle sakinleriyle biraraya geldi, Kaymakam Yönden´i ziyaret etti. Savaş, “Şehrimizin her bölgesine eşit hizmet götürme noktasında ısrarcıyız” dedi.
MSB: 2 IŞİD üyesi Hatay´da yakalandı
MSB: 2 IŞİD üyesi Hatay´da yakalandı
Millî Savunma Bakanlığı Suriye´den Türkiye´ye girmeye çalışan 2 IŞİD üyesinin Hatay´da yakalandığını duyurdu.
Cami, sağlık merkezi ve okul protokolü imzalandı
Cami, sağlık merkezi ve okul protokolü imzalandı
Eğitim ve Araştırma Hastanesi alanına cami, İskenderun Kurtuluş mahallesine sağlık merkezi hayırseverler tarafından inşa edilecek. Suriyeli öğrenciler için Kumlu´ya 12 derslikli ortaokul ise İnsani Mükemmellik Derneği ve Vatan Derneği tarafından yapılacak.
Kılıçdaroğlu Suriye mesajını Hatay´dan verdi
Kılıçdaroğlu Suriye mesajını Hatay´dan verdi
10 Aralık´ta kapılarını açacak EXPO 2021 Hatay´ın ilk tanıtım toplantısı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun katılımıyla gerçekleştirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi