Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Tarih: 7.3.2018 10:25:07

Bakan Özlü´nün inceleme gezisine, Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu, Fevzi Şanverdi, Orhan Karasayar, Hatay Vali Yardımcıları Nursal Çakıroğlu, Aydın Tetikoğlu, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, oda ve borsa temsilcileri ile mobilyacı esnafı da eşlik etti.

´İhracat hedefi 500 milyon dolar´
İnceleme gezisinde Özlü´ye bilgi veren Hatay Mobilyacılar Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Hüseyin Doğru, "Mobilya İhtisas Sanayi Tesisi aktif olarak hizmete girdiğinde ihracat hedefimiz 500 milyon dolar olacak. Bölgemizin ve şehrimizin ciddi sıkıntıları var. Devam eden projemizde şimdiye kadar bakanlığımıza parasal anlamda sıkıntı yaratmadık. Ancak son değişen piyasa koşullarından kaynaklı yaşanan ekonomik durgunluklar neticesinde desteğinize ihtiyacımız var. 100 işyerinden müteşekkil olan bir sanayi sitesiyiz. Bakanlığın Hatay´da ihaleye çıkarttığı üç küçük sanayi sitesi mevcut. Bunlardan birincisi Hatay Mobilyacılar Sanayi Sitesi, ikincisi Reyhanlı Küçük Sanayi Sitesi, üçüncüsünün ihalesi de yakın zamanda yapılacak olan Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi. Mobilyacılar Sanayi sitesi 172 bin metrekare inşaat alanına sahip. Burada 100 fabrika inşa ediyoruz ve bu yıl projeyi bitirmeyi hedefliyoruz” dedi. HESOB Başkanı Teksöz de bazı talepleri ifade ederken, Özlü, Mobilyacılar Sanayi Sitesinin bitirilmesi için maddi destek olarak sanayi tesisi kredi destek oranını Bakanlar Kurulunda gündeme getirip, yüzde 60´tan yüzde 70´e çıkarma sözü verdi. Özlü, üst yapı kredisinden Reyhanlı Sanayi Sitesi ve Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi´ndeki işletmelerin de faydalanacağını söyledi. Özlü, Kobi kredisi verilecek 2.049 firma sayısını Başbakan Binali Yıldrım´ın talimatı ile 3 bine, kredi miktarını ise 524 milyondan 718 milyona çıkardıkları ifade etti ve Hatay´da 37 Kobiye 5.8 milyon lira destek verileceği belirtti. Özlü ve beraberindekiler, Antakya Mobilya İhtisas Sanayi Sitesini gezip, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler de aldı.
Kaynak:

Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Toplantısına başkanlık yaptı.
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO´nun 52 kişilik meclisi İlçe Seçim kurulu gözetiminde belirlendi..
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği TÜMSİAD Hatay Şube Başkanı Doğan Gülsüren, ithalat ve ihracat işlemlerinin hızlandırılması açısından İskenderun´da bir kimya kimya laboratuvarı ihtiyacına dikkat çekerek, konuyu yetkililere ileteceklerini belirtti.
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO seçimlerinde muhalefet ikinci liste hazırlığında
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
70 yıllık ticari tecrübeye sahip olan Binbaylar mağazası, havuzlu çarşıdaki mağazasından sonra İskenderun, Atatürk Bulvarında ‘Binbaylar Exlusıve´i, hizmete açtı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi