Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Tarih: 7.3.2018 10:25:07

Bakan Özlü´nün inceleme gezisine, Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu, Fevzi Şanverdi, Orhan Karasayar, Hatay Vali Yardımcıları Nursal Çakıroğlu, Aydın Tetikoğlu, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, oda ve borsa temsilcileri ile mobilyacı esnafı da eşlik etti.

´İhracat hedefi 500 milyon dolar´
İnceleme gezisinde Özlü´ye bilgi veren Hatay Mobilyacılar Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Hüseyin Doğru, "Mobilya İhtisas Sanayi Tesisi aktif olarak hizmete girdiğinde ihracat hedefimiz 500 milyon dolar olacak. Bölgemizin ve şehrimizin ciddi sıkıntıları var. Devam eden projemizde şimdiye kadar bakanlığımıza parasal anlamda sıkıntı yaratmadık. Ancak son değişen piyasa koşullarından kaynaklı yaşanan ekonomik durgunluklar neticesinde desteğinize ihtiyacımız var. 100 işyerinden müteşekkil olan bir sanayi sitesiyiz. Bakanlığın Hatay´da ihaleye çıkarttığı üç küçük sanayi sitesi mevcut. Bunlardan birincisi Hatay Mobilyacılar Sanayi Sitesi, ikincisi Reyhanlı Küçük Sanayi Sitesi, üçüncüsünün ihalesi de yakın zamanda yapılacak olan Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi. Mobilyacılar Sanayi sitesi 172 bin metrekare inşaat alanına sahip. Burada 100 fabrika inşa ediyoruz ve bu yıl projeyi bitirmeyi hedefliyoruz” dedi. HESOB Başkanı Teksöz de bazı talepleri ifade ederken, Özlü, Mobilyacılar Sanayi Sitesinin bitirilmesi için maddi destek olarak sanayi tesisi kredi destek oranını Bakanlar Kurulunda gündeme getirip, yüzde 60´tan yüzde 70´e çıkarma sözü verdi. Özlü, üst yapı kredisinden Reyhanlı Sanayi Sitesi ve Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi´ndeki işletmelerin de faydalanacağını söyledi. Özlü, Kobi kredisi verilecek 2.049 firma sayısını Başbakan Binali Yıldrım´ın talimatı ile 3 bine, kredi miktarını ise 524 milyondan 718 milyona çıkardıkları ifade etti ve Hatay´da 37 Kobiye 5.8 milyon lira destek verileceği belirtti. Özlü ve beraberindekiler, Antakya Mobilya İhtisas Sanayi Sitesini gezip, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler de aldı.
Kaynak:

Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Bakanlık uzmanlarının ´araştırması´
Ticaret Bakanlığı uzmanları, Hatay bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri ziyaret edip sorunlarını dinledi ve İskenderun´un ekonomisi ve genel yapısını araştırdı.
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
´Zorunlu belge´ bilgilendirmesi
Zorunlu Mesleki Yeterlilik belgesi ile ilgili TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Saygın Babacan, İskenderun´da bilgilendirmede bulundu.
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Muhasebecilere ´değişen mevzuat´ eğitimi
Yıldırım: Üyelerimize yeni mevzuat ile ilgili bilgileri en yetkili kişiler tarafından verdirmeye gayret sarf ediyoruz.
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
OSB´lere destek düzenlemesi geliyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Hatay´da açılış yaptı ve sanayicilerle görüştü
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
"Bölgedeki tesisler teker teker kapanıyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkenin ekonomik durumundan İskenderun yöresindeki fabrikaların da olumsuz etkilendiğini belirtti.
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
"Savaş, denizcilik sektörünü de etkiledi"
Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu; “İskenderun için el birliği ile yapılacak çok şey olduğuna inanıyoruz. Son yıllarda Ortadoğu´da gelişen olaylar denizcilik sektörünü etkiledi.
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
İş dünyası zirvesi Hatay´da
İş dünyası zirvesi Hatay´da
22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde, "Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi" temasıyla Hatay´da gerçekleştirildi.
Tohuma özelleştirme mi?
Tohuma özelleştirme mi?
Genetik erozyonu engellemesi amaçlanıyor ama...
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
"Borç emekçi kesimin değil"
"Borç emekçi kesimin değil"
Tüm Emekliler Sendikası Hatay Temsilciliği, ülkede tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan şikayet ederken, hükümetin “kriz yok, spekülasyon var” demesinin sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermekte olduğunu belirtti.
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor: Tarlada 2, markette 8 lira
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi