Bakana 10 korona sorusu
Hatay Tabip Odası´nın 16 Kasım´da yaptığı açıklamada, hekimlerden toplanan bilgiler ve sahadaki gözlemler sonucunda Hatay´da vaka sayılarının ciddi bir oranda arttığına değinildiğini anımsatan Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, bölgedeki çalışmaları önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 2.12.2020 17:08:54

İskenderun/SES

Odanın, hastanelerde yoğun bakımların neredeyse dolu olduğunu, her gün yeni bir servisin Kovid-19 hastaları için ayrılır duruma geldiğini ve bu nedenle diğer hastaların servis, yatak, yoğun bakım sıkıntısı yüzünden sağlık hizmeti almakta zorluklar yaşadığının belirtildiğini anlatan milletvekili Oruç, önergesinde, "HTO adına açıklama yapan YK başkanı Sadık Nazik, ´Acillerde ve ilçe sağlık müdürlüklerinde test için hastalar saatlerce beklemek zorunda kalmaktadır. Filyasyon ekipleri vakalara yetişememekte, teşhis edilen hastalar bir veya iki gün ilaç beklemek zorunda bırakılmaktadır. Temaslı hastalar belirti gösterdiğinde 112 ambulansları yetersiz kalmakta, özel aracı olmayan kişiler toplu ulaşım araçlarıyla hastanelere gitmek zorunda kalmaktadır´ ifadesinde bulunmuştur. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından 25 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklamada yüzde 50´nin üzerinde vaka artışının olduğunu söylediği Hatay´da, çok sayıda sağlık emekçisine koronavirüs tanısı konmuş, iki sağlık çalışanı maalesef hayatını kaybetmiştir" değerlendirmesine yer verdi.
TBMM Başkanlığına verdiği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Korona virüs ile mücadelede inandırıcılığı sağlamak, halkın pandemiye duyarlılığını ve verilerin güvenirliğinin önemini vurgulamak üzere gerçek verilerle pandemi takip komisyonu oluşturulacak mıdır? Hatay´da günlük pozitif çıkan test sayısı nedir? Hatay´da kaç Kovid-19 hastası bulunmaktadır? Kaç kişi ağır hastadır? Hatay´da evlerde Kovid-19 tedavisi gören yurttaş sayısı nedir? Hatay´da test sonuçlarına ulaşma süresi 5 günü bulan bu sürelerin kısaltılması için çalışmalar yapılmakta mıdır? Testlerin yapıldığı cihazların sayısının artırılması sağlanacak mıdır? Hatay´da hastanelerin yeni servis ve yatak açmaya çalışması, ameliyatları ve poliklinikleri ertelemeleri sürdürülebilir bir durum mudur? Bunun için çözüm geliştirilmekte midir? Bölge ve nüfus özellikleri dikkate alınarak ´pandemi dışı hastaneler´ belirlenecek ve ilan edilecek midir? Hatay´da filyasyon ekiplerinin güçlendirilmesi sağlanacak mıdır? Yatak doluluğu nedeni ile ilde özel hastanelerin de yeniden pandemi hastanesi olarak çalışmaya başlaması, yatan hasta takip ve tedavisini gerçekleştirmesi sağlanacak mıdır? Defne, Arsuz ve Payas ilçelerinde halkın yıllardır karşılanmayan devlet hastanesi ihtiyacı sağlanacak mıdır? Kovid-19 pandemisinin oluşturduğu istihdam ihtiyacı nedeni ile KHK ile ihraç edilmiş ve ataması yapılmayan hekimlerin/sağlık çalışanlarının acilen göreve başlatılması sağlanacak mıdır? Hatay´daki sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu malzemelere olan ihtiyacı karşılanacak mıdır?"

 
Kaynak:

Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneği Hatay Şubesi yöneticilerinin yaptığı ziyarette bulunduğu iki öneriye, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın oumlu yaklaştığı belirtildi.
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sosyal Güvenlik Kurumu´nun (SGK) Kod 29´da yaptığı son düzenlemeyle yaptığı değerlendirmede, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller için ayrı ayrı kodlar belirlenmesi doğru bir düzenlemedir.
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne´deki kamu hizmeti eksikliğini önergeyle meclis gündemine taşıdı.
Droneyle lavra ilaçlaması
Droneyle lavra ilaçlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, larva mücadelesinde teknolojiyi kullanıyor.
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı´nın geçen hafta yaptığı paylaşımda HBB´ye bağlı ekipler tarafından Altınözü´ne sokak köpeklerinin bırakıldığını iddiası etmesi üzerine açıklama yaptı.
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını yaptı.
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi arasında imzalanan ortak protokol ile hayata geçirilen Defne Kadın Dayanışma Merkezi hizmet vermeye başladı.
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samandağ´da Atatürk Sahil Parkı´nın temeli törenle atıldı.
Derelerde temizlik çalışması
Derelerde temizlik çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçede gerçekleştirdiği altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor.
Rektöre mevkidaş ziyareti
Rektöre mevkidaş ziyareti
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Mustafa Doğan Karacoşkun, İskenderun Teknik Üniversitesindeki mevkidaşı olan rektör Tolga Depci´yi ziyaret etti.
Polisten eşya kaçakçılığı operasyonu
Polisten eşya kaçakçılığı operasyonu
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Antakya´nın iki ayrı mahallesinde düzenledikleri emtia kaçakçılığı operasyonunda, 2 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.
Hatay´da üç ayda 257 projede çalışıldı
Hatay´da üç ayda 257 projede çalışıldı
Hatay İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.
Valiye iki dernekten ziyareti
Valiye iki dernekten ziyareti
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MUSİAD) Hatay Şubesi yönetimi ile Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİİD) yönetimi, ayrı ayrı Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
Samandağ´da psikolojik danışmanlık hizmeti
Samandağ´da psikolojik danışmanlık hizmeti
Samandağ Belediyesi´ne bağlı Psikolojik Danışmanlık ve Yaşam Merkezi ücretsiz olarak halka hizmet vermeye başladı.
Turizm Haftası Mesajı
Turizm Haftası Mesajı
15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi