Bakana 10 korona sorusu
Hatay Tabip Odası´nın 16 Kasım´da yaptığı açıklamada, hekimlerden toplanan bilgiler ve sahadaki gözlemler sonucunda Hatay´da vaka sayılarının ciddi bir oranda arttığına değinildiğini anımsatan Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, bölgedeki çalışmaları önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 2.12.2020 17:08:54

İskenderun/SES

Odanın, hastanelerde yoğun bakımların neredeyse dolu olduğunu, her gün yeni bir servisin Kovid-19 hastaları için ayrılır duruma geldiğini ve bu nedenle diğer hastaların servis, yatak, yoğun bakım sıkıntısı yüzünden sağlık hizmeti almakta zorluklar yaşadığının belirtildiğini anlatan milletvekili Oruç, önergesinde, "HTO adına açıklama yapan YK başkanı Sadık Nazik, ´Acillerde ve ilçe sağlık müdürlüklerinde test için hastalar saatlerce beklemek zorunda kalmaktadır. Filyasyon ekipleri vakalara yetişememekte, teşhis edilen hastalar bir veya iki gün ilaç beklemek zorunda bırakılmaktadır. Temaslı hastalar belirti gösterdiğinde 112 ambulansları yetersiz kalmakta, özel aracı olmayan kişiler toplu ulaşım araçlarıyla hastanelere gitmek zorunda kalmaktadır´ ifadesinde bulunmuştur. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından 25 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklamada yüzde 50´nin üzerinde vaka artışının olduğunu söylediği Hatay´da, çok sayıda sağlık emekçisine koronavirüs tanısı konmuş, iki sağlık çalışanı maalesef hayatını kaybetmiştir" değerlendirmesine yer verdi.
TBMM Başkanlığına verdiği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Korona virüs ile mücadelede inandırıcılığı sağlamak, halkın pandemiye duyarlılığını ve verilerin güvenirliğinin önemini vurgulamak üzere gerçek verilerle pandemi takip komisyonu oluşturulacak mıdır? Hatay´da günlük pozitif çıkan test sayısı nedir? Hatay´da kaç Kovid-19 hastası bulunmaktadır? Kaç kişi ağır hastadır? Hatay´da evlerde Kovid-19 tedavisi gören yurttaş sayısı nedir? Hatay´da test sonuçlarına ulaşma süresi 5 günü bulan bu sürelerin kısaltılması için çalışmalar yapılmakta mıdır? Testlerin yapıldığı cihazların sayısının artırılması sağlanacak mıdır? Hatay´da hastanelerin yeni servis ve yatak açmaya çalışması, ameliyatları ve poliklinikleri ertelemeleri sürdürülebilir bir durum mudur? Bunun için çözüm geliştirilmekte midir? Bölge ve nüfus özellikleri dikkate alınarak ´pandemi dışı hastaneler´ belirlenecek ve ilan edilecek midir? Hatay´da filyasyon ekiplerinin güçlendirilmesi sağlanacak mıdır? Yatak doluluğu nedeni ile ilde özel hastanelerin de yeniden pandemi hastanesi olarak çalışmaya başlaması, yatan hasta takip ve tedavisini gerçekleştirmesi sağlanacak mıdır? Defne, Arsuz ve Payas ilçelerinde halkın yıllardır karşılanmayan devlet hastanesi ihtiyacı sağlanacak mıdır? Kovid-19 pandemisinin oluşturduğu istihdam ihtiyacı nedeni ile KHK ile ihraç edilmiş ve ataması yapılmayan hekimlerin/sağlık çalışanlarının acilen göreve başlatılması sağlanacak mıdır? Hatay´daki sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu malzemelere olan ihtiyacı karşılanacak mıdır?"

 
Kaynak:

Yabani kuşlar, koruma altına alındı
Yabani kuşlar, koruma altına alındı
İskenderun ve Kırıkhan´da jandarma timleri tarafından bulunan Atmaca ve Şahin türü kuşlar, Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğüne ait Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine tutanakla teslim edildi.
Yol kontrolünde tarihi eser bulundu
Yol kontrolünde tarihi eser bulundu
Reyhanlı´da jandarma timlerinin yaptığı rutin yol denetiminde kaçırılmak istenen tarihi eserler ele geçirildi.
Dörtyol´da uyuşturucu operasyonu
Dörtyol´da uyuşturucu operasyonu
Dörtyol´da polisin yaptığı bir operasyonda 1.1 kilo sentetik kannabinoid uyuşturucu ele geçirildi.
Geçici TIR´da deprem tatbikatı
Geçici TIR´da deprem tatbikatı
Yangın, deprem ve sel gibi doğal afetlerde vatandaşların yanında olan Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, AFAD´a ait Gezici TIR´da gerçekleştirilen tatbikata katıldı.
Jandarmadan kadınlara KEDES bilgilendirmesi
Jandarmadan kadınlara KEDES bilgilendirmesi
119 kadının cep telefonuna daha KADES uygulaması yüklendi
Başkan Güven: Arsuz Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız
Başkan Güven: Arsuz Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız
Arsuz´da şiddetli yağmurun ardından, etkilenen mahallelerde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Asaf Güven, oluşan hasarın en hızlı şekilde giderilmesi için çalışmalara başlandığını belirtti.
Tabiplerden, onur kurulu üyesi için çağrı
Tabiplerden, onur kurulu üyesi için çağrı
Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu, Türk tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp´in serbest bırakılmasını istedi.
Verem Haftası
Verem Haftası
09-13 Ocak tarihleri arası verem hastalığına ilişkin farkındalık hatası olarak kutlandı.
Hatay Turizm Destinasyon tanıtım toplantısı
Hatay Turizm Destinasyon tanıtım toplantısı
Hatay´ın turizm potansiyelinin dünyaya tanıtılması amacıyla, "İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışması" organizasyon kapsamında toplantı gerçekleştirildi.
Kaymakam adaylarının vali ziyareti
Kaymakam adaylarının vali ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay´a kaymakam refiki olarak atanan Erdem Karanfil, Ali Buzkaya ve Hasan Ali Kurt´u makamında kabul etti.
"Erken teşhisle kanser tedavi edilebilir"
"Erken teşhisle kanser tedavi edilebilir"
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, rahim ağzı kanserinin önlenebilen bir hastalık olduğunu ifade etti ve hastalığın erken teşhisle yüzde 100 tedavi edilebildiğini belirtti.
11 milyon metrekare alana ´OSB´
11 milyon metrekare alana ´OSB´
İskenderun Teknik Üniversitesi Barbaros Hayrettin Gemi inşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, Amanos Tüneli için geç kalınmaması gerektiğini savundu.
Para dolu çelik kasayı çalınmış
Para dolu çelik kasayı çalınmış
Dörtyol´da jandarma, bir işyerinden çerisinde 90 bin lira ve 145 gram altın ile 230 ABD dolarının bulunduğu çelik kasayı çaldığı iddiasıyla 1 kişiyi yakaladı.
Kan bağışı kampanyası
Kan bağışı kampanyası
Antakya Defne Rotary Kulübü, Antakya Defne Interact kulübü ve Kızılay işbirliği ile kan bağışı kampanyası düzenlendi.
Meteorolojiden don uyarısı
Meteorolojiden don uyarısı
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Hatay yöresinde zirai don olacağı konusunda uyardı. Meteoroloji uyarısına dün akşam başlayan zirai don olayı, yarın etkisini yitirecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi