“Baraj sorununu birlikte aşacağız”
HDP´nin İskenderun´daki seçim irtibat bürosu il, ilçe ve milletvekili adaylarının da katılımıyla açıldı. Açılıştaki konuşmasında, “Size hayaller kurmaya gelmedik” diyen Mengüllüoğlu, özlenen ve yaşanmak istenen ortamın birlikte kurulacağını vurguladı
Tarih: 8.6.2018 10:10:38Sadet Berkyürek/İskenderun
Halkların Demokratik Partisi HDP´nin Hatay birinci sıra milletvekili adayı Barış Atay Mengüllüoğlu, “Hayatımızın yaşadığımız en kötü 16 yıllık döneminin son virajına geldik. HDP´nin barajı aşamaması, meclise girememesi, bütün bu çabamızın işe yaramaması demektir. Barajı aşması için gerekli oyu sağlamamız gerekiyor” dedi.
HDP´nin Mustafa Kemal Mahallesi´ndeki seçim irtibat bürosu, Hatay il ve İskenderun ilçe yöneticileri ile Hatay milletvekili adaylarının katılımıyla açıldı. Açılış öncesinde milletvekili adayı Barış Atay Mengüllüoğlu, Arsuz´da esnaf ve ev ziyaretleri gerçekleştirdi, seçmenle sohbet toplantılarına katıldı. Açılış öncesi sohbet toplantısında farklılıklara karşın HDP çatısında buluşulduğunu, ortak mücadelenin sonuç vermesi için tüm kesimlerin ortaklaşmasının önemine dikkat çekti. Barış Atay Mengüllüoğlu, “Farklı düşünebilirsiniz, soru işaretlerine sahip olabilirsiniz, aynı çizgide buluşmadığınızı hissedebilirsiniz ama, sonuç itibariyle yaşadığımız problem ortada. Kesin çözüm için buluşmak, ortaklaşmak zorundayız. Bunu kuramadığımız zaman bireysel olarak verdiğimiz mücadelenin bir anlamı da olmuyor. O yüzden ben kendi adıma da partim ve yoldaşlarım adına da aslında şu an vermekte olduğumuz mücadeleyi biraz daha güçlü kılabilmek, daha işe yarar olmasını sağlamak, görünür olmasını sağlamak adına sizden yardımınızı talep ediyoruz. Bu mücadeleyi daha ileriye taşıyabilmek, aslında 24 Haziran´da biten değil, başlayan da bir süreç. Bizim işimiz 25 Haziran´da başlıyor aslında” diye konuştu.  
“Size hayaller kurmaya gelmedik” diyen Mengüllüoğlu, özlenen ve yaşanmak istenen ortamın birlikte kurulacağını vurguladı. Mengüllüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özlediğimiz, bildiğimiz, yaşamak istediğimiz ortamı beraber kuracağız. Bu nedenle milletvekili ve birinci tur seçimlerinin yapıldığı günün sabahında biz mücadelemizi aynı oranda ve güçle ileriye taşıyacağız. Bazı şeylerin güzelleşmesi, umut dolu olması… en önemli şey sizin bitmeyecek desteğiniz. Sadece oy vermekten bahsetmiyorum. Sorununuzu paylaşmaktan, sorunun bölge içerisindeki çözümünde dayanışmaktan, benim sizi, sizin beni yalnız bırakmamamızdan bahsediyorum aslında. Çünkü her şey sizinle değişecek.”
Miting havasında gerçekleşen seçim irtibat bürosu açılışında da seçmene seslenen Mengüllüoğlu, “Her şey çok net, biz bu seçimde bu iktidarı yok edeceğiz. Bu bir seçim değil artık bu bir özgürlük, bağımsızlık mücadelesi ve biz bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü; mafyalaşmış şirket gibi yöneten, tek kişinin emrinde olan bir iktidara teslim etmeyeceğiz. Bunun için en önemlisi o barajı yıkmak. Bu barajı beraber yıkacağız, Var mısınız?” diye sordu.
Bölgeyi tanıdığını, sorunlarını bildiğini de sözlerine ekleyen Mengüllüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şunun sözünü veriyoruz nerede olursak olalım, hangi arkadaşımız olursa olsun HDP´nin barajı geçmesiyle beraber sizlerin mücadelesini sokaktaki mücadeleyi meclise taşıyacağız. Sadece mecliste vekil olmak yetmez. Eğer berabersek, mücadelemizi omuz omuza beraber yürütüyorsak, yan yanaysak o zaman mücadeleyi kazanma şansımız var demektir. Çocukluğumuzdan beri bulduğumuz her fırsatta koşa koşa geldiğimiz Arsuz şurası, İskenderun, Karaağaç, Nardüzü… burası aslında kalbimiz yüreğimiz her şeyimiz bir atıyor sizlerle... Birçok sorununuz olduğunu biliyorum. Çevlik´ten Yumurtalık´a kadar rüzgar gülleri yapılmak istendiğine, bunun zaten bitmekte olan tarımı tamamen bitirmek derdindeler, hayvancılığı bitirmek derdindeler, güzelim ormanlarda yaşayan yaban hayatını bitirme üzereler."

“Baraj sorunumuz vardır”
HDP İskenderun İlçe Eş Başkanı Ahmet Çahan´ın seçim günü sandıklara sahip çıkmaya davet ettiği açılışta Sultan Başaran da iktidarın 24 Haziran´da HDP´nin barajın altında kalmasına yönelik niyetlerine dikkat çekti. İl Başkanı Başaran, “24 Haziran´da AKP´yi o sandığa biz gömeceğiz. Bizler yok sayılan kadınlarız, halklarız, katledilen kadınların hakkını hukukunu korumak için, tecavüze uğrayan çocuklar için, iş hukuku işçi sağlığı yerine sermayeyi savunan bu hükümeti sandığa gömmek için 24 Haziran´da HDP Meclis´e diyoruz” diye konuştu.

Arapça ve Türkçe seslendi
Mithat Miroğlu, yöresel Arapça lehçe ve Türkçe yaptığı konuşmasında geleceğin dönüşümünü değişimini HDP ile sağlanabileceğini dile getirdi, sisteme temel, yegane muhalefeti bugüne kadar partisinin tek başına yürüttüğünü söyledi. Çetin Sakallı da ülkede demokrasi ihtiyacını vurguladı. Sakallı, diktötörlük olarak adlandırdığı sistemin geleceğe bir nokta koymak üzere olduğunu ifade ederken adaylardan Kerem Nalbant HDP´nin baraj sorununa dikkat çekti, Hatay´dan oluşacak güçlü dalganın bu beklentiyi boşa çıkaracağını kaydetti.
Kaynak:

CHP aday açıklamasını ´erteledi´
CHP aday açıklamasını ´erteledi´
CHP, 31 Mart yerel seçimlerine katılacak Hatay´ın 12 ilçesindeki adayını açıklamayı sekiz gün erteledi. CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisinin (PM), 12 ilçedeki adayı 24 Ocak Perşembe günü açıklaması bekleniyor.
Listeler askıdan iniyor
Listeler askıdan iniyor
Yerel seçimlerde oy kullanacaklar seçmen isimini yazdırabilecek
"Boş araziye 380 seçmen"
"Boş araziye 380 seçmen"
31 Mart Pazar günü yapılacak ve ´ittifaklarla´ gidilecek yerel seçimlere ilişkin değerlendirmede bulunan Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, "Hem millet ittifakının hem de cumhur ittifakının olduğu çok önemli bir seçime giriyoruz.
"Krizin çaresi üretim"
"Krizin çaresi üretim"
CHP ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcılığının Türkiye´de yaşanan ekonomik krizin etkilerinin illere yansımalarını belirlemek amacıyla oluşturduğu ‘Ekonomi Masası´ çalışmaları doğrultusunda, Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Isparta´da görüşmelerde bulundu.
´Sınır kapısı açılsın´
´Sınır kapısı açılsın´
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TSK ve ÖSO güçlerinin işbirliğiyle Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Sınır Kapısı´nın oluşturulmasını ve buranın ticarete açılmasını istedi.
"21. yüzyılda Hatay´da elektrik kesiliyor"
"21. yüzyılda Hatay´da elektrik kesiliyor"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´ın sorunlarını parlamento gündemine taşımayı sürdürüyor.
"Ayrıştıran siyasete karşıyız"
"Ayrıştıran siyasete karşıyız"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, çok renkli bir coğrafyada yaşadıımızı ifade ederek, "Bulunduğumuz coğrafya birçok güzelliğe gebe.
Bir hanede 388 seçmen
Bir hanede 388 seçmen
31 Mart´ta yapılacak yerel seçimler
MHP´den, engelliye sandalye
MHP´den, engelliye sandalye
MHP Defne İlçe Başkanı Ferit Kaplan ve yönetimi, kentte oturan ve iki yıldır engelli arabası olmadığı için dışarı çıkamadığı belirtilen Servet Ocak adlı yurttaşa tekerlekli sandalye hediye etti.
CHP´li gençlerden aday adayına destek
CHP´li gençlerden aday adayına destek
CHP Hatay İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Kemal Kazar, partisinin Defne Gençlik Kolları Başkanı Doğan Kara ve yönetim kurulları ile Antakya Defne Taraftarlar Derneği Üyeleri, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman´ı makamında ziyaret etti.
2000 öncesi esnafa erken emeklilik
2000 öncesi esnafa erken emeklilik
Hatay Milletvekili Güzelmansur, kanun teklifi verdi
İskenderun´da ittifak ziyareti
İskenderun´da ittifak ziyareti
CHP ile İYİ Parti arasında tavanda başlatılan ittifak çalışmaları tabanda da ziyaretlerle destekleniyor.
CHP´den ´poşet protestosu´
CHP´den ´poşet protestosu´
Samsun Milletvekili Zeybek, İskenderun´da görüşme yaptı
Başkan Yardımcısı Yavuz, görevinden ayrıldı
Başkan Yardımcısı Yavuz, görevinden ayrıldı
Yavuz: Bu karar, tamamen kendi özgür iradem ile benim tarafımdan alınmış tek taraflı bir karardır
Hatay´dan 12 ilçede adaylar görüşülmedi
Hatay´dan 12 ilçede adaylar görüşülmedi
CHP´nin, İskenderun, Arsuz, Defne, Samandağ, Erzin, Kumlu, Dörtyol, Belen, Hassa, Altınözü, Kırıkhan, Altınözü ve Yayladağı´nda adayları 15 Ocak´ta belirlemesi bekleniyor
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi