“Baraj sorununu birlikte aşacağız”
HDP´nin İskenderun´daki seçim irtibat bürosu il, ilçe ve milletvekili adaylarının da katılımıyla açıldı. Açılıştaki konuşmasında, “Size hayaller kurmaya gelmedik” diyen Mengüllüoğlu, özlenen ve yaşanmak istenen ortamın birlikte kurulacağını vurguladı
Tarih: 8.6.2018 10:10:38Sadet Berkyürek/İskenderun
Halkların Demokratik Partisi HDP´nin Hatay birinci sıra milletvekili adayı Barış Atay Mengüllüoğlu, “Hayatımızın yaşadığımız en kötü 16 yıllık döneminin son virajına geldik. HDP´nin barajı aşamaması, meclise girememesi, bütün bu çabamızın işe yaramaması demektir. Barajı aşması için gerekli oyu sağlamamız gerekiyor” dedi.
HDP´nin Mustafa Kemal Mahallesi´ndeki seçim irtibat bürosu, Hatay il ve İskenderun ilçe yöneticileri ile Hatay milletvekili adaylarının katılımıyla açıldı. Açılış öncesinde milletvekili adayı Barış Atay Mengüllüoğlu, Arsuz´da esnaf ve ev ziyaretleri gerçekleştirdi, seçmenle sohbet toplantılarına katıldı. Açılış öncesi sohbet toplantısında farklılıklara karşın HDP çatısında buluşulduğunu, ortak mücadelenin sonuç vermesi için tüm kesimlerin ortaklaşmasının önemine dikkat çekti. Barış Atay Mengüllüoğlu, “Farklı düşünebilirsiniz, soru işaretlerine sahip olabilirsiniz, aynı çizgide buluşmadığınızı hissedebilirsiniz ama, sonuç itibariyle yaşadığımız problem ortada. Kesin çözüm için buluşmak, ortaklaşmak zorundayız. Bunu kuramadığımız zaman bireysel olarak verdiğimiz mücadelenin bir anlamı da olmuyor. O yüzden ben kendi adıma da partim ve yoldaşlarım adına da aslında şu an vermekte olduğumuz mücadeleyi biraz daha güçlü kılabilmek, daha işe yarar olmasını sağlamak, görünür olmasını sağlamak adına sizden yardımınızı talep ediyoruz. Bu mücadeleyi daha ileriye taşıyabilmek, aslında 24 Haziran´da biten değil, başlayan da bir süreç. Bizim işimiz 25 Haziran´da başlıyor aslında” diye konuştu.  
“Size hayaller kurmaya gelmedik” diyen Mengüllüoğlu, özlenen ve yaşanmak istenen ortamın birlikte kurulacağını vurguladı. Mengüllüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özlediğimiz, bildiğimiz, yaşamak istediğimiz ortamı beraber kuracağız. Bu nedenle milletvekili ve birinci tur seçimlerinin yapıldığı günün sabahında biz mücadelemizi aynı oranda ve güçle ileriye taşıyacağız. Bazı şeylerin güzelleşmesi, umut dolu olması… en önemli şey sizin bitmeyecek desteğiniz. Sadece oy vermekten bahsetmiyorum. Sorununuzu paylaşmaktan, sorunun bölge içerisindeki çözümünde dayanışmaktan, benim sizi, sizin beni yalnız bırakmamamızdan bahsediyorum aslında. Çünkü her şey sizinle değişecek.”
Miting havasında gerçekleşen seçim irtibat bürosu açılışında da seçmene seslenen Mengüllüoğlu, “Her şey çok net, biz bu seçimde bu iktidarı yok edeceğiz. Bu bir seçim değil artık bu bir özgürlük, bağımsızlık mücadelesi ve biz bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü; mafyalaşmış şirket gibi yöneten, tek kişinin emrinde olan bir iktidara teslim etmeyeceğiz. Bunun için en önemlisi o barajı yıkmak. Bu barajı beraber yıkacağız, Var mısınız?” diye sordu.
Bölgeyi tanıdığını, sorunlarını bildiğini de sözlerine ekleyen Mengüllüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şunun sözünü veriyoruz nerede olursak olalım, hangi arkadaşımız olursa olsun HDP´nin barajı geçmesiyle beraber sizlerin mücadelesini sokaktaki mücadeleyi meclise taşıyacağız. Sadece mecliste vekil olmak yetmez. Eğer berabersek, mücadelemizi omuz omuza beraber yürütüyorsak, yan yanaysak o zaman mücadeleyi kazanma şansımız var demektir. Çocukluğumuzdan beri bulduğumuz her fırsatta koşa koşa geldiğimiz Arsuz şurası, İskenderun, Karaağaç, Nardüzü… burası aslında kalbimiz yüreğimiz her şeyimiz bir atıyor sizlerle... Birçok sorununuz olduğunu biliyorum. Çevlik´ten Yumurtalık´a kadar rüzgar gülleri yapılmak istendiğine, bunun zaten bitmekte olan tarımı tamamen bitirmek derdindeler, hayvancılığı bitirmek derdindeler, güzelim ormanlarda yaşayan yaban hayatını bitirme üzereler."

“Baraj sorunumuz vardır”
HDP İskenderun İlçe Eş Başkanı Ahmet Çahan´ın seçim günü sandıklara sahip çıkmaya davet ettiği açılışta Sultan Başaran da iktidarın 24 Haziran´da HDP´nin barajın altında kalmasına yönelik niyetlerine dikkat çekti. İl Başkanı Başaran, “24 Haziran´da AKP´yi o sandığa biz gömeceğiz. Bizler yok sayılan kadınlarız, halklarız, katledilen kadınların hakkını hukukunu korumak için, tecavüze uğrayan çocuklar için, iş hukuku işçi sağlığı yerine sermayeyi savunan bu hükümeti sandığa gömmek için 24 Haziran´da HDP Meclis´e diyoruz” diye konuştu.

Arapça ve Türkçe seslendi
Mithat Miroğlu, yöresel Arapça lehçe ve Türkçe yaptığı konuşmasında geleceğin dönüşümünü değişimini HDP ile sağlanabileceğini dile getirdi, sisteme temel, yegane muhalefeti bugüne kadar partisinin tek başına yürüttüğünü söyledi. Çetin Sakallı da ülkede demokrasi ihtiyacını vurguladı. Sakallı, diktötörlük olarak adlandırdığı sistemin geleceğe bir nokta koymak üzere olduğunu ifade ederken adaylardan Kerem Nalbant HDP´nin baraj sorununa dikkat çekti, Hatay´dan oluşacak güçlü dalganın bu beklentiyi boşa çıkaracağını kaydetti.
Kaynak:

"İlk maddesi OHAL´in kaldırılması"
"İlk maddesi OHAL´in kaldırılması"
Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Hatay mitingindeki konuşmasına başlamadan önce dün Şırnak´ta şehit düşenler arasında bir askerin Hataylı olduğunu bildirerek katılımcıları saygı duruşuna davet etti. İnce, ilk 100 günlük çalışma programını da Hatay mitinginde açıkladı.
"Payas, beni sahiplenmeli, ben Payas´ı"
"Payas, beni sahiplenmeli, ben Payas´ı"
CHP Hatay milletvekili adayı Suzan Şahin, seçim çalışmalarına Payas´ta devam etti.
Dingil: Seçimden zaferle çıkacağız
Dingil: Seçimden zaferle çıkacağız
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, seçim çalışmaları kapsamında Suçıkağı Mahallesi Muhtarı Mehmet Kurtar´ı ziyaret etti ve mahalle halkıyla bir araya geldi.
Hatay projelerini İTSO´da paylaştı
Hatay projelerini İTSO´da paylaştı
AKP Hatay milletvekili adayları Hüseyin Yayman ile Abdulkerim Güven, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) yönetim kunulu ve meclis üyeleriyle biraraya geldi, hatay projelerini paylaştı.
CHP´nin seçim ziyareti
CHP´nin seçim ziyareti
CHP Hatay milletvekili adayları Suzan Şahin, Riyat Kırmızıoğlu ve Dilan Kartal, CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve parti yöneticileri ile birlikte kentteki siyasi parti ve meslek odalarını ziyaret etti.
MHP´li Kaşıkçı: İttifakın sürmesini istiyoruz
MHP´li Kaşıkçı: İttifakın sürmesini istiyoruz
MHP Hatay milletvekili adayları Lütfi Kaşıkçı ve Orhan Mursaloğlu, partisinin Antakya İlçe Başkanı Niyazi Öztürk ve MHP Altınözü İlçe Başkanı Adem Türk, ile birlikte, Altınözü´nün Yarseli, Ziyaret, Mayadalı, Keskincik, Kansu, Toprakhisar ve Boynuyoğun mahallelerinde vatandaşla bir araya geldi.
HDP adaylarının esnaf ziyareti
HDP adaylarının esnaf ziyareti
HDP Hatay milletvekili adayları Barış Atay Mengüllüoğlu, Hülya Kavuk, Kerem Nalbant, Nihat Eraslan ve Naim Özbek, partilerinin il ve ilçe yöneticileriyle birlikte Antakya´da esnaf ziyaretinde bulundu.
"Zihniyet devrimi şart"
"Zihniyet devrimi şart"
24 Haziran seçim çalışmalarının temposunu arttırarak sürdüren CHP Hatay milletvekili adayı M. Riyat Kırmızıoğlu, insana dokunmayı sürdürdüğünü söyledi.
M. İnce, bugün Hatay´da
M. İnce, bugün Hatay´da
CHP´nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yapacağı miting için bugün Hatay´a geliyor. Defne´deki miting, saat 14.00´da Şükrü Güçlü Bulvarında, Sevgi parkı önünde yapılacak.
SP´li Çalışkan: Saadet Partisi mutlaka mecliste olmalı
SP´li Çalışkan: Saadet Partisi mutlaka mecliste olmalı
Saadet Partisi Hatay milletvekili adayları Belen ve İskenderun´da esnaf ve ev ziyaretlerinde yöre halkıyla buluştu.
"Hükümet sistemi, rejim değişikliği değil"
"Hükümet sistemi, rejim değişikliği değil"
AKP Hatay milletvekili adayı Abdulkadir Özel, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında dün gazetecilerle biraraya geldi.
HDP adayları ziyaretlerle destek istiyor
HDP adayları ziyaretlerle destek istiyor
HDP Hatay milletvekili adayları Barış Atay Mengüllüoğlu ve Hülya Kavuk, seçim çalışmaları kapsamında Çekmece Motorlu taşıt kooperatifi ve Nahırlı Derneği ziyaret etti, Aknehir´de halk toplantısı düzenledi
VP adaylarından esnaf ziyareti
VP adaylarından esnaf ziyareti
Vatan Partisi (VP) Hatay milletvekili adayları Gönül Gökkan, Emrah Koçak ve Ali Erdem Köz, seçim çalışmalarını Kırıkhan ve Hassa´da bildiri dağıtıp, esnaf ziyareti ile sürdürdü. VP milletvekili adayı Gökkan, vatandaş ve esnaftan oy istedi ve “Bizi desteklerseniz, esnaf ve üreticimize ilişkin programlarla sorunlarınızı çözeriz” dedi
İYİ Parti adaylarından hastalara ziyaret
İYİ Parti adaylarından hastalara ziyaret
İyi Parti Hatay milletvekili adayları, bayramda İskenderun Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret edip, geçmiş olsun dileğini ilettve bayramlarını kutladı.
AKP´li Yayman: Meclis çoğunluğu şart
AKP´li Yayman: Meclis çoğunluğu şart
AKP Hatay milletvekili adayı Hüseyin Yayman, güçlü bir cumhurbaşkanlığı sistemi için meclis çoğunluğunun şart oldugunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi