“Baraj sorununu birlikte aşacağız”
HDP´nin İskenderun´daki seçim irtibat bürosu il, ilçe ve milletvekili adaylarının da katılımıyla açıldı. Açılıştaki konuşmasında, “Size hayaller kurmaya gelmedik” diyen Mengüllüoğlu, özlenen ve yaşanmak istenen ortamın birlikte kurulacağını vurguladı
Tarih: 8.6.2018 10:10:38Sadet Berkyürek/İskenderun
Halkların Demokratik Partisi HDP´nin Hatay birinci sıra milletvekili adayı Barış Atay Mengüllüoğlu, “Hayatımızın yaşadığımız en kötü 16 yıllık döneminin son virajına geldik. HDP´nin barajı aşamaması, meclise girememesi, bütün bu çabamızın işe yaramaması demektir. Barajı aşması için gerekli oyu sağlamamız gerekiyor” dedi.
HDP´nin Mustafa Kemal Mahallesi´ndeki seçim irtibat bürosu, Hatay il ve İskenderun ilçe yöneticileri ile Hatay milletvekili adaylarının katılımıyla açıldı. Açılış öncesinde milletvekili adayı Barış Atay Mengüllüoğlu, Arsuz´da esnaf ve ev ziyaretleri gerçekleştirdi, seçmenle sohbet toplantılarına katıldı. Açılış öncesi sohbet toplantısında farklılıklara karşın HDP çatısında buluşulduğunu, ortak mücadelenin sonuç vermesi için tüm kesimlerin ortaklaşmasının önemine dikkat çekti. Barış Atay Mengüllüoğlu, “Farklı düşünebilirsiniz, soru işaretlerine sahip olabilirsiniz, aynı çizgide buluşmadığınızı hissedebilirsiniz ama, sonuç itibariyle yaşadığımız problem ortada. Kesin çözüm için buluşmak, ortaklaşmak zorundayız. Bunu kuramadığımız zaman bireysel olarak verdiğimiz mücadelenin bir anlamı da olmuyor. O yüzden ben kendi adıma da partim ve yoldaşlarım adına da aslında şu an vermekte olduğumuz mücadeleyi biraz daha güçlü kılabilmek, daha işe yarar olmasını sağlamak, görünür olmasını sağlamak adına sizden yardımınızı talep ediyoruz. Bu mücadeleyi daha ileriye taşıyabilmek, aslında 24 Haziran´da biten değil, başlayan da bir süreç. Bizim işimiz 25 Haziran´da başlıyor aslında” diye konuştu.  
“Size hayaller kurmaya gelmedik” diyen Mengüllüoğlu, özlenen ve yaşanmak istenen ortamın birlikte kurulacağını vurguladı. Mengüllüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özlediğimiz, bildiğimiz, yaşamak istediğimiz ortamı beraber kuracağız. Bu nedenle milletvekili ve birinci tur seçimlerinin yapıldığı günün sabahında biz mücadelemizi aynı oranda ve güçle ileriye taşıyacağız. Bazı şeylerin güzelleşmesi, umut dolu olması… en önemli şey sizin bitmeyecek desteğiniz. Sadece oy vermekten bahsetmiyorum. Sorununuzu paylaşmaktan, sorunun bölge içerisindeki çözümünde dayanışmaktan, benim sizi, sizin beni yalnız bırakmamamızdan bahsediyorum aslında. Çünkü her şey sizinle değişecek.”
Miting havasında gerçekleşen seçim irtibat bürosu açılışında da seçmene seslenen Mengüllüoğlu, “Her şey çok net, biz bu seçimde bu iktidarı yok edeceğiz. Bu bir seçim değil artık bu bir özgürlük, bağımsızlık mücadelesi ve biz bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü; mafyalaşmış şirket gibi yöneten, tek kişinin emrinde olan bir iktidara teslim etmeyeceğiz. Bunun için en önemlisi o barajı yıkmak. Bu barajı beraber yıkacağız, Var mısınız?” diye sordu.
Bölgeyi tanıdığını, sorunlarını bildiğini de sözlerine ekleyen Mengüllüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şunun sözünü veriyoruz nerede olursak olalım, hangi arkadaşımız olursa olsun HDP´nin barajı geçmesiyle beraber sizlerin mücadelesini sokaktaki mücadeleyi meclise taşıyacağız. Sadece mecliste vekil olmak yetmez. Eğer berabersek, mücadelemizi omuz omuza beraber yürütüyorsak, yan yanaysak o zaman mücadeleyi kazanma şansımız var demektir. Çocukluğumuzdan beri bulduğumuz her fırsatta koşa koşa geldiğimiz Arsuz şurası, İskenderun, Karaağaç, Nardüzü… burası aslında kalbimiz yüreğimiz her şeyimiz bir atıyor sizlerle... Birçok sorununuz olduğunu biliyorum. Çevlik´ten Yumurtalık´a kadar rüzgar gülleri yapılmak istendiğine, bunun zaten bitmekte olan tarımı tamamen bitirmek derdindeler, hayvancılığı bitirmek derdindeler, güzelim ormanlarda yaşayan yaban hayatını bitirme üzereler."

“Baraj sorunumuz vardır”
HDP İskenderun İlçe Eş Başkanı Ahmet Çahan´ın seçim günü sandıklara sahip çıkmaya davet ettiği açılışta Sultan Başaran da iktidarın 24 Haziran´da HDP´nin barajın altında kalmasına yönelik niyetlerine dikkat çekti. İl Başkanı Başaran, “24 Haziran´da AKP´yi o sandığa biz gömeceğiz. Bizler yok sayılan kadınlarız, halklarız, katledilen kadınların hakkını hukukunu korumak için, tecavüze uğrayan çocuklar için, iş hukuku işçi sağlığı yerine sermayeyi savunan bu hükümeti sandığa gömmek için 24 Haziran´da HDP Meclis´e diyoruz” diye konuştu.

Arapça ve Türkçe seslendi
Mithat Miroğlu, yöresel Arapça lehçe ve Türkçe yaptığı konuşmasında geleceğin dönüşümünü değişimini HDP ile sağlanabileceğini dile getirdi, sisteme temel, yegane muhalefeti bugüne kadar partisinin tek başına yürüttüğünü söyledi. Çetin Sakallı da ülkede demokrasi ihtiyacını vurguladı. Sakallı, diktötörlük olarak adlandırdığı sistemin geleceğe bir nokta koymak üzere olduğunu ifade ederken adaylardan Kerem Nalbant HDP´nin baraj sorununa dikkat çekti, Hatay´dan oluşacak güçlü dalganın bu beklentiyi boşa çıkaracağını kaydetti.
Kaynak:

“Yayladağı kapısı açılmalı”
“Yayladağı kapısı açılmalı”
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Suriye´de süren iç savaşın ve iktidarın izlediği yanlış Suriye politikasının en derinden etkilediği ilin Hatay olduğunu belirtti.
“Yerel seçim dönüm noktası olacak”
“Yerel seçim dönüm noktası olacak”
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında, yeni başkanlık sistemi yürütme şekli ile daha hızlı hizmet üretilen yönetim şeklinde´ gerçekleşecek ilk seçim özelliğiyle Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlerin Türkiye için bir dönüm noktası olacağını belirtti.
HKP´den İsrail saldırısına tepki
HKP´den İsrail saldırısına tepki
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Hatay il örgütü, İsrail´in Filistinlilere yönelik saldırısı sonucu 7 Filistinlinin yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı değerlendirmede bulundu.
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı, İskenderun-Erzin arasının çevre yolu olmasını istedi
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Kadın Kolları, 2019´da yapılacak olan yerel seçimlere yönelik istişare toplantısı düzenledi.
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl yönetimi, Mart 2019´da yapılması beklenen yerel seçimlere yönelik çıkışını İskenderun´dan başlattı.
Kaynak kitapları sordu
Kaynak kitapları sordu
Kaşıkçı´dan önerge
Bozdoğan CHP´den aday adayı
Bozdoğan CHP´den aday adayı
İskenderun´da CHP´nin önde gelen isimlerinden işadamı ve sanayici Bülent Bozdoğan İskenderun Belediye Başkanlığına aday adaylığını ilçe örgütünde gerçekleştirdiği toplantıda açıkladı.
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
HBB Başkanı Savaş, 2019´da yapılacak yerel yönetim seçimleri öncesinde de aday adayı olmayacağı yönünde mesaj verdi
Culha: Yeniden adayım
Culha: Yeniden adayım
“Henüz misyonumu tamamlamadım” diyen Culha, önümüzdeki dönemde Karaağaç´a kültür merkezi ile imar mağduriyetlerinin giderilmesinin ise öncelikleri olacağını söyledi.
Orman yangınları Meclis gündeminde
Orman yangınları Meclis gündeminde
Güzelmansur, "son 5 yılda Hatay´da kaç hektar yandı?" sorusunu yöneltti
Yayman: Parti değil, koşullar değişti
Yayman: Parti değil, koşullar değişti
Hatay Milletvekili ve ve AKP Tanıtım-Medya Başkan Yardımcısı Hüseyin Yayman, partisinin değil, toplumsal ve politik koşullar değiştiğini belirtti.
"Aramızda 30-40 yıllık entelektüel fark var"
"Aramızda 30-40 yıllık entelektüel fark var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ülkedeki esas problemin cari açık olduğunu savundu.
N.Akkülah CHP´den aday adayı
N.Akkülah CHP´den aday adayı
İskenderun Belediye Başkanı olmayı amaçlıyor
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 10 yılda Türkiye´den gayrimenkul edinen yabancı sayısını ve edindikleri gayrimenkulün toplam büyüklüğünü verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi