“Baraj sorununu birlikte aşacağız”
HDP´nin İskenderun´daki seçim irtibat bürosu il, ilçe ve milletvekili adaylarının da katılımıyla açıldı. Açılıştaki konuşmasında, “Size hayaller kurmaya gelmedik” diyen Mengüllüoğlu, özlenen ve yaşanmak istenen ortamın birlikte kurulacağını vurguladı
Tarih: 8.6.2018 10:10:38Sadet Berkyürek/İskenderun
Halkların Demokratik Partisi HDP´nin Hatay birinci sıra milletvekili adayı Barış Atay Mengüllüoğlu, “Hayatımızın yaşadığımız en kötü 16 yıllık döneminin son virajına geldik. HDP´nin barajı aşamaması, meclise girememesi, bütün bu çabamızın işe yaramaması demektir. Barajı aşması için gerekli oyu sağlamamız gerekiyor” dedi.
HDP´nin Mustafa Kemal Mahallesi´ndeki seçim irtibat bürosu, Hatay il ve İskenderun ilçe yöneticileri ile Hatay milletvekili adaylarının katılımıyla açıldı. Açılış öncesinde milletvekili adayı Barış Atay Mengüllüoğlu, Arsuz´da esnaf ve ev ziyaretleri gerçekleştirdi, seçmenle sohbet toplantılarına katıldı. Açılış öncesi sohbet toplantısında farklılıklara karşın HDP çatısında buluşulduğunu, ortak mücadelenin sonuç vermesi için tüm kesimlerin ortaklaşmasının önemine dikkat çekti. Barış Atay Mengüllüoğlu, “Farklı düşünebilirsiniz, soru işaretlerine sahip olabilirsiniz, aynı çizgide buluşmadığınızı hissedebilirsiniz ama, sonuç itibariyle yaşadığımız problem ortada. Kesin çözüm için buluşmak, ortaklaşmak zorundayız. Bunu kuramadığımız zaman bireysel olarak verdiğimiz mücadelenin bir anlamı da olmuyor. O yüzden ben kendi adıma da partim ve yoldaşlarım adına da aslında şu an vermekte olduğumuz mücadeleyi biraz daha güçlü kılabilmek, daha işe yarar olmasını sağlamak, görünür olmasını sağlamak adına sizden yardımınızı talep ediyoruz. Bu mücadeleyi daha ileriye taşıyabilmek, aslında 24 Haziran´da biten değil, başlayan da bir süreç. Bizim işimiz 25 Haziran´da başlıyor aslında” diye konuştu.  
“Size hayaller kurmaya gelmedik” diyen Mengüllüoğlu, özlenen ve yaşanmak istenen ortamın birlikte kurulacağını vurguladı. Mengüllüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özlediğimiz, bildiğimiz, yaşamak istediğimiz ortamı beraber kuracağız. Bu nedenle milletvekili ve birinci tur seçimlerinin yapıldığı günün sabahında biz mücadelemizi aynı oranda ve güçle ileriye taşıyacağız. Bazı şeylerin güzelleşmesi, umut dolu olması… en önemli şey sizin bitmeyecek desteğiniz. Sadece oy vermekten bahsetmiyorum. Sorununuzu paylaşmaktan, sorunun bölge içerisindeki çözümünde dayanışmaktan, benim sizi, sizin beni yalnız bırakmamamızdan bahsediyorum aslında. Çünkü her şey sizinle değişecek.”
Miting havasında gerçekleşen seçim irtibat bürosu açılışında da seçmene seslenen Mengüllüoğlu, “Her şey çok net, biz bu seçimde bu iktidarı yok edeceğiz. Bu bir seçim değil artık bu bir özgürlük, bağımsızlık mücadelesi ve biz bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü; mafyalaşmış şirket gibi yöneten, tek kişinin emrinde olan bir iktidara teslim etmeyeceğiz. Bunun için en önemlisi o barajı yıkmak. Bu barajı beraber yıkacağız, Var mısınız?” diye sordu.
Bölgeyi tanıdığını, sorunlarını bildiğini de sözlerine ekleyen Mengüllüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şunun sözünü veriyoruz nerede olursak olalım, hangi arkadaşımız olursa olsun HDP´nin barajı geçmesiyle beraber sizlerin mücadelesini sokaktaki mücadeleyi meclise taşıyacağız. Sadece mecliste vekil olmak yetmez. Eğer berabersek, mücadelemizi omuz omuza beraber yürütüyorsak, yan yanaysak o zaman mücadeleyi kazanma şansımız var demektir. Çocukluğumuzdan beri bulduğumuz her fırsatta koşa koşa geldiğimiz Arsuz şurası, İskenderun, Karaağaç, Nardüzü… burası aslında kalbimiz yüreğimiz her şeyimiz bir atıyor sizlerle... Birçok sorununuz olduğunu biliyorum. Çevlik´ten Yumurtalık´a kadar rüzgar gülleri yapılmak istendiğine, bunun zaten bitmekte olan tarımı tamamen bitirmek derdindeler, hayvancılığı bitirmek derdindeler, güzelim ormanlarda yaşayan yaban hayatını bitirme üzereler."

“Baraj sorunumuz vardır”
HDP İskenderun İlçe Eş Başkanı Ahmet Çahan´ın seçim günü sandıklara sahip çıkmaya davet ettiği açılışta Sultan Başaran da iktidarın 24 Haziran´da HDP´nin barajın altında kalmasına yönelik niyetlerine dikkat çekti. İl Başkanı Başaran, “24 Haziran´da AKP´yi o sandığa biz gömeceğiz. Bizler yok sayılan kadınlarız, halklarız, katledilen kadınların hakkını hukukunu korumak için, tecavüze uğrayan çocuklar için, iş hukuku işçi sağlığı yerine sermayeyi savunan bu hükümeti sandığa gömmek için 24 Haziran´da HDP Meclis´e diyoruz” diye konuştu.

Arapça ve Türkçe seslendi
Mithat Miroğlu, yöresel Arapça lehçe ve Türkçe yaptığı konuşmasında geleceğin dönüşümünü değişimini HDP ile sağlanabileceğini dile getirdi, sisteme temel, yegane muhalefeti bugüne kadar partisinin tek başına yürüttüğünü söyledi. Çetin Sakallı da ülkede demokrasi ihtiyacını vurguladı. Sakallı, diktötörlük olarak adlandırdığı sistemin geleceğe bir nokta koymak üzere olduğunu ifade ederken adaylardan Kerem Nalbant HDP´nin baraj sorununa dikkat çekti, Hatay´dan oluşacak güçlü dalganın bu beklentiyi boşa çıkaracağını kaydetti.
Kaynak:

“Siyasi oyunlara izin vermeyeceğiz”
“Siyasi oyunlara izin vermeyeceğiz”
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, son meclis toplantısında bütçede karşılığı olmasına karşın borçlanma talebinin reddedilmesi üzerine ‘ana muhalefet´ olarak adlandırdığı meclisin AKP grubuna yönelik kampanya başlattı.
"İskele, halka kapatılmak isteniyor"
"İskele, halka kapatılmak isteniyor"
HADO, seferlerin iskeleden yapılmasında ısrarcı.
Meclis, borçlanma yetkisini vermedi
Meclis, borçlanma yetkisini vermedi
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, HBB Başkanlığının borçlanma yetkisi istediğini kabul etmedi. HBB Başkanı Lütü Savaş ise sosyal medya üzerinden karara tepki gösterdi.
"Kural ihlali görülen gemiler oldu mu?"
"Kural ihlali görülen gemiler oldu mu?"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, kentte kokusu nedeniyle rahatsızlık yaratan ve gdenizyoluyla gemilerle LimakPort´a getirilen ´Angus´ları soru önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Ekonomik kriz tablosu yok"
"Ekonomik kriz tablosu yok"
24 Haziran seçimlerine yönelik teşekkür ziyaretlerini sürdüren Hatay Milletvekili Hacı Bapram Türkoğlu, partisi AKP´nin Payas ilçe teşkilatı tarafından Karbeyaz mahallesinde düzenlediği kahvaltıda yöre sakinleriyle biraraya geldi.
"6+1 belediye"
"6+1 belediye"
Hatay Milletvekili ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Topal, yapılacak ilk yerel seçimde 24 Haziran´dan en çok veren Hatay´daki sadece üç ilçeyi değil, en az altı ilçe belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesini kazanacaklarını söyledi.
"Eğitim, 2071 hedefine ulaşmanın anahtarı"
"Eğitim, 2071 hedefine ulaşmanın anahtarı"
Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, ülkenin 2053 ve 2071 hedefine alaşmasının ahnahtarının eğitim olduğunu belirtti.
"İşadamları herşeyin farkında"
"İşadamları herşeyin farkında"
Özel´den meslek odası ve STK ziyareti
"Stadlardan Atatürk adı neden silindi?"
"Stadlardan Atatürk adı neden silindi?"
Hatay Milletvekili ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Topal, stadlardan kaldırılan Atatürk isminin geri verilmesini istedi. Stadyumlardan Atatürk isminin silinmesine tepki gösteren Hatay Milletvekili Serkan Topal “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” diyerek , sporu ahlaki bir değer olarak topluma sunan Atatürk´ün adının yenilenme bahane edilerek stadyumlardan silinmesinin manidar olduğunu belirterek, konuyu soru önergesiyle TBMM´ye taşıdı.
"CHP bir demokrasi mücadelesi veriyor"
"CHP bir demokrasi mücadelesi veriyor"
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay´dan seçilen CHP´li dört milletvekili olarak koordineli çalıştıklarını belirterek, "Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin sigortasıdır.
"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
CHP milletvekili Güzelmansur, 09-15 yaş arasında yaygınlaştığını belirtti
"80 bin oyu HDP ve İyi Parti´ye kaydı"
"80 bin oyu HDP ve İyi Parti´ye kaydı"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Hatay´da CHP tabanından yaklaşık 80 bin oyun HDP ve İYİ Parti´ye kaydığını belirtti.
Çolak´tan aday adaylık çıkışı
Çolak´tan aday adaylık çıkışı
Payas´ta 1989 ve 1994´te iki dönem belediye başkanlığı yapan Öztürk Çolak, İskenderun Belediye Başkanlığına CHP´den aday adayı olduğunu belirtti, İskenderun´a ilişkin önceliklerini ve siyaset tarzını gazetecilerle düzenlediği toplantıda ele aldı.
AKP´den ´oy teşekkürü´ ziyareti
AKP´den ´oy teşekkürü´ ziyareti
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 24 Haziran´da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde yöre halkının verdiği desteğe, yaptığı ziyaretlerle teşekkür etmeyi sürdürüyor.
CHP´de ´danışma kurulu´ toplantısı
CHP´de ´danışma kurulu´ toplantısı
CHP İskenderun ilçe örgütü, parti binasında ´danışma kurulu toplantısı´ düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi