Barış Manço, eserleriyle anıldı
"Gülpembe; Can bedenden çıkmayınca; Alla beni pulla beni; Kol düğmesi gibi onlarca eseri bulunan, asıl adı Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço olan Altın Plak ödüllü Devlet Sanatçısı Barış Manço, şarkılarının gitar ve klarnetle çalındığı İskenderun´daki etkinlikle anıldı.
Tarih: 14.2.2018 10:15:31

Akın Bodur/İskenderun

Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisi yapıyor.
İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor. Şereflişan, etkinliğe yönelik yaptığı değerlendirmede, "Belirli bir sanatçı konsepti olacak. O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" görüşünü kaydetti. Münir Fikret Kızılok´la başlayan ve Cem Karaca ile süren etkinlik, önceki gün Barış Manço ile devam etti.
İSTE öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri ile faklı meslek gruplarının izlediği ve Barış Manço´nun eserlerini gitarla seslendiren Şereflişan´a, İSTE Devlet konservatuarı 2. sınıf öğrencisi Caner Tümkaya da klarnetle eşlik etti.

Manço, ülkede ilk Barış adını alan kişi
02 Ocak 1943 tarihinde İstanbul´da dünyaya gelen ve savaş ortamında doğması üzerine ailesinin ´Barış´ adını verdiği, uzun ismini mahkeme kararıyla Mehmet Barış olarak değiştiren Manço, müzisyen, söz yazarı. besteci, sunucu, yapımcı olarak tanındı. Kayıtlar, Barış Manço´nun, ülkemizde ilk ´Barış´ adını alan kişi olduğunu gösteriyor. Anadolu Rock´un kurucularından olan Barış Manço´nun, 200´ün üzerinde şarkı bestelediği biliniyor. Birden çok Altın Plak ödülünün sahibi olan ve birçok ödül de kazanan Barış Manço´nun, iki bine yakın da plaketi bulunuyor. Birçok farklı gruplarla çalışan, ilk resmi konserini de Galatasaray Lisesinde veren Barış Manço, ömrünün son yıllarında, insanın birçok şeye zaman bulamamasını, zamanın yetmediğini "Ömrümün son baharında" adlı eseriyle anlattı.

Manço, Devlet Sanatçısı ünvanını aldı
Belçika Klariyet Akademisinde eğitim alan, Hollanda´da çalışan ve garsonluk, oto temizliği işleri yapan Manço, "Yapayalnız" adlı şarkıyı da o dönemle yapıyor. Hollanda´da geçirdiği bir kaza sonrası dudağında oluşan yırtılma üzerine bayık bırakmaya başlayan Barış Manço, uyuşturucu kullanımına karşı müzikler de yapıyor ve şarkılarla bu alanda mesajlar veriyor.
Türkiye´ye dönünce Kaygısızlar adlı grubu kuran Manço, Kurtulan Ekpres ile çalışırken yılın sanatçısı, söz yazarı, bestecisi ödüllerini alıyor. İlk plagı 1973´tı çıkan Manço, "Gülpembe; Can bedenden çıkmayınca; Alla beni pulla beni; Kol düğmesi; Halhal; Gezi bağları; Arkadaşım eşek" adlı eserleri yazdı, besteleri ya da yorumladı.
İlk Türkçe bestesini 1967´de yapan Manço, bir dönem siyasete yakın olmaya çalıştı ve eski DYP´den Kadköy Belediye Başkanı adayı oldu ancak seçimlerden önce adaylıktan çekildi. Barış Manço, 31 Ocak 1999´da geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi. Manço, Devlet Sanatçısı olması nedeniyle devlet töreniyle toprağa verildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Barış Manço eserleriyle anıldı
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Sahile Mimar Sinan parkı
Sahile Mimar Sinan parkı
İskenderun Belediyesi, Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği işbirliği ile sahilde 400 metrekarelik alana Mimar Sinan Parkı yapılacak. Pakta Mimar Sinan´ın büstü de yer alacak. Park projesi için sponsor desteği de alınacağı açıklandı.
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
İskenderun Belediyesi´nin Sosyal destek Programı (SODES) kapsamında hazırladığı ve desteğe hak kazanan ‘Engelliyim Engel Tanımam´ projesinin atölye hazırlıkları tamamlanarak eğitimlere başlandı.
´Anneler yaşamın ışığı´
´Anneler yaşamın ışığı´
Anneler Günü dün kutlandı. Birçok kişi annesine ya hediye aldı, ya da bir öpücükle onların gününü kutladı ve sevgisini ifade etti.
Kimlik izdihamı
Kimlik izdihamı
İskenderun´da yaşayan Suriye uyruklu göçmenler, dün sabah saatlerinden itibaren geçici kimlik koruma kartı almak için sıraya girdi.
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Naciye-Suna-Oktay Tekin İlkokulu´ndaki toplantıda böledeki okulların sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi.
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu tarafından ithal edilen ve İskenderun´da yarattığı koku nedeniyle gündem oluşturan büyükbaş hayvan ithalatının halk sağlığı yönüyle yaratacağı sorunlara dikkat çekildi, yeni sevkiyat için başka bir bölgenin planlanıp planlanmadığı soruldu.
Meydan mahallesine taziye evi
Meydan mahallesine taziye evi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Meydan Mahallesine taziye evinin yapılacağını söyledi.
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe Mahallesi´nde gelen talepler doğrultusunda projesi hazırlanan taziye evinin yer tespiti yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi