Barış Manço, eserleriyle anıldı
"Gülpembe; Can bedenden çıkmayınca; Alla beni pulla beni; Kol düğmesi gibi onlarca eseri bulunan, asıl adı Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço olan Altın Plak ödüllü Devlet Sanatçısı Barış Manço, şarkılarının gitar ve klarnetle çalındığı İskenderun´daki etkinlikle anıldı.
Tarih: 14.2.2018 10:15:31

Akın Bodur/İskenderun

Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisi yapıyor.
İSTE öğretim görevlisi Menderes Şereflişan yönetiminde gerçekleştirilen müzik dinletisi, pazartesi günleri akşam yapılıyor. Şereflişan, etkinliğe yönelik yaptığı değerlendirmede, "Belirli bir sanatçı konsepti olacak. O gün kimin müzikleri yapılacaksa hayatına, kişiliğine ve üslubuna ilişkin muhabbet de ediliyor" görüşünü kaydetti. Münir Fikret Kızılok´la başlayan ve Cem Karaca ile süren etkinlik, önceki gün Barış Manço ile devam etti.
İSTE öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri ile faklı meslek gruplarının izlediği ve Barış Manço´nun eserlerini gitarla seslendiren Şereflişan´a, İSTE Devlet konservatuarı 2. sınıf öğrencisi Caner Tümkaya da klarnetle eşlik etti.

Manço, ülkede ilk Barış adını alan kişi
02 Ocak 1943 tarihinde İstanbul´da dünyaya gelen ve savaş ortamında doğması üzerine ailesinin ´Barış´ adını verdiği, uzun ismini mahkeme kararıyla Mehmet Barış olarak değiştiren Manço, müzisyen, söz yazarı. besteci, sunucu, yapımcı olarak tanındı. Kayıtlar, Barış Manço´nun, ülkemizde ilk ´Barış´ adını alan kişi olduğunu gösteriyor. Anadolu Rock´un kurucularından olan Barış Manço´nun, 200´ün üzerinde şarkı bestelediği biliniyor. Birden çok Altın Plak ödülünün sahibi olan ve birçok ödül de kazanan Barış Manço´nun, iki bine yakın da plaketi bulunuyor. Birçok farklı gruplarla çalışan, ilk resmi konserini de Galatasaray Lisesinde veren Barış Manço, ömrünün son yıllarında, insanın birçok şeye zaman bulamamasını, zamanın yetmediğini "Ömrümün son baharında" adlı eseriyle anlattı.

Manço, Devlet Sanatçısı ünvanını aldı
Belçika Klariyet Akademisinde eğitim alan, Hollanda´da çalışan ve garsonluk, oto temizliği işleri yapan Manço, "Yapayalnız" adlı şarkıyı da o dönemle yapıyor. Hollanda´da geçirdiği bir kaza sonrası dudağında oluşan yırtılma üzerine bayık bırakmaya başlayan Barış Manço, uyuşturucu kullanımına karşı müzikler de yapıyor ve şarkılarla bu alanda mesajlar veriyor.
Türkiye´ye dönünce Kaygısızlar adlı grubu kuran Manço, Kurtulan Ekpres ile çalışırken yılın sanatçısı, söz yazarı, bestecisi ödüllerini alıyor. İlk plagı 1973´tı çıkan Manço, "Gülpembe; Can bedenden çıkmayınca; Alla beni pulla beni; Kol düğmesi; Halhal; Gezi bağları; Arkadaşım eşek" adlı eserleri yazdı, besteleri ya da yorumladı.
İlk Türkçe bestesini 1967´de yapan Manço, bir dönem siyasete yakın olmaya çalıştı ve eski DYP´den Kadköy Belediye Başkanı adayı oldu ancak seçimlerden önce adaylıktan çekildi. Barış Manço, 31 Ocak 1999´da geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi. Manço, Devlet Sanatçısı olması nedeniyle devlet töreniyle toprağa verildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Barış Manço eserleriyle anıldı
Dernekten iki partiye ziyaret
Dernekten iki partiye ziyaret
TÜMSİAD Hatay Şube yönetimi, İskenderun´da AKP ve MHP yönetimlerini ziyaret etti.
18 Mart fotoğraf sergisi
18 Mart fotoğraf sergisi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kent ve bölgede düzenlenen çeşitli etkinliklere katıldı, yurttaları ziyaretları da ziyaret etmeyi sürdürdü.
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
İskenderun Belediyesi´nin yoğun tempoyla sürdürdüğü parke ve kaldırım çalışmalarına Karayılan´da devam edildiği, kentin farklı noktalarında yol üst yapısı asfalt yama, beton, beton parke, karo, kaldırım, refüj düzenlemesi yapım, bakım-onarım işlerinin yürütüldüğü belirtildi.
102 kiriş tabla montajı yapıldı
102 kiriş tabla montajı yapıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından İskenderun´da transit geçiş ve şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapımına başlanan "İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi" çalışması sürüyor. kentte yapımı devam eden battı-çıktı projesinde, jet grout imalatının 89 bin metreye ulaştığı, proje alanında bulunan içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının tamamen deplase edildiğini ve fore kazık çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
Her gün bir mahallede temizlik
Her gün bir mahallede temizlik
İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, bulvar, cadde ve sokakları temizlemeye, çevreye başıboş atılan atıkların temizlenmesine devam ettiğini belirtti. Belediye ekipleri, Piri reis Mahallesinde genel çevre temizliği ve enkaz temizleme çalışması yaptı.
Arıtma tesisi nihayet
Arıtma tesisi nihayet
Projelendirilerek bir önceki İskenderun Belediyesi yönetimi döneminde uygulamaya konulan birkaç yıl boyunca kentte zahmet veren içme suyu hatlarının yenilenmesi ve kente Aslantaş Barajı suyunun iletimi, arıtma tesisinin tamamlanmasıyla taçlanmış olacak.
Nargile operasyonu
Nargile operasyonu
İskenderun´da polisin iki adrese düzenlediği operasyonda, 4.920 kg. nargile tütünü, 3 adet nargile kıyma makinesi, 1 adet tütün karıştırma makinesi, 400 adet ambalaj poşeti, 1 adet ambalaj makinesi, 1 adet poşet kesme makinesi, 5 adet tartı, 112 kg. nargile imalatında kullanılan aroma, 40 kg. nargile imalatında kullanılan şerbet ele geçirildi. Olaylarla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.
Danışman iste, devlet desteklesin
Danışman iste, devlet desteklesin
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi programı UR-GE kapsamında bireysel danışmanlıktan kalite ve verimliliğe kadar pek çok alanda uluslararası işbirliği projelerinin desteklendiğini belirtildi. Destekler, bundan yararlanmanın gereklilikleri ile bilgilendirme toplantısı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda yapıldı.
Toprak dolgu kanalı tıkadı
Toprak dolgu kanalı tıkadı
İskenderun´a bağlı Orhangazi Mahallesi´nde toprak dolgu nedeniyle tıkanan yağmursuyu kanalı, ekipler tarafından açılarak su birikmesinin önlendiği belirtildi.
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altyapı Koordinasyon Merkezi AYKOME´nin aylık genel kurul toplantısında ilin altyapı konusunda eksiklikleri gündeme getirilerek çözüm maddeleri görüşüldü.
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, kurum olarak İskenderun´da sürdürülen konut projelerinin destek ve iletişiminle hız kazandığını belirtti.
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
Hatay Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ömer Akın, ´Asr-ı Saadet Sohbeti´nin konuğu oldu. Stres üzerine değerlendirmede bulunan Dr. Akın, "Yaratılmış olduğumuz toprakla irtibatımız kesilmiş vaziyette. Bu da insanı hasta yapan en önemli faktörlerden biri" dedi.
´Kadın Önceliğimizdir´ projesi başladı
´Kadın Önceliğimizdir´ projesi başladı
Proje kapsamında Cilt Bakım Hizmetleri, Saça Geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri, Bilgisayar destekli Muhasebe Eğitimi ve Matbaa ve Filtrecilik sektörü için serigrafi baskı eğitimleri verilecek.
Üniversiteliden barınaktaki hayvanlara mama
Üniversiteliden barınaktaki hayvanlara mama
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hayvanları Koruma Öğrenci Topluluğu ve UniUltrAslan Taraftar Grubu, İskenderun´daki Geçici Hayvan Barınağını ziyaret edip, hayvanlara mama bağışında bulundu.
KOGEB´den ´iş planı´ eğitimi
KOGEB´den ´iş planı´ eğitimi
İskenderun´da girişimci adaylarına yönelik iş planı bilgilendirme eğitimi yapıldı. KOBİ uzmanı Yusuf Ziya Gövce tarafından verilen ve İTSO´da yapılan eğitimde, sinevizyon aracılığı ile bilgiler girişimci adaylarına verildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi