Barış Pınarı Harekatı başladı
Fırat Nehri´nin doğusuna yapılıyor
Tarih: 11.10.2019 10:14:26

Akın Bodur/İskenderun

Ülkeyi etkileyen teröre yönelik Suriye´nin Cerablus ve Afrin´e yönelik iki ayrı operasyon düzenleyen Türkiye, Fırat Nehri´nin doğusuna yapacağını açıkladığı askeri harekatı önceki akşam saat 16.00 dolayında başlattı. TSK´nın hava ve top atışıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı kapsamında kara birlikleri ile ÖSO güçleri de Suriye´ye girdi. Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, harekata destek açıklaması yaparken, İskenderun Şoförler Odası Başkanı Erol Akın da Barış Pınarı Harekatına destek vermek için araçların bayraklarla donatılması çağrısında bulundu. İskenderun Kaptan Mehmet paşa Camiinde de operasyona katılan askerlerin muzaffer olması için Fetih suresi okundu ve dua edildi.
Suriye´ye yönelik askeri harekatın başladığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından duyurdu. Erdoğan, Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak yaptığı paylaşımlarda harekatın başladığını, "Türk Silahlı Kuvvetleri´miz Suriye Milli Ordusu´yla birlikte Suriye´nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı´nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir. Barış Pınarı Harekatı ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye´nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız" ifadesiyle duyurdu. milli Savunma Bakanlığı da saat 22.30 dolayında kara harekâtının başladığını duyurdu. Millî Savunma Bakanlığı´ndan (yapılan açıklamada şunlara yer verildi: ´"Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Millî Ordusu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat´ın doğusuna kara harekâtına başladı."
Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "TSK, Barış Pınarı Harekatı kapsamında hava kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları ile şu ana kadar terör örgütüne ait toplam 181 hedefi ateş altına aldı" açıklamasına yer verildi. Yaygın medyada yer alan haberlere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri, üç bölgeden Fırat´ın doğusuna giriş yaptı; Kamışlı´ya batıdan girildi. Resulayn´da iki noktadan, Tel Abyad´da ise bir noktadan sınır geçildi. Emniyet Genel Müdürlüğü´nden yapılan açıklamaya göre de, Barış Pınarı Harekatı hakkında sosyal medyadaki paylaşımlarında, ülke aleyhinde kara propaganda yaparak halkı kin ve nefrete tahrik ettiği, güvenlik güçlerinin itibarını zedelemek maksadıyla kaynaksız ve yalan paylaşımlarda bulunduğu ve terör örgütü propagandası yaptığı belirtilen 78 kişiyle ilgili yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

VP´den harekata destek
Vatan Partisi (VP) Hatay İl Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Fırat´ın doğusuna yapılan harekatı, yaptığı açıklamayla destekledi. Antakya´daki yer altı çarşısının üstündeki alanda yapılan açıklamada, Hatay halkını mehmetçiğin başarısı için destek vermeye çağıran Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, mehmetçiğin başarısı için Suriye ile ortak hareket edilmesi gerektiğini ifade etti ve bunun operasyonu kolaylaştıracağı gibi Türkiye-Suriye´nin barışmasının terör örgütlerine karşı başarı sağlayacağını belirtti. "Türkiye-Suriye kardeştir, Amerika kalleştir; Mustafa Kemal´in askerleriyiz; Titre ABD Türk ordusu geliyor; Hepimiz mehmetiz" sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan Yıldırım, "Yüreğimiz vatan savaşı Veren mehmetçikle atmaktadır" dedi. Türk ordusunun teröre karşı verdiği mücadele devam ettiğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: "Mehmetçiğimiz daha önce de Güneydoğu´da PKK´yı hendeklere gömmüş, arkasından Afrin´e Zeytin Dalı Hareketi ile Amerika´nın Suriye´nin kuzeyinde çalıştığı koridoru yarmıştır. Şimdi de Amerika´nın taşeronu PKK/PYD´yi Fırat´ın doğusundaki yuvalanmayı dağıtmak için büyük bir hareket başlatmıştır. Mehmetçiğimizin arkanızdayız, zaferler getireceğinize inancımız tamdır. Mehmetçiğin kararlı duruşu karşısında hiçbir kuvvet tanımıyoruz. Türk ordusu PKK terörünü bitirecektir. Vatan savaşında partimiz mehmetçiğimizle beraberdir. Yüreğimiz onlarla atıyor, gözümüz Mehmetçiğin gözü ile dünya ya bakıyor."
Amerikan başkanı Trump´ın sosyal medya hesabından yaptığı "sınırı aşılırsa ekonominizi mahvederim" ifadesine de tepki gösteren Yıldırım, Trump´a "Türkiye Cumhuriyeti, sizin tehditlerinize boyun eğecek bir devlet, mehmetçik de tehditlerinizle hareket edecek bir ordu değildir. Türk milletini ucuz tehditlerle esir alamazsınız" diye seslendi.
Kaynak:

Beykoz´dan kütüphane ve müzik atölyesi katkısı
Beykoz´dan kütüphane ve müzik atölyesi katkısı
Antakya´nın kırsaldaki mahalllerinden Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´na Beykoz Eğitim Destek Derneği (BEDES) ve hayırseverler tarafından kazandırılan kütüphane ve müzik atölyesinin açılışı yapıldı.
AKP milletvekilinin vali ziyareti
AKP milletvekilinin vali ziyareti
AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
´İttifak´ muhtarlarla buluştu
´İttifak´ muhtarlarla buluştu
AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik ve Lütfi Kaşıkçı, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, Samandağ´ın Yaylacık Mahallesinde, Antakya ve Samandağlı muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldi.
CHP´de seçim takvimi başladı
CHP´de seçim takvimi başladı
Cumhuriyet Halk Partisi´nde (CHP) kurultay süreci ilçe kongre delege seçimi ile başladı. İskenderun ilçe örgütü cumartesi ve pazar günleri Akarca, Akçay, Aşkarbeyli, Azganlık, Barbaros ve Barıştepe mahallelerinin delege seçimlerini tamamladı. Arsuz ilçe örgütü ise yönetim kurulu üyelerinin gözetiminde 14 mahallede sandık koydu.
8´i teniz kortu, 1´i futbol sahası
8´i teniz kortu, 1´i futbol sahası
Arsuz ve Belen´e 11 spor sahası
Mevlid-i Nebi Haftası
Mevlid-i Nebi Haftası
Hz. Muhammed´in doğum günü nedeniyle kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası sürüyor.
4 kişiye akülü araç
4 kişiye akülü araç
Belediyeden İskenderun´da engelliye katkı
İskenderun´a tüp bebek merkezi
İskenderun´a tüp bebek merkezi
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Palmiye Hastanesi, tüp bebek merkezini kurulmasına yönelik çalışma ve alt yapı hazırlıklarını tamamladığı ve tüp bebek merkezini açmaya hazırlandığını açıklandı.
Saygı ve özlemle anıyoruz
Saygı ve özlemle anıyoruz
Ölümünden sonra yıllarca anılan dünyanın tek lideri ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk, bedensel olarak aramızdan ayrılışının 81. yıldönümü olan yarın, törenlerle anılacak.
Okul kantinlerinde denetim
Okul kantinlerinde denetim
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, öğrencilerin alışveriş yaptığı okul kantinlerinde denetim yaptı.
Valinin Dörtyol ziyareti
Valinin Dörtyol ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Dörtyol´da kaymakam Murat Bulacak ve belediye başkanı Fadıl Keskin´i ziyaret etti.
"Suyu doğru düzgün kullanmamız lazım"
"Suyu doğru düzgün kullanmamız lazım"
Küresel iklim değişikliği ve su kaynaklarına etkisi konferansı
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Zeytin Dalı Gümrük Kapısı ve TSK ile ÖSO´nun işbirliğiyle harekatın düzenlendiği Suriye´nin Afrin kentinde, önceki gün incelemede bulundu.
Yürüyüş yolu yapımı sürüyor
Yürüyüş yolu yapımı sürüyor
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Nardüzü ve Karaağaç mahallelerinde devam eden kilit parke taşı ve Karaağaç Sahil Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Çalışmalarında incelemede bulundu.
Antakya´da ´çete operasyonu´
Antakya´da ´çete operasyonu´
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Hatay İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü Organize Büro Amirliği ekipleri tarafından Antakya bölgesinde ´Dikler´ olarak bilindiği ifade edilen gruba yönelik düzenlenen eş zamanlı olarak 22 kişiye yönelik düzenlenen operasyonda 19 kişinin gözaltına alındığı, 3 kişinin ise firarda olduğu açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi