Başkan Güven: Her mahalle Arsuz
Arsuz belediye Başkanı Güven, muhtarlardan mahallelerde yapılan her hizmetin Arsuz´a yapılmış olarak kabul edilmesini istedi. “Mahallecilik anlayışından uzaklaşılmalı” diyen Başkan Güven, hayata geçirilen hizmetlerin sahiplenilmesinde ‘Hepimize yapıldı´ anlayışıyla hareket edilmesinin kentin bir bütün kalkınmasında sağlayacağı kolaylığa dikkat çekti.
Tarih: 15.9.2021 21:33:56

Sadet Berkyürek/SES

Muhtarları yerel yönetimde çözüm ortakları olarak nitelendiren Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Arsuz için ortak bir kent kimliği çevresinde buluşulmasını, mahallelerde yapılan her hizmetin Arsuz´a yapılmış olarak kabul edilmesini önererek, “Her mahalle Arsuz´dur” dedi.
Arsuz Belediyesi´nin Muhtarlar Toplantısı, mahalle muhtarlarının geniş katılımıyla gerçekleşti. Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven Başkanlığında Hüyük Mahallesinde bulunan Şami Otel´de düzenlenen Muhtarlar Toplantısına, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı.
Muhtarların taleplerini dile getirdiği toplantıda, Arsuzlu muhtarların yerel yönetimde çözüm ortakları olduklarını ifade eden Başkan Asaf Güven, halka yakınlıkta muhtarların önde olduğunu, belediyelerin ardından geldiğini ve belediyeler ile muhtarların birlikte hareket etmek zorunda olduklarını vurguladı. Birlikte hareketin Arsuz´u diğer ilçeler arasında daha fazla ön plana çıkaracağını söyleyen Başkan Güven, Arsuz´un en yakın zamanda hak ettiği noktaya geleceğine inandığını kaydetti.

“Mahallecilik anlayışından uzaklaşılmalı”

Arsuz Belediyesi´nin imkânları dâhilinde hizmet sürelerini en iyi şekilde değerlendireceklerini ifade eden Başkan Asaf Güven, klasik belediyecilik anlayışında yer alan; yol, su ve elektrik gibi sorun ve hizmet çözümlerinin günümüzdeki belediyeler için geri de kalsa da 2014´te yeni kurulan Arsuz ilçesi için hala sorun olarak devam ettiğini söyledi. Başkan Güven, “Bizler bu problemlere yönelik hizmetler ile çözümler konusunda çaba göstermekle birlikte gibi günümüz çağdaş belediyecilik çizgisinde de yol kat etmeye çalışıyoruz” dedi.
Arsuz´un tarım ve turizm alanlarıyla ön plana çıkması konusunda yürüttükleri çalışmalara dikkat çeken, muhtarlarla birlikte yerleşim birimlerine yapılacak hizmetlerin sağlayacağı kazanımlara işaret eden Başkan Güven, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Muhtarlarımız gibi şehrimizin birçok dinamiğiyle doğru stratejik hamlelerle Arsuz´umuzun birçok il ve ilçelerden daha iyi konumlara geleceğine inanıyorum ki ve bu hepimizin elbirliğiyle gerçekleşecektir. Bu 2,5 yıl içerisinde ilçemizin birçok mahallesinde bir şeyler yapmaya çalıştık; yapacağımız birçok hizmetlerin de önümüzde durduğunun farkındayız. Tüm muhtarlarımızı seviyoruz, muhtarlarımız ile birlikte bu hizmetleri de sabırla ve elbirliğiyle hayata geçireceğimize yürekten inanıyorum. Mahallecilik kavramlarından uzaklaşarak hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz hizmetlerin sahiplenilmesinde ‘Hepimize yapıldı´ anlayışıyla hareket edildiği müddetçe şehrimizin bir bütün kalkınmasını çok daha kolay sağlayacağız.”

Arsuz tarım ve turizm alanında öne çıkacak

İlk hedeflerinin arasında Arsuz´u tozdan, topraktan, çamurdan ve çukurdan kurtarmak olduklarını vurgulayan Başkan Asaf Güven, bu konuda verdikleri çabada ısrarcı olduklarını ifade ederek şehrin birçok noktasında asfalt ve parke çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Başkan Güven, bir diğer hedefin “Daha Temiz Bir Arsuz” olduğunu, Karaağaç ve Nardüzü bölgelerinden sonra ilçe merkezimiz içinde temizlik hizmetlerinin üyesi oldukları Katı Atık Birliği´nin yüklenici firması ile yürütülmeye başlandığını, kenti temiz tutmak için ısrarı ve çabayı sürdürdüklerini aktardı
Güven, şöyle konuştu: “Tabi bu hayata geçirdiğimiz hizmetlerin yanında müjdelemek istediğimiz bir takım projelerimiz de mevcut. Bunların birkaç örneği arasında, Gözcüler Mahallemize kazandırmak istediğimiz, resmi müsabakaların oynanabileceği bir Futbol Sahası ile Kapalı Spor Salonu için ilgili Bakanlıkla temas içerisindeyiz. Karaağaç Mahallemizin gözdesi olan Karaağaç Sahil Yürüyüş Yolunun, devamı niteliğindeki yürüyüş yolunun ihalesini yaptık ve 2 gün önce çalışmalarımıza başladık. Tamamladığında Karaağaç Mahallemiz neredeyse 4 km´lik bir Sahil Yürüyüş Yoluna sahip olmuş olacak. Arsuz Çevre Yolunun tamamlanması ile ilgili çalışmalarımız sürerken bazı muhtarlarımızın talep ettiği birçok istinat duvar yapım çalışmalarını yapım programlarına dâhil ettik.”

Kooperatiften ulaşıma çalışmaları paylaştı

Başkan Güven yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri paylaştı: “İlçemizdeki tarımsal faaliyetleri yakından ilgilendiren ve Belediyemizin öncülük ederek kurulumunu sağladığı Kadın Girişim Kooperatifi ile Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde çok güzel gelişmeler de yaşanmakta. Arpaderesi Mahallemizde bulunan belediyemize ait arazilerde kadın kardeşlerimiz üretiyor, biçiyor ve satıyor. Bu konuda bazı büyük firmalarla temas halindeyiz. Karaağaç Semt Pazarı gibi birkaç noktada kuracağımız Güneş Enerjisi Panelleri ile ciddi bir tasarruf elde ederek nice projelere kaynak sağlayacağız. ilçe turizmine birebir katkı sağlayacak projelerimiz arasında Kutsal Havariler Kilisemize ilçe turizmine kazandırmayı planlıyoruz. Ayrıca Gözcüler Plajımızda yer alan arazimiz üzerine de Çadır + Kamp projesi ihale aşamasında ve önemlisi ise Gözcüler-Gökmeydan ve Merkez Mahallemiz arasında Bisiklet Yolu Projemiz ile de şehrimizi trafik yoğunluğundan arındırmış olacağız.”

Muhtarlar ‘hizmet´ bekliyor

Başkan Güven´in konuşması sonrası talep ve önerilerini getiren muhtarlar arasında yer alan Akçalı Mahalle Muhtarı Süleyman Uyar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş´ın ve temsilcilerinin bulunmasını ve katkı sağlamasını istedi. Gökmeydan Mahalle Muhtarı Eşref Karayün ise tüm mahallelere eşit hizmet götürülmesi ve Gökmeydan´a daha fazla hizmet verilmesi gerektiği hususunda eleştirilerde bulunurken Tülek Muhtarı İsa Başeğmez ise tüm mahallerin aynı anda hizmet almasının mümkün olmamakla birlikte süreç içerisinde sabredip bekleyerek sonuçta gerekli olan hizmetlerin yapılmasından dolayı Başkan Güven´e teşekkür etti.

/resimler/2021-9/17/1147311343988.jpg
Kaynak:

“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz” dedi.
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Zeren, kadına yönelik şiddetle mücadelesine dikkat çekmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilebilen, şiddet mağduru veya şiddet tehdidi altında bulunan kadınlar tarafından kullanıldığında tek tuşla olay yerine en yakın ekibin ivedilikle geçmesine kolaylık sağlayan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının tanıtımı devam ediyor.
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
İskenderun´da üç aracın lastiklerini kestiği iddiasıyla bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
CHP´li kadınların ülke genelinde olduğunu gibi Hatay İl ve ilçelerde de gerçekleştirdiği eşzamanlı açıklamada talepleri dile getirdi, partinin ´Altı Ayda Altı Kolaylık´ başlıklı yol haritası hatırlatıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Antakya El Sanatları Müzesinde düzenlenen 6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali´ni ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz´ın eşi Saadet Yılmaz, gelen sanatçılara künefe yaptı.
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz Belediyesi, ekiplerin kentteki mahallelerde çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
ÇTV´nin ikinci taksidi
ÇTV´nin ikinci taksidi
Emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisinin (ÇTV) 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım.
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Samandağ´ın Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin sonuç verdiği belirtildi.
Kaçakçılık operasyonu
Kaçakçılık operasyonu
Reyhanlı´da silah sesi ile polisin yaptığı operasyonda, kaçakçılığa ulaşıldı.
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, kadına yönelik artan erkek şiddetinin önlenmesi için yükümlü olunan CEDAW ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu´nun etkin bir biçimde uygulanması ve kadınlara yönelik erkek şiddetinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması icin önerge verdi.
Komutanın vali ziyareti
Komutanın vali ziyareti
Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Semih Okyar, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
Samandağ Belediye Meclisi´nin CHP´li üyeleri, hiç kimsenin eleştiri hakkı adı altında küfür ve hakaret etme hakkı olmadığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi