Bayır Bucak Türkmen Cephesi
Bayır Bucak Türkmen Cephesi kuruldu.
Tarih: 20.1.2021 16:24:28

Antakya/SES

 Bayırbucak Türkmen Cephesi başkanlığına getirildiği açıklanan Dr. Muhammet Ceren, kuruluşla ilgili yaptığı açıklamada, Bayır-Bucak bölgesinin, Suriye´nin kuzeybatısındaki Lazkiye vilayetine bağlı 4 nahiye ve 70 köyden oluştuğunu ve bu bölgenin tümünde Türkmenlerin yaşadığını belirtti. Gazetemize iletilen Ceren´in yazılı açıklamasında şunlara yer verildi: "Bayır Bucak, Türkiye´nin Hatay vilayetinin güneyinde, bu vilayetin devamı mahiyetinde, Akdeniz´e yaklaşık 40 kilometre kıyısı olan, özellikle Türkiye için stratejik konumu haiz bir Türk yurdudur. Bölge, Birinci Dünya Savaşı öncesinde Antakya sancağındaki Ordu (Yayladağı) kazasına bağlı köylerden oluşmaktadır. Bayır Bucak Bölgesi´nde yaşayan Türklerin büyük bir bölümü, Birinci Dünya Savaşı´nın ardından ve Suriye Arap Cumhuriyeti´nin bağımsızlığa kavuştuğu 1945 tarihini müteakiben tehcir edilmiş, köyleri yağmalanmış ve mallarına el konulmuştur. 1918´in üzerinden geçen yüz yıla yakın sürenin ardından tarih yeniden tekerrür etmiş ve Bayır Bucak Türkleri yine aynı zulme uğramaya başlamışlardır. Bayır Bucak Türkleri, Suriye´de 2011 yılında başlayan onur ve özgürlük mücadelesinde yer almışlardır. Tarih boyu Türk´ün karakteri değişmemiş; nitekim Bayır Bucak Türkleri de ´önce vatan´ demiştir. Ana vatan Türkiye´ye bin yıldır ön karakolluk görevini gururla üstlenen ve her daim ön cephede görev alan Bayır Bucak Türkleri, 400´e aşkın gencini bu Türk yurdunu muhafaza etme uğruna şehit vermiştir. Bayır Bucak Türklerinin evlatları olarak bizler; Bayır Bucak Türklerinin birliğini sağlamak, ata topraklarına geri dönüşlerinin önünü açmak, siyasi haklarını savunmak, kültürlerini yaşatmak, çocuklarının ve gençlerinin geleceğini teminat altına almak ve dava ruhunu geri kazandırmak amacıyla, meşru ve hukuki tüm yol ve araçlardan faydalanarak mücadele etmek için, tüm Bayır Bucak Türklerini temsil edecek siyasi ve kültürel yapı olan Bayır Bucak Türkmen Cephesi´ni 6 Ekim 2019 tarihinde ihdas ettik. Kuruluştan bu yana geçen on beş ay içerisinde Bayır Bucak Türkmen Cephesi yönetim kadrosunu, ´Bayır Bucaklılar, Bayır Bucak için bir araya geliyor´ düsturuyla, halkın tüm katmanlarının katılımıyla, eşitlik ve çoğulculuk ilkeleri ile istişare esasına dayalı ve Bayır Bucak Türklerinin hür iradesi yansıtılacak bir şekilde, seçim yolu ile belirledik. Bayır Bucak Türkleri olarak Suriye toplumunun ana unsuru olduğumuza inanmakta; Suriye Türkmenlerinin meşru temsilcisi olan Suriye Türkmen Meclisi ve diğer meşru muhalefet oluşumlarıyla işbirliği halinde Suriye halkının haklı taleplerinin karşılanması amacıyla mücadele etme kararlılığındayız. Bayır Bucak Türkleri olarak Suriye´nin ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaktayız. Bu meyanda Bayır Bucak Türkmen Cephesi, Suriye Türklerinin Yeni Suriye Devleti´nin kuruluşunda asli kurucu unsur olarak yer almasını, Türk kimliğinin ve kültürel hakların anayasal güvence altına alınmasını ve Türkiye Cumhuriyeti´nin garantörlüğünü talep etmektedir."
Kaynak:

263 madenci anıldı
263 madenci anıldı
vDünya madencilik tarihinde yaşanan en büyük facialardan biri olan ve 03 Mart 1992´de Kozlu´daki grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 madenci, İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü´nde anıldı.
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Kamelyada unutulan ziynet eşyalarının yeni evli çiftin olduğu belirlendi
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında tedavi hizmet protokolü imzalandı.
Kadınlar için ortak proje
Kadınlar için ortak proje
HBB ve Defne Belediyesi kadına yönelik şiddetle mücadele için ortak proje yürütecek.
Turizm eğitimini konuştular
Turizm eğitimini konuştular
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depçi´nin Arsuz Kaymakamı Musa Sarı´ya gerçekleştirdiği ziyarette Turizm Fakültesi´nin bir biriminin faaliyete geçirilmesi değerlendirildi.
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
Atatürkçü Düşünce Derneği Dörtyol ve Payas Şubeleri sosyal medya üzerinden hilafet çağrısı yapanlara karşı, hilafetin kaldırılışının 97. yıl dönümünde suç duyurusunda bulunuldu.
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Arsuz Belediye Başkanı Güven: Ailelerinizle birlikte maske-mesafe-hijyen ve ilçe hıfzıssıhha kararlarına uyarak ilçemize bekliyoruz.
4 mahallede su için sondaj
4 mahallede su için sondaj
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su iletim seviyesini daha da güçlendirmek için açtığı yeni içme suyu sondaj kuyusunda deneme çalışmasında yaptı.
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il ekonomisine katkı vermesi amacıyla üreticilerin ihtiyaçlarına dönük projeler üretmeye devam edildiğini belirtti.
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının görevleri sırasında ve emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, konuyu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Balina iskeletine müzede sergi planı
Balina iskeletine müzede sergi planı
İskenderun´da kıyıya vuran 12 metre boyundaki balina (Balaenoptera physalus) yavrusu, denizden çıkarıldı ve yapılacak incelemenin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bahçesine gömülecek.
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, kentteki mahallelerin sorunları arasında bulunan orman kadastrosu ve tapu kadastro arasındaki kaymaların oluşturduğu sorunları, düzenlenen toplantıda dinledi.
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belen Belediyesi, kent coğrafyasının engebeli ve dar sokaklara sahip olması nedeniyle vatandaşlara sunulan belediye hizmetlerinin aksaması için Belen´in dar sokaklarında kullanılmak üzere belediye envanterine römorklu çapa traktörünü ekledi.
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Samandağ Belediyesi ile DİSK´e bağlı Genel İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı ve sözleşme bağıtlandı.
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
Emek Partisi İskenderun İlçe Başkanı Makbule Kılıç, insanca bir yaşam için yapılan zamların geri alınmasını ve ücretlerin attırılması gerektiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi