Belediyeden halka aşure
Muharrem ayı ve Aşure Günü etkinlikler ve açıklamalarla kutlanıyor.
Tarih: 11.9.2019 10:24:24

Nesrin Geyik/İskenderun

İskenderun´da belediye önceki gün Kaptan paşa Cami ve belediye binası önünde halka aşure dağıttı. EHDAV ise Mersin´de düzenlenen "İmam Hüseyin & Kerbela şehitlerini anma" konferansa katıldı.

Başkan, aşure dağıttı
Belediye önünde aşure dağıtımını yapan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, "Muharrem ayı içerisinde idrak edilen Aşure Günü nedeni ile belediye binamızın önünde kıymetli halkımıza aşure dağıtımı yaptık. Rabbim kabul eylesin" açıklamasını yaptı.
Aşure Günü nedeniyle Mersin´de düzenlenen konferansa EHDAV Başkanı Ali Yeral da katıldı. Mersin Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Derneğinin (MEKDAD) ev sahipliğinde Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen "İmam Hüseyin & Kerbela şehitlerini anma" konferansına bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Irak, Suriye ve Azerbaycan´dan gelen konuklar da katıldı. EHDAV Başkanı Yeral, konferansa ilişkin yaptığı değerlendirmede, aşuranın bir tatlı, yemek ve bayram olmadığını, bu çirkin ve sakat anlayışın E. Beyt düşmanı Emeviler tarafından uydurulduğunu; Aşuranın İslam, kuran, peygamber ve tüm yüce değerlerin İmam Hüseyin´in kanı ve canı pahasına, melun Emevilerden kurtarılarak ayakta tutulduğuna; E. Beyt sevgisinin isim koymaktan veya duygusal bir sevgiden ibaret olmadığını, bilakis onların dostuna dost, düşmanına düşman olunması ve yollarında yürünmesi gerektiğinie; Alevi-Sünni kardeşliği ile birlik ve beraberliğe dikkat çektiklerini ifade etti.
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz da Muharrem ayı ve Aşure Gününü kutladı. Yılmaz, "Yüce kitabımız Kur´an-ı Kerim´de kıymet verilen dört aydan birisi olan ve peygamber efendimizin ´Şehrullahi´l-Muharrem´ yani ´Allah´ın ayı´ olarak ifade buyurduğu Muharrem, İlâhî bereket, feyz ve keremin bollaştığı bir aydır. Tarih boyunca peygamberlerle ilgili birçok kurtuluş mucizelerinin yaşanmasına sebep oluşundan dolayı Muharrem ayı, diğer dinlerde de kutsal ay olarak kabul edilmektedir. Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır. Muharrem ayı içerisinde müstesna günlerden biri olan aşure gününü de barındırır. Aşure, muharrem ayının onuncu günüdür. Aşure günü, insanlık ve İslam tarihi açısından önem taşıyan önemli olaylar meydana gelmiştir. Aşure günü, birlik, beraberlik ve bereketin timsali olan ve içerisinde birçok manayı taşıyan önemli bir gündür. Muharrem ayı ve aşure günü dini, sosyal ve tarihi önemi haiz olaylara sahne olmuştur" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Kaymakamdan habersiz ziyaret
Kaymakamdan habersiz ziyaret
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kente ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi veren bazı devlet okullarını habersiz ziyaret ederek, okulun genel durumu, öğretmen, öğrenci ve velilerin uyum ve koordinasyonu, eğitim, öğretim ve sosyal faaliyetler konularda istişare de bulundu.
Güneş, görevine başladı
Güneş, görevine başladı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, polis teşkilatının her zaman yanlarında olduklarını belirtti.
Yayman´dan mera incelemesi
Yayman´dan mera incelemesi
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan´daki meraları gezip, incelemede bulundu.
"Filistin, yeniden müslümanların gündeminde"
"Filistin, yeniden müslümanların gündeminde"
Arap Baharıyla birlikte Filistin davasının geri planlara itildiğini, unutulmaya başlandığını ifade eden SP GİP Üyesi Necmettin Çalışkan, İslam Birliği Araştırmaları Merkezi (İSBAM) tarafından Ankara´da düzenlenen İslam Birliği Kongresiyle birlikte, Filistin konusunun uzun bir aradan sonra yeniden Müslümanlarının gündemine girdiğini ifade etti.
MEM´de müdür değişimi
MEM´de müdür değişimi
Mahkeme kararı göreve dönmeye yetmedi
Vakıflardan, bina açıklaması
Vakıflardan, bina açıklaması
Vakıflar Hatay Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, mülkiyeti Antakya´daki Mehmet Şah Bin Mustafa Dede Efendi Vakfına ait olan vakıf işhanının Koruma Amaçlı İmar Planında ticaret alanı olarak planlandığını ifade etti.
‘137 günlük grev´ anıldı
‘137 günlük grev´ anıldı
İSDEMİR Çalışanları ve Emeklileri Derneği (İSÇEİD) üyeleri otuz yıl önce İSDEMİR´de 137 gün süren grevin yıldönümünde biraraya geldi.
Gazilerden saygı çelengi
Gazilerden saygı çelengi
Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik ünvanının verildiği 19 Eylül´ün Gaziler Günü olarak kabul edilişinin 98. yıldönümü dolayısıyla gaziler, Atatürk´ün manevi huzuruna çıkarak saygı çelengi sundu.
Tolunay´a ‘veda yemeği´
Tolunay´a ‘veda yemeği´
İskenderun İlçe Emniyet Müdürü olarak 14 ay görev yapan Hatay İl Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen 2.Sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay onuruna veda yemeği düzenlendi.
TMMOB: Toplumumuzun ortak geleceğine sahip çıkıyoruz
TMMOB: Toplumumuzun ortak geleceğine sahip çıkıyoruz
TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Gününü kutluyor…
‘Hatay Günleri´ artık valiliğin
‘Hatay Günleri´ artık valiliğin
Hatay Günleri, Hatay Gastronomi Günleri ve benzer isimlerle Hatay Valiliğinin izni dışında artık etkinlik düzenlenemeyecek.
Çözüme odaklandılar
Çözüme odaklandılar
İskenderun Kaymakamlığı, ülke genelinde uygulanan “Muhtarlarla Buluşma” ve “Güvenlik Koordinasyon” toplantılarının kentte de gerçekleştirilerek gündeme getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğunu, çözüm odaklı çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.
Poşet satışı denetlenecek
Poşet satışı denetlenecek
Sıfır Atık Projesinin Hatay´daki uygulanma aşamaları ile sıfır atık sisteminin geliştirilmesi amacıyla Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantısında poşet satışı yapan iş yerlerinin denetlenmesi kararlaştırıldı.
Bugün 8 ilçede kesinti var
Bugün 8 ilçede kesinti var
Hatay Valiliği, altyapı ve tesis çalışmalarından dolayı Hatay´ın 8 ilçesinde elektrik kesintisi yapılacağı duyurdu.
Arsuz 43 yatı ağırlayacak
Arsuz 43 yatı ağırlayacak
Arsuz´da HADO seferleri, marina ve su sporları faaliyetleri kapsamında yatırımların projelendirildiği Madenli Balıkçı Barınağı ilk kez önümüzdeki günlerde 43 yat kafilesini ağırlamaya hazırlanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi