Belenli 4 üniversiteli de katıldı
Erasmus+Gençlik Değişimleri proğramı Hırvatistan´da yapıldı
Tarih: 9.8.2018 10:02:05

İskenderun/SES

Belen Kaymakamlığı´nın da dahil olduğu Erasmus+Gençlik Değişimleri proğramına 4 üniversite öğrencisi “Confluence of Cultures” adlı projeye katıldı. Proje, 05-14 Temmuz tarihleri arasında İtalya, Romanya, Polonya, Hırvatistan, Litvanya ve Türkiye´den 30 katılımcı ile gerçekleştirildi.
Hırvatistan Impress Derneği´nin ev sahipliğini yaptığı projenin ana konusunun kültürlerarası kaynaşmayı sağlamak ve kültürel farklılıklara saygı göstermeyi öğrenmek olduğu açıklandı. Katılımcılar, ülkelerin kültürlerini dil, din, yemek, geleneksel dans gibi birçok açıdan inceledi ve fikir alışverişinde bulundu. Projeye katılan 5 ülkeden 30 katılımcı, yaygın eğitim metotları eşliğinde yaratıcılık, aktif dinleme ve çalışma, grup içi iletişim, fikir alışverişi, kişisel gelişim ve kültürel kaynaşma konularıni içeren aktivitelerde bir arada çalıştı.
Belen Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, projeye katılan ülkeler kültürlerini tanıtmak için kültür geceleri düzenledi. Hırvatistan´da yapılan "Confluence of Cultures" adlı projede Türkiye´yi temsil eden Belenli 4 katılımcı da yemekler, yöresel oyunlar, kına gecesi canlandırması ile Türkiye ve Hatay´ı akılda kalıcı şekilde diğer ülke katılımcılarına tanıtkaya çalıştı. Proje, Hırvatistan´ın Daruvar kentinde farklı kültürlerden gelen katılımcıların yerel halka sundukları dans ve müzik gösterisi ile sona erdi.
Projeye ilişkin değerlendirmede bulunan Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, etkinliğe katılan Belenli gençlerin kültürlerarası birlik ve bütünlüğü en iyi şekilde gösterdiği için teşekkür etti; Erasmus+projelerinin çok önemli olduğunu ifade etti. Kaymakam Aydın, bugüne kadar 132 kişinin ücretsiz olarak yurt dışına çıkmasına fırsat tanıdıklarını, farklı ülke ve konularla öğretmen ve öğrencilere bu fırsatları sunmaya devam edeceklerini belirtti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Abdulaziz Aydın
Önlemler yeterli mi?
Önlemler yeterli mi?
Vali Yardımcısı Orhan Mardinli başkanlığında yapılan bilgilendirme toplantısına Payas Kaymakamı ve İskenderun Kaymakam vekili Polat Kara, kurum müdürleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Deprem ve Afet Acil Eylem Planı´nın da ele alındığı toplantıda Kaymakam Polat Kara İskenderun´da eğitimden, turizme, kültür sanat konularından, üniversite ve kamu yatırımlarıyla ilgili bilgi verdi.
Şehit Özer gözyaşlarıyla uğurlandı
Şehit Özer gözyaşlarıyla uğurlandı
Adıyaman şehitlerinden biri Hataylı
Başkanların bayram kutlaması
Başkanların bayram kutlaması
Belediye başkanları, yayınladıkları mesajlarla yörede yaşayan halkın Kurban Bayramını kutladı.
Bayram için ‘huzur ve esenlik´ dileği
Bayram için ‘huzur ve esenlik´ dileği
Hatay Valisi Erdal Ata, Salı günü başlayacak Kurban Bayramına daha sağlık, huzur ve esenlik içerisinde ulaşmanın mutluluğunu paylaştıklarını belirterek, “Farklı inanç ve kültürlere ait bayramların saygı ve hoşgörü içerisinde kutlandığı ilimizde hiç kuşkusuz bu bayramda da ilimizin tüm renkleri, karşılıklı sevgi ve kardeşlik ikliminde yüzlerce yıldır olduğu gibi birbiriyle kucaklaşarak Kurban Bayramını idrak edecektir” dedi.
HATSU: İçmesuyu kaynağına sabotaj yapıldı
HATSU: İçmesuyu kaynağına sabotaj yapıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Payas´ın Karacaören ve Bükünsuyu mevkiinde içmesuyu kaynağı bulunan bölgelerde yapılan sabotaj sonucu içmesuyu iletimine zarar verdiğini duyurdu.
Meydan çalışmasını inceledi
Meydan çalışmasını inceledi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha,Nardüzü Mahallesinde esnafla biraraya geldi ve mahallede yapımı devam eden Kent Meydanını inceledi.
Sanayide trafiğe yeni yol
Sanayide trafiğe yeni yol
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte trafiği rahatlatmak için yeni yollar açmaya devam ettiklerini belirtti.
"Hekim kontrolünden geçmeyen kurbanları almayın"
"Hekim kontrolünden geçmeyen kurbanları almayın"
Veteriner Hekimler Odası Hatay Şubesi, Kurban Bayramında kesilecek kurbanlara ilişkin yöre halkını uyardı.
"Ev ve bahçeleri yeşillendirelim"
"Ev ve bahçeleri yeşillendirelim"
Belen Belediyesi, kentin daha yeşil olması için çalışma yapıldığını belirtti.
Daphne Bisiklet Festivali´
Daphne Bisiklet Festivali´
Hatay Bisikletliler Topluluğu Doğa Spor Kulübü Derneği tarafından organize edilen ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin sponsorluğu ile gerçekleşen ‘Daphne Bisiklet Festivali´nde pedallar çevrildi.
Körfez, Soğukoluk´ta hazırlanıyor
Körfez, Soğukoluk´ta hazırlanıyor
Hatay Süper Amatör Liginde mücadele edecek olan Körfez İskenderun Spor yeni sezon öncesinde çalışmalarını teknik direktör Bilal Özdemir yönetiminde sürdürüyor.
H. Çöl, Payas Spor´da
H. Çöl, Payas Spor´da
TFF Spor Toto 3. Ligi 3. Grubunda mücadele eden Payas Spor, sezon hazırlıkları kapsamında kamp çalışmasını Nevşehir´de sürdürüyor.
Belediyenin çalışmalarını denetledi
Belediyenin çalışmalarını denetledi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kentte belediyenin yaptığı çalışmaları yerinde denetledi.
Kurbanda beslenme uyarısı
Kurbanda beslenme uyarısı
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, yörede yaşayanları Kurban bayramında beslenme hakkında bilgilendirdi ve uyarıda da bulundu.
"İstismara karşı eğitim ve anne güçlendirilmeli"
"İstismara karşı eğitim ve anne güçlendirilmeli"
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gonca Gül Çelik, çocuk istismarına karşı mücadele için eğitimin ve annenin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi