Belenli 4 üniversiteli de katıldı
Erasmus+Gençlik Değişimleri proğramı Hırvatistan´da yapıldı
Tarih: 9.8.2018 10:02:05

İskenderun/SES

Belen Kaymakamlığı´nın da dahil olduğu Erasmus+Gençlik Değişimleri proğramına 4 üniversite öğrencisi “Confluence of Cultures” adlı projeye katıldı. Proje, 05-14 Temmuz tarihleri arasında İtalya, Romanya, Polonya, Hırvatistan, Litvanya ve Türkiye´den 30 katılımcı ile gerçekleştirildi.
Hırvatistan Impress Derneği´nin ev sahipliğini yaptığı projenin ana konusunun kültürlerarası kaynaşmayı sağlamak ve kültürel farklılıklara saygı göstermeyi öğrenmek olduğu açıklandı. Katılımcılar, ülkelerin kültürlerini dil, din, yemek, geleneksel dans gibi birçok açıdan inceledi ve fikir alışverişinde bulundu. Projeye katılan 5 ülkeden 30 katılımcı, yaygın eğitim metotları eşliğinde yaratıcılık, aktif dinleme ve çalışma, grup içi iletişim, fikir alışverişi, kişisel gelişim ve kültürel kaynaşma konularıni içeren aktivitelerde bir arada çalıştı.
Belen Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, projeye katılan ülkeler kültürlerini tanıtmak için kültür geceleri düzenledi. Hırvatistan´da yapılan "Confluence of Cultures" adlı projede Türkiye´yi temsil eden Belenli 4 katılımcı da yemekler, yöresel oyunlar, kına gecesi canlandırması ile Türkiye ve Hatay´ı akılda kalıcı şekilde diğer ülke katılımcılarına tanıtkaya çalıştı. Proje, Hırvatistan´ın Daruvar kentinde farklı kültürlerden gelen katılımcıların yerel halka sundukları dans ve müzik gösterisi ile sona erdi.
Projeye ilişkin değerlendirmede bulunan Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, etkinliğe katılan Belenli gençlerin kültürlerarası birlik ve bütünlüğü en iyi şekilde gösterdiği için teşekkür etti; Erasmus+projelerinin çok önemli olduğunu ifade etti. Kaymakam Aydın, bugüne kadar 132 kişinin ücretsiz olarak yurt dışına çıkmasına fırsat tanıdıklarını, farklı ülke ve konularla öğretmen ve öğrencilere bu fırsatları sunmaya devam edeceklerini belirtti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Abdulaziz Aydın
Yerli malı kutlaması
Yerli malı kutlaması
Terziler bir bir kapandı, artık giyim sokaklardaki terzilerde değil, konfeksiyondan alınıyor. Eskiden kentlerde imal edilen gazoz ve pamuklu şeker üretimi de kalmadı. Çeşitli tür şeker ve kağıt helvalar ise ambalaja girip, fabrikasyon yöntemiyle üretilmeye başladı. Marketlere gittiğinde birçok ürünün yerli olmadığını görüyorsunuz; buna da küreselleşme deniliyor... Böyle bir ortamda ülkemizde Yerli Malı Haftası kutlanıyor, tıpkı çeyrek asırı aşan süreç öncesi okullarda kutlandığı gibi...
Durukan: Krize karşı haklarımıza sahip çıkacağız
Durukan: Krize karşı haklarımıza sahip çıkacağız
TMMOB´dan dayanışma yemeği
"Sağlık çalışanları için hayal kırıklığı"
"Sağlık çalışanları için hayal kırıklığı"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Hükümet tarafından açıklanan ikinci 100 günlük eylem planı hakkında değerlendirmede bulundu.
Adalet Bakanlığı´nın Afrin incelemesi
Adalet Bakanlığı´nın Afrin incelemesi
Hatay´a gelen heyet, vali Doğan´ı makamında ziyaret etti
Bahriyeliler ´and içti´
Bahriyeliler ´and içti´
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayında, 2018/3B tertip döneminde temel askerlik eğitimini alan erler, düzenlenen törenle and içti.
Heyelandan etkilenen evlere belediye yardımı
Heyelandan etkilenen evlere belediye yardımı
Antakya Belediyesi, geçen hafta bölgede yaşanan sağanak yağmur nedeniyle oluşan heyelandan etkilenen ailelere yardım yapıldığını duyurdu.
Yeral, uluslararası Ehl-i Beyt konferansında
Yeral, uluslararası Ehl-i Beyt konferansında
EHDAV Başkanı Ali Yeral, İran´da düzenlenen "Uluslararası Ehl-i Beyt Sevenleri" adlı konferansa katıldı. Yeral, 10-11 Aralık tarihlerinde düzenlenen konferansa Ali Ekber Velayeti´nin resmi davetiyle katıldığını belirtti.
Öğrencilere ´balık-ekmek´
Öğrencilere ´balık-ekmek´
Amaç, su ürünlerin tanıtmak
Suriye Türkmen Meclisinin vali ziyareti
Suriye Türkmen Meclisinin vali ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretleri sürüyor. Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin ve yönetimi, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Ahmet Ataman, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral ve beraberindeki heyet ile işinsanı Fatih Tosyalı, vali Doğan´ı zyaret etti.
Kaymakamdan ´operasyon değerlendirmesi´
Kaymakamdan ´operasyon değerlendirmesi´
Yeni dünya düzeninde ´şekillenmeye katkıda bulunan´ ülke olacağımızı belirtti
Havaalanına isim değişikliği önerisi
Havaalanına isim değişikliği önerisi
Tayfur Sökmen olması teklif edildi
Yılın son girişimcilik eğitimi
Yılın son girişimcilik eğitimi
Samandağ Belediyesi ve KOSGEB İl Müdürlüğü işbirliği ile 2018 yılının son Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başladı. Samandağ Belediyesi Toplantı Salonunda başlayan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, 30 girişimci adayın katılımıyla 10-13 Aralık tarihleri olmak üzere dört gün sürecek.
Mülteci öğrencilere hediye
Mülteci öğrencilere hediye
Hatay´ın Almanya´daki kardeş şehirlerinden biri olan Aalen Belediyesi ve bağlı bulunduğu Baden-Württemberg Eyaleti yetkililerinin katkıları ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde açılan geçici eğitim merkezlerinin öğrencilerine çeşitli hediyeler verildi.
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesinin düzenlediği “Şuur Dersleri” etkinliğinde konuşan Antakya Müftüsü Necati Şafak, Kur´an-ı Kerim´den verdiği örneklerle “Allah´ı zikretmek” konusunda konuştu.
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Çuhadaroğlu, tavsiyesini Sağlık Bakanlığına iletti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi