“Beslenme programları bireyseldir”
Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, başarısızlıkla sonuçlanan diyet hatalarına dikkat çekerek sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtti.
Tarih: 7.1.2022 10:31:26

İskenderun Gelişim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak; çok sık duyulan, sosyal ağlar üzerinden artan diyet listelerinin sağlığa zarar verebileceği konusunda uyarıda bulunarak, diyet listelerinin kişinin boy, yaş, kilo, sağlık durumuna göre değişkenlik gösterdiğini ifade etti.

“Diyet, yaşam boyu sağlıklı beslenmedir”

Sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirten Eray Albayrak, “Diyet yapma; beraberinde suçluluk, zorunluluk, başarısız olmak, kısıtlanmak gibi birçok olumsuz düşünceyi beraberinde getirebilir. Önemli olan diyet kelimesinin içinin doluluğudur. Diyet, yaşam boyu sağlıklı beslenmedir. Sadece diyetisyen takibi sürecinde değil, yaşam boyu sürdürebileceğiniz bir beslenme düzeni benimsemeniz, rakamlara bağlı kalmadan, olabileceğiniz en düşük kiloya inmeye çabalamadan, sizi en iyi hissettiren kiloda kontrol sağlamaya odaklanmanız gerekmektedir. Kendinize, bedeninize karşı yaklaşımınızı değiştirin. Kısa süreli çözümler yerine uzun vadede sürdürülebilir hedefler peşinde olun. Yaşam tarzınızda yapacağınız değişimler ve kazanacağınız farkındalıklarla hayatı sağlıklı geçirebilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Hangi hatalar yapılıyor?

Kaybedilen kiloların, hızlıca geri alındığı ve başarısızlıkla sonuçlanan diyet hatalarından söz eden Eray Albayrak, “İnternet üzerinden, eşten dosttan temin edilen her beslenme programını uygulamak, medyada beslenme konusunda yer bulan her bilginin güvenilir olduğuna inanmak, kahvaltı öğününü ihmal etmek, her sabah aç karna elma sirkesi ve limon karışımı, greyfurt suyu gibi içeceklerle güne başlamanın zayıflamak için en ideal yöntem olduğunu düşünmek, zayıflama ilaçları, çayları, karışımlarından medet ummak, zayıflamak için öğle ya da özellikle akşam öğününü tüketmemek, ekmeğe ve diğer tüm karbonhidratları tamamen beslenme düzeninden çıkarmak, onlara düşman gözüyle bakmak, sıcak suyun birçok yağı, kiri, pası çözdüğü gibi içildiği takdirde vücuttaki yağı da çözeceğine dair umutlanmak, proteinden zengin popüler beslenme programlarına zayıflamak için başvurmak veya protein kilo aldırır düşüncesiyle kırmızı/ beyaz etten uzak durmak, diyet/ light ürünler diye nitelendirdiğimiz yağı azaltılmış besinleri sınırsız tüketebilirim yanılgısı, detoks programlarının zayıflama sürecinizi hızlandırıp, yağ yaktıracağını düşünmek en sık rastladığımız hatalardandır. Sağlıklı beslenmenin püf noktalarını öğrenmek, yaşam tarzınızda gerçekleştireceğiniz köklü değişimlerle tanışmak ve bunları sürdürülebilir kılmak adına yardım alabilirsiniz” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Beslenme programları bireyseldir
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
8. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon (Canlandırma) Sempozyumu RESÜSİST 2022 Hatay´da gerçekleştirilecek.
Kemik erimesi bilgisi
Kemik erimesi bilgisi
İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, osteoporoz yani kemik erimesinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında açıklamada bulundu.
Sağlık için hareket et
Sağlık için hareket et
10 Mayıs, Sağlık İçin Hareket Et Günü. Dünya Sağlık Örgütü, günü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için kabul etti.
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Y.R. adlı yurttaş İskenderun´da tedaviye alındı
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğini anımsatan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, bakanlığın kararı kapsamında daha önce alınan bazı koronavirüs tedbir kararlarını kaldırdı.
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Antakya yöresinde özel sağlık hizmeti veren Defne Hastanesinin diyetisyeni Gizem Ayabaktı, Ramazan´da olması gereken beslenme hakkında bilgi verdi.
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sağlıkta etkin şiddet yasasının bir an önce parlamentoya getirilmesini istedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası farkındalık amacıyla kutlanıyor. Hafta, Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında 14-20 Mart 2022 tarihleri olarak belirlendi.
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Dünya Böbrek Günü
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz ülkelerindeki geleneksel beslenme alışkanlıklarını yansıtan; meyve, sebze, tam tahıl ve kuru baklagillerden oluşan bir beslenme tarzı (Akdeniz Diyeti) hakkında bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Kın, bu beslenme tipinin uzun ve kaliteli bir yaşamın temel anahtarı olduğunu ifade etti.
´Tıp Bayramı´ önergesi
´Tıp Bayramı´ önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, sağlık çalışanlarının sorunlarını önergeyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya sordu.
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
4 Mart Dünya Obezite Günü´nde, farkındalık oluşturma açıklaması yapıldı.
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, sanayi ağırlığı bulunan Hatay´da yanıt ünitesi sorununu önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Sayısı 12 bini geçti
Sayısı 12 bini geçti
Hatay, koronada en çok artan 8. il
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
Dr. Ahmet Can Berkyürek, İngiltere´deki çalışmasını sürdürüyor
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi