Biden´in tanımına tepki
ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarının 106. yıldönümünde yaptığı açıklamada olayları ´soykırım´ olarak tanımlamasına, siyasilerden tepki geldi.
Tarih: 28.4.2021 09:12:23

Biden açıklamasında, "Her yıl bu gün, Osmanlı döneminde yaşanan Ermeni soykırımında ölenleri anıyoruz. Ermenilerin hikâyesini onurlandırıyoruz. Acılarını görüyoruz" dedi. ABD Kongresi´nin her iki kanadı da 2019 yılında 1915 olaylarını ´soykırım´ olarak tanımlayan kararları kabul etmiş, son olarak her iki partiden 100´ün üzerinde üye Biden´a bir mektup göndererek 24 Nisan´daki açıklamasında sözde soykırımı resmen tanıma çağrısı yapmıştı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, 1915 olaylarının ´soykırım´ olarak tanımlanması, hem Biden´ın, hem de yardımcısı Kamala Harris´in seçim vaatlerinden biriydi. Biden, Delaware Senatörü olduğu dönemden bu yana sözde soykırımın resmen tanınması yönünde çağrı yapmıştı. Biden´in 1915 olaylarına ilişkin ´soykırım´ yaklaşımını yapması, Türk siyasetçilerinin sert tepkisine yol açtı. Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, ABD Başkanı Joe Biden´in 1915 olaylarını ´soykırım´ olarak tanımlamasının ABD´nin iç meselesi olduğunu belirtti. Sputnik´in haberine göre, Peskov, basın toplantısında gazetecilerin Biden´ın açklamasıyla ilgili soruları karşısında "ABD´nin iç meselesi" yanıtını verdi.

Türkoğlu: ABD´nin iddiası, yok hükmündedir

Hatay Milletvekili ve AKP MKYK Üyesi ve AKP Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Türkoğlu, Biden´in yaptığı açıklama üzerine soykırım yapan ülkenin ABD olduğunu savundu. Milletvekili Türkoğlu, sosyal iletişim sitesinden yaptığı ve grafiklerin de bulunduğu açıklamalarında şunlara yar verdi: "Hiçbir somut bilgi, belge ve veriye dayanmayan Ermeni soykırımı yalanlarına karşılık biz tüm arşivlerimizi açtığımız ve Ermenistan´a hatta tüm devletlere bu hususla ilgili devlet arşivlerini açmaya davet ettiğimiz halde karşılık bulamadık. Müddeiler, İipatlayamadıkları iddiaları ile müfteri olmuştur. Hususen bugün Ermeni lobisinin oyuncağı olan ABD Başkanı´nın 1915 olaylarına İlişkin ´soykırım´i fadesini kullanmasını şiddetle kınıyoruz. Ermeni soykırımı yalanı, Türkiye´ye yönelik bir şantaj aracıdır, kirli bir ezberden ibarettir. ABD´nin Türkiye hakkındaki ´soykırım´ iddiası, tarih ve hukuk açısından yok hükmündedir! Siyasi hesap ve popülist kararlar, hakikati asla perdeleyemez; 1915 olayları için soykırım ifadesini kullananlar, Kızılderili kemikleri üzerine devlet kuranlardır. Kendi kirli ve karanlık tarihine bakmadan asil Türk milleti´ne soykırım yalanını yaftalamaya çalışan Biden, soykırım görmek istiyorsa; Hınçak Taşnak Örgütü´nün Anadolu´da yaptığı katliamlara, kendilerinin Japonya, Irak, Suriye ve Afganistan´da yaptıkları soykırıma baksın. Türkiye´yi soykırım yapmakla itham eden Amerika: Vietnam´da 4 milyon Kore´de 3milyon Kamboçya ve Laos´da 1 milyon Afganistan´da 1.5 milyon Irak´ta 1 milyon Hiroşima ve Nagazaki´de 350 bin Ayrıca 15 milyon Kızılderili´yi katletmiştir."

Dudu: Hadi oradan

Hatay eski Milletvekili, Memleket Hareketi Partisi kurucu Üyesi Mevlüt Dudu da sosyal iletişim sitesindeki paylaşımında şunlara yer verdi: "Tarihin en büyük soykırımcı devletinin başkanı Biden 1915 olaylarını ´Ermeni soykırımı´ olarak nitelemiş. Hadi oradan!; Biden´a birisi hatırlatmalı ´Konstantinopolis´ 1453´te tarihe gömüldü! Hiçbir güç onu mezarından çıkaramaz."

CHP ve barodan kınama

CHP Hatay İl Başkanı H.Ramiz Parlar da, "Kurtuluş Savaşı başta olmak üzere Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 6.Filo karşıtı eylemleri ve unutulmaz genel başkanımız ve başbakanımız merhum Bülent Ecevit´in ABD üslerini kapatma kararı ile tarihe mal olmuş emperyalizmle mücadele ekolünün temsilciler olarak; ABD Başkanı Jeo Biden´in tarihi bilgiden ve dayanaktan yoksun, konjonktürel ve siyasi popülizm kokan Ermeni soykırımı yaklaşımını ve tutumunu şiddetle reddediyor ve kınıyorum" açıklamasını yaptı. Hatay barosu da yaptığı açıklama ile AB´yi kınadı. Barodan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Tarihi değerlendirme ve analiz etme bilimsel olarak Tarihçilerin ödevidir. Hukuken 1948 öncesi için hiçbir koşulda soykırım nitelemesi yapılamayacağı ortadadır. Kaldı ki, Türkiye tüm arşivlerini uluslararası toplumun ve Tarihçilerin incelemesine açmıştır. Yine, en güzel cevaplardan birini dün Ermeni patriği vermiştir; ´ABD´nin açıklamasının toplumların barışına ve bir arada yaşama iradesine zarar verdiğini´ ifade etmiştir. Hal böyle iken, bilimsel mesnetten uzak siyasi kaygılarla dile getirilen ABD´nin 24 Nisan´daki soykırım açıklamasını reddediyor, yeryüzünde tüm insanlığın barış içinde yaşayabileceğini savunan Hatay Barosu olarak ABD´nin bahse konu açıklamasını en net şekilde kınıyoruz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Biden tanımına tepki
Afrin´de canlı bomba: 3 yaralı
Afrin´de canlı bomba: 3 yaralı
Suriye´de, Afrin Zeytindalı Kavşağında canlı bomba olduğu değerlendirilen patlama meydana geldi.
Suriye´nin ´Hatay açıklamasına´ tepki
Suriye´nin ´Hatay açıklamasına´ tepki
Suriye Halk Meclisi´nin, "Hatay´ı almak için her şeyi yapacağız" yönündeki ifadesine, Hatay ve Türkiye´den sert tepki gösterildi.
Afrin´de bomba yüklü araç patladı: 3 ölü, 10 yaralı
Afrin´de bomba yüklü araç patladı: 3 ölü, 10 yaralı
Hatay Valiliği 3 ölü ile 10 yaralının sivil olduğunu, soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.
AB Komisyonu üyesi Hatay´da
AB Komisyonu üyesi Hatay´da
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kriz Yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic ve beraberindeki heyet, Suriye´ye BM sınır ötesi insani yardım operasyonlarını yerinde inceledi.
Afrin´de saldırının hedefi hastane oldu
Afrin´de saldırının hedefi hastane oldu
Afrin kent merkezine yapılan füze ve top atışlarının özel bir hastanenin acil servisine isabet ettiği belirtildi. Olayda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 13´e, yaralı sayısı ise 27 yükseldi.
Gurbetçileri görüştüler
Gurbetçileri görüştüler
Suudi Arabistan´daki gurbetçiler, Hatay Milletvekilleri Şanverdi, Topal, Yayman ile Güzelmansur´un takibinde
En tehlikeli virüs açlık
En tehlikeli virüs açlık
Dünya Çiftçiler Gününde açıklama yapan Türkiye Çevre Platformu, koronavirüs mücadelesi verilirken, tarımın ve çiftçilerin ne kadar önemli bir yeri olduğunun tüm dünyada açıkça ortaya çıktığını ifade etti.
17 Hataylı idamla yargılanıyor
17 Hataylı idamla yargılanıyor
Suudi Arabistan´da yuşturucu bulunmaktan yargılanıyor
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Afrin ve Cinderes´e gitti
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Suriye´den Türkiye´ye getirilen ve kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Büyükelçilik yetkilileri eşliğinde Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine ulaştı.
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Dün Türkiye´ye getirilen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Japonya Büyükelçiliği yetkiilileri eşliğinde Hatay´dan ayrıldı.
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Japon serbest gazeteci Jumpei Yasuda´nın serbest bırakıldığını doğruladı. Hatay Valiliği de teslim edilen kişinin Yasuda olduğunun doğrulandığını açıkladı.
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
Kaçak yollarla girdiği Suriye´de, 2015 yılında kaçırılan kayıp Japon gazeteci Hatay´a getirildi. Japon Hükümet sözcüsü, serbest bırakıldığı yönündeki bilginin kendilerine Katar Makamları tarafından bildirildiğini belirtti.
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
"Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" projesine destek amacıyla Hatay´ın 15 ilçesinden de protestoya katılım yapılması bekleniyor.
BM heyeti sınır illerinde
BM heyeti sınır illerinde
Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova-Sollorano, 8 Ocak Pazartesi günü bir günlük çalışma ziyareti kpsamında Hatay´a gelecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi