BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Tarih: 10.9.2018 10:37:29

Nesrin Geyik/İskenderun

Verilecek desteğin plana göre değiştiği, destekte azami limit 18 ay, tavsiye edilen proje süresinin ise 12 ay olarak belirlendiği açıklandı.
TOBB ETÜ TTO Girişimcilik Birimi Müdürü Şevket Özer Kürkçüoğlu, İskenderun´da "BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu" adlı projenin bilgilendirmesini yaptı. İTSO´da girişimcilere yönelik düzenlendiği belirtilen toplantısında konuşan Kürkçüoğlu, Bireysel Genç Girişimcilik (BİGG) konusunda bilgilendirmede bulundu. Kürkçüoğlu, "Bireysel Genç Girişimcilik programı (BİGG) TÜBİTAK´ın açmış olduğu bir yıl içinde toplam iki dönem olarak gerçekleşen Tekno Girişim Sermayesi Desteği programı çağrısıdır. Üniversite mezunu, iş kurmak isteyen girişimcileri kapsayan bu proje kapsamında; Girişimcilerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetleri süresince desteklenmesi, nitelikli girişimciliğin özendirilmesi, uluslararası rekabet gücü olan yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri gerçekleştirebilen başlangıç firmaların oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda 200 bin TL´ye kadar girişimcilere geri ödemesiz hibe verilmektedir. Ekim döneminden itibaren bu miktarın çıkarılması düşünülmekte” dedi. İTSO´dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kürkçüoğlu, iş kurmak isteyenlere seslindi ve desteğin öncelik alanları hakkında şunları söyledi: "Amaç üniversite mezunlarımızı iş ve ticaret hayatına kazandırmak, yeni projelerle yeni kuracakları işlere destek oluyoruz. Bu kapsamda, akıllı ulaşım teknolojileri; enerji ve temiz teknolojiler; ileri imalat ve nayi 4.0; iletişim ve sosyal dönüşüm; sağlık teknolojileri; sürdürülebilir tarım alanları konusunda tercih yapabilir ve bu alanlarda proje üretebilirler."
Açıklamaya göre, Kürkçüoğlu, TÜBİTAK´ın girişimcilerde aradığı özellikleri de şöyle sıraladı: "İş bilginiz teknolojik bir yenilik içeriyor mu? Müşterinizin ihtiyaçlarını biliyor musunuz? Müşterinizi tanımladınız mı? Müşterilerinizin şu anda bu ihtiyaçları nasıl karşıladığını biliyor musunuz? Çevreniz dışında önerdiğiniz ürün veya hizmeti satın almayı düşünen en az bir kişi var mı? Piyasada sizinle doğrudan rekabet edebilecek aktörlerin kim olduğunu biliyor musunuz? Size rekabet avantajı sağlayacak çekirdek yetkilerinizi biliyor musunuz? Ekibiniz var mı? Üç yıl içinde iş fikrinizi hayata geçirdiğinizi ve gelirinizi kendi şirketinizden kazandığınızı hayal edebiliyor musunuz?"
Kaynak:

‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
"Kimse her konudan anlayamaz"
"Kimse her konudan anlayamaz"
Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şeref Oğuz, “Gelin, yetenekli ve zeki (!) insanlarımızdan kurtulalım” adlı konferansta konuştu.
İSTE-TTO´dan firmalara eğitim
İSTE-TTO´dan firmalara eğitim
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Ar-Ge Merkezlerinin etkinliklerinin artırılması hedefi doğrultusunda, Şampiyon Filtre firmasının Ar-Ge Merkezi araştırmacılarına yönelik olarak “Ar-Ge Yönetimi ve Trendleri” konulu bir eğitim verdi.
"En önemli sorun, eğitim"
"En önemli sorun, eğitim"
Defne´de özel eğitim veren Güneş Kolejinin açılışı yapıldı.
"Doğal kaynakları daha fazla kullanmalıyız"
"Doğal kaynakları daha fazla kullanmalıyız"
Yenilenebilir enerjinin önemli olduğunu ifade eden İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa İnci, “Yenilenebilir enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla karşılayarak dışa bağımlılıklarının azaltılması ve enerji tüketimi neticesinde çevreye verilen zararların en aza indirilmesi açılarından son derece önemli bir yere sahip. Uzun vadede Türkiye´nin enerjide dışa bağımlılığı ve enerji faturasını önemli ölçüde azaltacak olan yenilenebilir enerji, milli gelirden istihdama, yatırım alanlarından çevresel faktörlere, enerji güvenliğinden kaynak çeşitlendirmesine kadar birçok alanda da son derece önemli faydalar sağlar" dedi.
Erasmus öğrencilerine ´girişimcilik çalıştayı´
Erasmus öğrencilerine ´girişimcilik çalıştayı´
Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ Gençlik Projeleri kapsamında desteklenen “Bilim ve Teknoloji Topluluğu“ tarafından yürütülen; “Girişimcilik Çalıştayı (Entrepreneurship Workshop)” İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kampüsünde yapıldı.
Okulda ´aile sanat günleri´
Okulda ´aile sanat günleri´
Öğrencilerin soyut düşüncelerini somuta dönüştürerek onları sanatın estetiğiyle buluşturan İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları´nda “Aile Sanat Günleri” etkinliği başladı.
Taşımalı eğitimde ´2 kilometre´ kuralı
Taşımalı eğitimde ´2 kilometre´ kuralı
Hatay Valiliği, Kırıkhan´da çocukların trafik güvenliği olmadığı için okula gidemediği şeklindeki iddiaları içeren haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Cezaevine kitap yardımı
Cezaevine kitap yardımı
Lionslar cezaevlerini ziyaret ederek kitap hediye etti
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İstanbul´da düzenlenen 12. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu İstanbul Airshow´da stant açan İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), etkinliğe katılan tek devlet üniversitesi olduğu belirtildi.
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği İSTE´de bugün sona erecek
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) neticesinde İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) tercih edip, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü´nü kazanan öğrencileriçin Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi