BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Tarih: 10.9.2018 10:37:29

Nesrin Geyik/İskenderun

Verilecek desteğin plana göre değiştiği, destekte azami limit 18 ay, tavsiye edilen proje süresinin ise 12 ay olarak belirlendiği açıklandı.
TOBB ETÜ TTO Girişimcilik Birimi Müdürü Şevket Özer Kürkçüoğlu, İskenderun´da "BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu" adlı projenin bilgilendirmesini yaptı. İTSO´da girişimcilere yönelik düzenlendiği belirtilen toplantısında konuşan Kürkçüoğlu, Bireysel Genç Girişimcilik (BİGG) konusunda bilgilendirmede bulundu. Kürkçüoğlu, "Bireysel Genç Girişimcilik programı (BİGG) TÜBİTAK´ın açmış olduğu bir yıl içinde toplam iki dönem olarak gerçekleşen Tekno Girişim Sermayesi Desteği programı çağrısıdır. Üniversite mezunu, iş kurmak isteyen girişimcileri kapsayan bu proje kapsamında; Girişimcilerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetleri süresince desteklenmesi, nitelikli girişimciliğin özendirilmesi, uluslararası rekabet gücü olan yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri gerçekleştirebilen başlangıç firmaların oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda 200 bin TL´ye kadar girişimcilere geri ödemesiz hibe verilmektedir. Ekim döneminden itibaren bu miktarın çıkarılması düşünülmekte” dedi. İTSO´dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kürkçüoğlu, iş kurmak isteyenlere seslindi ve desteğin öncelik alanları hakkında şunları söyledi: "Amaç üniversite mezunlarımızı iş ve ticaret hayatına kazandırmak, yeni projelerle yeni kuracakları işlere destek oluyoruz. Bu kapsamda, akıllı ulaşım teknolojileri; enerji ve temiz teknolojiler; ileri imalat ve nayi 4.0; iletişim ve sosyal dönüşüm; sağlık teknolojileri; sürdürülebilir tarım alanları konusunda tercih yapabilir ve bu alanlarda proje üretebilirler."
Açıklamaya göre, Kürkçüoğlu, TÜBİTAK´ın girişimcilerde aradığı özellikleri de şöyle sıraladı: "İş bilginiz teknolojik bir yenilik içeriyor mu? Müşterinizin ihtiyaçlarını biliyor musunuz? Müşterinizi tanımladınız mı? Müşterilerinizin şu anda bu ihtiyaçları nasıl karşıladığını biliyor musunuz? Çevreniz dışında önerdiğiniz ürün veya hizmeti satın almayı düşünen en az bir kişi var mı? Piyasada sizinle doğrudan rekabet edebilecek aktörlerin kim olduğunu biliyor musunuz? Size rekabet avantajı sağlayacak çekirdek yetkilerinizi biliyor musunuz? Ekibiniz var mı? Üç yıl içinde iş fikrinizi hayata geçirdiğinizi ve gelirinizi kendi şirketinizden kazandığınızı hayal edebiliyor musunuz?"
Kaynak:

Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin genelgesi kapsamında kentte uygulanan “Halk ile Buluşma ve Eğitim İstişare Toplantısı” sürüyor.
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Belen Belediyesi Çocuk Meclisi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk toplantısı yaptı.
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Yükseliş Koleji öğrencileri, "Yerel yönetimler gezisi" kapsamında, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı ziyaret etti.
"İsmi isteC-H2"
"İsmi isteC-H2"
İSTE´li öğrencilerin hidrojenle çalışan araç projesi
6 okulun ortak projesine hibe desteği
6 okulun ortak projesine hibe desteği
Arsuz´da eğitim veren Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Ulusal Ajans tarafından hibelendirme desteği aldı.
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi