BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Tarih: 10.9.2018 10:37:29

Nesrin Geyik/İskenderun

Verilecek desteğin plana göre değiştiği, destekte azami limit 18 ay, tavsiye edilen proje süresinin ise 12 ay olarak belirlendiği açıklandı.
TOBB ETÜ TTO Girişimcilik Birimi Müdürü Şevket Özer Kürkçüoğlu, İskenderun´da "BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu" adlı projenin bilgilendirmesini yaptı. İTSO´da girişimcilere yönelik düzenlendiği belirtilen toplantısında konuşan Kürkçüoğlu, Bireysel Genç Girişimcilik (BİGG) konusunda bilgilendirmede bulundu. Kürkçüoğlu, "Bireysel Genç Girişimcilik programı (BİGG) TÜBİTAK´ın açmış olduğu bir yıl içinde toplam iki dönem olarak gerçekleşen Tekno Girişim Sermayesi Desteği programı çağrısıdır. Üniversite mezunu, iş kurmak isteyen girişimcileri kapsayan bu proje kapsamında; Girişimcilerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetleri süresince desteklenmesi, nitelikli girişimciliğin özendirilmesi, uluslararası rekabet gücü olan yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri gerçekleştirebilen başlangıç firmaların oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda 200 bin TL´ye kadar girişimcilere geri ödemesiz hibe verilmektedir. Ekim döneminden itibaren bu miktarın çıkarılması düşünülmekte” dedi. İTSO´dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kürkçüoğlu, iş kurmak isteyenlere seslindi ve desteğin öncelik alanları hakkında şunları söyledi: "Amaç üniversite mezunlarımızı iş ve ticaret hayatına kazandırmak, yeni projelerle yeni kuracakları işlere destek oluyoruz. Bu kapsamda, akıllı ulaşım teknolojileri; enerji ve temiz teknolojiler; ileri imalat ve nayi 4.0; iletişim ve sosyal dönüşüm; sağlık teknolojileri; sürdürülebilir tarım alanları konusunda tercih yapabilir ve bu alanlarda proje üretebilirler."
Açıklamaya göre, Kürkçüoğlu, TÜBİTAK´ın girişimcilerde aradığı özellikleri de şöyle sıraladı: "İş bilginiz teknolojik bir yenilik içeriyor mu? Müşterinizin ihtiyaçlarını biliyor musunuz? Müşterinizi tanımladınız mı? Müşterilerinizin şu anda bu ihtiyaçları nasıl karşıladığını biliyor musunuz? Çevreniz dışında önerdiğiniz ürün veya hizmeti satın almayı düşünen en az bir kişi var mı? Piyasada sizinle doğrudan rekabet edebilecek aktörlerin kim olduğunu biliyor musunuz? Size rekabet avantajı sağlayacak çekirdek yetkilerinizi biliyor musunuz? Ekibiniz var mı? Üç yıl içinde iş fikrinizi hayata geçirdiğinizi ve gelirinizi kendi şirketinizden kazandığınızı hayal edebiliyor musunuz?"
Kaynak:

“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Payas Belediyesinin stem merkezindeki lise öğrencisi Mustafa Tosun 3D yazıcı üretti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi