´Bilim kurgu filmlerinde bilim´ söyleşisi
Fizik Profesörü, memleketi İskenderun´da öğrencilerle ´Bilim kurgu filmlerinde bilim´ konulu söyleşide buluştu.
Tarih: 22.12.2021 13:16:46

Mersin Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Barış Bağcı, memleketi İskenderun´da, lise öğrencileri, eğitimciler ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle "Bilim kurgu filmlerinde bilim" adlı söyleşide buluştu ve bilimkurgu filmlerinde fizik, matematik ve zaman sorunsalını anlattı; Sicim teorisi ve ikizler teorisi hakkında bilgi verdi. 

İskenderun´da özel eğitim veren Güney Kampüs Metin Kanmaz Koleji ile kentte faaliyet gösteren Evimiz İskenderun Süpürge Derneği ve Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği işbirliği ile Güney Kampüs Metin Kanmaz Kolejinde düzenlenen söyleşide konuşan Prof. Dr. Bağcı, bilim kurgu filimlerinde kullanılan bilim ve teoriler ile doğru ve yanlışları anlattı. 1985 yapımı "Geleceğe dönüş" adlı filmle başladığı sunumunu, kolaydan zora doğru geçiş yapacağını anlatan Prof. Dr. Bağcı, fizikteki evren hız limitinin ´ışık yılı´ olduğunu anımsatıp, filmde zaman arabasıyla geleceğe gidildiğini ancak geçmişe gidilmediğini belirtti, "İkizler paradoksu" hakkında bilgi verip, ışık hızına yakın hareket edilmesi halinde saatın yavaşladığını ve zamanın daha kısaldığını ifade etti. Prof. Dr. Bağcı, "Belirli hıza erişmek mümkün olsa, geleceği gidiş mümkün olabilir" dedi.

1968 yapımı "Maymunlar Cehennemi" adlı filmdeki bilim kurgu konularını anlatan Prof. Dr. Bağcı, "Yeni olan, her zaman eskiden daha iyi demek değildir. 1985 yapımı ´Geleceğe dönüş´ filmi, 68 yapımı ´Maymunlar Cehennemi´ne göre, çok daha maliyetli ama daha az gerçekçi. 68 yapımı film, yani eski olan film daha gerçekçidir. Hollywood fimleri planlanırken, önce bütçe tartışılır" dedi. 2014 yılı yapımı ´Yıldızlararası´ adlı filmle ilgili değerlendirmesinde, ışık hızının evrendeki en üst limit olduğunu belirtti ve "Işık hızı, ulaşılamayan bir hızdır. Ulaşılırsa form değişi anlamındadır" dedi. Yıldızlararası filminde genel görelilik teorisinin kullanıldığını anlatan Mersin Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bağcı, sayısal alanda eğitim gören lise öğrencilerine, tıp veya sosyal bilimler haricinde, fen bilimleri alanında eğitim almayı düşününlere, bilgisayar ve fizik ilişkisini anlattı, İngilizce, bilgisayar ve matematik derslerine önem vermelerini önererek, "Bu dersler size nefes aldırır ve ileriye götürür" değerlendirmesini yaptı.

1998 yapımı "Cennet elmasını yiyebilmek" adlı film üzerindeki bilgi ve kurguları anlatan Prof. Dr. Bağcı, matematikte sonsuzluğa kadar giden ´Pi´ sayısının çok önemli olduğunu belirterek, "Pi sayısı çok önemli, çünkü içerisinde her şeyi, matematiksel tüm sayıları barındırıyor. Matematiksel olarak sorulan tüm soralara karşılık gelen sayı, Pi sayısında mümkündür. Cennet elmasını yiyebilme" adlı film, din konusunu matematiksel olarak işliyor" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bilim kurgu filmlerinde bilim söyleşisi
7. Teknoversite Günleri başladı
7. Teknoversite Günleri başladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) bu yıl 7.sini düzenlediği Teknoversite Günleri bugün başladı.
Eğitim Sen, ek zam istedi
Eğitim Sen, ek zam istedi
4 aylık enflasyonun yüzde 31,71 olup, maaş artışının kadük olduğu belirtildi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
İskenderun Cumhuriyet Anadolu Lisesinin, AB Projesi kapsamında dahil olduğu Understanding Blue Growth Strategy (Mavi Büyüme Stratejisini Anlamak)" adlı projenin ortaklarından İtalya, Romanya ve Polonya´dan 12 öğrenci ve 6 öğretmen İskenderun´a geldi.
Üniversiteler Halk Dansları Yarışması
Üniversiteler Halk Dansları Yarışması
19. Üniversiteler Halk Müziği ve Halk Dansları Yarışması, Antakya´da Mustafa Kemal Üniversitesinin (MKÜ) ev sahipliğinde başladı.
Liseliler Erasmus+ ile Yunanistan´da
Liseliler Erasmus+ ile Yunanistan´da
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu´ndan aldığı hibe ile yürüttüğü Erasmus+ Ka121Sch projeleri kapsamında, İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yayladağ Anadolu Lisesi ve Reyhanlı Yahya Turan Fen Lisesi´nde eğitim gören 18 öğrenci, işbaşı gözlem yapmak üzere Yunanistan´ın Selanik şehrine gitti.
‘Atölye karıncaları´ projesi tamamlandı
‘Atölye karıncaları´ projesi tamamlandı
Antakya Şehit İlker Uylaş İlkokulu öğretmenlerinden Ebru Susur´un sürdürülebilir bir gelecek için yaşama geçirdiği ‘Atölye karıncaları´ isimli projesinde öğrenciler tarafından tasarlanan materyaller sergilendi.
Öğrencilere ´güvenli internet´ semineri
Öğrencilere ´güvenli internet´ semineri
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevlileri, Reyhanlı ve Defne´deki iki ortaokulda öğrencilere ´dijital okuryazarlık, siber zorbalık ve güvenli bilinçli internet kullanımı´ konusunda seminer verdi.
İSTE´de ´kurdeleli temel atma töreni´
İSTE´de ´kurdeleli temel atma töreni´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kampüsünde, eğitim ve hizmet verecek olan Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi´nin temeli kurdele kesimi ile yapıldı.
İSTE´de 3 takım final yolunda
İSTE´de 3 takım final yolunda
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu´ndan üç takım, TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsansız Hava Aracı kategorisinde kavramsal tasarım aşamasını geçti.
"Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında"
"Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” programı kapsamında Antakya´da düzenlenen Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan´ın Anadolu Mektebi Hatay öğretmen ve öğrencileriyle yaptığı söyleşisine katıldı.
Belen´den İtalya´ya Erasmus projesine
Belen´den İtalya´ya Erasmus projesine
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+Gençlik Alanında Stratejik Ortaklıklar Projeleri kapsamında, Romanya´dan Asociatia Tineret pentru Dezvoltare Durabila ve Constantin Brâncoveanu Lisesi, Türkiye´den Belen Kaymakamlığı ve İtalya´dan Beyond Borders Cultural Association işbirliğinde “EDUcate YOUth-Nonformal bridges to formal education” adlı projenin ulusötesi toplantısı İtalya´da yapıldı.
İSTE´ye 2 program kurma çabası
İSTE´ye 2 program kurma çabası
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
Müdürün göreve iadesine tepki
Müdürün göreve iadesine tepki
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, sınıflarda kızlı-erkekli oturma talimatı verdiği için açığa alınan okul müdürünün göreve iade edilmesini eleştirdi.
Yabancı öğrencilerin yemek yarışması
Yabancı öğrencilerin yemek yarışması
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, Uluslararası Öğrenciler Topluluğu´nun düzenlediği etkinlikte öğrencilerle bir araya geldi.
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
İSTE İMYO bünyesinde ´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ adlı iki programı açılması için karar alındı. Üniversitede yıllar önce kurulan fakülte ve meslek yüksekokullarına kadrolar atanmış, yıllar sonra fakültelerin birleştirilmesi yapılırken, meslek yüksekokulları da hiç öğrenci alınmamıştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi