Bir hanede 388 seçmen
31 Mart´ta yapılacak yerel seçimler
Tarih: 9.1.2019 11:19:13

Ülkenin farklı kentlerinde yaşayan ve Suriye´nin Afrin kentine düzenlenen Zeytin Dalı Harekatına katılan görevliler ile askeri personel, 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Hatay´ın ilçelerinde oy kullanacak. Hatay´da oturmayan ve sınır ötesi operasyonda bulunanlar, yerel seçimlerde kentlerde muhtarlıklar ile belediye meclisi ve belediye başkanlığı seçimlerinde isimlerin değişmesini de etkileyebilecek.

Hatay´ın en küçük ilçesinin Kumlu olduğunu belirten ve kentte 8 bin seçmenin bulunduğunu anımsatan CHP ilçe başkanı Ali Çimen, İYİ Parti ilçe başkanı Selahatin Eker, SP ilçe başkanı Celil İnal ve BBP ilçe başkanı Mustafa Karasüleymanlıoğlu, ortak yaptığı açıklamada, "Kumlu´da önceki seçimlerde seçmen sayısı her dönem 50-100 aralığında artarken, bu seçimde bahsi geçen görevliler ve Suriyeli seçmenlerle birlikte 1.000 kişilik bir artış olmasının kullanılan geçerli oylarla oranına bakıldığında toplam seçmen sayısı sekiz bin civarında olan küçük bir ilçede tüm sonuçları etkileme potansiyeli yüksektir. Hatay´ın en küçük ilçesi Kumlu´da bütün iradeyi yok saymak anlamına gelmektedir" değerlendirmesini yaptı.

Akın Bodur/İskenderun
31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimine (yerel eçimler) ilişkin seçmen listeleri seçim bölgelerine yönelik muhtarlıklarda askıya çıktı. Askıya çıkan listeler, seçmenin iradesinin sandığa yansımama ihtimalinin bulunduğunu, seçimlere hile karıştırılacağının da işareti oldu. Kumlu´da bir hanede 388 seçmen kaydına rastlanıldı. Hassa´da bir hanede ise 500 seçmenin varlığının bulunduğu öne sürüldü. Hatay´ın Suriye sınırı bölgelerindeki ilçelerde yaşanan seçmen listesi skandalının, siyasi partiler ile adayların seçmen listelerine daha çok irdelemesi gerektiğini ortaya çıkardı. Hatay´ın birçok ilçesinde geçmiş yıllarda yapılan yerel ya da genel seçimlerde ölenler ve yurt dışında bulunanların seçmen listesinde yer aldığı, yurt dışında bulunanların bazılarının bulunduğu yerde de seçmen olurken, aynı zamanda Hatay´da da seçmen görüldüğü ve bunların bazılarının seçimlere oy kullanıldığı belirlenmişti. Milletvekili seçimlerinde ´Cumhur İttifakı´nın parçası olan MHP, Haziran 2018´de yapılan genel seçimlerde ölenler ve yurt dışnda bulunanların yerlerine oy kullanıldığına ilişkin, seçimlerin tam kanunsuz olduğu´ gerekçesiyle YSK´ya itiraz etmiş ve Hatay´da seçimin iptalini istemişti. YSK, itirazı kabul etmemişti.

Bir hanedeki 388 seçmene dört partiden açıklama
Kumlu´da faaliyet gösteren dört siyasi parti, ortak yaptığı açıklamada, kentin Fevzi Çakmak mahallesindeki bir evde seçmen kaydı gösterilen 388 seçmenin, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin´de görevli bulunanlardan oluştuğunu açıkladı. Kullu´da açıklanan seçmen listesinin, Afrin´de görevliler ve Türk vatandaşı olan Suriyelilerle birlikte bine yakın artış olduğu savunuldu.

"Seçmen iradesine saygısızlık"
CHP Kumlu İlçe Başkanı Ali Çimen, İYİ Parti Kumlu İlçe Başkanı Selahatin Eker, SP Kumlu İlçe Başkanı Celil İnal ve BBP Kumlu İlçe Başkanı Mustafa Karasüleymanlıoğlu, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı seçim takvimi kapsamında 04 Ocak´ta seçmen listelerinin askıya çıktığını anımsattı. Ortak yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Bu listeler incelendiğinde hayatın doğal akışına aykırı, ilçede yaşayan seçmenin iradesine saygısızlık olarak görülecek bir durumla karşla karşılaşılmıştır. Tek bir haneye yazılmış 388 seçmenin ayrıntılı inceleme ve soruşturma sonucunda, bu seçmenlerin Türkiye´nin çeşitli yerlerinde ikamet eden ve Afrin´de görevli personel ve askerlerden oluştuğu anlaşılmıştır. Yapılacak olan seçimin genel seçim olmaması ve yerelde alınan oyların birbirine yakın olması sebebiyle Kumlu ile alakası olmayan, çoğu hayatında Kumlu´yu bile görmemiş, belediye başkanlığından meclis üyeliklerine, muhtarlıklara kadar hiçbir adayı tanımayan, adaylar hakkında en ufak bir bilgise sahip olmayan bu seçmen profili nicelik olarak seçimin doğal seyrini değiştirecek, ilçede yaşayan halkın iradesinin tecellisinin tersine bir sonuç çıkarabilecek etkiyi sağlamaya yetecek bir potansiyel barındırmaktadır. "

8 bin seçmenli ilçede artış bin seçmen
CHP Kumlu İlçe Başkanı Çimen, İYİ Parti Kumlu İlçe Başkanı Eker, SP Kumlu İlçe Başkanı İnal ve BBP Kumlu İlçe Başkanı Karasüleymanlıoğlu, tarafından yapılan ortak açıklamaya şöyle devam edildi: "Kumlu´da önceki seçimlerde seçmen sayısı her dönem 50-100 aralığında artarken, bu seçimde bahsi geçen görevliler ve Suriyeli seçmenlerle birlikte 1.000 kişilik bir artış olmasının kullanılan geçerli oylarla oranına bakıldığında toplam seçmen sayısı sekiz bin civarında olan küçük bir ilçede tüm sonuçları etkileme potansiyeli yüksektir. 500-1000 civarında oy Hatay´ın başka ilçelerinde kayda değer bir etki sağlamayacak, fakat Hatay´ın en küçük ilçesi Kumlu´da bütün iradeyi yok saymak anlamına gelmektedir. Bahsi geçen nedenlerden dolayı Kumlu´da yaşayan vatandaşlarımız rahatsızlık dumakta; yapılan bu haksızlığın önüne geçilmesi, yanlışın düzeltilmesi konusunda ısrarcı olmakta ve olumlu bur sonuç alınana kadar hak arama noktasında gerek bireysel, gerekse kitlesel olarak yetkili mercilere gereken başvuru ve uyarıları yapacağı konusunda birlikte hareket edeceğini belirtmektedir."
Kaynak:

"Krizin çaresi üretim"
"Krizin çaresi üretim"
CHP ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcılığının Türkiye´de yaşanan ekonomik krizin etkilerinin illere yansımalarını belirlemek amacıyla oluşturduğu ‘Ekonomi Masası´ çalışmaları doğrultusunda, Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Isparta´da görüşmelerde bulundu.
´Sınır kapısı açılsın´
´Sınır kapısı açılsın´
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TSK ve ÖSO güçlerinin işbirliğiyle Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Sınır Kapısı´nın oluşturulmasını ve buranın ticarete açılmasını istedi.
"21. yüzyılda Hatay´da elektrik kesiliyor"
"21. yüzyılda Hatay´da elektrik kesiliyor"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´ın sorunlarını parlamento gündemine taşımayı sürdürüyor.
"Ayrıştıran siyasete karşıyız"
"Ayrıştıran siyasete karşıyız"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, çok renkli bir coğrafyada yaşadıımızı ifade ederek, "Bulunduğumuz coğrafya birçok güzelliğe gebe.
MHP´den, engelliye sandalye
MHP´den, engelliye sandalye
MHP Defne İlçe Başkanı Ferit Kaplan ve yönetimi, kentte oturan ve iki yıldır engelli arabası olmadığı için dışarı çıkamadığı belirtilen Servet Ocak adlı yurttaşa tekerlekli sandalye hediye etti.
CHP´li gençlerden aday adayına destek
CHP´li gençlerden aday adayına destek
CHP Hatay İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Kemal Kazar, partisinin Defne Gençlik Kolları Başkanı Doğan Kara ve yönetim kurulları ile Antakya Defne Taraftarlar Derneği Üyeleri, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman´ı makamında ziyaret etti.
2000 öncesi esnafa erken emeklilik
2000 öncesi esnafa erken emeklilik
Hatay Milletvekili Güzelmansur, kanun teklifi verdi
İskenderun´da ittifak ziyareti
İskenderun´da ittifak ziyareti
CHP ile İYİ Parti arasında tavanda başlatılan ittifak çalışmaları tabanda da ziyaretlerle destekleniyor.
CHP´den ´poşet protestosu´
CHP´den ´poşet protestosu´
Samsun Milletvekili Zeybek, İskenderun´da görüşme yaptı
Başkan Yardımcısı Yavuz, görevinden ayrıldı
Başkan Yardımcısı Yavuz, görevinden ayrıldı
Yavuz: Bu karar, tamamen kendi özgür iradem ile benim tarafımdan alınmış tek taraflı bir karardır
Hatay´dan 12 ilçede adaylar görüşülmedi
Hatay´dan 12 ilçede adaylar görüşülmedi
CHP´nin, İskenderun, Arsuz, Defne, Samandağ, Erzin, Kumlu, Dörtyol, Belen, Hassa, Altınözü, Kırıkhan, Altınözü ve Yayladağı´nda adayları 15 Ocak´ta belirlemesi bekleniyor
CHP: Göçmenler evlerine dönmeli
CHP: Göçmenler evlerine dönmeli
Suriye´de savaş nedeniyle ülkemizde ´geçici koruma altında´ bulunan Suriyeli göçmenlerin en çok yaşadığı yerler son kayıtlara göre sıralandı.
"Rant kavgası var"
"Rant kavgası var"
Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ülkede adalet, kalkınma, liyakat, ekonomi ve işsizlik sorunu olduğunu ifade edip, adaletin yerine gelmediği takdirde devletin zarar göreceğini savundu.
"İskenderun, en yoğun limanlardan biri"
"İskenderun, en yoğun limanlardan biri"
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Bakanlığa bağlı genel müdürlerin bulunduğu heyet, önceki gün Hatay´a gelip, Antakya´da ziyaret ve incelemelerde bulundu.
"Oyun intihara sürüklüyor"
"Oyun intihara sürüklüyor"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Antakya´da Nizamettin S.´nin (12) "Mavi Balina" adlı oyun nedeniyle beşinci kattan atlayarak intihar etmesi sonrası oyunu öergeyle parlamentoya taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi