Bir hanede 388 seçmen
31 Mart´ta yapılacak yerel seçimler
Tarih: 9.1.2019 11:19:13

Ülkenin farklı kentlerinde yaşayan ve Suriye´nin Afrin kentine düzenlenen Zeytin Dalı Harekatına katılan görevliler ile askeri personel, 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Hatay´ın ilçelerinde oy kullanacak. Hatay´da oturmayan ve sınır ötesi operasyonda bulunanlar, yerel seçimlerde kentlerde muhtarlıklar ile belediye meclisi ve belediye başkanlığı seçimlerinde isimlerin değişmesini de etkileyebilecek.

Hatay´ın en küçük ilçesinin Kumlu olduğunu belirten ve kentte 8 bin seçmenin bulunduğunu anımsatan CHP ilçe başkanı Ali Çimen, İYİ Parti ilçe başkanı Selahatin Eker, SP ilçe başkanı Celil İnal ve BBP ilçe başkanı Mustafa Karasüleymanlıoğlu, ortak yaptığı açıklamada, "Kumlu´da önceki seçimlerde seçmen sayısı her dönem 50-100 aralığında artarken, bu seçimde bahsi geçen görevliler ve Suriyeli seçmenlerle birlikte 1.000 kişilik bir artış olmasının kullanılan geçerli oylarla oranına bakıldığında toplam seçmen sayısı sekiz bin civarında olan küçük bir ilçede tüm sonuçları etkileme potansiyeli yüksektir. Hatay´ın en küçük ilçesi Kumlu´da bütün iradeyi yok saymak anlamına gelmektedir" değerlendirmesini yaptı.

Akın Bodur/İskenderun
31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimine (yerel eçimler) ilişkin seçmen listeleri seçim bölgelerine yönelik muhtarlıklarda askıya çıktı. Askıya çıkan listeler, seçmenin iradesinin sandığa yansımama ihtimalinin bulunduğunu, seçimlere hile karıştırılacağının da işareti oldu. Kumlu´da bir hanede 388 seçmen kaydına rastlanıldı. Hassa´da bir hanede ise 500 seçmenin varlığının bulunduğu öne sürüldü. Hatay´ın Suriye sınırı bölgelerindeki ilçelerde yaşanan seçmen listesi skandalının, siyasi partiler ile adayların seçmen listelerine daha çok irdelemesi gerektiğini ortaya çıkardı. Hatay´ın birçok ilçesinde geçmiş yıllarda yapılan yerel ya da genel seçimlerde ölenler ve yurt dışında bulunanların seçmen listesinde yer aldığı, yurt dışında bulunanların bazılarının bulunduğu yerde de seçmen olurken, aynı zamanda Hatay´da da seçmen görüldüğü ve bunların bazılarının seçimlere oy kullanıldığı belirlenmişti. Milletvekili seçimlerinde ´Cumhur İttifakı´nın parçası olan MHP, Haziran 2018´de yapılan genel seçimlerde ölenler ve yurt dışnda bulunanların yerlerine oy kullanıldığına ilişkin, seçimlerin tam kanunsuz olduğu´ gerekçesiyle YSK´ya itiraz etmiş ve Hatay´da seçimin iptalini istemişti. YSK, itirazı kabul etmemişti.

Bir hanedeki 388 seçmene dört partiden açıklama
Kumlu´da faaliyet gösteren dört siyasi parti, ortak yaptığı açıklamada, kentin Fevzi Çakmak mahallesindeki bir evde seçmen kaydı gösterilen 388 seçmenin, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin´de görevli bulunanlardan oluştuğunu açıkladı. Kullu´da açıklanan seçmen listesinin, Afrin´de görevliler ve Türk vatandaşı olan Suriyelilerle birlikte bine yakın artış olduğu savunuldu.

"Seçmen iradesine saygısızlık"
CHP Kumlu İlçe Başkanı Ali Çimen, İYİ Parti Kumlu İlçe Başkanı Selahatin Eker, SP Kumlu İlçe Başkanı Celil İnal ve BBP Kumlu İlçe Başkanı Mustafa Karasüleymanlıoğlu, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı seçim takvimi kapsamında 04 Ocak´ta seçmen listelerinin askıya çıktığını anımsattı. Ortak yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Bu listeler incelendiğinde hayatın doğal akışına aykırı, ilçede yaşayan seçmenin iradesine saygısızlık olarak görülecek bir durumla karşla karşılaşılmıştır. Tek bir haneye yazılmış 388 seçmenin ayrıntılı inceleme ve soruşturma sonucunda, bu seçmenlerin Türkiye´nin çeşitli yerlerinde ikamet eden ve Afrin´de görevli personel ve askerlerden oluştuğu anlaşılmıştır. Yapılacak olan seçimin genel seçim olmaması ve yerelde alınan oyların birbirine yakın olması sebebiyle Kumlu ile alakası olmayan, çoğu hayatında Kumlu´yu bile görmemiş, belediye başkanlığından meclis üyeliklerine, muhtarlıklara kadar hiçbir adayı tanımayan, adaylar hakkında en ufak bir bilgise sahip olmayan bu seçmen profili nicelik olarak seçimin doğal seyrini değiştirecek, ilçede yaşayan halkın iradesinin tecellisinin tersine bir sonuç çıkarabilecek etkiyi sağlamaya yetecek bir potansiyel barındırmaktadır. "

8 bin seçmenli ilçede artış bin seçmen
CHP Kumlu İlçe Başkanı Çimen, İYİ Parti Kumlu İlçe Başkanı Eker, SP Kumlu İlçe Başkanı İnal ve BBP Kumlu İlçe Başkanı Karasüleymanlıoğlu, tarafından yapılan ortak açıklamaya şöyle devam edildi: "Kumlu´da önceki seçimlerde seçmen sayısı her dönem 50-100 aralığında artarken, bu seçimde bahsi geçen görevliler ve Suriyeli seçmenlerle birlikte 1.000 kişilik bir artış olmasının kullanılan geçerli oylarla oranına bakıldığında toplam seçmen sayısı sekiz bin civarında olan küçük bir ilçede tüm sonuçları etkileme potansiyeli yüksektir. 500-1000 civarında oy Hatay´ın başka ilçelerinde kayda değer bir etki sağlamayacak, fakat Hatay´ın en küçük ilçesi Kumlu´da bütün iradeyi yok saymak anlamına gelmektedir. Bahsi geçen nedenlerden dolayı Kumlu´da yaşayan vatandaşlarımız rahatsızlık dumakta; yapılan bu haksızlığın önüne geçilmesi, yanlışın düzeltilmesi konusunda ısrarcı olmakta ve olumlu bur sonuç alınana kadar hak arama noktasında gerek bireysel, gerekse kitlesel olarak yetkili mercilere gereken başvuru ve uyarıları yapacağı konusunda birlikte hareket edeceğini belirtmektedir."
Kaynak:

"Hizmet için değişim yapacağız"
"Hizmet için değişim yapacağız"
´Cumhur İttifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, seçim çalışmaları kapsamında sebze hali esnafını ziyaret edip, seçilmesi halinde yapacağı projelerini anlattı.
"Önce huzur, sonra hizmet"
"Önce huzur, sonra hizmet"
Şahutoğlu´ndan mahalle gezisi
"Kent menfaatlerinin mücadelesini veriyorum"
"Kent menfaatlerinin mücadelesini veriyorum"
DP İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarına devam ediyor.
"Herkesle bir araya gelen tek partiyiz"
"Herkesle bir araya gelen tek partiyiz"
Saadet Partisi (SP) Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Yıldız, birliği, beraberliği sağlayacak adaylar ve söylemlerle seçime katıldıklarını ve ülkenin Türkiye´nin teminatı olduklarını belirterek, "Herkesle bir araya gelen tek partiyiz” dedi.
"Millete diz çöktürmek isteyen güçler var"
"Millete diz çöktürmek isteyen güçler var"
´Cumhur ittifakı´nın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı AKP´li İbrahim Güler, seçim çalışmalarını sürdürüyor.
"Seçeceğiniz şoför acemi olursa o iş olmaz"
"Seçeceğiniz şoför acemi olursa o iş olmaz"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Lütfü Savaş, Antakya´nın Narlıca Mahallesi´nde ´Millet İttifakı´nın seçim ofisinin açılışını yaptı.
“Barış ve sevgiyle kenetlenmeye ihtiyacımız var”
“Barış ve sevgiyle kenetlenmeye ihtiyacımız var”
Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, İskenderun Birlik Platformu tarafından düzenlenen etkinlikte, “Bizim bu kentte önce birliğe, beraberliğe, barışa, sevgi ile birbirimize kenetlenmeye ihtiyacımız var” dedi.
"İnsancıl kentler yaratacağız"
"İnsancıl kentler yaratacağız"
Vatan Partisi (VP) Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yunus Özgür Yıldırım, seçim çalışmalarını sürdürüyor.
Güven´den ´şeffaflık ve katılımcılık´ sözü
Güven´den ´şeffaflık ve katılımcılık´ sözü
Arsuz için kurulan gönül bağını birlikte güçlendirme çağrısında bulunan Millet İttifakı´nın CHP´li Belediye Başkan adayı Dr. Asaf Güven, seçmenine şeffaflık, dürüstlük, katılımcılık, eşitlik sözü verdi, başlatılan hizmetleri ‘üzerine ekleyerek sürdüreceklerini kaydetti.
‘Kapı altından bildiri´ uyarısı
‘Kapı altından bildiri´ uyarısı
31 Mart seçimlerinde İskenderun İttifakı sloganıyla yola çıkan Demokrat Parti Belediye Başkan Adayı Mete Aslan, seçim sabahına kadar hakkında öne sürülebilecek iddialara inanılmamasını istedi, kapı altından dağıtılabilecek bildiri uyarısında bulundu.
"Kinle, nefretle bir toplumu yönetemezsiniz"
"Kinle, nefretle bir toplumu yönetemezsiniz"
Seçim çalışmaları kapsamında Hatay´a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Defne Uğur Mumcu Meydanı´nda Hataylılara seslendi.
"İskenderun´un menfaatleri her şeyin önünde"
"İskenderun´un menfaatleri her şeyin önünde"
"Cumhur İttifakı"nın İskenderun Belediye Başkan adayı AKP´li Fatih Tosyalı, seçim çalışmalarını malale toplantıları ve ziyaretlerle sürdürüyor.
"Önce birliğe, beraberliğe ihtiyacımız var"
"Önce birliğe, beraberliğe ihtiyacımız var"
´Millet İttifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı CHP´li Yılmaz Şahutoğlu, seçim çalışmalarını ziyaret ve toplantılar, mahallelerdeki pazarında halkla buluşmayla sürdürüyor.
"Kaldığımız yerden devam edeceğim"
"Kaldığımız yerden devam edeceğim"
Demokrat parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarına devam ediyor.
Esnafa ´sanayi sitesi´ sözü
Esnafa ´sanayi sitesi´ sözü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Dörtyol Belediye Başkan adayı Bestami Koca, seçim çalışmalarını kentin Yeniköy ve Yeşilköy mahallelerinde esnaf ve sanatkâr ziyaretiyle sürdürdü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi