Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tarih: 29.12.2018 09:35:01

 Akın Bodur/İskenderun

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) avukatı İsmail Hakkı Atal, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 29.03.2018 tarihinde Yumurtalık Ayas Kömürlü Termik santrali, İskenderun Atlas Enerji Kömürlü Termik santrali ve Erzin Egemer Doğalgazlı Termik Santrallerin “kümülatif etki" nedeniyle yürütmenin durdurulması ve lisanlarının iptaline ilişkin davanın duruşmasının yapıldığını ve mahkemenin karar vereceğini söyledi. Atal, Danıştay Savcılığının üç termik santralin lisanslarının iptali yönünde bir kez daha mütalaa verdiğini belirtti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kararı sonrası dosyanın 25 Aralık Salı günü Danıştay 13. Dairesinde görüştüğünü ifade eden Atal, gazetemize yaptığı açıklamada, Danıştay savcısının, 16 Kasım 2018 tarihli mütaalasında Yumurtalık Ayas ve İskenderun Atlas kömürlü termik santralleri ile Erzin Egemer doğalgazlı termik santralinin lisanslarının iptaline yönelik mütalasını yinelediğini söyledi. Atal, DAÇE´nin, bölgede yedi yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesinde, İskenderun Körfezi´nde İskenderun, Yumurtalık ve Erzin´de, üç termik santral için iptal yolunu getirebilecek.

Karar önümüzdeki günlerde açıklanacak
Doğu Akdeniz Bölgesi´nde lisans almış sekiz termik santralin çevre ve halk sağlığına kümülatif (toplam) etkisinin belirlenmesi gerektiği için 2011 yılında Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri, Adana Barosu ile meslek kuruluşları EPDK aleyhine lisans iptal davası açtığını anımsattı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ise, Hatay´ın İskenderun ve Erzin ile Adana´nın Yumurtalık ilçelerinde bulunan üç termik santralin etkilerinin bütüncül olarak değerlendirilebilmesi amacıyla üç kez yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Atal, Danıştay savcısının dört sayfalık mütalasında şunlara yer verdiğini ifade etti: "... 23.10.2008 tarih ve EU/1813-3/1274 sayılı üretim lisansı; davaya konu tesis ile aynı şehir veya coğrafi bolgede daha önce ÇED olumlu kararı veya ljretim lisanıs verilmiş tesislerin yanı sıra kurulacak olan diğer santrallerin de bölgeye verdiği ve/veya vereceği ´etki´lerin, bir bütün olarak değerlendirildigi kümülatif bir çevreset etki değerlendirmesi kararına dayanmadığı için Anayasa´nın 56. maddesine ve Elektrik Piyasası Kanunu´nun 1. maddesinde öngörülen, elektriğin çevreye uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması amacına aykırılık oluşturacağı, saglıklı ve dengeli bir çevfede yaşama hakkını da doğrudan ilgilendirdiği gözetilerek hukuka ve kamu yararına aykırılığı nedeniyle iptaline karar verilmesi gerektiği düşünülmüştür" açıklamasını yapmıştı. Çevre Bakanlığı´nın paylaştığı verilere göre Türkiye´de 56 adet kurulu veya kurulması düşünülen termik santral projesi olduğunu ifade eden Atal, kömürlü termik santrallerin yarıya yakını zararda olduğunu ve bu santrallerin çocukların zekâ düzeyini düşürdüğünü de ifade etti. Atal, "2002 yılından bu yana çalışan Sugözü Termik Santrali nedeniyle Yumurtalık ilçesinde 2009´da beş kanser vakası varken 2014´te 60´a çıktığı bilirkişi raporuyla tespit edildi. Bilirkişi raporunda ´Yumurtalık ilçesinde tespit edilen kanser vakalarının 2008-2015 yılları arasındaki kayıtlarına 2008´den itibaren sırasıyla; 14, 5, 7, 12, 19, 44, 60, 49 vaka olduğu; kanser tiplerinin yıllara göre sırayla 5, 4, 6, 5, 10, 13, 15 çeşit olduğu tespit edildi. Böylece bilirkişi raporunda 2009 yılında 18 bin nüfuslu Yumurtalık´ta 1 yılda 5 kanser teşhisi konulmuşken, 2014 yılında 17 bin nüfuslu Yumurtalık´ta 1 yılda 60 kanser teşhisi konulduğu ortaya çıkmıştır´ ifadesine yer veriliyor..."
Kaynak:

Arsuz CHP´de Emine Bulut cinayeti protestosu
Arsuz CHP´de Emine Bulut cinayeti protestosu
CHP Arsuz İlçe kadın kolları Başkanı Uslu: Haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır
İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İskenderun Teknik Üniversitesi, ´Barış İçin Akademisyen İnisiyatifi´ açıklamasına imza atan akademisyenlerle ilgili Anayasa Mahkemesi kararını doğru bulmadığını açıkladı
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
İstanbul´da başlayan Adalet Nöbeti Hatay ile devam etti. Hatay Adliyesi önündeki nöbet bir çok baro başkanı ve baro temsilcisi, barolara kayıtlı avukatların katılımı ile gerçekleştirildi.
"Savaş, travma nedenidir"
"Savaş, travma nedenidir"
Kadın Çalışmaları Derneği yöneticisi Salime Tarihçi, sığınmacılara yönelik projede Suriyeli kadınları hukuk ve sağlık hakkı konusunda bilgilendirdi.
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden çalışanın ailesine ölüm aylığı ve ölüm gelirinin aynı anda bağlanmasında yapılan kesintinin ortadan kaldırılması için kanun teklifi verdi. Uygulamada
Avukatlardan adalet nöbeti
Avukatlardan adalet nöbeti
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatların adalet aradığı bir ülkede yargı sisteminin tehlikede olduğu belirtti.
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi