Bir sağlık emekçisini daha kaybettik
Hatay Tabip Odası: Tedbirlerin yetersiz olduğu gün gibi aşikarken, biz sağlık çalışanlarını salgının en önüne hiçbir tedbir almadan sürmek, resmen bizi feda etmektir!
Tarih: 18.12.2020 17:34:13

Koronavirüsten hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ‘meslek hastalığı mücadelesi sürerken Hatay´da bir sağlık çalışanı daha hayatını kaybetti. Dr. Nebil Emir´in koronavirüsten hayatını kaybetmesi üzerine yazılı açıklama yapan Hatay Tabip Odası, yeniden en az 15 günlük kapanma sürecinin gerekliliğini vurguladı.

Ne çok ölüyoruz!
Hatay Tabip Odası´nın açıklaması şöyle: “Ne çok ölüyoruz! Ne çok tükeniyoruz! Sorumlu mevkilerdekilerin pandemi yönetimindeki basiretsizliği canlarımızı almaya devam ediyor. Geçen hafta içerisinde ilimizde on sağlık emekçisi arkadaşımız hayatını kaybetmişken, bugün de hekim arkadaşımız Dr. Nebil Emir´i kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. O yönetenler için bir rakam olabilir ama kendisi gibi sağlık emekçisi olan eşi için yol arkadaşı, çocukları için baba, bizler için ise çalışkan bir hekim, bir dost, bir arkadaştı.”

Şeffaf olunmamasının payı yüksek

Salgının başından beri şeffaf olmayan, halka gerçek vaka sayılarını ve ölümleri söylemeyenlerin bu salgının kontrol altına alınamamasındaki payı kuşkusuz çok büyük. İnsanları sadece maske-mesafe-hijyen ile koruyabileceğini zanneden zihniyet, hiçbir sosyal tedbir almadan bir salgınla mücadele edilemeyeceğini bilmeliydi. Salgın daha önce işlevsizleştirdiğiniz birinci basamakta karşılanır. Koruyucu sağlık hizmetleri ile karşılanır.

Göstermelik önlemler alınıyor

TTB ve Hatay Tabip Odası olarak aylardır en az 15 günlük kapanma süreci gereklidir diye çığlığımız çıktığı kadar bağırıyoruz, sizler ise pansuman çözümlerle göstermelik bazı tedbirler alıyorsunuz. Bu tedbirlerin yetersiz olduğu gün gibi aşikarken, biz sağlık çalışanlarını salgının en önüne hiçbir tedbir almadan sürmek resmen bizi feda etmektir. Biz sağlık çalışanları aylardır hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan görevimizi sürdürmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Ama siyasi iktidar da üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Halkın temel ihtiyaçları üç ay süreyle ücretsiz ve karşılıksız karşılanmalıdır. Beslenme, ısınma, aydınlanma ve kira giderleri merkezi bütçeden verilmelidir. Yerel yönetimler vatandaşları için gerekli sosyal yardım projelerini devreye sokmalı, suyu üç ay vatandaşa ücretsiz temin etmelidir. Toplu ibadetler her görüşten insanlar için geçici süre için yapılmamalıdır.

Daha fazla kayıp istemiyoruz

Bu süreçte yüzlece sağlık çalışanı enfekte oldu, onlarcası hastanelerde enfeksiyonu ağır geçirdi, bir kısmı şu anda yaşam mücadelesi veriyor. Artık daha fazla kayıp istemiyoruz. Siyasi iktidarı gerekli tedbirleri en sıkı bir şekilde almaya davet ediyoruz. Dr. Nebil Emir´in vefatının son olmasını istiyor, arkadaşımızın vefatı bir meslek hastalığı olarak kabul edilinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğimize söz veriyoruz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: sağlık emekçisini daha kaybettik
Hatay ‘orta risk´ kategorisinde
Hatay ‘orta risk´ kategorisinde
Hatay´da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kalktı; restoran, kafeterya, kıraathane, çay bahçesi 07.00-19.00 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecek, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu ile ilgili düzenleme kaldırıldı
TGC, gazetecilerin aşılanmasını istedi
TGC, gazetecilerin aşılanmasını istedi
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´dan, kalabalık vezor koşullarda haber için koşturan, muhabir, foto muhabiri ve kameramanların covid 19´a karşı aşılanmalarını talep etti.
Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ istedi
Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ istedi
Hatay Tabip Odası, tedbirlerin kademeli ve yerel dinamikleri gözeten bir gevşeme politikasının hayata geçirilmesini istedi.
Fabrikalara pandemi ziyareti
Fabrikalara pandemi ziyareti
Koronavirüs (covid-19) toplumu etkilemeyi sürdürüyor.
HBB ekipleri gıda denetiminde
HBB ekipleri gıda denetiminde
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Antakya ve Defne ilcelerinde 42 kasabı denetledi.
Koronavirüs sonrası göz sağlığı ihmal edilmesin
Koronavirüs sonrası göz sağlığı ihmal edilmesin
Op. Dr. Merih Gül, koronavirüs enfeksiyonu geçiren hastalarda, bağışıklık sisteminden kaynaklı göz problemlerinin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.
Okullara eğitim öncesi dezenfekte
Okullara eğitim öncesi dezenfekte
Yüz yüze eğitimin yapılacağı okullarda temizlik çalışması da başladı.
Haşere mücadelesinde sıcak sisleme
Haşere mücadelesinde sıcak sisleme
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ekipleri haşere, larva ve uçkun mücadelesi kapsamında 19 bin 948 rögarda sıcak sisleme çalışması yaptı.
LÖSEV temsilcileri İskenderun´da
LÖSEV temsilcileri İskenderun´da
Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Adana İl Koordinatörü Esen Ezgi Karadağ ve Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Buse Harmanda, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Hatay´da İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´na nezaket ziyaretinde bulundu.
Samandağ´da korona mücadelesi sürüyor
Samandağ´da korona mücadelesi sürüyor
Samandağ Belediyesi dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor.
‘Elephant Trunk´ tekniğiyle hayata döndü
‘Elephant Trunk´ tekniğiyle hayata döndü
Aort damarı yırtılan Mehmet Arslan, İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ekibinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonla hayata döndü.
Güven: Genel sağlık durumum iyi
Güven: Genel sağlık durumum iyi
Kovit-19 testi pozitif çıkan AKP İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdulkerim Güven, sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.
İdlib bölgesi değerlendirildi
İdlib bölgesi değerlendirildi
İdlib bölgesinde sağlık alanında yapılan çalışmalar, bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile koordinatörlüğü yürüten Hatay Valiliğinde değerlendirildi.
Hambolat: Erken tanıyla iyileşme olasılığı da yüksek
Hambolat: Erken tanıyla iyileşme olasılığı da yüksek
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Dünya Kanser Gününde erken teşhisin hayat kurtardığını anımsattı.
KETEM´de tarama ücretsiz
KETEM´de tarama ücretsiz
İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü, Dünya Kanser Gününde erken teşhisin önemini anımsattı ve halkı ücretsiz tarama için KETEM´ e beklediklerini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi