Bisiklet için farkındalık etkinliği
İskenderun Çevre Koruma Derneği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle dün ´Bisiklet kullanımı ve farkındalık yaratma´ amacıyla bisiklet turu etkinliği düzenlendi.
Tarih: 12.6.2017 11:20:41

Burak Milli/İskenderun

Çevre Haftası kapsamında yapılan etkinliğe ilişkin değerlendirmede bulunan İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, "Kentlerimizin plansız büyüyerek daha geniş alanlara yayılması, yerleşim yerlerinin iş çevrelerimizden ve sosyal alanlardan giderek uzaklaşması, şehir içi ulaşımda motorlu taşıtların kullanımını artırmaktadır. Karar vericiler daha yaşanabilir çevreler yaratmak, fosil yakıt kullanımını azaltmak, sürdürülebilir çevreci yaklaşımlar oluşturmak, kişileri hareketli ve aktif yaşamın bir parçası haline getirmek için bisikleti ulaşım planlaması içinde önemli bir araç olarak değerlendirmelidirler. Bisiklet; kent içi ulaşımın bir parçası olduğundan özellikle bisiklet yoları, kavşaklarda bisiklet güvenliği, bisiklet park alanları gibi güvenli bisiklet ulaşımı politikası benimsenmelidir. Bu hem bisiklet yolu kullanıcıları hem de tüm yol kullanıcıları için son derece öneme sahiptir. İnsanların biraz daha hareketli olması, artan trafik ve şehrin stresinden kurtulmak için bisiklete ihtiyacımız var. Bisiklet kullanımının sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu, özellikle obezite ile mücadelede etkili olduğunu ve kalp sağlığına olumlu etkilerini biliyoruz. Amacımız insanları daha hareketli bir yaşama teşvik etmek. Bunun için şehirde, bu parkurda, bu etkinliği düzenleyerek insanlarda farkındalık oluşturmak istiyoruz" dedi.

´Ulaşımda öncelik insan olmalı´
İskenderun için yapılan ve yapılması düşünülen tüm ulaşım düzenlemelerinde birinci önceliğin insan olduğunu ifade eden kara, "Yürünebilir, çocuk ve yaya dostu yaşanabilir bir kent oluşturmak, İskenderun´da uygun olan alanlarda bir bisiklet ağı oluşturmayı teklif ediyoruz. Bisikletin sadece spor için değil, ulaşım ve sağlık içinde kullanılabilirliğine katkı sağlamak istiyoruz. Kent içi ulaşım sorunlarına sağlıklı ve çevre dostu çözümler üreten ´Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi´ ile yurttaşlarımıza sağlıklı bir yaşamın olanakları sağlanabilir. İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyemizin ortak çalışması ile bisiklet kullanıcıları abonman sistemi ile akıllı kartlar ve süreli üyelik ile bisiklet kiralayabilirler. u sayede bisikletin, alternatif ulaşım ve kent içi trafik yoğunluğuna sadece çözüm odaklı değil aynı zamanda sahil şeritlerinde gezi ve eğlence mekanlarında spor amaçlı da kullanılabilir olduğunu vurgulamak istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bisiklet için farkındalık etkinliği
Kırıkhan´da 2 yeni transfer
Kırıkhan´da 2 yeni transfer
TFF Spor Toto 3. Ligi 2. Grubu maçlarının ikinci yarı hazırlıklarını kendi tesislerinde takımın teknik direktörü Hakan Çimen nezaretinde sürdüren Kırıkhan Spor, iki oyuncuyu renklerine bağladı.
Esen-Kayra berabere kaldı
Esen-Kayra berabere kaldı
Hatay Amatör Küme U-16 Liginde İskenderun Esen Gençlik ile İskenderun Kayra Spor takımları karşılaştı.
HBB: 78-Mersin Sanat: 47
HBB: 78-Mersin Sanat: 47
Türkiye Bedensel Engelliler Basketbol Bölgesel Ligi C Grubunda mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediye Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Mersin Sanat Engelliler Basketbol takımını 78-47´lık skorla yendi.
HBB: 100-İstanbul Üniversitesi: 64
HBB: 100-İstanbul Üniversitesi: 64
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi´nde mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, deplasmanda İstanbul Üniversitesini 100-64´lık skorla yendi.
Karaağaç´ta ´izin bitti´
Karaağaç´ta ´izin bitti´
Arsuz Karaağaç Spor, ikinci yarı hazırlıklarına Karaağaç Belediye Spor tesislerinde Teknik Direktör Bilal Özdemir nezaretinde başladı.
Şampiyon, İSTE oldu
Şampiyon, İSTE oldu
İskenderun´da düzenlenenTürkiye Üniversitelerarası 2. Ligi Salon Futbolu Müsabakaları İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Futbol Takımı´ birincili oldu.
Hatay, 2 farkla yendi
Hatay, 2 farkla yendi
Türkiye Bedensel Engelliler Basketbol Bölgesel Ligi C Grubu´nda mücadele eden HBB Spor Bedensel Engelliler Basketbol Takımı, Niğde´yi 66-64 yendi.
Süper Ligde Gözcüler 2-0 yendi
Süper Ligde Gözcüler 2-0 yendi
Hatay Süper Amatör Liginde mücadele eden Arsuz Gözcüler Spor, sahasında konuk ettiği Karaağaç Spor´u 2-0 mağlup etti
Maçlar İskenderun´da başladı
Maçlar İskenderun´da başladı
Türkiye Üniversitelerarası Futsal 2. Ligi Müsabakaları, İskenderun´da dün başladı. İki gün sürecek ligde, ilk maç olarak İSTE ile Çağ Üniversitesi karşı karşıya geldi.
Karaağaç Spor: 2-Kilis Belediye: 2
Karaağaç Spor: 2-Kilis Belediye: 2
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden Arsuz Karaağaç Spor 1967 takımı, sahasında konuk ettiği Kilis Belediye Spor ile 2-2 berabere kaldı.
7 üniversite takımı yarışacak
7 üniversite takımı yarışacak
Türkiye Üniversitelerarası 2. Ligi Salon Futbolu İskenderun´da başlayacak.
Payas yenişemedi: 0-0
Payas yenişemedi: 0-0
Payas, Büyükçekmece Tepecik Spor´la berabere kaldı
Özdoğan: Takımın düşmesine izin vermeyeceğiz
Özdoğan: Takımın düşmesine izin vermeyeceğiz
Kırıkhanspor Spor Başkanı Özdoğan, devrearasında transfer gerçekleştireceklerini söyledi.
Bornova, kadın basketçilerin konuğu
Bornova, kadın basketçilerin konuğu
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Süper Ligi´nde mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımı, sahasında Bornova Beckerspor takımını ağırlayacak. Karşılaşma, 17 Aralık Pazar günü saat 16.30´da Antakya Kapalı Spor Salonu´nda başlayacak.
Payas Spor, kazanmak istiyor
Payas Spor, kazanmak istiyor
TFF Spor Toto 3. Ligi 3. Grubunda mücadele eden Payas Spor, yarın sahasında Büyükçekmece Tepecik Spor´u ağırlayacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi