Bisiklet için farkındalık etkinliği
İskenderun Çevre Koruma Derneği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle dün ´Bisiklet kullanımı ve farkındalık yaratma´ amacıyla bisiklet turu etkinliği düzenlendi.
Tarih: 12.6.2017 11:20:41

Burak Milli/İskenderun

Çevre Haftası kapsamında yapılan etkinliğe ilişkin değerlendirmede bulunan İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, "Kentlerimizin plansız büyüyerek daha geniş alanlara yayılması, yerleşim yerlerinin iş çevrelerimizden ve sosyal alanlardan giderek uzaklaşması, şehir içi ulaşımda motorlu taşıtların kullanımını artırmaktadır. Karar vericiler daha yaşanabilir çevreler yaratmak, fosil yakıt kullanımını azaltmak, sürdürülebilir çevreci yaklaşımlar oluşturmak, kişileri hareketli ve aktif yaşamın bir parçası haline getirmek için bisikleti ulaşım planlaması içinde önemli bir araç olarak değerlendirmelidirler. Bisiklet; kent içi ulaşımın bir parçası olduğundan özellikle bisiklet yoları, kavşaklarda bisiklet güvenliği, bisiklet park alanları gibi güvenli bisiklet ulaşımı politikası benimsenmelidir. Bu hem bisiklet yolu kullanıcıları hem de tüm yol kullanıcıları için son derece öneme sahiptir. İnsanların biraz daha hareketli olması, artan trafik ve şehrin stresinden kurtulmak için bisiklete ihtiyacımız var. Bisiklet kullanımının sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu, özellikle obezite ile mücadelede etkili olduğunu ve kalp sağlığına olumlu etkilerini biliyoruz. Amacımız insanları daha hareketli bir yaşama teşvik etmek. Bunun için şehirde, bu parkurda, bu etkinliği düzenleyerek insanlarda farkındalık oluşturmak istiyoruz" dedi.

´Ulaşımda öncelik insan olmalı´
İskenderun için yapılan ve yapılması düşünülen tüm ulaşım düzenlemelerinde birinci önceliğin insan olduğunu ifade eden kara, "Yürünebilir, çocuk ve yaya dostu yaşanabilir bir kent oluşturmak, İskenderun´da uygun olan alanlarda bir bisiklet ağı oluşturmayı teklif ediyoruz. Bisikletin sadece spor için değil, ulaşım ve sağlık içinde kullanılabilirliğine katkı sağlamak istiyoruz. Kent içi ulaşım sorunlarına sağlıklı ve çevre dostu çözümler üreten ´Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi´ ile yurttaşlarımıza sağlıklı bir yaşamın olanakları sağlanabilir. İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyemizin ortak çalışması ile bisiklet kullanıcıları abonman sistemi ile akıllı kartlar ve süreli üyelik ile bisiklet kiralayabilirler. u sayede bisikletin, alternatif ulaşım ve kent içi trafik yoğunluğuna sadece çözüm odaklı değil aynı zamanda sahil şeritlerinde gezi ve eğlence mekanlarında spor amaçlı da kullanılabilir olduğunu vurgulamak istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bisiklet için farkındalık etkinliği
Karaağaç 1967, rakibinin golüyle yendi
Karaağaç 1967, rakibinin golüyle yendi
TFF Bölgesel Amatör Ligi 5. Grubu´nda mücadele eden Arsuz Karaağaç Spor 1967, deplasmanda Kayseri Talasgücü Belediye Spor´u 1-0 yendi.
Şehit Gülşah Güler Demokrasi Futbol Turnuvası
Şehit Gülşah Güler Demokrasi Futbol Turnuvası
15 Temmuz darbe girişiminde Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı´na yapılan saldırıda şehit düşen Kırıkhanlı Özel Harekât Komiser Yardımcısı Gülşah Güler onuruna düzenlenen futbol turnuvasının final maçı oynandı. Finan maçının açılışı Hatay Valisi Erdal Ata tarafından yapıldı.
Payas, deplasmanda yenildi: 0-2
Payas, deplasmanda yenildi: 0-2
TFF Spor Toto 3. Ligi 3. Grubunda mücadele eden Payas Spor, Elazığ deplasmanında Elaziz Belediye Spor´a 2-0 yenildi.
Erzin Belediye: 1-Düzce Spor: 2
Erzin Belediye: 1-Düzce Spor: 2
TFF Spor Toto 3. Ligi 1. Grubunda mücadele eden Erzin Belediye Spor, sahasında konuk ettiği Düzce Spor´a 2-1 mağlup oldu.
İskenderunlu Ayşe, Balkan şampiyonu
İskenderunlu Ayşe, Balkan şampiyonu
İskenderunlu taekwondo sporcusu Ayşe Demirsavcı, Edirne´de düzenlenen yarışmada Balkan Şampiyonu oldu.
Sporcular, Atatürk´ü andı
Sporcular, Atatürk´ü andı
Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılı dönümünde spor cular tarafından da anıldı.
Körfez 19 puanla liderliğe yükseldi
Körfez 19 puanla liderliğe yükseldi
Hatay Süper Amatör Ligi´nde mücadele eden Körfez İskenderun Spor, İskenderun Beş Temmuz Stadı dış sahasında yapılan karşılaşmada Defne 2013 Spor´u 1-0 mağlup etti.
Körfez, 1-1 berabere kaldı
Körfez, 1-1 berabere kaldı
Hatay Süper Amatör Ligi, oynanan maçlarla devam etti. Ligde mücadele eden Armutlu Spor, Karaağaç Belediye Spor Tesislerindeki karşılaşmada, Karaağaç Spor´u 2-1 mağlup etti.
Cumhuriyet Kupası, İskenderun´a
Cumhuriyet Kupası, İskenderun´a
Briç Federasyonunun en prestijli ikili turnuvası olarak bilinen ve Ankara´da düzenlenen Cumhuriyet Kupasının şampiyonu, İskenderunlu briç sporcuları Mustafa Arslan ve Şehmuz Ercan oldu.
Atatürk sevgisi için pedal çeviriyorlar
Atatürk sevgisi için pedal çeviriyorlar
Antakya Bisiklet Derneği´ Ethem Baklacı başkanlığındaki 12 bisiklet sporcusu, Atatürk´e olan sevgi ve minnet duygularını ifade etmek için bisikletleriyle Hatay´dan Ankara´ya hareket etti.
Payas: 0- Çorum Belediye: 1
Payas: 0- Çorum Belediye: 1
TFF Spor Toto 3. Ligi 3. Grubunda mücadele eden Payas Spor, sahasında konuk ettiği Çorum Belediye Spor´a 1-0´lık skorla yenildi.
HBB´li kadınlar ´namağlup lider´
HBB´li kadınlar ´namağlup lider´
Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, Eurocup mücadelesinden de zaferle ayrıldı.
Katkı plaketi
Katkı plaketi
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, katkısı nedeniyle İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına plaket verdi.
Kadın futbolcular destek istiyor
Kadın futbolcular destek istiyor
Samandağ´ın Değirmenbaşı Mahallesi´nde bir araya gelen üniversite öğrencilerinin kurduğu Güney Yıldızı Spor Kulübü, kentin ek kadın futbol takımı için çalışma başlattı.
Kılınç, turnuvanın gol kralı
Kılınç, turnuvanın gol kralı
Türkiye Barolar Birliği´nin Antalya Barosu´nun ev sahipliğinde düzenlenen Avukat Spor Oyunları Atatürk Kupası Turnuvasına katılan Hatay Barosu Futbol Takımı, 5 karşılaşmada 3 galibiyet, 2 beraberlik aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi