Bisiklet için farkındalık etkinliği
İskenderun Çevre Koruma Derneği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle dün ´Bisiklet kullanımı ve farkındalık yaratma´ amacıyla bisiklet turu etkinliği düzenlendi.
Tarih: 12.6.2017 11:20:41

Burak Milli/İskenderun

Çevre Haftası kapsamında yapılan etkinliğe ilişkin değerlendirmede bulunan İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, "Kentlerimizin plansız büyüyerek daha geniş alanlara yayılması, yerleşim yerlerinin iş çevrelerimizden ve sosyal alanlardan giderek uzaklaşması, şehir içi ulaşımda motorlu taşıtların kullanımını artırmaktadır. Karar vericiler daha yaşanabilir çevreler yaratmak, fosil yakıt kullanımını azaltmak, sürdürülebilir çevreci yaklaşımlar oluşturmak, kişileri hareketli ve aktif yaşamın bir parçası haline getirmek için bisikleti ulaşım planlaması içinde önemli bir araç olarak değerlendirmelidirler. Bisiklet; kent içi ulaşımın bir parçası olduğundan özellikle bisiklet yoları, kavşaklarda bisiklet güvenliği, bisiklet park alanları gibi güvenli bisiklet ulaşımı politikası benimsenmelidir. Bu hem bisiklet yolu kullanıcıları hem de tüm yol kullanıcıları için son derece öneme sahiptir. İnsanların biraz daha hareketli olması, artan trafik ve şehrin stresinden kurtulmak için bisiklete ihtiyacımız var. Bisiklet kullanımının sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu, özellikle obezite ile mücadelede etkili olduğunu ve kalp sağlığına olumlu etkilerini biliyoruz. Amacımız insanları daha hareketli bir yaşama teşvik etmek. Bunun için şehirde, bu parkurda, bu etkinliği düzenleyerek insanlarda farkındalık oluşturmak istiyoruz" dedi.

´Ulaşımda öncelik insan olmalı´
İskenderun için yapılan ve yapılması düşünülen tüm ulaşım düzenlemelerinde birinci önceliğin insan olduğunu ifade eden kara, "Yürünebilir, çocuk ve yaya dostu yaşanabilir bir kent oluşturmak, İskenderun´da uygun olan alanlarda bir bisiklet ağı oluşturmayı teklif ediyoruz. Bisikletin sadece spor için değil, ulaşım ve sağlık içinde kullanılabilirliğine katkı sağlamak istiyoruz. Kent içi ulaşım sorunlarına sağlıklı ve çevre dostu çözümler üreten ´Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi´ ile yurttaşlarımıza sağlıklı bir yaşamın olanakları sağlanabilir. İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyemizin ortak çalışması ile bisiklet kullanıcıları abonman sistemi ile akıllı kartlar ve süreli üyelik ile bisiklet kiralayabilirler. u sayede bisikletin, alternatif ulaşım ve kent içi trafik yoğunluğuna sadece çözüm odaklı değil aynı zamanda sahil şeritlerinde gezi ve eğlence mekanlarında spor amaçlı da kullanılabilir olduğunu vurgulamak istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bisiklet için farkındalık etkinliği
Erzin: 1-Fatih Karagümrük: 2
Erzin: 1-Fatih Karagümrük: 2
Ligde, TFF 3. Ligi 1. Grupta mücadele veren Erzin Belediyespor, Ziraat Türkiye Kupasında İstanbul takımı Fatih Karagümrük A.Ş´ye 2-1 yenildi ve kupadan elendi.
Hataylı basketçiler, dördüncü oldu
Hataylı basketçiler, dördüncü oldu
Lefkoşa´da Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Dr. Suat Günsel Kupası sona erdi.
Kayra Spor: 2-Kartal: 1
Kayra Spor: 2-Kartal: 1
Hatay Amatör Küme U-14 Ligi karşılaşmaları Hatay´ın çeşitli sahalarında yapılan karşılaşmalarla sürüyor.
Hatay Spor, deplasmanda galip: 2-1
Hatay Spor, deplasmanda galip: 2-1
TFF Spor Toto 2. Ligi Kırmızı Grupta mücadele veren Hatay Spor, deplasmanda Buca Spor´u 2-1 mağlup etti ve sahadan üç puanla ayrıldı.
Erzin Spor: 1-Kozan Belediye: 3
Erzin Spor: 1-Kozan Belediye: 3
TFF Spor Toto 3. Ligi 1. Grubunda mücadele eden Erzin Belediye Spor, sahasında konuk ettiği Kozan Belediye Spor´a 3-1 mağlup oldu ve yediği üç golle sahadan puansız ayrıldı.
Payas Spor: 1-Uşak: 3
Payas Spor: 1-Uşak: 3
TFF Spor Toto 3. Ligi 3. Grubunda mücadele eden Payas Spor, deplasmanda Utaş Uşak Spor´a u 3-1 mağlup oldu.
Hakemlik sınavı Kırıkhan´da yapılacak
Hakemlik sınavı Kırıkhan´da yapılacak
Akdeniz Bölgesi Bodu Kaido Kiyokişhin Siyah Kuşak, Dan ve Hakemlik sınavı Kırıkhan´da yapılacak.
Maçta kolu kırıldı
Maçta kolu kırıldı
2017-2018 Futbol Sezonu Hatay Amatör Küme U-14 Ligi başladı.
Arsuz takımı, finale katılacak
Arsuz takımı, finale katılacak
2017 TFF Plaj Futbol Ligi Arsuz etabının şampiyonu olan Arsuz Belediyesi Plaj Futbolu Takımı, Türkiye finallerine katılmak için hafta sonu Alanya´ya gidecek
Berkay, forma giydi
Berkay, forma giydi
Hatay´da amatör ligde mücadele eden Arsuz İdmanyurdu Spor Kulübünün futbol takımında oynayan Berkay Kurt, süper lig takımının altyapısına oynamaya başladı.
´Süslü kadınlar bisiklet turu´
´Süslü kadınlar bisiklet turu´
İskenderun´da ´Süslü Kadınlar Bisiklet Turu´ etkinliğinin ikincisi yapılacak. İskenderun´daki bisiklet turu, ülkenin 50 kentinde eşzamanlı olarak düzenlenecek.
2 liseli, milli takım elemesinde
2 liseli, milli takım elemesinde
Dörtyol´da 17 yaşındaki lise öğrencileri Burak Teke ve Umut Kunt, yarın başlayacak ve 17 Eylül tarihine kadar sürecek olan, İstanbul´da gerçekleştirilecek Fitness Milli Takım elemelerine katılacak.
9. Uluslararası Satranç Turnuvası
9. Uluslararası Satranç Turnuvası
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen 9. Uluslararası Satranç Turnuvası, bugün sona erecek.
Payas Spor: 0-Sultanbeyli: 0
Payas Spor: 0-Sultanbeyli: 0
TFF Spor Toto 3. Ligi 3. Grubunda mücadele eden Payas Spor, sahasında konuk ettiği Sultanbeyli Belediye Spor ile yennişemedi ve karşılaşma başladığı gibi 0-0 berabere bitince, iki takım da birer puan aldı.
Erzin: 3-Bergama: 2
Erzin: 3-Bergama: 2
TFF Spor Toto 3. Ligi 1. Grubunda mücadele eden Erzin Belediye Spor´un galibiyet serisi sürüyor. Biri kupada olmak üzere 3 karşılaşmada da sahadan galibiyetle ayrılan Turuncu-Meyazlı Erzin Belediyespor, deplasmanda Bergama Belediyespor´u 3-2´lik skorla yendi ve sahadan üç puanla ayrıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi