Bisiklet için farkındalık etkinliği
İskenderun Çevre Koruma Derneği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle dün ´Bisiklet kullanımı ve farkındalık yaratma´ amacıyla bisiklet turu etkinliği düzenlendi.
Tarih: 12.6.2017 11:20:41/ 70okunma / 0yorum

Burak Milli/İskenderun

Çevre Haftası kapsamında yapılan etkinliğe ilişkin değerlendirmede bulunan İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, "Kentlerimizin plansız büyüyerek daha geniş alanlara yayılması, yerleşim yerlerinin iş çevrelerimizden ve sosyal alanlardan giderek uzaklaşması, şehir içi ulaşımda motorlu taşıtların kullanımını artırmaktadır. Karar vericiler daha yaşanabilir çevreler yaratmak, fosil yakıt kullanımını azaltmak, sürdürülebilir çevreci yaklaşımlar oluşturmak, kişileri hareketli ve aktif yaşamın bir parçası haline getirmek için bisikleti ulaşım planlaması içinde önemli bir araç olarak değerlendirmelidirler. Bisiklet; kent içi ulaşımın bir parçası olduğundan özellikle bisiklet yoları, kavşaklarda bisiklet güvenliği, bisiklet park alanları gibi güvenli bisiklet ulaşımı politikası benimsenmelidir. Bu hem bisiklet yolu kullanıcıları hem de tüm yol kullanıcıları için son derece öneme sahiptir. İnsanların biraz daha hareketli olması, artan trafik ve şehrin stresinden kurtulmak için bisiklete ihtiyacımız var. Bisiklet kullanımının sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu, özellikle obezite ile mücadelede etkili olduğunu ve kalp sağlığına olumlu etkilerini biliyoruz. Amacımız insanları daha hareketli bir yaşama teşvik etmek. Bunun için şehirde, bu parkurda, bu etkinliği düzenleyerek insanlarda farkındalık oluşturmak istiyoruz" dedi.

´Ulaşımda öncelik insan olmalı´
İskenderun için yapılan ve yapılması düşünülen tüm ulaşım düzenlemelerinde birinci önceliğin insan olduğunu ifade eden kara, "Yürünebilir, çocuk ve yaya dostu yaşanabilir bir kent oluşturmak, İskenderun´da uygun olan alanlarda bir bisiklet ağı oluşturmayı teklif ediyoruz. Bisikletin sadece spor için değil, ulaşım ve sağlık içinde kullanılabilirliğine katkı sağlamak istiyoruz. Kent içi ulaşım sorunlarına sağlıklı ve çevre dostu çözümler üreten ´Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi´ ile yurttaşlarımıza sağlıklı bir yaşamın olanakları sağlanabilir. İskenderun Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyemizin ortak çalışması ile bisiklet kullanıcıları abonman sistemi ile akıllı kartlar ve süreli üyelik ile bisiklet kiralayabilirler. u sayede bisikletin, alternatif ulaşım ve kent içi trafik yoğunluğuna sadece çözüm odaklı değil aynı zamanda sahil şeritlerinde gezi ve eğlence mekanlarında spor amaçlı da kullanılabilir olduğunu vurgulamak istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bisiklet için farkındalık etkinliği
A grubunda çekişmeli turnuva
A grubunda çekişmeli turnuva
Türkiye´nin en uzun soluklu yerel turnuvalarından biri olma özelliği taşıyan Erhan Aksay Futbol Turnuvası çekişmeli ve heyecanlı maçlarıyla devam ediyor.
Oğuzata Derneği galip
Oğuzata Derneği galip
Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Hatay´ın Anavatana katılışının 78. yıldönümü dolayısıyla bu yıl 33´üncüsü düzenlenen Türkiye´nin en uzun soluklu yerel turnuvalarından biri olma özelliği taşıyan Erhan Aksay Futbol Turnuvası´nda Milli Eğitim Spor ile Oğuzata Derneği karşılaştı.
İlçe Tarım liderlik koltuğunda
İlçe Tarım liderlik koltuğunda
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 33. Erhan Aksay Futbol Turnuvası Körfez grubunda her oynanan karşılaşmanın ardından grup liderleri değişiyor.
Yüzme havuzunda yaz programı
Yüzme havuzunda yaz programı
Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü´ne bağlı Antakya Yüzme Havuzu yeni sezona yönelik hazırlıklarını tamamlayarak çalışma programının da belirlendiği bildirildi.
Karne hediyesi yüzme kursu
Karne hediyesi yüzme kursu
Defne Belediyesi, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” sloganı ile çocuklara karne hediyesi olarak ücretsiz yüzme kursu düzenliyor. Kurslar 3 Temmuz´da başlayacak.
Dörtyol´un rakibi Sivas
Dörtyol´un rakibi Sivas
Türkiye Kadınlar Futbol 2. Ligi´ne Yükselme Final müsabakalarına katılacak Dörtyol Belediye Spor, Sivas Gazi Lisesi Spor Kulübü ile karşılaşacak.
Grup şampiyonluğunu kutladılar
Grup şampiyonluğunu kutladılar
Meydan Mahallesi Yardımlaşma Derneği takımı 11 puan ile 33. Erhan Aksay Futbol Turnuvası Körfez grubu (A) grubu şampiynluğunu garantiledi. Meydan taraftarları grup şampiyonluğunu havai fişek gösterisi ve meşale yakarak kutladı.
Körfez Grubu´nda 3 takım Play-Of´ta
Körfez Grubu´nda 3 takım Play-Of´ta
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 33. Erhan Aksay turnuvası Körfez (C) Grubu´nda mücadele eden Sağlık Spor Marangozlar Derneği´ni 4-0 yendi.
Erhan Aksay´da karşılaşmalar devam ediyor
Erhan Aksay´da karşılaşmalar devam ediyor
Erhan Aksay Futbol Turnuva maçları Antakya´da HBB Esentepe ve Nazım Koka Futbol sahalarında devam ediyor.
Yıldızlar şampiyonaya hazırlanıyor
Yıldızlar şampiyonaya hazırlanıyor
İskenderun Belediyesporlu Tekvandocular 6-8 Temmuz tarihleri arasında Antalya´da düzenlenecek olan Yıldızlar Türkiye Taekwondo Şampiyonasına hazırlık çzalışmalarını sürdürüyor.
Payas Spor´da ikinci transfer
Payas Spor´da ikinci transfer
Spor Toto 3. Ligi´nde mücadele eden Payas Spor´da yönetim ve teknik dörektörlük değişiminin ardından 27 yaşındaki orta saha oyuncusu Koray Kurt ile 2 yıllık sözleşme imzalayan yönetim ikinci transfede de imza koydu.
Güçbirliği Payas Spor´la
Güçbirliği Payas Spor´la
Spor Toto 3. Ligi´nde mücadele eden Payas Spor´un kulüp başkanlığıyla başlayan değişim süreci yeni yönetim kurulu, teknik yönetim ile devam etti. Logosunu da değiştiren Payasspor´da yeni yönetim profili kentte yeni bir güçbirliği adımı olarak da değerlendirilliyor.
Yıldız futbolculara karne pastası
Yıldız futbolculara karne pastası
Asaş Spor Futbol Okulu, çalışmalarını İskenderun Belediyesi Spor Kompleksinde sürdürüyor.
Biçer, 4-1 yendi
Biçer, 4-1 yendi
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 33. Erhan Aksay Futbol Turnuvası Körfez grubu müsabakalarına, İskenderun Beş Temmuz Stadı dış sahasında oynanan karşılaşmalarla sürüyor.
İskenderun´da binicilik eğitimi
İskenderun´da binicilik eğitimi
İskenderun´da at biniciliğine ilginin arttığı belirtildi. Kentin Sakarya Mahallesindeki spor tesislerinde çocuk ve büyüklere binicilik eğitimi veriliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi