"Bitirilmesi çalışması devam ediyor"
Reyhanlı Barajı inşaatı.
Tarih: 14.11.2019 11:05:15

Akın Bodur/İskenderun

Tarım ve Orman Bakanlığı, proje değişikliğinden kaynaklı imalat miktarındaki artıştan dolayı uzayan Reyhanlı Barajı inşaatının, bitirilmesi için çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir´in 18 Temmuz 2019 tarihinde TBMM Başkanlığına verdiği ve altı sorunun yöneltildiği önergeyi Meclis Başkanlığı aracılığıyla yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 21.400 hektar tarım arazisinde yenileme çalışmasının devam ettiğini belirtti. Milletvekili Tokdemir ise önergede yöneltilen 6 sorudan sarece birinin yanıtlandığını, diğer sorulara yanıt verilmediğini açıkladı.
Reyhanlı Barajı inşaatında 09 Ağustos 2010 tarihinde sözleşmenin imzalandığını, proje değişikliğinden kaynaklanan imalat miktarındaki artıştan dolayı işin sözleşme kapsamında tamamlanamayacağını anlaşılması üzerine, 29 Eylül 2017 tarihinde işin tasfiye edilerek, 21 Aralık 2017 tarihinde ikmal ihalesine çıkıldığını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, milletvekili Tokdemir´in önergesine verdiği yanıtta şunlara yer verdi: "Tamamlanan ihale sürecinden sonra yeni yüklenici ile 02 Nisan 2018 tarihinde sözleşme imzalanıp, 11 Nisan 2018 tarihinde iş yeri teslimi yapılarak işe tekrar başlanılmıştır. Reyhanlı Barajı ikmal inşaatı işinde baraj gövde dolgusu ve yardımcı tesislerin bitirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. İşletmelerdeki klasik sistemle cazibe ve terfi sulama yapılan Yarseli, Hassa, Kırıkhan ve Samandağ sulamalarında su kaynaklarının daha verimli bir şekilde kullanılması, su tasarrufunun sağlanması ve borulu şebekeye geçirilmesi maksadıyla toplam 21.400 hektar tarım arazisinde yenileme çalışmalarına, planlama ve kati proje aşamasında devam edilmektedir. İşletmelerdeki sulamalarda yenileme çalışmalarının yanı sıra havzaya ilave sulama suyu temini maksadıyla, Kılavuzlu Projesi ile Ceyhan nehri Havzasından Asi Nehri Havzasına su aktarımına yönelik alışmalara devam edilmektedir. Ayrıca kati proje aşamasında çalışmalarına devam edilen Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi Sulaması kapsamında 34.500 hektar yeni sahanın sulamaya açılması öngörülmektedir."

Tokdemir: 6 sorudan 1´i yanıtlanmış
Hatay Milletvekili Tokdemir ise önergesine bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanlığından verilen yanıtın 08 Kasım tarihinde kendisine ulaştığını belirttiği değerlendirmesinde, Amik Ovası çiftçisinin barajına kavuşmak istediğini belirtti. Milletvekili Tokdemir, Tarım ve Orman Bakanlığının, bakan Pakdemirli´ye yönelttiği 6 sorudan sadece birine cevap verildiğini, 5 sorunun ise cevapsız bırakıldığını ifade etti. Tokdemir, "Kesin olmayan muğlak ifadelerle Reyhanlı Barajı hakkında net bir bilgi alınamamaktadır. Amik Ovası´nda üreten çiftçiler artık bir çözüm istiyor" açıklamasını yaptı.

Tokdemir, Pakdemirli´ye hangi soruları yöneltmişti?
Hatay Milletvekili Tokdemir, TBMM Başkanlığına verdiği, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer vermişti: "Reyhanlı Barajı´nın işletmeye alınma tarihinin sürekli ötelenmesinin ve barajın bir türlü bitirilememesinin gerekçeleri nelerdir? Reyhanlı Barajı´nın başlangıçta öngörülen maliyeti ile bugüne kadar gerçekleşen maliyeti arasındaki fark ne kadardır? Ortaya çıkan farkın nedenleri nelerdir? Barajın tamamlanması için ihtiyaç duyulan kaynak miktarı nedir? Reyhanlı Barajı´nın yapımının tamamlanmasını geciktiren, maliyetini artıran hatalar, eksiklikler, yanlış işlemler nelerdir? Bunda dahli bulunanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Siyasi saikler bir kenara bırakılarak gerçekçi bir tutumla konuya yaklaşıldığında, Reyhanlı Barajı´nın bitiş tarihi ne olacaktır? Reyhanlı Barajı´nın bitirilmemesi nedeniyle cazibeyle sulama yapamayan, artezyenle sulamaya mahkûm edilen ve elektrik borcuna sürüklenen Hatay çiftçisinin bu mağduriyetini gidermek için planlanan/ yürütülen bir çalışma var mıdır?"
Kaynak:

Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ önerdi
Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ önerdi
Öğretmen ve gazetecilere öncelikli aşı istendi
Deprem Haftası
Deprem Haftası
1-7 Mart tarihleri Deprem Haftası. Farkındalık amacıyla kutlanan hafta kapsamında açıklama yapan Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), depremlerde kayıpların yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de önem taşıdığın belirterek, Deprem Haftası´nda vatandaşları kendi hazırlıklarını yapmaya çağırdı.
Meclis toplantısı yarın
Meclis toplantısı yarın
İskenderun Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısına yarın başlayacak.
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, Samandağ´da tuzaklı kuş avında bulunduğu belirtilen 8 kişiye Kara Avcılığı Kanuna Muhalefet suçundan 6.176 TL, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal etmekten de ayrıca bir ceza yazıldı.
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
İskenderun Gençlik Merkezi (İGM) Müdürlüğü, Ekim ayından itibaren sürdürdüğü ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği belirtilen sokak hayvanlarını besleme etkinliğine devam ediyor.
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
İskenderun Belediyesi, ekiplerin, pandemi sürecinde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için belirli noktalara mama ve su bırakmayı sürdürdüğünü belirttti.
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Bolat ve Milli Ailelerinin evlatları yaşamlarını birleştirdi.
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Hatay´ın Kırıhkan ilçesinde, barındırdığı flora ve fauna ile ülkenin en önemli sulak alanı olmaya aday Gölbaşı Gölü´nün iyileştirilerek turizme kazandırılması için ilk adım atıldı.
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi