“Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz”
CHP Hatay Milletvekili 5. sıra adayı Dr. M. Riyat Kırmızıoğlu, seçim bölgesinde partisinin projelerini paylaştı, Arsuzlu seçmenden adayına sahip çıkmasını istedi.
Tarih: 12.6.2018 10:31:25

Sadet Berkyürek/İskenderun

Arsuz´dan listeye konulan tek isim olduğunu hatırlatan Kırmızıoğlu, bu dönem oy oranını arttırarak meclise gideceklerini söyledi, bölgede aynı tabana ‘seçim barajı´ sorunuyla yaklaşan HDP´yi eleştirdi. Kırmızıoğlu, “Siyasetçiysen gelip plan proje, halkının mutluluğu için neler yapacağını konuşacaksın. Ödünçle olmaz. Biz ayrışmayız. Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz” dedi.
Nardüzü Mahallesi´nde İlçe yöneticileri ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´nın da katıldığı toplantıda milletvekili adayı Riyat Kırmızıoğlu, bölgeyi temsil edecek tek aday olduğunu belirterek, seçmenden Meclis´e güçlü bir oranla gitmesini sağlamalarını istedi. Kırmızıoğlu, “Eğer siyaset yapacak bir Hataylı arıyorsanız, Hatay halkını temsil edecek birini arıyorsanız, ben türkü söylemeyi bilmem, ben iş yapmayı bilirim ve dibinizdeyim. Dokunabilirsiniz, sarıp sevebilirsiniz, kızıp dövebilirsiniz. Ben Ankaralardan, İstanbullardan gelmedim; buradayım” diye konuştu.
HDP´yi kendi seçim bölgesinde de propagandasını baraj sorunuyla yürütmek, bunun dışında seçim sonrasına yönelik bir çalışma programı sunmamakla eleştiren Kırmızıoğlu, HDP´nin iki seçimde de barajı deneyerek geçtiğini, bu dönemde de baraj sorunu bulunmadığını vurguladı. CHP´nin baraj altında kalacak partilerle ise seçim ittifakı yapıldığını kaydeden Kırmızıoğlu, seçmen tabanından bu seçim döneminde de ‘ödünç oy´ istenmesine itiraz edilmesini istedi.
Kırmızıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizden ödünç oyunuzu isteyenler neden karşınıza gelip plan proje anlatmıyor da baraj da baraj… Demirel döneminde kaldı o baraj ya. Biz baraja takılmasın diye baraj altında kalacak partileri ittifakın içine koyduk. Baraj derdi olmayan ya da artık hiçbir seçilebilme şansı olmayan, bizim imzamızla milletvekili adayı olup, ikinci turda Erdoğan´a vereceğini söyleyenler bunun dışında. İttifakın içinde protokol imzaladıklarımız; demokratik, laik, hukuk cumhuriyetine uygun parlamenter sistemi getirmeye söz vermiş partiler var. Bir de barajı iki defadır denemiş ve geçmiş bir parti var. Kimse kimseyi kandırmayacak. Oy isteyeceksen sağlıkta ne yapacağını anlatacaksın, hastalara müşteri dendiğinde ilk itiraz eden Muharrem İnce´ydi. Başkasının sesi çıktı mı? Ödünç oy meselesini geçelim, biz bakkal dükkanı işletmiyoruz. Biz bu ülkeyi yönetmek istiyoruz. Siyasetçiysen gelip plan proje, halkının mutluluğu için neler yapacağını konuşacaksın. Ödünçle olmaz. Biz ayrışmayız. Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz.”
Arsuz ve İskenderun´da sandığa gitmeyen anlamlı bir oranın bulunduğuna da dikkat çeken Kırmızıoğlu, çalışmalarını bu kesime yönelik de yoğunlaştırdıklarını söyledi. “Beni meclise güçlü gönderin” diyen Kırmızoğlu, bölgedeki CHP oyunu en az 5 bin arttıracaklarını ifade etti. Kırmızıoğlu, şunları kaydetti: “Arsuz´dan listeye tek bir isim koyulmuş. Bu şerefi bize yaşatın. Size gelirler, derler ki, “CHP´de 6 cepte. Hayır öyle değil. 5 cepte olsun; 5,1´le, 5,99´la neden gideyim? Arsuz 6´yi getirsin, gidelim genel merkezin karşısına, 6´yı artan 4-5 bin oyla biz size getirdik diyelim. Biz oyumuzu 5 bin arttırabiliriz. Hem yukarı mahallelerimizden hem de aşağıda sandığa gelmeyen kardeşlerimizi taşıyacağız. Yüzde 17´ye yakın sandığa gitmeyen kardeşimiz var. Bu çabamızı sürdüreceğiz. Beni meclise güçlü gönderin.”
Partisinin eğitim, sağlık, ekonomi program ve projeleriyle de ilgili bilgi veren Kırmızoğlu, önceliklerinin ise toplumsal barış olduğunu belirtti. Bugüne kadar yapılan projelerin bölgesel kaldığını, CHP´nin tüm ülkeyi kapsayacak 2 projeyle geldiğini kaydeden Kırmızıoğlu, Merkez Türkiye projesinin ülkeyi bir lojistik üs haline getireceğini, bunun Anadolu kuşak projesiyle birlikte ivme yaratacağını kaydetti. Kırmızıoğlu, şunları söyledi: “Biz de bu ülkenin davullarla, halaylarla kurtulmayacağını biliyoruz. Biz hem ekonomisini, eğitimini, sağlığını planlayarak kazandığımızı hakça bölüşerek davullarla, türkülerle, halaylarla hep beraber mutlu olmak istiyoruz.”

Çekin: Güçlü başkanlık 24 Haziran sonrası
Cumhurbaşkanlığı sisteminin henüz partili cumhurbaşkanı ile hakim ve savcı atamalarını düzenleyen 2 maddeyle yürürlükte olduğuna dikkat çeken CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, ‘tek adam´ sisteminin 24 Haziran sonrası yürürlüğe gireceğini, Osmanlı saltanatından daha geniş yetkilerle yeni bir dönemin başlayacağını belirtti.
Partisinin Nardüzü mahallesindeki seçim çalışma toplantısında konuşan Çekin, ittifakı getirilmek istenen sisteme karşı parlamenter sistemi geri getirebilmek için meclis çoğunluğunu sağlamasının şart olduğunu söyledi. Parti olarak bu sözü verdiklerini hatırlatan Çekin, millet ittifakı ile ezberi de bozduklarını, seçim barajını fiilen sıfıra indirdiklerini kaydetti. Çekin, adını vermeden HDP´nin Hatay´da yürüttüğü seçim çalışmasına dikkat çekti. Çekin, HDP´nin baraj sorunu olmadığına dikkat çekerek, Meclis´e kendi oylarıyla girmesi gerektiğini vurguladı. Bölgedeki çalışmada da ‘duygu sömürüsü´ yapmakla eleştirdiği HDP için şöyle konuştu: “Gitsinler oyları kendi tabanlarından alsınlar, bizim oyumuza ihtiyaçları yok. Bizim ödünç verecek oyumuz yok” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dr. M. Riyat Kırmızıoğlu
HKP´den İsrail saldırısına tepki
HKP´den İsrail saldırısına tepki
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Hatay il örgütü, İsrail´in Filistinlilere yönelik saldırısı sonucu 7 Filistinlinin yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı değerlendirmede bulundu.
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı, İskenderun-Erzin arasının çevre yolu olmasını istedi
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Kadın Kolları, 2019´da yapılacak olan yerel seçimlere yönelik istişare toplantısı düzenledi.
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl yönetimi, Mart 2019´da yapılması beklenen yerel seçimlere yönelik çıkışını İskenderun´dan başlattı.
Kaynak kitapları sordu
Kaynak kitapları sordu
Kaşıkçı´dan önerge
Bozdoğan CHP´den aday adayı
Bozdoğan CHP´den aday adayı
İskenderun´da CHP´nin önde gelen isimlerinden işadamı ve sanayici Bülent Bozdoğan İskenderun Belediye Başkanlığına aday adaylığını ilçe örgütünde gerçekleştirdiği toplantıda açıkladı.
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
HBB Başkanı Savaş, 2019´da yapılacak yerel yönetim seçimleri öncesinde de aday adayı olmayacağı yönünde mesaj verdi
Culha: Yeniden adayım
Culha: Yeniden adayım
“Henüz misyonumu tamamlamadım” diyen Culha, önümüzdeki dönemde Karaağaç´a kültür merkezi ile imar mağduriyetlerinin giderilmesinin ise öncelikleri olacağını söyledi.
Orman yangınları Meclis gündeminde
Orman yangınları Meclis gündeminde
Güzelmansur, "son 5 yılda Hatay´da kaç hektar yandı?" sorusunu yöneltti
Yayman: Parti değil, koşullar değişti
Yayman: Parti değil, koşullar değişti
Hatay Milletvekili ve ve AKP Tanıtım-Medya Başkan Yardımcısı Hüseyin Yayman, partisinin değil, toplumsal ve politik koşullar değiştiğini belirtti.
"Aramızda 30-40 yıllık entelektüel fark var"
"Aramızda 30-40 yıllık entelektüel fark var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ülkedeki esas problemin cari açık olduğunu savundu.
N.Akkülah CHP´den aday adayı
N.Akkülah CHP´den aday adayı
İskenderun Belediye Başkanı olmayı amaçlıyor
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 10 yılda Türkiye´den gayrimenkul edinen yabancı sayısını ve edindikleri gayrimenkulün toplam büyüklüğünü verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
İdlip gelişmelerini yorumladı
İdlip gelişmelerini yorumladı
Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yuva, İskenderun´da, Soçi Zirvesi, İdlib ve daha sonraki adım olan Fırat´ın Doğusu konusunda gelişen ve gelişecek olası gelişmeleri değerlendirdi.
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi