“Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz”
CHP Hatay Milletvekili 5. sıra adayı Dr. M. Riyat Kırmızıoğlu, seçim bölgesinde partisinin projelerini paylaştı, Arsuzlu seçmenden adayına sahip çıkmasını istedi.
Tarih: 12.6.2018 10:31:25

Sadet Berkyürek/İskenderun

Arsuz´dan listeye konulan tek isim olduğunu hatırlatan Kırmızıoğlu, bu dönem oy oranını arttırarak meclise gideceklerini söyledi, bölgede aynı tabana ‘seçim barajı´ sorunuyla yaklaşan HDP´yi eleştirdi. Kırmızıoğlu, “Siyasetçiysen gelip plan proje, halkının mutluluğu için neler yapacağını konuşacaksın. Ödünçle olmaz. Biz ayrışmayız. Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz” dedi.
Nardüzü Mahallesi´nde İlçe yöneticileri ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´nın da katıldığı toplantıda milletvekili adayı Riyat Kırmızıoğlu, bölgeyi temsil edecek tek aday olduğunu belirterek, seçmenden Meclis´e güçlü bir oranla gitmesini sağlamalarını istedi. Kırmızıoğlu, “Eğer siyaset yapacak bir Hataylı arıyorsanız, Hatay halkını temsil edecek birini arıyorsanız, ben türkü söylemeyi bilmem, ben iş yapmayı bilirim ve dibinizdeyim. Dokunabilirsiniz, sarıp sevebilirsiniz, kızıp dövebilirsiniz. Ben Ankaralardan, İstanbullardan gelmedim; buradayım” diye konuştu.
HDP´yi kendi seçim bölgesinde de propagandasını baraj sorunuyla yürütmek, bunun dışında seçim sonrasına yönelik bir çalışma programı sunmamakla eleştiren Kırmızıoğlu, HDP´nin iki seçimde de barajı deneyerek geçtiğini, bu dönemde de baraj sorunu bulunmadığını vurguladı. CHP´nin baraj altında kalacak partilerle ise seçim ittifakı yapıldığını kaydeden Kırmızıoğlu, seçmen tabanından bu seçim döneminde de ‘ödünç oy´ istenmesine itiraz edilmesini istedi.
Kırmızıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizden ödünç oyunuzu isteyenler neden karşınıza gelip plan proje anlatmıyor da baraj da baraj… Demirel döneminde kaldı o baraj ya. Biz baraja takılmasın diye baraj altında kalacak partileri ittifakın içine koyduk. Baraj derdi olmayan ya da artık hiçbir seçilebilme şansı olmayan, bizim imzamızla milletvekili adayı olup, ikinci turda Erdoğan´a vereceğini söyleyenler bunun dışında. İttifakın içinde protokol imzaladıklarımız; demokratik, laik, hukuk cumhuriyetine uygun parlamenter sistemi getirmeye söz vermiş partiler var. Bir de barajı iki defadır denemiş ve geçmiş bir parti var. Kimse kimseyi kandırmayacak. Oy isteyeceksen sağlıkta ne yapacağını anlatacaksın, hastalara müşteri dendiğinde ilk itiraz eden Muharrem İnce´ydi. Başkasının sesi çıktı mı? Ödünç oy meselesini geçelim, biz bakkal dükkanı işletmiyoruz. Biz bu ülkeyi yönetmek istiyoruz. Siyasetçiysen gelip plan proje, halkının mutluluğu için neler yapacağını konuşacaksın. Ödünçle olmaz. Biz ayrışmayız. Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz.”
Arsuz ve İskenderun´da sandığa gitmeyen anlamlı bir oranın bulunduğuna da dikkat çeken Kırmızıoğlu, çalışmalarını bu kesime yönelik de yoğunlaştırdıklarını söyledi. “Beni meclise güçlü gönderin” diyen Kırmızoğlu, bölgedeki CHP oyunu en az 5 bin arttıracaklarını ifade etti. Kırmızıoğlu, şunları kaydetti: “Arsuz´dan listeye tek bir isim koyulmuş. Bu şerefi bize yaşatın. Size gelirler, derler ki, “CHP´de 6 cepte. Hayır öyle değil. 5 cepte olsun; 5,1´le, 5,99´la neden gideyim? Arsuz 6´yi getirsin, gidelim genel merkezin karşısına, 6´yı artan 4-5 bin oyla biz size getirdik diyelim. Biz oyumuzu 5 bin arttırabiliriz. Hem yukarı mahallelerimizden hem de aşağıda sandığa gelmeyen kardeşlerimizi taşıyacağız. Yüzde 17´ye yakın sandığa gitmeyen kardeşimiz var. Bu çabamızı sürdüreceğiz. Beni meclise güçlü gönderin.”
Partisinin eğitim, sağlık, ekonomi program ve projeleriyle de ilgili bilgi veren Kırmızoğlu, önceliklerinin ise toplumsal barış olduğunu belirtti. Bugüne kadar yapılan projelerin bölgesel kaldığını, CHP´nin tüm ülkeyi kapsayacak 2 projeyle geldiğini kaydeden Kırmızıoğlu, Merkez Türkiye projesinin ülkeyi bir lojistik üs haline getireceğini, bunun Anadolu kuşak projesiyle birlikte ivme yaratacağını kaydetti. Kırmızıoğlu, şunları söyledi: “Biz de bu ülkenin davullarla, halaylarla kurtulmayacağını biliyoruz. Biz hem ekonomisini, eğitimini, sağlığını planlayarak kazandığımızı hakça bölüşerek davullarla, türkülerle, halaylarla hep beraber mutlu olmak istiyoruz.”

Çekin: Güçlü başkanlık 24 Haziran sonrası
Cumhurbaşkanlığı sisteminin henüz partili cumhurbaşkanı ile hakim ve savcı atamalarını düzenleyen 2 maddeyle yürürlükte olduğuna dikkat çeken CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, ‘tek adam´ sisteminin 24 Haziran sonrası yürürlüğe gireceğini, Osmanlı saltanatından daha geniş yetkilerle yeni bir dönemin başlayacağını belirtti.
Partisinin Nardüzü mahallesindeki seçim çalışma toplantısında konuşan Çekin, ittifakı getirilmek istenen sisteme karşı parlamenter sistemi geri getirebilmek için meclis çoğunluğunu sağlamasının şart olduğunu söyledi. Parti olarak bu sözü verdiklerini hatırlatan Çekin, millet ittifakı ile ezberi de bozduklarını, seçim barajını fiilen sıfıra indirdiklerini kaydetti. Çekin, adını vermeden HDP´nin Hatay´da yürüttüğü seçim çalışmasına dikkat çekti. Çekin, HDP´nin baraj sorunu olmadığına dikkat çekerek, Meclis´e kendi oylarıyla girmesi gerektiğini vurguladı. Bölgedeki çalışmada da ‘duygu sömürüsü´ yapmakla eleştirdiği HDP için şöyle konuştu: “Gitsinler oyları kendi tabanlarından alsınlar, bizim oyumuza ihtiyaçları yok. Bizim ödünç verecek oyumuz yok” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dr. M. Riyat Kırmızıoğlu
Toksoy, istifa etti
Toksoy, istifa etti
MHP´nin Hatay´daki tek belediye başkanıydı, disipline verildi
Rektörün belediye ziyareti
Rektörün belediye ziyareti
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Hasan Kaya, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci´yi ziyaret etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Hatay´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Hatay´da
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında yarın (24 Şubat Pazar) Hatay´a geliyor.
"Toplum yoksullaştı"
"Toplum yoksullaştı"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, seçim ziyaretlerini sürdürüyor.
“Kasa emin ellerde olmalı”
“Kasa emin ellerde olmalı”
Saadet Partisi (SP) İskenderun Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Çelik, artık yolsuzluklarla, hırsızlıklarla anılan bir belediye arzu etmediklerini belirterek “Dürüstlük hasıl olursa kasayı da emin ellere teslim ederseniz, güzel bir çalışma kadrosuyla yönetilemeyecek hiçbir şey, yer yoktur” dedi.
"Emekliden ´muayene kesintisi´ olmasın"
"Emekliden ´muayene kesintisi´ olmasın"
Hatay Milletvekili Şahin, kanun teklifi verdi
Milletvekili Topal, Erdem´e ´özgürlük istedi´
Milletvekili Topal, Erdem´e ´özgürlük istedi´
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Silivri cezaevinde tutuklu bulunan İstanbul eski Milletvekili ve CHP PM Üyesi Eren Erdem´i bir kez daha TBMM gündemine taşıdı. Millitvekili Topal, TBMM Genel Kruulunda yaptığı knuşmada şunları söyledi: "26. dönem İstanbul Milletvekili Eren Erdem Silivri Cezaevinde haksız yere yaklaşık sekiz aydır içeride tutuluyor.
"İlçe belediyelerin yetki alanı daraldı"
"İlçe belediyelerin yetki alanı daraldı"
´Millet İttifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı CHP´li Yılmaz Şahutoğlu, seçim çalışmaları kapsamında kentte faaliyetg österen Çelik İş Sendikası, Mimarlar Odası, Makine Mühendisleri Odası ve Sosyal Haklar Derneğini ziyaret etti ve seçilmesi halinde yapacaklarını anlattı, ilçe ve HBB seçimlerinde destek istedi.
“Arsuz´un birleşmesinde önemli mesafeler alındı”
“Arsuz´un birleşmesinde önemli mesafeler alındı”
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kenti hem fiziksel hem de kültürel olarak birleştirme konusunda önemli bir mesafe aldıklarını belirtti.
“Üreten bir Arsuz yaratacağız”
“Üreten bir Arsuz yaratacağız”
CHP Arsuz Belediye Başkan adayı Asaf Güven, kentin lokomotif iki sektörü tarım ve turizmi için bir çalışma programı hazırlayacaklarını belirterek, bunu kent dinamikleri, üniversite, ilgili kuruluş, üreticiyle projelendireceklerini söyledi.
AKP yönetiminin görev dağılımı
AKP yönetiminin görev dağılımı
Şubat ayı başlarında Abdulkerim Güven başkanlığında oluşan AKP İskenderun İlçe Yönetim Kurulu, kendi arasında görev dağılımı yaptı.
"Hedefimiz belediyeyi, tek bir çatı altına toplamak"
"Hedefimiz belediyeyi, tek bir çatı altına toplamak"
CHP İskenderun Belediye Başkan adayı Yılmaz Şahutoğlu, illerin büyükşehir statüsünü kazanmasıyla beraber ilçe belediyelerin yetkilerinin daraltıldığını ve hizmet noktasında büyükşehir belediyesiyle birlikte hareket etmek istediğini söyledi.
"Belediyeciliği bu memlekette ben bilirim"
"Belediyeciliği bu memlekette ben bilirim"
DP´nin belediye başkanı adayı Mete Aslan, ´İskenderun ittifakı´ adıyla seçim çalışması yürütmeyi sürdürüyor.
Barak´tan destek ziyareti
Barak´tan destek ziyareti
İskenderun siyasetinin önemli aktörlerinden Nevzat Barak, Demokrat Parti adayı Mete Aslan´a destek açıklamasının ardından seçim ofisine de ‘destek ziyareti´ gerçekleştirdi.
Listelere itirazlar başladı
Listelere itirazlar başladı
DP İskenderun listesinde 3 değişiklik
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi