“Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz”
CHP Hatay Milletvekili 5. sıra adayı Dr. M. Riyat Kırmızıoğlu, seçim bölgesinde partisinin projelerini paylaştı, Arsuzlu seçmenden adayına sahip çıkmasını istedi.
Tarih: 12.6.2018 10:31:25

Sadet Berkyürek/İskenderun

Arsuz´dan listeye konulan tek isim olduğunu hatırlatan Kırmızıoğlu, bu dönem oy oranını arttırarak meclise gideceklerini söyledi, bölgede aynı tabana ‘seçim barajı´ sorunuyla yaklaşan HDP´yi eleştirdi. Kırmızıoğlu, “Siyasetçiysen gelip plan proje, halkının mutluluğu için neler yapacağını konuşacaksın. Ödünçle olmaz. Biz ayrışmayız. Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz” dedi.
Nardüzü Mahallesi´nde İlçe yöneticileri ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´nın da katıldığı toplantıda milletvekili adayı Riyat Kırmızıoğlu, bölgeyi temsil edecek tek aday olduğunu belirterek, seçmenden Meclis´e güçlü bir oranla gitmesini sağlamalarını istedi. Kırmızıoğlu, “Eğer siyaset yapacak bir Hataylı arıyorsanız, Hatay halkını temsil edecek birini arıyorsanız, ben türkü söylemeyi bilmem, ben iş yapmayı bilirim ve dibinizdeyim. Dokunabilirsiniz, sarıp sevebilirsiniz, kızıp dövebilirsiniz. Ben Ankaralardan, İstanbullardan gelmedim; buradayım” diye konuştu.
HDP´yi kendi seçim bölgesinde de propagandasını baraj sorunuyla yürütmek, bunun dışında seçim sonrasına yönelik bir çalışma programı sunmamakla eleştiren Kırmızıoğlu, HDP´nin iki seçimde de barajı deneyerek geçtiğini, bu dönemde de baraj sorunu bulunmadığını vurguladı. CHP´nin baraj altında kalacak partilerle ise seçim ittifakı yapıldığını kaydeden Kırmızıoğlu, seçmen tabanından bu seçim döneminde de ‘ödünç oy´ istenmesine itiraz edilmesini istedi.
Kırmızıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizden ödünç oyunuzu isteyenler neden karşınıza gelip plan proje anlatmıyor da baraj da baraj… Demirel döneminde kaldı o baraj ya. Biz baraja takılmasın diye baraj altında kalacak partileri ittifakın içine koyduk. Baraj derdi olmayan ya da artık hiçbir seçilebilme şansı olmayan, bizim imzamızla milletvekili adayı olup, ikinci turda Erdoğan´a vereceğini söyleyenler bunun dışında. İttifakın içinde protokol imzaladıklarımız; demokratik, laik, hukuk cumhuriyetine uygun parlamenter sistemi getirmeye söz vermiş partiler var. Bir de barajı iki defadır denemiş ve geçmiş bir parti var. Kimse kimseyi kandırmayacak. Oy isteyeceksen sağlıkta ne yapacağını anlatacaksın, hastalara müşteri dendiğinde ilk itiraz eden Muharrem İnce´ydi. Başkasının sesi çıktı mı? Ödünç oy meselesini geçelim, biz bakkal dükkanı işletmiyoruz. Biz bu ülkeyi yönetmek istiyoruz. Siyasetçiysen gelip plan proje, halkının mutluluğu için neler yapacağını konuşacaksın. Ödünçle olmaz. Biz ayrışmayız. Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz.”
Arsuz ve İskenderun´da sandığa gitmeyen anlamlı bir oranın bulunduğuna da dikkat çeken Kırmızıoğlu, çalışmalarını bu kesime yönelik de yoğunlaştırdıklarını söyledi. “Beni meclise güçlü gönderin” diyen Kırmızoğlu, bölgedeki CHP oyunu en az 5 bin arttıracaklarını ifade etti. Kırmızıoğlu, şunları kaydetti: “Arsuz´dan listeye tek bir isim koyulmuş. Bu şerefi bize yaşatın. Size gelirler, derler ki, “CHP´de 6 cepte. Hayır öyle değil. 5 cepte olsun; 5,1´le, 5,99´la neden gideyim? Arsuz 6´yi getirsin, gidelim genel merkezin karşısına, 6´yı artan 4-5 bin oyla biz size getirdik diyelim. Biz oyumuzu 5 bin arttırabiliriz. Hem yukarı mahallelerimizden hem de aşağıda sandığa gelmeyen kardeşlerimizi taşıyacağız. Yüzde 17´ye yakın sandığa gitmeyen kardeşimiz var. Bu çabamızı sürdüreceğiz. Beni meclise güçlü gönderin.”
Partisinin eğitim, sağlık, ekonomi program ve projeleriyle de ilgili bilgi veren Kırmızoğlu, önceliklerinin ise toplumsal barış olduğunu belirtti. Bugüne kadar yapılan projelerin bölgesel kaldığını, CHP´nin tüm ülkeyi kapsayacak 2 projeyle geldiğini kaydeden Kırmızıoğlu, Merkez Türkiye projesinin ülkeyi bir lojistik üs haline getireceğini, bunun Anadolu kuşak projesiyle birlikte ivme yaratacağını kaydetti. Kırmızıoğlu, şunları söyledi: “Biz de bu ülkenin davullarla, halaylarla kurtulmayacağını biliyoruz. Biz hem ekonomisini, eğitimini, sağlığını planlayarak kazandığımızı hakça bölüşerek davullarla, türkülerle, halaylarla hep beraber mutlu olmak istiyoruz.”

Çekin: Güçlü başkanlık 24 Haziran sonrası
Cumhurbaşkanlığı sisteminin henüz partili cumhurbaşkanı ile hakim ve savcı atamalarını düzenleyen 2 maddeyle yürürlükte olduğuna dikkat çeken CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, ‘tek adam´ sisteminin 24 Haziran sonrası yürürlüğe gireceğini, Osmanlı saltanatından daha geniş yetkilerle yeni bir dönemin başlayacağını belirtti.
Partisinin Nardüzü mahallesindeki seçim çalışma toplantısında konuşan Çekin, ittifakı getirilmek istenen sisteme karşı parlamenter sistemi geri getirebilmek için meclis çoğunluğunu sağlamasının şart olduğunu söyledi. Parti olarak bu sözü verdiklerini hatırlatan Çekin, millet ittifakı ile ezberi de bozduklarını, seçim barajını fiilen sıfıra indirdiklerini kaydetti. Çekin, adını vermeden HDP´nin Hatay´da yürüttüğü seçim çalışmasına dikkat çekti. Çekin, HDP´nin baraj sorunu olmadığına dikkat çekerek, Meclis´e kendi oylarıyla girmesi gerektiğini vurguladı. Bölgedeki çalışmada da ‘duygu sömürüsü´ yapmakla eleştirdiği HDP için şöyle konuştu: “Gitsinler oyları kendi tabanlarından alsınlar, bizim oyumuza ihtiyaçları yok. Bizim ödünç verecek oyumuz yok” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dr. M. Riyat Kırmızıoğlu
Milletvekilinin belediye ziyareti
Milletvekilinin belediye ziyareti
Hatay Milletvekili Barış Atay, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Milletvekili Şahin, kötü kokuyu TBMM gündemine taşıdı;
Milletvekili Şahin, kötü kokuyu TBMM gündemine taşıdı;
"Angus ithalatı İskenderun´u mağdur etti"
“Siyasi oyunlara izin vermeyeceğiz”
“Siyasi oyunlara izin vermeyeceğiz”
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, son meclis toplantısında bütçede karşılığı olmasına karşın borçlanma talebinin reddedilmesi üzerine ‘ana muhalefet´ olarak adlandırdığı meclisin AKP grubuna yönelik kampanya başlattı.
"İskele, halka kapatılmak isteniyor"
"İskele, halka kapatılmak isteniyor"
HADO, seferlerin iskeleden yapılmasında ısrarcı.
Meclis, borçlanma yetkisini vermedi
Meclis, borçlanma yetkisini vermedi
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, HBB Başkanlığının borçlanma yetkisi istediğini kabul etmedi. HBB Başkanı Lütü Savaş ise sosyal medya üzerinden karara tepki gösterdi.
"Kural ihlali görülen gemiler oldu mu?"
"Kural ihlali görülen gemiler oldu mu?"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, kentte kokusu nedeniyle rahatsızlık yaratan ve gdenizyoluyla gemilerle LimakPort´a getirilen ´Angus´ları soru önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Ekonomik kriz tablosu yok"
"Ekonomik kriz tablosu yok"
24 Haziran seçimlerine yönelik teşekkür ziyaretlerini sürdüren Hatay Milletvekili Hacı Bapram Türkoğlu, partisi AKP´nin Payas ilçe teşkilatı tarafından Karbeyaz mahallesinde düzenlediği kahvaltıda yöre sakinleriyle biraraya geldi.
"6+1 belediye"
"6+1 belediye"
Hatay Milletvekili ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Topal, yapılacak ilk yerel seçimde 24 Haziran´dan en çok veren Hatay´daki sadece üç ilçeyi değil, en az altı ilçe belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesini kazanacaklarını söyledi.
"Eğitim, 2071 hedefine ulaşmanın anahtarı"
"Eğitim, 2071 hedefine ulaşmanın anahtarı"
Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, ülkenin 2053 ve 2071 hedefine alaşmasının ahnahtarının eğitim olduğunu belirtti.
"İşadamları herşeyin farkında"
"İşadamları herşeyin farkında"
Özel´den meslek odası ve STK ziyareti
"Stadlardan Atatürk adı neden silindi?"
"Stadlardan Atatürk adı neden silindi?"
Hatay Milletvekili ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Topal, stadlardan kaldırılan Atatürk isminin geri verilmesini istedi. Stadyumlardan Atatürk isminin silinmesine tepki gösteren Hatay Milletvekili Serkan Topal “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” diyerek , sporu ahlaki bir değer olarak topluma sunan Atatürk´ün adının yenilenme bahane edilerek stadyumlardan silinmesinin manidar olduğunu belirterek, konuyu soru önergesiyle TBMM´ye taşıdı.
"CHP bir demokrasi mücadelesi veriyor"
"CHP bir demokrasi mücadelesi veriyor"
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay´dan seçilen CHP´li dört milletvekili olarak koordineli çalıştıklarını belirterek, "Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin sigortasıdır.
"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
CHP milletvekili Güzelmansur, 09-15 yaş arasında yaygınlaştığını belirtti
"80 bin oyu HDP ve İyi Parti´ye kaydı"
"80 bin oyu HDP ve İyi Parti´ye kaydı"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Hatay´da CHP tabanından yaklaşık 80 bin oyun HDP ve İYİ Parti´ye kaydığını belirtti.
Çolak´tan aday adaylık çıkışı
Çolak´tan aday adaylık çıkışı
Payas´ta 1989 ve 1994´te iki dönem belediye başkanlığı yapan Öztürk Çolak, İskenderun Belediye Başkanlığına CHP´den aday adayı olduğunu belirtti, İskenderun´a ilişkin önceliklerini ve siyaset tarzını gazetecilerle düzenlediği toplantıda ele aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi