“Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz”
CHP Hatay Milletvekili 5. sıra adayı Dr. M. Riyat Kırmızıoğlu, seçim bölgesinde partisinin projelerini paylaştı, Arsuzlu seçmenden adayına sahip çıkmasını istedi.
Tarih: 12.6.2018 10:31:25

Sadet Berkyürek/İskenderun

Arsuz´dan listeye konulan tek isim olduğunu hatırlatan Kırmızıoğlu, bu dönem oy oranını arttırarak meclise gideceklerini söyledi, bölgede aynı tabana ‘seçim barajı´ sorunuyla yaklaşan HDP´yi eleştirdi. Kırmızıoğlu, “Siyasetçiysen gelip plan proje, halkının mutluluğu için neler yapacağını konuşacaksın. Ödünçle olmaz. Biz ayrışmayız. Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz” dedi.
Nardüzü Mahallesi´nde İlçe yöneticileri ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´nın da katıldığı toplantıda milletvekili adayı Riyat Kırmızıoğlu, bölgeyi temsil edecek tek aday olduğunu belirterek, seçmenden Meclis´e güçlü bir oranla gitmesini sağlamalarını istedi. Kırmızıoğlu, “Eğer siyaset yapacak bir Hataylı arıyorsanız, Hatay halkını temsil edecek birini arıyorsanız, ben türkü söylemeyi bilmem, ben iş yapmayı bilirim ve dibinizdeyim. Dokunabilirsiniz, sarıp sevebilirsiniz, kızıp dövebilirsiniz. Ben Ankaralardan, İstanbullardan gelmedim; buradayım” diye konuştu.
HDP´yi kendi seçim bölgesinde de propagandasını baraj sorunuyla yürütmek, bunun dışında seçim sonrasına yönelik bir çalışma programı sunmamakla eleştiren Kırmızıoğlu, HDP´nin iki seçimde de barajı deneyerek geçtiğini, bu dönemde de baraj sorunu bulunmadığını vurguladı. CHP´nin baraj altında kalacak partilerle ise seçim ittifakı yapıldığını kaydeden Kırmızıoğlu, seçmen tabanından bu seçim döneminde de ‘ödünç oy´ istenmesine itiraz edilmesini istedi.
Kırmızıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizden ödünç oyunuzu isteyenler neden karşınıza gelip plan proje anlatmıyor da baraj da baraj… Demirel döneminde kaldı o baraj ya. Biz baraja takılmasın diye baraj altında kalacak partileri ittifakın içine koyduk. Baraj derdi olmayan ya da artık hiçbir seçilebilme şansı olmayan, bizim imzamızla milletvekili adayı olup, ikinci turda Erdoğan´a vereceğini söyleyenler bunun dışında. İttifakın içinde protokol imzaladıklarımız; demokratik, laik, hukuk cumhuriyetine uygun parlamenter sistemi getirmeye söz vermiş partiler var. Bir de barajı iki defadır denemiş ve geçmiş bir parti var. Kimse kimseyi kandırmayacak. Oy isteyeceksen sağlıkta ne yapacağını anlatacaksın, hastalara müşteri dendiğinde ilk itiraz eden Muharrem İnce´ydi. Başkasının sesi çıktı mı? Ödünç oy meselesini geçelim, biz bakkal dükkanı işletmiyoruz. Biz bu ülkeyi yönetmek istiyoruz. Siyasetçiysen gelip plan proje, halkının mutluluğu için neler yapacağını konuşacaksın. Ödünçle olmaz. Biz ayrışmayız. Biz kimseye kardeşliğimizi borç vermeyiz.”
Arsuz ve İskenderun´da sandığa gitmeyen anlamlı bir oranın bulunduğuna da dikkat çeken Kırmızıoğlu, çalışmalarını bu kesime yönelik de yoğunlaştırdıklarını söyledi. “Beni meclise güçlü gönderin” diyen Kırmızoğlu, bölgedeki CHP oyunu en az 5 bin arttıracaklarını ifade etti. Kırmızıoğlu, şunları kaydetti: “Arsuz´dan listeye tek bir isim koyulmuş. Bu şerefi bize yaşatın. Size gelirler, derler ki, “CHP´de 6 cepte. Hayır öyle değil. 5 cepte olsun; 5,1´le, 5,99´la neden gideyim? Arsuz 6´yi getirsin, gidelim genel merkezin karşısına, 6´yı artan 4-5 bin oyla biz size getirdik diyelim. Biz oyumuzu 5 bin arttırabiliriz. Hem yukarı mahallelerimizden hem de aşağıda sandığa gelmeyen kardeşlerimizi taşıyacağız. Yüzde 17´ye yakın sandığa gitmeyen kardeşimiz var. Bu çabamızı sürdüreceğiz. Beni meclise güçlü gönderin.”
Partisinin eğitim, sağlık, ekonomi program ve projeleriyle de ilgili bilgi veren Kırmızoğlu, önceliklerinin ise toplumsal barış olduğunu belirtti. Bugüne kadar yapılan projelerin bölgesel kaldığını, CHP´nin tüm ülkeyi kapsayacak 2 projeyle geldiğini kaydeden Kırmızıoğlu, Merkez Türkiye projesinin ülkeyi bir lojistik üs haline getireceğini, bunun Anadolu kuşak projesiyle birlikte ivme yaratacağını kaydetti. Kırmızıoğlu, şunları söyledi: “Biz de bu ülkenin davullarla, halaylarla kurtulmayacağını biliyoruz. Biz hem ekonomisini, eğitimini, sağlığını planlayarak kazandığımızı hakça bölüşerek davullarla, türkülerle, halaylarla hep beraber mutlu olmak istiyoruz.”

Çekin: Güçlü başkanlık 24 Haziran sonrası
Cumhurbaşkanlığı sisteminin henüz partili cumhurbaşkanı ile hakim ve savcı atamalarını düzenleyen 2 maddeyle yürürlükte olduğuna dikkat çeken CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, ‘tek adam´ sisteminin 24 Haziran sonrası yürürlüğe gireceğini, Osmanlı saltanatından daha geniş yetkilerle yeni bir dönemin başlayacağını belirtti.
Partisinin Nardüzü mahallesindeki seçim çalışma toplantısında konuşan Çekin, ittifakı getirilmek istenen sisteme karşı parlamenter sistemi geri getirebilmek için meclis çoğunluğunu sağlamasının şart olduğunu söyledi. Parti olarak bu sözü verdiklerini hatırlatan Çekin, millet ittifakı ile ezberi de bozduklarını, seçim barajını fiilen sıfıra indirdiklerini kaydetti. Çekin, adını vermeden HDP´nin Hatay´da yürüttüğü seçim çalışmasına dikkat çekti. Çekin, HDP´nin baraj sorunu olmadığına dikkat çekerek, Meclis´e kendi oylarıyla girmesi gerektiğini vurguladı. Bölgedeki çalışmada da ‘duygu sömürüsü´ yapmakla eleştirdiği HDP için şöyle konuştu: “Gitsinler oyları kendi tabanlarından alsınlar, bizim oyumuza ihtiyaçları yok. Bizim ödünç verecek oyumuz yok” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dr. M. Riyat Kırmızıoğlu
SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay Milletvekili Şahin, önerge verdi
Temelli: yok hükmündedir
Temelli: yok hükmündedir
Demirtaş ve Önder hakkındaki istinad mahkemesi kararı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
AKP´de İskenderun Belediye Meclisi üyeliği başvurusu 34 oldu
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, komşu ülke Suriye´de yaşanan olayların Hatay´ı olumsuz etkilediğini belirtti.
AKP´de adaylık istifası
AKP´de adaylık istifası
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak partinin il başkanı İbrahim Güler´i belirleyen AKP, ilçelerde aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor.
Ümit Günay CHP´den aday adayı
Ümit Günay CHP´den aday adayı
YSK´nın seçim takvimi başladı, İSTE´den istifa etti
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Tosçelik Fen Lisesi´nde görev yapan Fatih Baysal, seçim takviminin başlaması üzerine kamudaki görevinden ayrıldı ve Saadet Partisi Payas Belediye Başkan adaylığını açıkladı.
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, partisinin yerel seçimlere katılacak adaylarını sürdüğü bir süreçte "Barış, kardeşlik ve dayanışma" yemeği düzenledi.
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere aday olan katılacak kamu çalışanları için istifa süreci bugün başlıyor. Kamu çalışanları, 15 Aralık tarihine kadar istifa edip, aday olmaları halinde aday gösterilmez ya da seçilemezse görevlerine geri dönebiliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi