"BM´de konuşulan 6 dilden biri"
Dünya Arapça Günü etkinliği
Tarih: 26.12.2018 11:29:48

Samandağ/SES

Dünya Arapça Günü kapsamında Samandağ´da etkinlik düzenlendi. Samandağ Belediyesi ve ÖVDER işbirliğiyle Samandağ Belediyesi Erdal İnönü Konferans Salonunda (Yeni Çarşı) düzenlenen; Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, HDP Hatay İl Eş Başkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, partinin ilçe eş başkanlarıı Sevgi Kurtdere ve Naim Özbek, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir´in de katıldığı gecede sunumu Nihat Çay yaptı, Şemsettin Sönmez Müzik Grubunun da şarkıları seslendirdiği etkinlikte, Gençlik Arapça Rap Grubu, Müzik grubu sahne aldı.
Etkinliğin açılışında konuşan ÖVDER Başkanı Arkadaş Karataş, “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO yürütme Kurulunda, 08 Ekim 2012 tarihli 190. oturumunda, Fas ve Suudi Arabistan´ın teklifi üzerine alınan kararla her yıl 18 Aralık gününün, Dünya Arapça Günü olarak kutlanması karara bağlanmıştır. UNESCO kararında ayrıca şu bilgilere de yer verilmiştir: "Arapça, UNESCO üyesi 22 devletin dili ve teşkilatın resmi dillerinden biridir. Arapça, çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika´da yaşayan 422 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil olup Birleşmiş Milletlerin 6. resmi dilinden biridir.´ Arapça, Arap olmayan 24 müslüman ülkede de 1 milyara yakın bir nüfus tarafından kullanılan bir dildir. Ülkemizde ise Suriye savaşı olmadan önce 5-6 milyon civarında Arap kökenli ve Arapça konuşan bir halktan bahsedebiliriz. Türkler, Kürtlerden sonra en kalabalık topluluk Araplardır. Suriye´den gelen göç ile bu sayı 10 milyon civarındadır. Gelen Suriyelilere de anadillerinde değil de Türkçe okuma yazma öğretilmesi de başka bir tartışma konusu. Görünen o ki ülkemizde Arapça konuşan bu toplulukların araştırılması, dillerinin korunması, aktarılması konusunda hiç bir hükümetin programında olmamıştır, olmayacaktır. Okullara gönderilen müfredatta ise halen yabancı dil statüsünde tercih yapılabilir düzeyinde bırakılmıştır" dedi. Karataş, son zamanlarda bazı kuruma ve işletmelerde Arapça okuma-yazma bilen istenmesiyle ilginun yavaş yavaş yükselmeye başladığını da ifade etti.
Samandağ Belediye Başkanı Nehir de Dünya Arapça Günü kutlamasını geleneksel hale getirdiklerini ifade etti. Nehir, şunları söyledi: "Anadilimizden utanmamalı, ana dilimizi konuşmaktan onur duymalıyız. Geçen sene kurulan Samandağ Hizmet Vakfı´nın Arapça dil okulunda ücretsiz sertifikalı eğitimler düzenlenmekte. Kurslar dört ayda bir yenilenmektedir. İlk başladığımızda 120 öğrencimiz vardı, şu anda 80-90 öğrencimiz var. Bu güzel bir fırsat. Özellikle en iyi şekilde, profesyonelce öğrenmek isteyenler için büyük bir fırsat. bu çalışma bedelsiz ve istikrarlı bir şekilde devam edecek."
Adana Milletvekili Oruç ise "Arapça çok eski bir dil, 24 devlette Arapça dili resmi olarak mevcuttur. Birleşmiş Milletlerde altı resmi dil var bunlardan biri de Arapçadır. Arapça dünyada çok konuşulan bir dil. Biz burada iki dili konuşuyoruz. Elbette iki dili ve daha fazlasını öğrenmek iyidir ama en iyi bilmemiz gereken ana dilimiz olmalıdır. Evimizde ana dilimizi konuşalım. Tabi Türkçeyi de öğreneceğiz" diye konuştu.
Kaynak:

"Belediye bir kamu kurumudur"
"Belediye bir kamu kurumudur"
Dörtyol´da ihalesiz alımlara soru önergesi
"Şiir sadece duyguyla yazılmaz"
"Şiir sadece duyguyla yazılmaz"
İskenderun´da söyleşi düzenleyip, kitabını imzalayan Hataylı şair Dolunay Aker, şiirde duygular olduğunu ama şiirin sadece duyguyla yazılmadığını belirterek, "Duyguların düşücelerle harmanlanmasıyla şiirler yazılır.
Amanos´da terör operasyonu
Amanos´da terör operasyonu
Üç asker el yapımı patlayıcıdan yaralandı
İş dünyası, yapay zekayla şekilleniyor
İş dünyası, yapay zekayla şekilleniyor
Hatay İstihdam Fuarı
Heyetlerin vali ziyareti
Heyetlerin vali ziyareti
Dernekler Denetçisi Mehmet Altınöz ve Mustafa Timuroğlu, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ile beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişleri Sadi Arslan, Latif Akça ve Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
İskenderun´a Dini Rehberlik Merkezi
İskenderun´a Dini Rehberlik Merkezi
Belediye-Müftülük iş birilği
Mor Kadın Dayanışma Derneği ´mühürlendi´
Mor Kadın Dayanışma Derneği ´mühürlendi´
Gerekçe, ´işyerinde´ izinsiz eğitim verme
Olta balıkçılığı yarışması
Olta balıkçılığı yarışması
İskenderun´da geleneksel hale getirilen 10. Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması bu yıl da yapılacak.
45 projeye 64 milyon lira destek istemi
45 projeye 64 milyon lira destek istemi
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) yönetim kurulu toplantısı yapıldı.
Gitarla kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı
Gitarla kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı
Erzin´de ilkokul 4. sınıfa öğrencisi Giray Yavuz, okulda öğrendiği gitarla parkta müzik yaparak kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı.
Samandağ´da imar planına önerge
Samandağ´da imar planına önerge
Revizyon Nazım ve Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planı
Kadınlar, CEDAW´ın uygulanmasını istedi
Kadınlar, CEDAW´ın uygulanmasını istedi
Kadının seçme hakkının 85. yılı
Tosyalı´ya yetki, yargıya taşınıyor
Tosyalı´ya yetki, yargıya taşınıyor
İskenderun Belediye Meclisinde kabul edilen yüzde 100 hissesi belediyeye ait olan İSKENT İskenderun Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.´nin sermaye yapısının güçlendirilebilmesi için belediye bünyesinde bulunan sosyal tesisler, spor kompleksleri, otoparklar vb. gibi tüm gayrimenkullerin etkin işletilebilmesi amacıyla şirketin ana sermeyesine ayni sermaye kapsamında eklenebilmesi ve bununla ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere belediye başkanı Mehmet Fatih Tosyalı´ya yetki verilmesi yargıya taşınıyor.
Kursiyerler eserlerini sergiledi
Kursiyerler eserlerini sergiledi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarını (HATMEK) tamamlayan kursiyerler, kursta yaptıkları çalışmaları sergiledi.
Meclis, 1/1000´lik planı onayladı
Meclis, 1/1000´lik planı onayladı
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün olağanüstü yaptığı toplantıda, mahkeme kararıyla iptal edilen İskenderun Kent Merkezi ve yakın çevresi İmar Planının Nazım İmar Planı doğrultusunda yeniden düzenlenerek yaklaşık 3.250 hektar alanda, 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı teklifini oy birliği ile kabul etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi