BU BİR YOL HİKAYESİ
Dr. Riyat Kırmızıoğlu Adalet Yürüyüşü izlenimlerini SES için kaleme aldı...
Tarih: 10.7.2017 11:12:07

 Dr. Riyat Kırmızıoğlu/İstanbul

Adımları adımlara ekleyerek bir başka dünya özlemi dile getirilebilir mi?

Yaşı yetenler bilirler 91 yılında Karadeniz´in batısından başlayan Madenci yürüyüşü nasıl bir anlam yüklediyse bu ülkenin ümidine, ‘Gezi´nin çocuklarının neredeyse bütün yurda yaydıkları soluk olan "BU DAHA BAŞLANGICIN" devamının gelmesini gerektiriyordu. 

Demokratik hakların talebini parlamentoda dile getiremeyen muhalefet güçleri mutlaka bir çözüm yolu bulacaklardı ve yukarıda bahsedilen biriken enerjiyi Anadolu´nun Kemal´i genel başkanın eline aldığı "adalet" pankartıyla Ankara Güvenpark´tan yola çıkmasıyla peşine düşen onbinlerle parti üstü bir hareketi başlatmış oldu.

80 milyon için adalet, 81 ilde bu ülkenin mağdurlarını, mazlumlarını, şiddete uğramışlarını, yoksullarını, kısacası ‘hakkını hukuk yoluyla´ alamayanlarını, kendini ifade etmeye fırsat bulamayanlarını kapsadığı için toplumda karşılık buldu. Bu durum başta merak uyandıran gizemli bir eylem gibi başlasa da gitgide kartopu misali büyümeye, hem yurttaşların hem de dünya ülkelerinin dikkatini çekmeye başlar. Hele ki Anadolu´nun Kemal´i, Genel Başkan Kılıçdaroğlu Bolu´ya ulaştıktan sonra, son 15 yıldır ilk kez gündemi belirler hale geldi ve tüm demokrasi güçleri tarafından desteklenmeye başladı. 

Bayram tatilini hiçe sayan onbinler, hatta toplamda bakarsak yüzbinler bir adımı kendileri gibi mağdurlarla atmak ve onlarla aynı yemeği paylaşmak, aynı safta durmak amacıyla her gün sabahtan yürüyüş alanına geliyor ve o günü beraber adımlıyorlardı. Gündüz genellikle 3 etap halinde gerçekleşen yürüyüş molalarında ve akşam konaklamalarında paylaşılan bir kap sıcak yemek kadar önemli olan bu ülkenin demokratik taleplerinin tarihsel deneyimlerinin paylaşılması ve çoğaltılmasıydı.                    

Yürüyüşün başından beri eşlik eden Rizeli yaşlı amcanın en yalın haliyle ifade ettiği adalet talebinin önemi, mağdurlaŕın sadece bir parti veya görüşten olmadığının anlaşılmasını sağlıyordu. Çocuğu tutuklu olan bu Rizeli yaşlı masum halkın oynanan bu trajedide ezildiğini ve bunun son bulması için hayatında belki de hiç oy vermediği bir partinin genel başkanının kah yanında kah arkasında yürüyüşe katıldığını her fırsatta dile getiriyordu.                  

Her molada düzenli bir şekilde hazırlanmış dinlenme alanlarında yurttaşlar aynı sıraya girerek aynı tabldotu alıyor; paylaşmanın, saygının ve dayanışmanın aynı zamanda sessiz bir anlaşmanın gereği gibi aynı barış dilini kullanıyorlardı.

Hemen her gün karşılaşılan sorunlar, talebin (adalet) haklılığı ve karşılık bulmaya başlamasıyla eriyor ve kitlenin direnci ile genel başkanın azmi gittikçe artıyordu.                        

Hemen herkes aynı refleksle yol boyunca meydana gelebilen cılız, provokatif olma potansiyeli taşıyan protestolara karşı barışçı bir eylem olduğunu ifade edercesine sadece alkışlıyor veya gülümseyerek el sallıyorlardı. Tabiki partinin genel merkez yönetiminin sürekli kendini sorgulayıp yeni stratejiler geliştiren çözüm odaklı yönetimi sayesinde hem yürüyüş başarıya koşuyor hem de önümüzdeki süreçte ülkeyi başarıyla yönetebileceğini ve 89 milyona hitap edebileceğini de ispatlamış oluyordu.                        

Tabiki bu izlenimlerin bir kısmında bizzat yürüyüşün içinde olarak tarihe tanıklık etmiş olmak kadar sürekli takip ederek bir nebze olsun katkıda bulunabilmek de onur vericiydi.                        

Tüm bu izlenimlerle nihayet İstanbul´a varan kortej, 81 ilden katılımlarla Maltepe´de miting alanına doğru akmaya başlamıştı.                       

Mitinge gidiş yolu ise Hatay´dan, tüm ilçelerimizden şenlik havasında otobüsler dolusu insanla yollardaydı. Her mola yerinde A takımlarımız, ilçe yönetimlerimiz ve üyeleriyle hiçbir zorluğu dert edinmeden gülen bir görüntü veriyor ve her anlarını sıcak bir çay eşliğinde birbirleriyle paylaşıyorlardı. Bu arada sosyal medya aktif olarak kullanımdaydı ve coşkuyu görebilmek için iyi bir fırsattı.                       

Mola yeri seçiminde daha önce Genel Başkan´ın kortejine su verilmediğini bildikleri tesisin istenmemesi, Bolu´dan geçerken anılarımızda dayanışma ruhunun izlerini bıraktı. Şöfor arkadaşların farklı bir pencereden bakışı ile ayrı bir sohbet başlamış oldu ve Anadolu´nun görüş açılarının nasıl değişebileceği hakkında yol haritamıza bir kaç ayrıntı daha not  ettik.    

Yarın: Miting alanı izlenimleri

 
Kaynak:

Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi