BU BİR YOL HİKAYESİ
Dr. Riyat Kırmızıoğlu Adalet Yürüyüşü izlenimlerini SES için kaleme aldı...
Tarih: 10.7.2017 11:12:07

 Dr. Riyat Kırmızıoğlu/İstanbul

Adımları adımlara ekleyerek bir başka dünya özlemi dile getirilebilir mi?

Yaşı yetenler bilirler 91 yılında Karadeniz´in batısından başlayan Madenci yürüyüşü nasıl bir anlam yüklediyse bu ülkenin ümidine, ‘Gezi´nin çocuklarının neredeyse bütün yurda yaydıkları soluk olan "BU DAHA BAŞLANGICIN" devamının gelmesini gerektiriyordu. 

Demokratik hakların talebini parlamentoda dile getiremeyen muhalefet güçleri mutlaka bir çözüm yolu bulacaklardı ve yukarıda bahsedilen biriken enerjiyi Anadolu´nun Kemal´i genel başkanın eline aldığı "adalet" pankartıyla Ankara Güvenpark´tan yola çıkmasıyla peşine düşen onbinlerle parti üstü bir hareketi başlatmış oldu.

80 milyon için adalet, 81 ilde bu ülkenin mağdurlarını, mazlumlarını, şiddete uğramışlarını, yoksullarını, kısacası ‘hakkını hukuk yoluyla´ alamayanlarını, kendini ifade etmeye fırsat bulamayanlarını kapsadığı için toplumda karşılık buldu. Bu durum başta merak uyandıran gizemli bir eylem gibi başlasa da gitgide kartopu misali büyümeye, hem yurttaşların hem de dünya ülkelerinin dikkatini çekmeye başlar. Hele ki Anadolu´nun Kemal´i, Genel Başkan Kılıçdaroğlu Bolu´ya ulaştıktan sonra, son 15 yıldır ilk kez gündemi belirler hale geldi ve tüm demokrasi güçleri tarafından desteklenmeye başladı. 

Bayram tatilini hiçe sayan onbinler, hatta toplamda bakarsak yüzbinler bir adımı kendileri gibi mağdurlarla atmak ve onlarla aynı yemeği paylaşmak, aynı safta durmak amacıyla her gün sabahtan yürüyüş alanına geliyor ve o günü beraber adımlıyorlardı. Gündüz genellikle 3 etap halinde gerçekleşen yürüyüş molalarında ve akşam konaklamalarında paylaşılan bir kap sıcak yemek kadar önemli olan bu ülkenin demokratik taleplerinin tarihsel deneyimlerinin paylaşılması ve çoğaltılmasıydı.                    

Yürüyüşün başından beri eşlik eden Rizeli yaşlı amcanın en yalın haliyle ifade ettiği adalet talebinin önemi, mağdurlaŕın sadece bir parti veya görüşten olmadığının anlaşılmasını sağlıyordu. Çocuğu tutuklu olan bu Rizeli yaşlı masum halkın oynanan bu trajedide ezildiğini ve bunun son bulması için hayatında belki de hiç oy vermediği bir partinin genel başkanının kah yanında kah arkasında yürüyüşe katıldığını her fırsatta dile getiriyordu.                  

Her molada düzenli bir şekilde hazırlanmış dinlenme alanlarında yurttaşlar aynı sıraya girerek aynı tabldotu alıyor; paylaşmanın, saygının ve dayanışmanın aynı zamanda sessiz bir anlaşmanın gereği gibi aynı barış dilini kullanıyorlardı.

Hemen her gün karşılaşılan sorunlar, talebin (adalet) haklılığı ve karşılık bulmaya başlamasıyla eriyor ve kitlenin direnci ile genel başkanın azmi gittikçe artıyordu.                        

Hemen herkes aynı refleksle yol boyunca meydana gelebilen cılız, provokatif olma potansiyeli taşıyan protestolara karşı barışçı bir eylem olduğunu ifade edercesine sadece alkışlıyor veya gülümseyerek el sallıyorlardı. Tabiki partinin genel merkez yönetiminin sürekli kendini sorgulayıp yeni stratejiler geliştiren çözüm odaklı yönetimi sayesinde hem yürüyüş başarıya koşuyor hem de önümüzdeki süreçte ülkeyi başarıyla yönetebileceğini ve 89 milyona hitap edebileceğini de ispatlamış oluyordu.                        

Tabiki bu izlenimlerin bir kısmında bizzat yürüyüşün içinde olarak tarihe tanıklık etmiş olmak kadar sürekli takip ederek bir nebze olsun katkıda bulunabilmek de onur vericiydi.                        

Tüm bu izlenimlerle nihayet İstanbul´a varan kortej, 81 ilden katılımlarla Maltepe´de miting alanına doğru akmaya başlamıştı.                       

Mitinge gidiş yolu ise Hatay´dan, tüm ilçelerimizden şenlik havasında otobüsler dolusu insanla yollardaydı. Her mola yerinde A takımlarımız, ilçe yönetimlerimiz ve üyeleriyle hiçbir zorluğu dert edinmeden gülen bir görüntü veriyor ve her anlarını sıcak bir çay eşliğinde birbirleriyle paylaşıyorlardı. Bu arada sosyal medya aktif olarak kullanımdaydı ve coşkuyu görebilmek için iyi bir fırsattı.                       

Mola yeri seçiminde daha önce Genel Başkan´ın kortejine su verilmediğini bildikleri tesisin istenmemesi, Bolu´dan geçerken anılarımızda dayanışma ruhunun izlerini bıraktı. Şöfor arkadaşların farklı bir pencereden bakışı ile ayrı bir sohbet başlamış oldu ve Anadolu´nun görüş açılarının nasıl değişebileceği hakkında yol haritamıza bir kaç ayrıntı daha not  ettik.    

Yarın: Miting alanı izlenimleri

 
Kaynak:

31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçileri için başvurular, bugün başladı ve 11 Ocak´ta sona erecek.
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
“KHK ile taşerona kadro, hak kaybı yaşatır”
Vatan Partisi Hatay il Sekreteri Sadık Karakaş, hükümetin Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron sistemine yönelik düzenlemesinde TBMM´nin devredışı bırakıldığını ve çalışma süresinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Karakaş, Kararname ile getirilen kadro hakkı, önemli hak kayıplarına da yol açtığını savundu.
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Türkiye KHK´yla yönetilmeyi hak etmiyor
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçildiğini belirterek, “Yaşadığımız zaman evresi itibariyle ne yazık ki artık Türkiye´de hukuk devletinin işlevselliğinin ciddi derecede hasar gördüğü bir dönemden geçiyoruz” dedi.
2 KHK yayınlandı Hatay´dan da 23 ihraç
2 KHK yayınlandı Hatay´dan da 23 ihraç
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname(KHK), Resmi Gazete´de yayımlandı. 695 sayılı KHK´ye göre Hatay´dan da 23 kamu çalışanı görevlerinden ihraç edildi.
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Yeral: Maraş arşivi açılmalı
Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, Maraş katliamının üzerinden 39 yıl geçmesine karşın arşiv ile dosyasının açılmamasına dikkat çekerek, “Maraş katliamının arşiv ile dosyasının bir türlü açılmamasını, acı gerçeklerden kaçılmasını ve adeta üzerinin ısrarla örtülmeye çalışılmasını manidar, çirkin ve tehlikeli görmekteyiz” dedi.
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
"Gazete satışları dünyada yüzde 5 arttı, Türkiye´de yüzde 20 azaldı"
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Alman Konrad Adenauer Vakfı (KAS) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle TGC temsilcilerine yönelik İstanbul´da düzenlenen seminerde, dünya genelinde gazete satışlarının yüzde 5 artarken, ülkemizde ise yüzde 20 oranında düştüğü belirtildi.
Kudüs protestosu
Kudüs protestosu
İsrail´in Kudüs´ü başkent ilan etmesi ve ABD´nin bu karara büyükelçiliği Kudüs´e taşıyarak destek vermesine tepki sürüyor.
Hatay´dan 10 ihraç daha
Hatay´dan 10 ihraç daha
Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete´de yayımlandı.
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Temel Arapça Eğitimleri başladı.
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Trabzon´da Cuma günü terör örgütüyle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, doğum gününde Hatay´ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Gedik´in 9 yaşındaki kızı Perizat Kayra babasının tabutu başından bir an olsun ayrılmadı.
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, 5 Temmuz´da eğitim toplantısı için İstanbul Büyükada´da bulunan insan hakları savunucularının gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatarak, “Arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz” dedi.
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Ferhat Gedik´in (38) acı haberini babası Ahmet ve annesi Hatice Gedik´e askeri yetkililer verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi