BU BİR YOL HİKAYESİ
Dr. Riyat Kırmızıoğlu Adalet Yürüyüşü izlenimlerini SES için kaleme aldı...
Tarih: 10.7.2017 11:12:07

 Dr. Riyat Kırmızıoğlu/İstanbul

Adımları adımlara ekleyerek bir başka dünya özlemi dile getirilebilir mi?

Yaşı yetenler bilirler 91 yılında Karadeniz´in batısından başlayan Madenci yürüyüşü nasıl bir anlam yüklediyse bu ülkenin ümidine, ‘Gezi´nin çocuklarının neredeyse bütün yurda yaydıkları soluk olan "BU DAHA BAŞLANGICIN" devamının gelmesini gerektiriyordu. 

Demokratik hakların talebini parlamentoda dile getiremeyen muhalefet güçleri mutlaka bir çözüm yolu bulacaklardı ve yukarıda bahsedilen biriken enerjiyi Anadolu´nun Kemal´i genel başkanın eline aldığı "adalet" pankartıyla Ankara Güvenpark´tan yola çıkmasıyla peşine düşen onbinlerle parti üstü bir hareketi başlatmış oldu.

80 milyon için adalet, 81 ilde bu ülkenin mağdurlarını, mazlumlarını, şiddete uğramışlarını, yoksullarını, kısacası ‘hakkını hukuk yoluyla´ alamayanlarını, kendini ifade etmeye fırsat bulamayanlarını kapsadığı için toplumda karşılık buldu. Bu durum başta merak uyandıran gizemli bir eylem gibi başlasa da gitgide kartopu misali büyümeye, hem yurttaşların hem de dünya ülkelerinin dikkatini çekmeye başlar. Hele ki Anadolu´nun Kemal´i, Genel Başkan Kılıçdaroğlu Bolu´ya ulaştıktan sonra, son 15 yıldır ilk kez gündemi belirler hale geldi ve tüm demokrasi güçleri tarafından desteklenmeye başladı. 

Bayram tatilini hiçe sayan onbinler, hatta toplamda bakarsak yüzbinler bir adımı kendileri gibi mağdurlarla atmak ve onlarla aynı yemeği paylaşmak, aynı safta durmak amacıyla her gün sabahtan yürüyüş alanına geliyor ve o günü beraber adımlıyorlardı. Gündüz genellikle 3 etap halinde gerçekleşen yürüyüş molalarında ve akşam konaklamalarında paylaşılan bir kap sıcak yemek kadar önemli olan bu ülkenin demokratik taleplerinin tarihsel deneyimlerinin paylaşılması ve çoğaltılmasıydı.                    

Yürüyüşün başından beri eşlik eden Rizeli yaşlı amcanın en yalın haliyle ifade ettiği adalet talebinin önemi, mağdurlaŕın sadece bir parti veya görüşten olmadığının anlaşılmasını sağlıyordu. Çocuğu tutuklu olan bu Rizeli yaşlı masum halkın oynanan bu trajedide ezildiğini ve bunun son bulması için hayatında belki de hiç oy vermediği bir partinin genel başkanının kah yanında kah arkasında yürüyüşe katıldığını her fırsatta dile getiriyordu.                  

Her molada düzenli bir şekilde hazırlanmış dinlenme alanlarında yurttaşlar aynı sıraya girerek aynı tabldotu alıyor; paylaşmanın, saygının ve dayanışmanın aynı zamanda sessiz bir anlaşmanın gereği gibi aynı barış dilini kullanıyorlardı.

Hemen her gün karşılaşılan sorunlar, talebin (adalet) haklılığı ve karşılık bulmaya başlamasıyla eriyor ve kitlenin direnci ile genel başkanın azmi gittikçe artıyordu.                        

Hemen herkes aynı refleksle yol boyunca meydana gelebilen cılız, provokatif olma potansiyeli taşıyan protestolara karşı barışçı bir eylem olduğunu ifade edercesine sadece alkışlıyor veya gülümseyerek el sallıyorlardı. Tabiki partinin genel merkez yönetiminin sürekli kendini sorgulayıp yeni stratejiler geliştiren çözüm odaklı yönetimi sayesinde hem yürüyüş başarıya koşuyor hem de önümüzdeki süreçte ülkeyi başarıyla yönetebileceğini ve 89 milyona hitap edebileceğini de ispatlamış oluyordu.                        

Tabiki bu izlenimlerin bir kısmında bizzat yürüyüşün içinde olarak tarihe tanıklık etmiş olmak kadar sürekli takip ederek bir nebze olsun katkıda bulunabilmek de onur vericiydi.                        

Tüm bu izlenimlerle nihayet İstanbul´a varan kortej, 81 ilden katılımlarla Maltepe´de miting alanına doğru akmaya başlamıştı.                       

Mitinge gidiş yolu ise Hatay´dan, tüm ilçelerimizden şenlik havasında otobüsler dolusu insanla yollardaydı. Her mola yerinde A takımlarımız, ilçe yönetimlerimiz ve üyeleriyle hiçbir zorluğu dert edinmeden gülen bir görüntü veriyor ve her anlarını sıcak bir çay eşliğinde birbirleriyle paylaşıyorlardı. Bu arada sosyal medya aktif olarak kullanımdaydı ve coşkuyu görebilmek için iyi bir fırsattı.                       

Mola yeri seçiminde daha önce Genel Başkan´ın kortejine su verilmediğini bildikleri tesisin istenmemesi, Bolu´dan geçerken anılarımızda dayanışma ruhunun izlerini bıraktı. Şöfor arkadaşların farklı bir pencereden bakışı ile ayrı bir sohbet başlamış oldu ve Anadolu´nun görüş açılarının nasıl değişebileceği hakkında yol haritamıza bir kaç ayrıntı daha not  ettik.    

Yarın: Miting alanı izlenimleri

 
Kaynak:

Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
İskenderun kaymakamlığı, 02 Nisan´da nüfus müdürlerinden verilmesi gereken ehliyet ve pasaport işlemlerinin, İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü binasındaki tadilat bitinceye kadar, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından verilmeye devam edileceğini açıkladı.
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
´Zeytin Dalı´ desteği sürüyor
Heyetler Hatay´a destek ziyaretini sürdürüyor
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
ADD´den ´şeker fabrikaları satılmasın´ kampanyası
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, şeker fabrikalarının satılmaması amacıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyada, ilk ikibuçuk saatte 800´e yakın imzanın toplandığı açıklandı.
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi